8 mt den küçük teknelerin Kullanım

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında N@mık tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. N@mık

  N@mık

  Yaş:
  54
  Mesajlar:
  4.240
  Şehir:
  Batı Akdeniz
  Favori Kamış:
  Bilgi, Deneyim, Emek, Sabır ve Nasib
  En İyi Avı:
  Kocaman bir hayaldi kaçan
  SORU : 6.5m balıkçı teknesi için gerekli belgeler nelerdir? Bu tekneyi miço kullanabilir mi? Miço belgesi almak için ne yapılmalıdır?

  CEVAP : Gemi Adamları mevzuatına göre boyu 8 m den küçük, su ürünleri avlanma tezkeresi (Tarım ve Köy İşleri Bakanlığından alınan) almış balıkçı teknesi en az miço veya silici yeterlikli gemi adamı tarafından, amatör balıkçı teknesi ise miço, silici veya amatör denizci yeterlikli gemi adamı tarafından yönetilebilir.
  Bahsi geçen balıkçı teknesi için istenen belgeler; tonilato, denize elverişlilik ve liman hududu dışında seyredecek tekneler için yola elverişlilik belgesidir.
  www.denizcilik.gov.tr İnternet adresimizdeki mevzuatlar bölümünde bulunan Gemiadamları Yönetmeliğinde miço yeterliliğinin nasıl alınabileceği izah edilmektedir.
   
 2. miço belgesi almadan 8 metreden az bir teknemiz olsa ve sadece kıyı şeritlerinde kullanılsa,tesbiti halinde ne gibi bir cezai müeyidesi olur..
  bir arkadaşımızın benzer bir sorunu vardı,yardım edememiştim..
   
 3. aybasan

  aybasan AYDIN

  Yaş:
  48
  Mesajlar:
  89
  Şehir:
  İZMİR
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Peygamber balığı 1.5 kg
  ..Boyu 2.5 metre ile 24 metre arasındaki motor gücüyle hareket eden tekneleri kullanmak için amatör denizci belgesi gerekiyor..(Ticari olmayan gemiler için geçerli..motorlu botlar içinde gerekli bu belge)
  ...Eğer arkadaşınız bu ehliyete sahip olmadan tekneyi kullanırsa ve sahil güvenlik yakalarsa teknesinin bağlanmasını.mahkemeye sevk edilmeyi ve yüklü bir para cezası almayı göze almalı...Tekrar belirteyim bu Ticari olmayan gemiler için geçerli .Ticari olan tekneler için ayrı Prosedürler var...
  ..Bu belge sahipleri tekneleriyle Türkiye içindeki tüm limanlarda ve denizlerde herhangi bir izne gerek olmadan teknelerini yada arkadaşlarının teknelerini kullanabilirler....
  ..Arkadaşınızın yada bir tanıdıgınızın teknesini:size vereceği bir kağıda yazılmış olup hangi tarihler arasında bu teknesini kullanabileceğinizi belirten imzalı izin kağıdıyla kullanabilirsiniz.
  ....Amatör Denizci Belgesini internet üzerinden başvuruda bulunup sınava girerek alabilirsiniz..bunun için gereken adres www.adf.org.tr buradan girip gerekli bilgilerle kaydınızı yapıp yine site üzerinden açılan sınavları takip ederek size uygun yer ve zamandaki sınava girerek ADB nizi alabilirsiniz..
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.