ADB (amatör denizci belgesi) BAŞVURU VE SINAVI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Konu, 'Genel Konular' kısmında cenkgul1976 tarafından paylaşıldı.

1. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    Sevgili deniz tutkunu dostlarım bu konuyu açmamdaki amaç hem bilgilendirmek hemde dolandırılmanızı istememem dir . Öncelikle ADB (amatör denizci belgesi) sadece ADF tarafından verilir . Bazı üçkağatcılar 1000 tl 2000 tl karsılığı sınava girmeden biz size alıyoruz diyerek yada sınav bedeli adı altında paralar istiyerek insanları kandırıp dolandırma peşindeler aman bu tezgaha sakın düşmeyin !!!! ADB için sizden çıkacak masrafları ve izleyeceiniz yolu dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım ... Öncelikle internetten ADF nin sayfasına girecek oradan sağlık raporu formunun bir çıktısını alarak bünyesinde kbb ve göz uzmanı çalıştıran özel veya devlet hastanelerinden önce sağlık kurulu kaydı yaptırarak ve toplamda 34 tl ücret yatırarak ADB almasında sakınca yoktur ibaresinide not düşürerek raporunuzu alıyorsunuz . ADF nin internet sitesine üyelik açarak sınav için kayıt olup harç da dahil olmak üzere ( 100 tl ) tüm işlemlerinizi internetten yani ADF nin sayfasından yapıyorsunuz . Sınav tarihleri ve yerleri sürekli siteden yayınlanmaktadır size en yakın il yada ilçeden sınava katılabilirsiniz . sınav internet ortamında online olarak ve federasyondan gelen gözetmenlerin konturolünde yapılmaktadır ve 50 soruluk test dir .Sınavı geçmek için 60 puan almak zorundasınız bu da 30 soruya doğru cevap vermelisiniz anlamına geliyor. sınavı vermeniz durumunda 21 tl de evrak basım ücreti ödüyorsunuz . Bunun dışında kimseye yada hiçbir kuruma ekstre para ödememelisiniz . Federasyonun bir el kitabı var 25 tl kitapcılardan temin edip buradan çalışabilirsiniz oldukça basit bir şekilde resimlerle anlatım yapmaktadır bir hayli işinize yarıyacaktır . ADB boyu 1-24 m arasında ne olursa olsun motor gücü 9,9 hp yi geçen tüm deniz araçlarında alınması gereken bir belgedir ve asla bu belge ile ticari amaçlı tekne kullanamazsınız. Belge sahibi olmadan kullananlara cezalar oldukça ağırdır .....

2. Querorz

Querorz Fatih

Cenk Bey tesekkurler. Merak ettigim bir konuydu bu. Acaba bu sinavlara giris icin almamiz gereken kitabin adi nedir tam olarak? Federasyonun sitesinde kurslar da yer aliyor ancak sanirim bunlara katilmak istege kalmis.

3. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    mustafa kardeşim kitabın adı amatör denizci el kitabı . Federasyonun acmış olduğu kurslara katılmak tamamen size kalmış ancak fırsatın varsa hiç kaçırma derim . Kitap ilede bu işi halledebilirsin 21 farklı konu içeriyor kitap . Zorlanacağınız tek konu sanıyorum navigasyon olur bende ençok orada zorlandım onun dışındakileri okuyarak cok rahat halledilebilirsiniz eğer navigasyon konusunda birilerinden yardım alabilirseniz kursa bile ihtiyac duymazsınız bence .Oldukça basite indirilmiş güzel bir anlatımı var . Kendinize bir sınav tarihini hedef olarak koyup her gün 2-3 konuyu okusanız ve kısa notlar alsanız son 3 yada 4 gündede notlarınızla birlikte hızlı bir tekrar ile bu işi halledersiniz diye düşünüyorum ....

4. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    Bu arada liman başkanlığından aldığım duyumlara göre oluşan çatışmalar yaralanmalı ve ölümcül kazalar gibi konulardan dolayı bakanlık çok kısa bir zaman içerisinde motor ve yelken gücüyle hareket eden tüm deniz araçlarında ADB zorunluluğu getiricekmiş . Yani o 5-8-9,9hp motoru olanlar bile ADB almak zorunda kalacaklar ki bencede çok iyi olacak enazından kazaların bir nebze olsun önüne geçilecek ve orada aldığınız temel sağlık bilgileriniz belki birgün birisinin belki biryakınınızın bile hayatını kurtarabilir bellimi olur .... :clap2:

5. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    Sanırım, yakında almamız gereken bir belge olacak.

