ABD’nin İsrail Sazanı Mücadelesi

Konu, 'Makaleler' kısmında katilhamsi tarafından paylaşıldı.

 1. katilhamsi

  katilhamsi Kadir

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  100
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  LINEAEFFE IM CASTING SURF 390cm 100-250gr
  Favori Makine:
  Okuma Compressa CP 65
  En İyi Avı:
  Gomit
  [​IMG]

  Michigan Gölü, ABD’deki beş büyük göllerinden biridir.

  ABD’nin kuzeyinde Mackinac Boğazı’yla Huron Gölüne bağlanır. Kuzey kısmı yılda dört ay kadar donan gölde şiddetli fırtınalara rağmen ulaşım canlıdır.

  Büyük Göller içinde tamamı ABD’de olan tek göldür. ABD eyaletleri Indiana, Illinois, Wisconsin ve Michigan sınırlarındadır. Deniz seviyesinde 176 m yüksekte olan Michigan Gölü en derin yerinde 281 metredir ve 58.016 km² bir alana sahiptir. Uzunluğu 494 km, genişliği 190 km olan gölün kıyı şeridi 2.633 km boyunca uzanır.

  Michigan Gölü adını, Michigan Eyaleti’nden değil tam tersi eyalet ismini bu gölden alır. Adının Anishinabe Kızılderilileri dilinde büyük su anlamına gelen Mishi-gami ‘den türediğine inanılır.

  Aynı zamanda da ABD’ye her yıl 30 milyar dolar kazandıran sportif olta balıkçılığı turizminin en önemli yerlerinden biridir.

  Ülkemizde olduğu gibi ABD’ninde iç sularını tehdit eden en büyük tehlike Carassius Gibelio (İsrail Sazanı) türü istilacı balıklardır. Amerikalılar bu balığa Asya Sazanı adını vermişlerdir.Huron Gölünde geçtiğimiz yıllarda görülmeye başlayan Asya Sazanının Michigan Gölünü tehdit etmeye başlaması nedeni ile ilgili kurumlar sadece 2010 yılı için tam 7 MİLYON DOLAR bütçe ayırmışlardır.

  Bu konuda açıklama yapan Illinois Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilisi John Rogner, Asya Sazanının Michigan gölüne ulaşmaması için zehirli bir kanal inşa edeceklerini belirtti.

  John Rogner,”kanal yaklaşık 6 mil uzunluğunda olacak ve kanalın çıkışına elektrikli balık bariyeri konulacak ve istilacı türlerin Michigan Gölüne bulaştırmamak için Rotenone ve Detoxifiet karışımı bir zehir kullanılacak. Bariyer aynen Panama kanalında olduğu gibi birkaç aşamalı inşa edilecek.Bu ilaçlama projesi yıllık 1.5 milyon dolara mal olacak.Bu projenin kanal inşası dahil 2010 yılı bütçesi 7 milyon dolar olacaktır”diye açıklamada bulundu.

  ABD Çevre Koruma Dairesi’nin Büyük Göller Restorasyon Planı Başkanı Cameron DAVİS ise “Asya sazanı mutlaka Michigan gölünün dışında tutulması gerekiyor, zaten göl büyük bir stres altında eğer bu balık türü göle bulaşırsa artık ne ekosistem kalır nede balıkçılık turizmi, çünkü ekosistemdeki en büyük açgözlü balık Asya Sazanıdır” açıklamasını yaptı.

  Bu açıklamalardan ve haberlerden şunu çok açıkça görmek mümkün.Ülkemizde balıklandırma çalışmaları yapan kurumlar tarafından iç sularımıza bulaştırılan istilacı balıklar ile ilgili gelişmiş ülkeler çok sert önlemler almaktan çekinmiyorlar ve milyonlarca doları harcamayı göze alıyorlar.

  Hem ekosisteme hemde onlar için çok büyük bir gelir kaynağına sahip Sportif Olta Balıkçılığı Turizmine yönelik en büyük tehlike olarak gördükleri istilacı türlere karşı açıkça savaş açmış durumdalar.

  Biz ise kendi ellerimizle göllerimize bu balıkları yurt edindirdik.

  Hani bir deyiş vardır “el çıkıyor aya, biz kaldık yaya”

  İsmail ATALAY
  USOBDER BAŞKANI

  kaynak çiftlik dergisi
   
 2. Querorz

  Querorz Fatih

  Mesajlar:
  866
  Şehir:
  Gaziantep
  Olta Balıkçıları Derneği Başkanı'nın bu denli cahil olabileceğini görmek ne fena. Bir Google araması yapıp da kendini rezil etmeseymiş keşke.

