acaba suç kımde

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında avcımurat tarafından paylaşıldı.

1. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    balıkta geçen butun anılar
    sayın sıte uyelerı .malum artık kış geldı.balık avları ıster ıstemez azaldı.bu genc yaşımızla buyuklerımızden onlarca av hıkayesı dınladık dınledık ....belkı bu heveslerle avcılıga başlaık.ama hep bu hıkayelerdekı balıkları aradık.ama bulamadık.pekı neden.kımı cevreye attı sucu ,kımı bılıncsız ava ,hatta ve hatta ısraıl sazanına ;) acaba suc kımde ..bu kış gunlerınde bu konuyu paylaşmak ısteyenler .acaba sız ne dusunuyorsunuz.

2. http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=5602&highlight=l%FCfer+katliam%FD

Bu ve bunun gibi şeyler düşünüyoruz..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Aralık 2006
  3. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    bunda suc bızde degılmı.ben yıllardır balık avlarım.kuralları uygularım.ama bagzı konuları burda ogrendım.tuttugu balıgı kucuk dıyıp suya atmak bence buyuk erdem.

4. evet bizde malesef ama bu forumda bu konularla bilgilenelim...

5. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    suçun büyügü insanda tabii balıkların yokolmasında degişen iklim şartalrı küresel ısınma gibi etkenlerinde etkisi bence mutlaka var bakın daha kış gelmedi mesela kış balıkları haliyle ya yok yada az ama ilk sorumlu insanlar

6. Sen kuruttun erdem,ne sazan kaldı ne turna,bırak oltayı elinden,balıkların kabusu oldun..Birde üstüne üstlük küresel ısınma yarattın:D :D :D

7. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    :D:D:D:D:Dvalla abi ben masumum degil turna sazan israil bile tutamadum bu sene benim yerime hanım tuttu 1 kiloluk israili esas ondan korkun artık bende göle gelcem diyor kurutcak valla

8. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    cocuklugumuzda koyumuzun ıcınden gecen derede elle veya oltayla kefal ,bıyıklı falan avlardık.kucuk bır deredır.ancak sımdı bakıyorum da o derede bıle dogru durust balık kalmadı.cevre kırlılıgı yok.ınsan faktörü yok.katlıyam,yasak avlanmada yok ama neden balık yok.herhalde doganın dengesı bozuldu :confused:

9. Aman murat,elle balık yakalıyorum deme:)

Dengeler bozulmasın:D

10. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    bencede :D:D

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Ben size bir balık avları anlatayım... Mahur bir beste çalmış, sizde mey kadesinin dibinde balık olmuş gibi oluverirsiniz..

Eskiden ne avlar yapardık.. Yapardık, yapardıkta..

İnanın aslında çoğu zaman elimiz boş dönerdik. Hatta daha çoğu zaman kamışı vs. balığa kaptırır gelirdikte, kimseye beceriksizliğimizi söyleyemez, düştü, kırıldı filan derdik..

Kısaca, av başına oranda bir şey değişmedi aslen...

Peki ne değişti? Avcılar değişti.. Doğal olarak avlarda değişti.. Bugün avcı, eski avcı değil.. Babam dinamit bulsa atardı sanırım.. Ama ben onun havyar zamanı hiç balığa baktığını görmedim.. Hatta o vakitte, gölde bir ağa filan denk gelse, başını bekler, atan adamı bir temiz döverdi, bunu da bilirim..

İşte böyle bir sahiplenme duygusu vardı. Sonra bir şeyler oldu. Balıkçılar değişti. Herkes değişti. Herkes, sanki memleketi yağma edeceğiz, sonra da göçüp gideceğiz tribine girdi. Kimi arazilere saldırdı, gecekondu doldurdu. Kimi, ormanlara.. Kimi elinde hortum... Millet bir meleketi sömürme, kaynakları tüketme yarışına girdi.. Elbette balıkta nasibini aldı.. Denize giden, göle giden ne tutsam kardır mantığına kapıldı.. El birliğiyle yağmaladık.. Sanırım AB'ye göçeceğiz filan sanıyorduk.. Ama sokmadılar işte içeri, insafsızca kuruttuğumuz şeylerle başbaşa kaldık..

Kısacası, bu ne balık, ne balıkçı sorunu.. Bu ülkenin herşeyine yayılmış bir sorun. Bir silkinmek, "Ne yapıyoruz biz, başka Türkiye var mı?" diye bir soru sormamız gerekir oldu kendimize..

Bunun çözümü, ancak o eski, memleketi sömürmeyi değil, memleketinde yaşayıp, emaneti nesillerine bırakmayı düşünen insanların zihniyetini geri getirerek yapılabilir sanıyorum.

12. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    dogru söze hiçbirşey denmez

13. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    aman abı o damı yasak yoksa

14. Bence çözüm diye bir şey yok,çünkü çözemeyiz..

Neden?

Cevabı zaten sorunun içinde,git gide daha da kötüleşen faktörler,

Nedir bunlar;

* Eğitim sorunu
    * Kişisel gelişimin inanılmaz boyutta gerilemesi
    * Saygı,iletişim ve bencilliğin tavan yapmış boyutu
    * Haklara,özgürlüklere ve düşünceye takılmış ve tökezlenmiş inançlar

Her birey kendi içinde savaşını verebilmeli,ne kadar ne yapıp ne diliyoruz.!

Akşam yattığımızda hani bir ses vardır ya bize seslenir,işte onu kulağımızla değil gönlümüzle dinlemeliyiz..

En azından durdurulabilir bu gidişat...
    Değişimde bir gelişmedir..

Değişebilmeli ve anlayabilmeliyiz..!!

15. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    egitim şart

16. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    üzülüyorum ya bır zaman gelıpte balık tutacak yer bulamazzak ne yaparız dıye.aslında cozum kolay bence.sadece bu ış amatör balıkcılarla çözulmez.ülkemızın her yerı sulak alan ama bız onları kurutuyoruz.D.S.İ. baraj göl yapıyor.ama bence bıraz sözde oluyor bu iş bıraz devlet kurulusları cabalasa.2 örnek vermek istıyorum.yaklaşık 50 yıldır köyumuzun yanına baraj yapılıyo.evet yalnış yazmadım 50 yılı aştıgını söyluyo buyuklerımız.ben son 10 yılını ıyı hatırlıyom.deremızı mahfettıler.azmaga dondu.bulanıklıktan balık kalmadı.eskıden ıcılen su sımdı camur deryası.ıkıncı ornek manyas golunden mart nısan aylarında yumurtlamak ıcın bızım mart balıgı ,parlak ,sıren dedıgımız balıklar yumurtlamaya dermıze akın akın gelırler.yanı gelırlerdı.sagolsun D.S.İ. dere uzerıne 2 tane tas kopru yaptı .balıklar yumurtlamaya dereye gelemez oldu.kopruyu gecemıyorlar.elle topluyo ınsanlar.yasak tabı ama ,av kolay olunca ınsanlar kendıne engel olamıyo herhalde.