Hasta & Doktor misali olmuş.:D :D

Güzel ve net bilgilendirmeniz için teşekkürler.:thumb: :thumb:

6. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    Durum onu gösteriyor ama dediğim gibi bence iyi de olacak nasıl ehliyetsiz araç kullanmak tehlikeli ve yasak ise buda öyle olacak hoş kurallara uyma konusunda toplum olarak ciddi bir muhalefetiz ama olsun en azında sonu ölümcül yada maddi hasarlı bir kaç kaza engellenmiş olsa bile kardır :thumb:

7. chico1907

chico1907 emre

Favori Kamış:
    El takımları
    Favori Makine:
    safter 4.5 & Tohatsu 20 hp
    En İyi Avı:
    Kaba lüfer, Kalkan 4.5 kg , Palamut
    Değerli deniz ve balık sevdalıları bu konuda bende bir takım bilgiler aktarmak istiyorum. Yarın sınava gireceğim. Ve büyük ihtimalle belgemi alacağım. Bütün hafta boyunca sıkı bir çalışma yaptım. Kayıt ve başvuru süreci sanılanın aksine gerçektende çok kolay. Devlet hastanesinden sağlık raporumu aldım (sadece KBB ve Göz muayenesi yeterli). Sigortalı olduğum için herhengi bir ücret ödemedim. Sisteme kaydımı yaptırdım ve kimlik bilgileri ile birlikte sağlık raporumu sisteme yükledim (www.adf.org.tr adresinden sistem kaydı yapabilirsiniz). Yine sistem üzerinden 100 TL'lik sınav ücretini yatırıp sınav giriş kağıdımı aldım. Bütün bu söylediklerimi 10 dakika içerisinde yapmanız mümkündür. Sınavı geçeceğimden emin olduğum içinde 21.50 TL'lik belge harcını istenilen bankaya yatırıp dekontumuda aldım (Sınavı başarırsanız sizden sağlık raporu aslı, Nufus cüzdanı fotokopisi, belge harcı dekontu ve 18 yaşından küçükseniz Ek-1 denilen veli izin belgesini istiyorlar). Bütün bunlar inanın çok kolay. İşin zor olan kısmı sınav gibi görünsede aslında bir kaç günlük düzenli çalışma ile oda kolay hale geliyor. Sağ olsun Uğur isimli abimiz internet ortamında güzel bir çalışma hazırlamış. Deneme sınavlarına ait bilgilere http://www.e-ucy.com/adb-testleri/ linkinden ulaşabilirsiniz. Hepinize sağlıklı, mutlu günler dilerim...

8. Emrahmuh

Emrahmuh Emrah Kildiran

Favori Kamış:
    Okuma Cedros 60 Lb
    Favori Makine:
    Remixon Jig Master
    En İyi Avı:
    Orfoz 5 Kg
    http://www.e-denizci.com/e-dershane/adb-sinavina-hazirlik/adb-sinav-hazirlik-testi-1
    ben sağolsun bu siteden faydalanarak hazırlandım. Geçmiş tarihlerde çıkan sorular mevcut.

Ancak sınavda benim şanssızlığımdan olsa gerek en zor test geldi. Herkese ayrı sorular çıkıyor. Ben 63 ile ucundan geçebildim sınavı..

Ancak zamanınız var ise görsel kurslara katılmanızı tavsiye ederim.

Son bir şey daha, bugün veya yarın. Bu belge mutlaka lazım olacak. Hazır tek sınavla alınabiliyorken alıp kenara koyarsanız iyi olur..

9. Querorz

Querorz Fatih

Cenk Bey, çok teşekkürler. Sizden aldığım cesaretle kitabı sipariş ettim az önce ve en yakın zamanda sınava girmeyi düşünüyorum.

