Adrasanda Balık Avcılığı..!

Konu, 'Bölgeler' kısmında N@mık tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. N@mık

N@mık

Favori Kamış:
    Bilgi, Deneyim, Emek, Sabır ve Nasib
    En İyi Avı:
    Kocaman bir hayaldi kaçan
    Adrasan....
    Eşsiz bir sahil ve cennetten çalınıp serpilmiş koylar...

Daha Antalya çıkışından itibaren çam ormanları arasında kıvrılarak süzülen yolculuğunuzda giriyorsunuz tatil moduna. Beldibini geçmeden asfalt yolun kıyısında aşıklar çeşmesinde ulu bir pınarın altında semaverde demlenmiş çayı yudumlamadan devam etmeyin yolculuğunuza.

Anayoldan Adrasan(Çavuşköy)'e ayrılan yolun başında derin bir vadiye bakarak yapacağınız köy kahvaltısı da alacaktır bütün yol yorgunluğunuzu.

Köy yolunda aman virajlara dikkat!!! Karşınızdan gelecek şöföründe sizin gibi manzaraya dalmış olma ihtimali yüksek.

İnternetten sanal gezintiyle rezervasyon yaptırmayın. Sahile indiğinizde bütün koyun küçük oteller ve bungalowlarla çevrili olduğunu göreceksiniz. Burada yerel gezintiyle otelinizi seçin. Deniz uzaklığı, havuzu, restorantı ve odaları mutlaka görün ve pazarlık edin. Anlayacaksınız ki internetten deniz kenarında gibi gözüken oteller denize 1 km uzakta da çıkabiliyor.

Burada 5 yıldızlı herşey dahil ve gürültülü oteller bulamazsınız. Odalarda Tv kesinlikle yok bunun en güzel yanıda tatil bitişinde, siz haberdar olmadan da dünyanın dönüş hızından bir şey kaybetmediği anlamanız olacaktır. Kısacası bir balıkçı için tam bir dinlence sığınağı.

Oteller genelde oda kahvaltı ve yarım pansiyon çalışıyorlar. Ama siz kişi başı 15-20 Ytl daha vererek tam pansiyon anlaşın. Zira öğle yemeklerini sahilde el mantısı, gözleme veya pilajlardaki işportacılardan sıcak kaynamış mısır, taze çörekle falan geçiştirsenizde akşama yorgunluktan kurt gibi açıkabilirsiniz ve akşam yemeği dışarıda otelden daha pahalı. Oda fiyatları seçimlerinize bağlı olarak 2 kişi 60-150 Ytl Arası değişiyor. Sahilin ege tarafına yakın ve dereden uzak bir otel seçmeye çalışın zira aradaki fiyat farkını sivri sineklere kanınızla ödüyorsunuz.

Eğer ailenizle gelecekseniz, kafa dengi birilerini de ikna edip beraber gelin çünkü siz uzun saatler balıktayken onlarda canları sıkılmadan veya yalnızlıktan çekinmeden ardasanın güzelliğine doyabilsinler.

Mutlaka görülmesi gereken yerler;
    Çıralı Dağı, Olimpos Sahili ve 5 Adalar Gelidonya, (tatlı su çıkan adadan mutlaka su için ve üzerinize döktüğünüzde 10 yaş gençleştiğiniz söylenebilir ama bu kalıcı bir durum değil ve genç hissetmek adrasan sınırları içinde geçerli.) Hatta 4 kişi olabiliyorsanız özel bir tur düzenleyip adaların o ıssız ada filimlerinden fırlamış cennet sahillerinde gününüzü geçirin.

Neyse aile fertlerine uğraş bulduktan sonra gelelim Balık Avına...

Sahildeki milyonlarca kefal yavrusunu görünce hemen aklınıza levrek gelecek ve sahil bitişine kıbrıs takımını atacaksınız 10-15 kefal yavrusunu rahatlıkla yakaladıkatan sonra levrek avına başlayacaksınız.

Bir zaman sonra, burası gürültülü biraz daha ileri, biraz daha ileri derken en ıssız koylarda ve kayalıklarda bile levrek falan bulamayacaksınız. Sonra takım değiştirecek, değiştirecek, değiştireceksiniz. Gün boyunca 0-2 arası küçük ve çeşitli balık yakalama ihtimaliniz var. Şayet benim olmadı

Ertesi gün sahilin dere ağzına ve olmadı sahilin diğer bitişindeki koylara yollanacaksınız ama nafile......

