acilen çipura pişirme tekniği yardım!!! :confused:

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında icemaster tarafından paylaşıldı.

1. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Giderayak ben de cevap yazayım.

Levrek ve Çipura'yı fırında pişirip servis ederim.

Bir tepsi alın, tabanı aliminyum folyo ile kaplayın, böylece eşiniz tarafından "Bu tepsiyi nasıl bu hale soktuysan öyle temizle" tipi saldırılardan korunmuş olacaksınız. aliminyum folyoya Zeytinyağını (ben riviyera kullanıyorum, sızma ağır olur kanımca) gezdirirsin. balıklardan birini alıp folyo üzerinde gezdir ki zeytinyağı her yere dağılsın. Balıkları (artık 2 tane olur, 3-4 olur yiyecek adama bağlı) güzelce tepsiye dizersin.

Soğanlar halka halka kesiyorsun, birer dilim karınlarına, birer dilim üstlerine kalanlarını balıkların yanlarına, Maydonozu çok küçük olmayacak şekilde (3-6 cm) doğrayıp yine önce karınlarına sonra üstlerine kalanını etrafına koyuruyorsun, domates ve limon da aynı şekilde dilim dilim kesilip aynı şekilde uyguladıktan sonra istersen yeşil biber ve balığa yakışan baharatları (ki ben karabiber vs kullanmam) sepeledikten sonra, balıkların ve malzemelerin üzerine zeytinyağını tekrar gezdiriyorsun.

eğer eline yakışıyorsa bu haliyle bile çok çekici görünüyor.

fırına atıp 30-40 dk. (ben davul fırın denilen elektrikli fırında pişiriyorum, derece falan bilmem) domatesler küsünceye soğanlar bronzlaşıncaya, maydonozlar fosil görüntüsü verinceye kadar pişir.

bu pişme esnasında güzel bir çoban salata yapıp onu da süslersen balıklar kötü olsa bile salatadan dolayı durumu kurtarma şansın olur.;)

Levrek ve Çuprayı her zaman bu şekilde, palamutu da benzer şekilde ama biraz farklı pişririm.

afiyet olsun.

2. BB1750

BB1750

Favori Kamış:
    Çatal Bıçak
    En İyi Avı:
    Balıkçıdan Çupra.Kilo 10 ytl =)
    kekik zeytin yağı tuzu bi kasede karıştırın,böreklerin üzerine yumurta sürülen fırça ile bu karışımı çupranın her yerine sürün.fakat aşırıya kaçmayın mangalı alevlendirebilir.balıkları ızagaraya yerleştirin az hararetli ateşte pişirin.ne az ne çok pişirin.yanmasın tadına doyulmuyor.be bnm tarifim 3 haftada bir 3 kg yaparım bu tarifle

3. flyleon

flyleon Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    1,5 saatte 19 adet lüfer ve kofana
    :)

Tatlısu balığı olsa soslu falan olabilir ama çipuranın en iyi sosu kendi yağıdır.En iyi pişirme tekniği de -bu mevsim- mangal ızgara.Afiyet olsun...;)

4. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Fırında veya mangalda pişen balıgın ayrıca altına defne yapragı koyarsanın (bence) çok güzel bir koku ve tat veriyor..

5. ooztekin

ooztekin Özgür

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal &tesadüfen Akya....ama tartmadım..
    Tam köz tutmuş kömür mangalın üzerine pişirme yöntemi tanımıyorum..
    Balıkları balık ızgarası olarak da adlandırılan sıkıştırmlalı teller var onların içine koyun koymadan çizik de atın..Arar ara iki yüzünü de çevirerek kullanın..sıkıştirmalı izgara nedeniyle balık çevrilirken dağılmaz bütün durur..

Çiftlik çipura ise yağ vs sürmeyin ...deniz ise sızma zeytinyağı ile biraz üzerini silin ...

Parmaklarınızı yersiniz..:D Zevk meselesi tabii ama sosla falan hiç uğraşmayın derim..;)

6. score

score yaşar

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Lüfer
    kardeşim bak şimdi bence şöle deyim çipuraya kıırmızı toz biberi ayçiçek yağı ile karıştır en iyi sos budur

7. adanalı

adanalı

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg sazan
    Harika pisirme teknikleri !
    Bilgi dagarcigimiza bir kac degisik pisirme yöntemi daha kattik.

8. mulker

mulker Murat

Favori Kamış:
    2.70 m.kamış+Alba makine
    En İyi Avı:
    son hatırladığım deniz kefali 2,5 kg.
  9. themad2

themad2 Serdar

avciperdeci abiye soruğumda balığı yağa atıpta bozmayın dedi,mangalda oluyormuş en iyisi .

10. ateş-01-34

ateş-01-34 onur ateş

Favori Kamış:
    dam quick tele spin
    Favori Makine:
    dam quick slr spin 850 fd
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kg
    madem soslu bişeler istiosun fırında yaparsan enfes olur

fırında pişirim için gerekli malzemeler

1)çipura(iri olacak,mumkunse deniz ama deniz die çiftlik verirler muhtemelen dikkat et(kg si 25 ytl den az ise deniz değildir))
    2)patates
    3)soğan
    4)zeytinyağı
    5)tuz

pişirim
    1)tepsinin altını yağla
    2)balığı diz(keyfine göre)
    3)patatesi yuvarlak doğra rasgele diz(1cm olsunlar ki yemeğin piştiğini patatesin tadına bakıp anlycaksın)
    4)soğanı halka halka doğra rasgele diz
    5)sulu seviyorsan az biraz su(en fazla yarım çay bardağı ki su bozar yemeği)
    6)175 dereceye getir fırını(baktın yetişmeyecek 200 e daya)
    7)yarım saat sonra patetese bak pişmişse balık çoktan pişmiştir.
    8)fırının kapağını açarken başın geride dursun yoksa 200 derecelik saunaya girmiş gibi olursun

11. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Sür zeytinyagını koy mangala/fırına..
    fazla bekleme iştahını kaçırma..
    yanınada bir uygun içecek...
    adam kendindn geçicek:)

12. bermudaokyanus

bermudaokyanus ÖZERK

çupuraları güzelce yıkadıktan sonra kulakları ve karın içini tuzlayın pul biber biraz karabiber kekik ve saf sıfır derece asit zeytin yağına baharatları katıp balıkla harmanlayın ve bu sos içinde yarım saat kadar balığı dinlendirin yaktığız mangaldaki kömür kor haline geldikten sonra yayın ve kömürün üstünü hafif külleyin ızgarayı silin balıkları ızgaraya yatırın ve çok olmamak şartıyla her çevirişte zeytin yağından bir fırça yardımıyla sürün balık piştikten sonra tabağa yerleştirin limon suyu maydanoz ve zeytin yağınla hazırladığınız sos kırmızı soğan ve rokayla servis yapın afiyet olsun