acil yardımınıza ihtiyacım var bu kamışla başım belada

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında akrepp06 tarafından paylaşıldı.

1. akrepp06

akrepp06

Favori Kamış:
    dipoltası kamış
    En İyi Avı:
    bizim dilmizde cay balığı diyoruz 1,5kğ
    öncelikle herkeze slm salı günü akşam balıga gitim albastar kamış almıştı bu kamış teleskobik av bitikten sonra kamısı kapatmaya calıştım ama olmadı üsten 2 kısmı kapanmadı oğuz ağbiden bi teknik örendim sıcak suya tutu dedi ısınınca kapanır dedi kafama yatı bunu deneycem ama bu kamasın sıkısma yapmaması için ne gibi önlem alabilirmiyim ve başka teknigi varmı avdan sonra karbon oltaya ne gibi bakım yapmalıyım yardımcı olabilirseniz sevinirim

2. Bakımı oldukça basit, av bitiminde makinanızı ve kamışı temiz kuru bir bezle silip, eve gelince duru su kamışınızı yıkamanız, makinanızıda temiz bir bezi duru suyu ile ıslatıp, silmeniz olacaktır. Size önerim her zaman makinanızı ve kamışınızı kullanmadığınız zamanlarda ayrı ayrı muhafaz etmeniz olacaktır.
    Sıkışan kamışınız için ise; arkadaşın önerdiği sıcak su tekniğini hiç denemedim. Uamarın faydalı olur. Birde sıkışan parçaların arasına hidrolik yağı damlataran deneyin. Bir kaç damla yeterli olacaktır.

3. ozgun

ozgun

Favori Kamış:
    olta takımları
    En İyi Avı:
    sazan 12 kg
    slm

sıkısan bolgelere yağ cinsi birşey kesinlikle dökmeyiniz fiber bu yagı emdiğinden şişme yapıyor daha fazla sıkışıyor aklınızda bulunsun

ha suyu da emer dıye düşünürseniz su daha sonra buharlaşma yapıyor ama yağ asla

kamısına gelınce sıkısan yerde kı halkayı cakmak yardımıyla ısıt ve sök kamısın altındaki tapayı da sök sıkışan bolgeyi cakmakla hafif ısıt ve tabana dogru yukardan aşağıya doğru kamısın sıkısan parçalarını bırak tabi hızlı vurur şekılde anlatması zor oldu inşallah anlamışşındır
    kolay gelsin

4. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Teleskopik kamışlardaki sıkça karşılaşınan parça sıkışması tamamen kullanıcı hatalarına dayalı olup,tavsiyem kamışı ilk kullanıma hazırlarken,kapalı durumdaki kamışı bacak arasına alıp ilk en ince uç parçadan başlayarak elle açılarak bu işlem en son parçaya kadar aynı şekilde uygulanmalıdır.Eğer bu şekilde kamış açılırsa kamış hiç bir zaman sıkışmyacaktır.Burdaki kullanıcı hatası kamışın ileri doğru itilerek bütün parçaların tek bir seferde itme kuvvetiyle açılması sonucunda parçaların sıkışmasına sebeb olmaktadır.Sıkışmış bir parçanın nasıl çıkartılacağına gelince sıkışmış parça geniş bir mengeneye tutturularak yağlanmalı diğer uç içeri doğru fazla zorlamadan sağa sola çevrilerek ittirilmelidir.Saygılarımla...........

5. ddavut

ddavut

Favori Kamış:
    makaralı olta ve el oltası
    En İyi Avı:
    6 kg 200 gr Aynalı Sazan

Hakan ustama katılıyorum kamış açılırken en uçtan sona doğru tek tek çakerek açılmalıdır. Kamışı iterek tüm parçaları tek seferde açmak % 90 kamışın sıkışmasına sebep olacaktır.

6. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Kuma dikkat

En kaliteli kamışın bile en büyük düşmanı kum ve topraktır.En sık yapılan hatalardan birisi ,balığa gidildiğinve kamışın yere konması ve böylece kamış parçaları arasına ufak taş,kum ve benzeri sert cisimlerin kaçmasıdır.Üstüne üstlük bir de bu şelilde kamışı toplarsanız her açma kapamanızda bu cisimler kamışınızı adeta elmasın camı kesmesi gibi çizmesi ve bir gün ( büyük ihtimal de iri bir balık oltaya yakalandığı zaman olur :) ) çat diye kırılmasına neden olur.O yüzden her av sonrası mümkünse Alt tapanın açılarak parçaların yıkanması ve aralara çizici taş parçalarının sıkışması önlenmiş olur.

7. muratuysal

muratuysal

Favori Kamış:
    olta (zıpkını sevemedim)
    En İyi Avı:
    yayın 12 kg.
    Hakan abime bende katılıyorum ileri doğru fırlatılarak açılan kamış hidrolik etkisine maruz kalmış oluyor bu yüzden kamışlarımızı tek tek ucundan açılması akıllıca oluyor kendi kuvvetinle açtığın kamışı kendi kuvvetinle kapatmak her zaman zahmetsiz ve kolaydır saygılarımla

8. acemi_balıkcı

acemi_balıkcı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    daha yenıyım :)
    Beyler aynı sorun benimde başıma geldi ateşlede ısıttım sı ilede ısıttım sokmak için baya da kuvvet uyguladım yinede yok bunun kesin olarak bilinen bi çözümü yok mu acaba...!!!

9. MuZiP_06

MuZiP_06 hürkan

Favori Kamış:
    değişken enson hangisi balık tutmuş ise...O
    Favori Makine:
    remixon 4 rulman hercul
    En İyi Avı:
    4,5 kg aynalı sazan
    Kesin çözüm mü bilmem ama ben sıkışmış bir kamışımı cok ugrastım her yöntemi denedim olmayınca av bayiine gitttim oda su yöntemi uyguladı ve hemen acıldı.

Yöntem şu;önce sıkışan yere kadar olan halkaları ısıtarak cıkartın (çakmak vb.ile) sonra yukardan kucuk bir cekiç ile ucuna bez koyarak vurun aşagı doğru hemen acılıyor.Sonra da geri cıkarttıgınız halkaları japonla yapıstırın.Hem suya hemde yağ a gerek yok şişme sorunuda yok.Sadece vurus hızınızı iyi ayarlamanız da fayda var.Saygılarımla.

10. Serdarc

Serdarc Serdar

Merhaba arkadaşlar. Benimde okuma v system 2.70 spin kamışım sıkıştı. Buz denedim olmadi, sicak su uyguladim o da olmadi.. vd40 kullandim oda olmadi.. artik son care ön parcayi kesip yenisini almakti niyetim ama ilginc fikir geldi ve 3 gundur yasadigim dertten beni kurtardi.
    1.KARGABURNU'nun 'ucunu' elektrik bandiyla dolayin(ki metal olan karga burnu epoksiye darbe yapinca kirmasin)
    2.Kamışın tutma kismini bi kişiye tutturun.
    3.KARGABURNU'nun uç kismini kamisin sıkıştigi yere yerleştirìn.
    4.Küçük çekic vb malzeme ile KARGABURNU'na tatlï sert darbelerle vurun.
    Ben boyle cikardim. Umarim sizede yardimci olur. Ama dikkat edin Kargaburnunu cok sıkarsaniz kamısı çatlatirsiniz.

11. cnryldry

cnryldry Yildiray

Favori Makine:
    Kasnak..
    En İyi Avı:
    3 no doner kasikla 1.5 cm gumus
    Teleskopik kamislarda ayni sorunlari yasadigim icin, kullanmiyorum.
    Takimi ilk aldigim zaman, avlakda cok dikkatli oluyorum. Kuma, camura ve suya birakmamak icin dikkatli davraniyorum.
    Eee biz avciyiz. Ilk bilemedin ikinci baligi yakaladigimda, artik kamisi yere birakiyorum. Pekde dikkat etmiyorum.... Bu yuzden de sizin teleskopik kamislarda yasadiginiz sorunlari yasadim....
    Simdi; rahatim, 2 parcali, 3 parcali kamis kullaniyorum. Acilmama derdi yok artik
    Malesef ki makinelerimde biraz problem oluyor....