Siz en iyisimi hiç vakit kaybetmeden gelin tekne avına çıkalım....

Beklentilerini yüksek tutup Akya(Kuzu) avına göz dikmeyin hemen. Bunu sebebi için "KUZULARIN SESSİZLİĞİ" yazımı okumanız kafi gelecektir sanırım.

Sahilin Ege tarafında plaj bitiminden sonra toprak yoldan 300 mt daha yürüyün ve orada küçük bir koyda turlar için modifiye edilmiş 8 mt lik balıkçı takaları bulacaksınız. Buradaki teknecilerle yarım gün veya tam gün anlaşıp balık turuna çıkabilirsiniz.
    Gerçi kalacağınız otelcininde mutlak tanış bir tekneci arkadaşı olacaktır. Tur Fiyatları yarım gün(06:00-12:00) 75-80 arası tam gün(06:00-18:00)120-130 Ytl arası anlaşabilirsiniz gerçi onlar size önce 95 ve 150 ytl diyecekler ama pazarlık sonu geleceğiniz rakamlar bunlar. Unutmadan; bu rakamlar tekne fiyatıdır bastıra bastıra belirtin ki günün sonunda sizden kişi başı bu ücreti talep etmesinler:D :D :D

Kaldığınız otelde mutlaka balık için gelmiş bir av ortağı bulacaksınız.

Pazarlık sırasında mutlaka İYİ BALIK AVLARSAK bu fiyat olabilir gibi cümlelerle tekneciye bir sorumluluk yükleyin. Çünkü gün boyunca teknecinin sizin balık avlayıp avlamamanızla hiç alakadar olmadığı hissiyatına da kapılabilirsin.

Teknelerin güzel tarafı sabit oturaklar ve seyyar tenteler var, gün boyu kavrulmuyorsunuz güneşte. Teknede buzlu su, çay ve kahve ikramı var. Oteldende sabah kahvaltı istikakınızdan sandwich hazırlıyorlar zaten.

Genede kovalarla balıkla döneceğinizi düşünmeyin. Eğer öle birşey olsa o tekneciler doğuştan balıkçı, size tur kaptanlığı yapacağına balık tutar her ihtimalde daha fazla kazanır bu kıyaslamayı unutmayın.

Neyse Hadi Rast Gelsin... Çıkalım denize

Koy içinde balık yok, koy dışını da TROL 'ler taradı yakın zamanda, Bir bölgede fazla Oyalanmayın 4-5 olta çekin baktınız balık yok, hemen yer değiştirin bu değişimler sırasında yanınızda getirdiğiniz 2. makina ilede sırtı çekin mutlaka. Boş gezmektense umutla dolaşmak daha iyidir. Açıklarda tekneyi taramaya bırakmanız fayda etmeyecektir çünkü daha önce troller taramış olacaktır bu bölgeyi. 5 Adalar ve Gelidonya tarafında kıyıdan 400-800 mt açıklarda ve koyun çıkışı ile hacivat burnu arası denizden 300 mt açıkları tavsiye ederim. Buranın dibi dağ gibi kayalarla dolu ve troller sanırım giremediği için güzel mercan var ve kayalık olması avantajı ile başka türlerde takılabilir oltanıza.

Ama işin detayları var tabi...

Derinlik 120-180 mt
    Oltanızın dibi bulması sırasında 1 bardak çayı ve sigaranızı rahatlıkla içebilirsiniz.(gerçi ben biraz hızlı içerim) Hele akıntıda varsa işiniz zor.

Yanınızda 150-200 gr iskandil bulundurun ve bunlar sürtünme kuvvetini azaltmak için uzun ve dar olsun. Çünkü 180 mt den 200 gr lık bir iskandili çekmek yorucu bayağı. Bu yüzden iyi bir makinaya ve kamışa da ihtiyacınız var. çünkü her çekişiniz 900-1000 devir yapacağınızı düşünürseniz, hızınızında saniyede 3 devir olacağını hesaplarsak boş oltayı çekmek min.5 dk sürecektir.

Haa.... bir de balık var oltada

Hele iyi bir yer buldunuz 3'er 4'er çekiyorsunuz balıkları. (1 Mercan, 1 Balon, 1 Trakonya, 1 İzmarit) Eğer oltanızda balık varsa, İzmarit demirbaş zaten, hele bazen iskandilden küçük izmarit çekince insan biraz de-moralize oluyor. ama kısmet, 1 kg olanıda siz çekersiniz kim bilir?