Burda sormak istediğim bir soru var. Ben ehliyet sınavına girdiğimde sınavın tamamen önceki yıllarda çıkmış sorulardan oluştuğunu farketmiştim. Yani aslında çalışmaya gerek yoktu. Önceki yılların sorularını ezberleyip girmek yeterliydi. ADB sınavı için de bu geçerli midir?

10. chico1907

chico1907 emre

Favori Kamış:
    El takımları
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mustafa Bey,

Sınava daha önce girmedim. Ancak sınavla ilgili okuduğum yorumlardan ve farklı kaynaklardan edindiğim bilgiye göre sorular belli bir kalıp içersinde oluyor. Yani hemen hemen aynı sorular çıkıyor hatta şıklar bile aynı. Ancak veri tabanında fazlaca soru olduğundan ezberlemek sanılanın aksine biraz zor gibi.

11. Emrahmuh

Emrahmuh Emrah Kildiran

Favori Kamış:
    Okuma Cedros 60 Lb
    Favori Makine:
    Remixon Jig Master
    En İyi Avı:
    Orfoz 5 Kg
    Tamamen aynı sorular çıkmıyor. Benim başıma geldiği gibi zor bir test sizi bekliyor olabilir. Zor olduğunu sınav denetmeninin sorulara şaşırmasından biliyorum.

12. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    veri tabanlarında yaptığım araştırmalar sonucunda 1500 soru olduğu ve sistem tarafından o anda size 50 tanesinin rasgele seçilerek verildiğini öğrendim yani 1500 soruyu bir sekilde ele geçirebilirseniz işiniz kolay :) internet üzerinden enazından bulabildiklerinizi gözden geçirerek kendinizi birazdaha iyi hazırlaya bilirsiniz . bencede biran önce almaya bakın sonra çoook pişman olabilirsiniz banghead

13. Querorz

Querorz Fatih

Teşekkürler abiler. 1500 soruyu ezberlemek çalışmaktan daha zorlayıcı olacaktır bence :) .

100 soruluk yazılı bir sınavdan geçip de 20 metrelik tekneyi kullanma yetkisine sahip olabilmek gerçekten entresan. İnsan çok daha zorlu prosedürlerle boğuşacağını düşünüyor :) .

14. mustafa_06

mustafa_06 mustafa

Favori Kamış:
    D.A.M phyton spin 50
    Favori Makine:
    shimano nexave 4000FC
    En İyi Avı:
    97 cm Baracuda
    YARDIM LÜTFEN....Geçen hafta bu belgeyi almaya başvuru yapmak için Marmaris liman başkanlığına gittim oradan beni deniz ticaret odasına yönlendirdiler.kursu deniz ticaret odası yapıyormuş ve haftada 5 gün saat 15:00 - 18:00 arası kurs'a katılım zorunluymuş bende çalıştığım için bu kursa katılamadığımdan bu belgeyi almaktan vaz geçtim.bu kursa katılımı nasıl zorunlu tutuyorlar ????

15. chico1907

chico1907 emre

Favori Kamış:
    El takımları
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mustafa Bey,

Sınava girebilmek için kurs zorunlu değildir. Marmaris'te olduğunuza göre "Marmaris Belediyesi" ve "Marmaris Karia Yelken ve Su Sporları Kulübü" içerisinde sınava girebilirsiniz. Size yardımcı olması için ilgili linki tam olarak veriyorum.
    http://www.adf.org.tr/sinavlar-adb-kmt.html
    ve
    https://adf.denizcilik.gov.tr/adfsbs/login/sinavlist.aspx

16. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Daha da enteresan olan 100 değil 50 soruluk bir sınav olması:eek:

17. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    ADB de kurs zorunluluğu bulunmamaktadır el kitabınızı alın çalışın yeterli bence ama daha oncede belirttiğim gibi navigasyon konusunda birhayli zorlanabilirsiniz bence profesyonel bir yardım alın derim şamandıralar ve fenerlere de dikkat !!!!

18. Querorz

Querorz Fatih

:) 50 sorulukmuş, pardon. Cenk Bey toplamda kaç soru var bu navigasyon konusunda?

19. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000
    7 ila 10 soru arası geliyor şansın varsa 7 gelir :)

20. cenkgul1976

cenkgul1976 cenk

Favori Kamış:
    okuma cedros pro jig
    Favori Makine:
    okuma salina 2 10000