4 Bela Birader, Bir Dunya Rekoru ve Memleketimiz Sularinda Trakonya Ailesi

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında Huseyin Alp Arslan tarafından paylaşıldı.

1. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Ibrahim,

Ben tesekkur ederim.Bir faydam dokunuyorsa bu buyuk mutluluk... Noktama , virgulume , cumleme dikkat ediyorum.Edebiyat oluyor...:) Ne kadar kolay... Icinde ki anlasilsin ve bir faydaya hizmet etsin budur onemli olan.degerli yorumlarinizla bunu basardigimi hissediyorum.Tekrardan cok tesekkur ediyorum.

Saglicakla kaliniz.

Gonlundekinize rast gelsin.Gorusmek dilegiyle...

2. güroloflu

güroloflu Gürol Ofluoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1.5 kg lık kofana
    Teşekkür ederim,Allaha şükür eskiye nazaran sağlığımda çok iyi zaman zaman balığa gidiyorum.Bazen ufak tefek sıkıntılarım oluyor ama bu yaşta bu kadar kaporta boya yaptırdık:D bunada şükür.
    Seninle karşılaşmak, iki kelimede olsa sohbet edebilmek bana her zaman zevk vermiştir.Allahtan işlerinde kolaylıklar ve başarı diliyor gözlerinden öpüyorum.

3. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Mehmetcigim,

Degerli emegin icin cok tesekkur ederim. Aslinda bu paylasimda pek anlasildimi bilmiyorum. Ancak Sivrice'de Vedat Ustadin teknesinde 23 yasinda Emin Erturk adli bir amator balikci arkadasimiz Akdenizden Portekize ,Portekizden Afrikanin bati sahillerine var olan yildizli trakonya baliginin bugune kadar acik secik kayitlara gecmis, tutulmus en buyuk orneginin boyunu 3cm gecen muhtesem bir av yapti. Bu av bu konudaki bilime, bu balik hakkinda bilgilerimize yeni bir sayfa acti, yeni bir bilgi ekledi. Bu bizim Ulkemizin sularinda bizim amator balikcimizin becerisiyle oldu. Az sey degildir bu. Yurt disinda amator balikciliklarini bilimin hizmetine vermis, yakaladigi baliklara olcumler yapan,kayitlar tutan, nadir turleri yetkili birimlere usulune uygun muhafaza ederek eristiren, gene yakaladigi baliklara ozel hazirlanmis tag denilen nisanlar atarak salan, boylece bu baliklar tekrar yakalandiginda bir cok bilimsel veriye ulasabilmeye sebeb olan amator balikcilik meraklilari vardir.

Bizlerin en buyuk dilegi boylesi bakis acilarini da amator balikciliklariyla birlestirip bu yolda zamanlarini ve ilgilerini harcayabilecek degerli arkadaslarimizin da ortaya cikabilmesidir.

Degerli cabaniz denizler hakkinda veri tabanina buyuk bir katki sagladi.

Bunun icin tekrar tekrar tesekkur ediyorum.

Saglicakla kal cok degerli dostum.

Gonlundekine rast gelsin.

4. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Evet gercekden cok gurur verici Askin...;)

5. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Ustadim hic fena degil.Yani bu yildizli trakonya senle karsilasmayip bir iki sene daha takilsaymis bu da dunya rekoru olacakmis.Kismetinde balikcilarin seytaniyla tanismak varmis...:D Ne yapalim. Namik Ustad rekora degil her seyin kuzusuna hasta...

Degerli yorumun icin tesekkur ediyorum sevgili dostum. Sag ol .Elimden geleni yapmaya devam ediyorum.Bir sonrakinda bulusalim...

Rast gelsin...

6. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Cok tesekkurler sevgili Burak. Dahasinda bulusalim.Kendine iyi bak sevgili dostum.:)

Rast gelsin...

7. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Cok tesekkur ederim sevgili Hakan,:)

Uzun zamandiur sesin solugun cikmiyordu.Yada ben mi seni kaciriyorum bilmiyorum. Umarim keyfin yerindedior.Gecmis bayramini kutluyorum.

Saglicakla kal.

Rast gelsin./

8. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Abi emek benim değil seninkidir. O raporu okuyup senin ulaştığın sonuçlara ulaşmamakta benim eksik yanım;) Aslında okuduğumuz raporlara biraz senin gözünle bakmayı becerebilsek (kendi adıma tembllik etmesek) öyle büyük bir adım atacağız ki...

Bu fotoğrafı yükleyen kişinin ben olduğumu söyleyen sensin. Ben mesajımda belitmemiştim. Bu nedenle fotoğrafın neden o değerli isimlerle yayınlandıını söylemeliyim;

Fishbase.org da herkez fotoğraf yükleyebiliyor. Bunu öncelikle belirteyim. İncelediğiniz balığın sayfasını açtığınızda sağ üst köşede fotoğraf ya da resim ekleme seçeneğini görüp ona tıkladıktan sonra gerekli adımları takip ederek yükleme yapabilirsiniz. Fotoğrafın ya da resimin adında türkçe karakter ya da rakan veya işaret olmamasına dikkat etmelisiniz.

Ben o fotoğrafı yüklerken balığı kimin tuttuğunu bilmiyordum. Ancak o gün teknede bulunan değerli insanların hiçbirini es geçmek istemedim. O nedenle teknede bulunan herkezin ismini yazayım dedim. Gerçekte balığı yukarı çeken Emin Bey.;)

Ben bir Yakup Hocama bir de sana aistanlık yapmaya bayılıyorum abi. Herzaman göreve hazırım biliyorsun:cool:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ekim 2008
  9. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Kesinlikle yerinde bir uyarı Namık. Bunu Yakup Hocam da sık sık tekrar eder. Fishbasde FAO ya ait çizimlere (varsa) rağbet etmek en doğrusu. Verilen bilgiler konusunda bir sıkıntı yok ancak fotğraflarda ciddi yanılgalar olabiliyor.;)

10. murad

murad Murat

Üstad. Teşekkürler bilgiler ve paylaşım için. Allah oltalardan ırak etsin ne diyim.

11. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Fishbase'in kimi haritalarinda ki balik dagilimlari yanlis gosteriliyor. Bunlarin neye gore yapildigini bilmiyorum. Bunun yaninda bazi fotograflarda benzer turlerin karistigi da bir gercek. Ancak dikkat edilmesi gereken en onemli konu fotografin uzerinde gercekten o ture ait olup olmadiginin onaylandigini ifade eden yazinin olmasi.Eger hali hazirda "pending" kelimesi geciyorsa daha henuz bu onaylama yapilmamistir. Onayli fotolara guvene bilirsiniz.

Namigin gondermis oldugu foto sanirim yazili orkinosun taxidermi denilen sanatla uretilmis bir ornegi.Yani organik bir balik fotosu degil.Ancak buyuk bir ihtimalle alciyla dokulup boyanmis bir balik modeli fotosu.Tur hakkinda bir bilgi verecegi kesinde elbetteki aslini gormek boyle bir sitede daha uygun olur.

Ne olursa olsun, fishbase oldukca onemli bir arastirma platformu. Kisinin tecrubesi, neyi nicin aradigini bilmesi, alt yapisi ve Google da ki farkli aramalarla aldigi bilgileri test edebilmesi gibi noktalari birlestirdigimizde bu platformun bizlere oldukca genis bir specturum sunup, yardimci oldugu aciktir.

12. simendifer

simendifer Sennur

Hüseyin ağabey, inan sana söyleyecek tek kelime bulamıyorum. Ne teşekkür ne minnet duygusu v.s. hepsi boş kalır gerçekten. Emeğine sağlık desem sanki o da çok yavan olacak. Ben bir şey demeyeyim, sen beni anla ne olursun.

13. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Gurol Baba cok sag ol. Iyi haberlerini almak beni sevindirdi.Aman stresten, gereksiz heycanlardan kendini uzak tut. Hic bir sey saglik kadar onemli degil...

Keyfinize bakin ve bol bol baliga gidin...:) :D

Ben de muhterem ellerinizden operim...

Gorusuruz...:)

14. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Murat Bey ben tesekkur ederim ilginiz ve alakaniz icin... Daha nice paylasimlarda birlikte olabilmek umuduyla, saglicakla kaliniz.

15. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Sennur de sen de...:D

De ki var misin yokmusun, ortaliktamisin anliyalim.Sesin solugun cikmaz oldu. Cok mesgulum ve eskisi kadar sizlerle birlikte olamiyorum ama sitemizdeki dostlarimin benim kalbimde cok ayri bir yeri vardir.

Burda yeni sezon basladi basliyacak. Insaallah bu sene daha hazirlikli olacagiz. Insaallah begeneceginizi umacagim paylasimlar gonderecegim.Bu arada boylesi arastirma yazilarida arada elbette olacak. Ekibe cok selamlarimi ve sevgilerimi iletiyorum.Umarim keyfiniz yerindedir. Murat'tan da uzun bir zamandir haber alamaz oldum.Onu da merak etmeye basladim.Diren Hanimsa sirra kadem basti.
    Acik soylemek gerekirse en fazla onu ozluyorum...:)

Gorusmek dilegiyle, kendinize iyi bakin...

Degerli ve cok nazik yorumun icin tesekkur ederim.Bunlardir bizi daha fazlasina bileyen...

Saygiyla sevgiyle, saglicakla kal...:)

16. simendifer

simendifer Sennur

Hüseyin ağabey,

Haklısın pek fazla siteye giremiyorum uzun zamandır. Önce iş yoğunluğu oldu 2 hafta uğrayamadım. Sonra araya bayram tatili girdi. Ardından şu anda 15 günlük bir boşluğum var ama evde internetim olmadığından yine siteye giremiyorum. 2 gündür ablamda kaldığım için siteye girme fırsatı bulabildim. Önümüzdeki haftadan sonra da yeni bir işe başlıyorum. Ve yeni iş yerimdeki ortam nasıl olacak, siteye uğrayabilecek miyim inan şu anda bilemiyorum. Ortalarda görünmememin sebebi bu. Ama her fırsatta burada olmaya gayret ediyorum yine de. Murat ise uzun bir zaman iş için seyahatteydi. Şimdi buralarda ama forumun diğer işleri ile ilgilenmekten foruma pek mesaj yazamıyor. Diren ise okula gitti gideli pek aramızda değil. Sonra zaten Ören'e annesinin yanına gitti, hala da orada. Okula geri döndüğünde yine gelmeye başlar merak etme. O da her defasında arkadaşlara selam gönderiyor aslında ama sanırım çok uzun sürmeden sizlerle görüşebilecektir.

"de sen de, de ki buralarda mısın anlayayım" demişsin. Lütfen kaba bir tabir olarak görme, bazen içimden sana şöyle diyorum "bu kadar şeyle uğraşıyorsun, yetmezmiş gibi harika avların oluyor onları da bizimle ansiklopedik bilgi gibi paylaşıyorsun, bir kere de böbürlen be kardeşim".

Dediğim gibi bunu argovari algılama, ama içimden bu geçiyor. Kaç kişi var bu kadar emek harcayan, memlekete bir çivi çakıp, kendi evlatlarının da başka evlatların da ileride memlekete bir çivi çakması için uğraşan? Olura olmaza kulağını tıkayıp, "kim ne derse desin ben insanlara bir şeyler öğreteceğim" diye inat eden, kendi yolunda yürüyen ve gerçekten doğru düzgün bir şeyler öğreten, bu işin ruhunu aşılayan kaç kişi var? Ama tüm bunlara rağmen bir damla kibir taşımayan... Daha da çok şey yazabilirim senin için. İşte bu yüzden sana çok büyük saygım var ve sen ne desen benim boynum kıldan incedir bu üstatlığın karşısında.