  Amerika'nın baş belası olan balığın bizim İsrail Sazanı ile alakası bile yok. Asya Sazanıyla boğuşuyor adamlar. Asian Carp ya da Silver Carp diye geçiyor ( Hypophthalmichthys molitrix ) .

  İzlediğim belgeselde Michigan Gölü'nde Asya Sazanı DNA'sına rastlanmıştı. O bariyer işe yaramadı maalesef. Bizim İsrail Sazanı'ndan çok daha tehlikeli bir türdür. Amerika'nın başı büyük belada.

  Makale için teşekkürler Kadir Bey.
   
 3. night fisher

  night fisher fatih

  Yaş:
  55
  Mesajlar:
  2.081
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
  Favori Makine:
  çançinçon çinişi makineler
  En İyi Avı:
  kırlangıç 8.4 kg
  Dernek başkanının cahilliği hoş görülebilir,oda birisinden duyduğunu falan kaleme almış sanırım.Asya sazanı olarak isimlendirilen sadece gümüşi sazan(H. molitrix) değil,ot sazanı(Ctenopharyngodon idella),koca kafa(Hypophthalmichthys nobilis) ve kara sazan(Mylopharyngodon piceus) da ASYA sazanı diye anılıyor.Burda asya sazanı kavramı,istilacı türler olduklarını vurgulamak için kullanılmakta,gerçek sazan(cyprinius carpio) da bir asya türüdür,israil dediğimiz adi havuz balığı(Carasius sp.) da.
  Yukarıda saydığım (ASYA SAZANI) Türler,70 lerde balık çiftliği sahiplerince ABD ye getirilip,özellikle alg ve su içi otlarla ve salyangozlarla mücadele için kullanılmış,zamanla iç sulara(özellikle missipiye ki tüm ülkeye yayılmış bir nehir sistemidir) yayılarak 90 lardan itibaren yaptığı tahribat görülmeye başlanıp,özellikle ikibinlerde yıllık yüzmilyonlarca dolar harcanarak yapılan mücadeleler pek başarı sağlamamaktadır.
  Konunun cehalet boyutuna tekrar dönersek,yurdumuzda GÜMÜŞİ SAZAN ve OT SAZANI devlet kurumlarınca üzerinde araştırma yapmak(AMERİKAYI YENİDEN KEŞFETMEK!!!) üzere getirilip,yurdumuz iç sularına aşılanmış,Amerikanın yoketmek için milyarları döktüğü bu türleri korumaya alarak AMATÖRÜN avına bile yasak koymuştur.Böyle bir cehaletin hakim olduğu ülkede ,bir dernek başkanının yaptığı hata görmezden gelinmeli derim,hani ne demiş atalar ''imam gaz çıkarırsa cemaat....''
   
 4. balli

  balli m.nuri akkaya

  Yaş:
  53
  Mesajlar:
  9.048
  Şehir:
  erzurum
  Favori Kamış:
  D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
  Favori Makine:
  Shimano Hyperloop 4000 RB
  En İyi Avı:
  11,7 Kg. Aynalı sazan
  Fatih abim, bilgilendirme için teşekkür ederim. Fikrinize, ellerinize sağlık.:)

  Saygıdeğer Mahir ağabeyin gayretleriyle tebliğden çıkardıydık yıllarca yasaklanan "gümüş"ü.

  http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=46340&page=6
   
 5. MehmetK

  MehmetK Mehmet

  Yaş:
  35
  Mesajlar:
  25
  Şehir:
  Edirne
  Ben de bu konuyu belgeselde izlemiştim. yukarıdaki abilerimin de belirttiği gibi michigan gölünü tehdit eden tür kesinlikle israil sazanı değil asya sazanı olarak bilinen ve izlediğin kadarıyla olta balıkçılığı mümkün olmayan(sanırım planktonlar ve benzeri küçük besinlerle besleniyor) bir tür. göle bağlanan nehirlerin birini tamamen ele geçirmiş durumdayda ve elektrikli bariyerle göle girişi engellenmeye çalışılıyordu ancak sanırım göle bir şekilde sızdığı düşünülüyor. hatta bu asya sazanı motorlu su üstü araçlar yanından geçerken çılgınlar gibi havaya zıplıyorlardı.