4 Bela Birader, Bir Dunya Rekoru ve Memleketimiz Sularinda Trakonya Ailesi

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında Huseyin Alp Arslan tarafından paylaşıldı.

1. moti

moti Tuncay

Favori Kamış:
    Favorim el oltası
    En İyi Avı:
    Torik-Kofana desem kim inanır ..? Ancak Kadir İnanır :D :D
    Gece avlarında çok dikkatli olmalıyız çünkü birçok defa Karanlıkta trakonya ince uzun yapısıyla gelincik balığı zannedilerek ele alınmış ve tutan kişiyi çarptığı balık sohbetlerinde dile getirilmiştir.

2. aozcevik

aozcevik ahmet özçevik

En İyi Avı:
    minekop
    trakonya belası

geçen seneydi, bacanak, ben,nejat abi (kayığın sahibi) ile beraber ikindi vakti limandan kayıkla ayrıldık ofis iskelesi civarında durduk biraz çapari ile istavrit yakaladık oradan topağaç açıklarına kadar gelip demir attık artık sabaha kadar buradaydık fosforlu çaparilerle az da olsa istavrit yakalıyorduk gece saat 24 suları hiç balık gelmemeye başladı ben de istavritten yaprak yem yapıp zoka ile saldım aşağıya belki birşeyler tutarız diye ama nafile tık yok sonra dipe kadar oturtayım oltayı dedim yapmaz olaydım daha 10 sn geçmedi bir şey oltaya takıldı hiç karşılık vermeden yukarı doğru geliyor balığı kayığa aldım. aha o da ne! nejat abi ne balığı bu be ya dedim. nejat abi ışığı balığa tuttu gelincik o be ya dedi. iyi o zaman dedim. tam tutup oltadan çıkartayım dedim balığı tuttuğum sol elimde bir acı hissettim hemen balığı bıraktım ve elime baktım avuç içinde ve orta parmağın ucuna yakın kısmında kan damlacığı oluştuğunu gördüm hemen gayri ihtiyari olarak kanı her iki bölgede de akıtmaya çalıştım ve aktı da. fakat elimde bir yanma hissi ve sızı belirtileri başladı elimi bir kap içinde soğuk suya sokarak acıyı ve yanma hissini geçiştirmeye çalıştım elimin sıcaklığı soğuk suyu bile ılık hale getirmişti tekrar suyu tazeleyip soğuk su takviyesi yaptık bu arada demiri toplayıp tekirdağa doğru yola çıkmıştık bile. ben ıstırabtan yerimde duramıyorum kamaraya geçip uzanayım dedim nerde. ilginçtir yaklaşık 45dk sonra bende hiçbir etkisi kalmadı ama yine de emin olmak için devlet hastanesine gidip acildeki doktora durumu anlattık bi allerji iğnesi yapıp muşahedeye aldılar 2 saat sonra tekrar doktor gelip baktı tamam gidebilirsiniz dedi bu arada biz balığı da götürmüştük ama doktor ısrarla bu trakonya balığı değil dedi herhalde bendeki belirtiler daha doğrusu hiçbir belirti olmaması onu yanıltmış olabilir sonra limana inip açık çay bahçesinde çay içelim dedik bu arada saat sabahın 4'ü. orada ağlarını temizleyen iki balıkçı vardı balığı onlara gösterdim onlar sakın a bu trakonyadır ve çok zehirli (sırt yüzgeçinde ve solungaçlarının hizasında ) dikenleri vardır geçmiş olsun dediler işte böylelikle trakonya ile tanışmış oldum daha sonra internettten bu balık hakkında epey bilgi sahibi oldum amonyakın iyi geldiği söyleniyor bir de benim yaptığımın tam tersi sıcak su tavsiye ediliyor amonyağı bulamasak bile yaraların üzerine işemenin de aynı işi göreceği aklımızda bulunsun

3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Ben bu trakonyayı deniz akvaryumumda 1 sene kadar besledim. Akvaryuma elimi sokamaz hale deldim. Hiçbirşeyden korkmuyor ve direk üstünüze yüzüyor. Çok tehlikeli bir hayvan.