Belki yeni arkadaşlar edebiyat yaptığımı sanırlar ama sana ait konuları araştırdıklarında sanırım ne demek istediğimi anlarlar. Bundan sonrası için de anlamaları için çok iyi fırsatları olacağını biliyorum. Bizler sana ne kadar teşekkür etsek azdır. Emeğine, ama önce yüreğine sağlık Hüseyin ağabey.

Son düzenleme: 12 Ekim 2008
  17. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Sennur Allah kolaylik versin diyeyim herseyden evvel.Programin oldukca yuklu.Arkadaslarim hakkinda verdigin bilgilere de tesekkur ederim.En azindan simdi ne yapip ettikleri hakkinda bir fikrim oldu.Hepsine selam soyle.

Sahsim hakkinda ki soylediklerin icin de cok tesekkur ederim. Gene kizacaksin ama inan bana yaptiklarim bir sey degil.Aslinda bir ekibim olacakti ve imkanlarim tam olarak musade edecekti , Ulkeme biraz yakin olsaydim ve SIk SIk gidip gelebilseydim o zaman sizlere gercekten yapmaktan cok boburlenecegim isler cikarabilirdim.Umudu kaybetmiyor ve insaallah diyorum simdilik..

Benim bir hayat felsefem var Sennur."Hicligini kavrayamamis insan herseyligini bulamaz." Hepimiz aslinda bir hiciz. Su evrende ne zaman ne de mekan olarak bir tozdan farksiziz. Bir varmis bir yokmus hikayemiz...Eh iste bu kadar onemsiziz... Ama bu onemsiz ve hic olan bu canli o kadar yuksek ve okadar zaman ve mekana sigmiyacak enginliklerde dusunebilir ve yapabilir ki, oyle islere , oyle ilhamlarin dogusuna muktedir ki...Bir tek sartla...Sonuna kadar hicligini bilecek... Bir kez bir sey olduguna inanirsa , butun her sey ona sadece bir toz oldugunu hatirlatir... Unutmazsa hicligini ve bir hic olarak menevi yogunlugunda kalabilirse insan herseyi ozgurce yansitabilir , her sey ondan ozgurce yansiyabilir ve aslinda bir de bakarsinki her sey ona herseymis gibi davraniyor...:eek: :) Bilmem hic dikkat ettin mi?:rolleyes:

Cok derin muhabbetlere girdik kardesim... Kendine iyi bak...

18. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Hüseyin aağabeyim, bilgiyi edinme ve edinilen bilgilere tecrübelerinizi de katarak, bizleri de bilgi sahibi yapma adına gösterdiğiniz emek için defalarca teşekkürler..

Kaçımız bu balık türü hakkında bu denli bilgiye sahiptik bilemiyorum ama sizin paylaşımınız neticesinde bilgi sahibi olan biri olarak teşekkürlerimi sunuyorum, saygılar Hüseyin ağabeyim...

19. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Burak degerli dostlugun, ilgin alakan icin cok tesekkur ederim dostum. Elimden geleni yapiyorum.Sizlerin begenisi en buyuk motivasyonum.

Daha nice paylasimlarda birlikte olabilmek umuduyla saglicakla kal.:)

Rast gelsin.

20. serkanmutlu

serkanmutlu Serkan Mutlu

Favori Kamış:
    Lineaeffe
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Bu balık ayrıca yemli mezgit avı yaparken oltaya geliyor.
    Eğer güneş battıktan sonra mezgit avlıyorsanız kancadan balığı alırken 2 kere dikkatlice bakmakta fayda var. Nitekim yapı ve renk olarak mezgite oldukça fazla benziyor.