Sanırın ne incelikte ve dayanıklı Bir misina kullanmanız gerektiğini anlatmama gerek yok. Ama bu derinlikte oltanız tamamen kör. Balık vuruşunu algılayamıyorsunuz. Avuç içi büyüklüğünde 4 Mercan çekilmiş bir oltada 0,30 luk misina kullandığımız halde oltaya balık vuruşunu hissetmedik (Ellerine Sağlık Dr.Altuğ Hocam). Oltayı atıyor 5 dk dinleniyor ve çekiyorsunuz. 2 kg levrek hissi varsa bilin ki olta boş kurşun çekiyorsunuz. Kuzu hissi varsa, buda kuzunun iriliğine orantılı olarak oltadaki balık miktarını belirtiyor.

İğne ne kullanırsanız kullanın İzmarit ve Mercan tamamını yutuyor zaten ve balık ağızı açık geliyorsa döne- döne kösteğinizi kesiyor. ve çıkan balıklar Trakonya hariç hepsi vurgun yemiş olarak bitkisel hayatta çıkıyor sudan.

Yem ?
    Hiç gerek yok, Sübye Teke veya Akyeme, Akdenizin en sevdiğim yanı tavuk göğüsü(tatlısı değil eti) yeterli. İğneyi tamamen gömün ete.

Sonuç olarak 2 kişi 3-6 kg (%50 İzmarit, %30 Mercan %20 çeşitli)posiyonluk ve yarım porsiyonluk balık tutup kovanızın en azından birini doldurdunuz.

Şimdiden afiyet olsun otelde ahçı başı sizin için balıkları akşam yemeğinde hazırlayıp masanıza gönderecektir.

Bu arada tekneyle tam gün anlaşmanızda yarar var ne hikmetse en güzel Mercanlar 11:30-12:30 sırasında çekilmeye başlıyor ve bu saat te, yarım gün tur bitimine denk geliyor. O sırada ne yaparsanız yapın kaptanı ikna edip orada kalamıyorsunuz çünkü sahilde bekleyen hatırlı müşterileri onu bekliyorlar.
    Altta Mercan oynarken oradan ayrılmak...? Sanırım bu ızdırabı bir balıkçıya anlatmam çok yersiz olur.:confused: :confused: :confused:

Not:
    Ağustos-15' den sonra Kolyoz, eylül-15 den sonra palamut tutamamak imkansız yörede ama tekneciler kendisi balıkta, fiyatlarda artıyor tabi.

Son düzenleme: 30 Temmuz 2006
  2. mahmuto

mahmuto

Favori Kamış:
    Olta - Zipkin
    Cok sagol hocam eline saglik. Istedigim bilgileri buldum. Sanirim tatilde bol miktar da ense yapip etrafi gezecegim. :D

3. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    eyvallah dostum güzel paylaşım.benim pek gitme şansım yok ama verdiğin bilgiler mutlaka gitmek isteyen arkadaşlara faydalı olacaktır.

4. tasma

tasma

slm

adrasan hakkında baya bi araştırma yaptım ve orda akya tutulduğunu duydum buna ait bir iki videomda var isteyen olursa yollarım balık keyfi için harika bir yer bence

5. aymaviolsa

aymaviolsa

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    namık bey elinize saglık. benim de antalyada balık avına gitmek gibi bir hayalim var ve bunu eniştem sayesinde de gerçekleştirecem inşallah. verdiginiz bilgiler çok faydalı vall benim için. teşekkürler.

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    N@mık

senin teknen yok mu abi?
    Yoksa bir tane edin. biz de destek olalım. Tekneyle çıkıp 200 metreden izmarit çekelim.:eek:
    10 metreden çekmek varken ne akla hizmetse.
    Mercana birşey demem.
    Mercanlar kocagöz mü?

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Kocagöz, derinlerde yaşayan bir tür.
    Fethiye'de bir dostum vardı.
    Göcek açıklarında 400 metrede boyu bir karışa kadar olanlarını yakalarmış,700 metrede daha irileri var diyordu.
    400 metrede bir günde sabahtan akşama kadar ancak 10 defa oltayı atıp çekebilmiş.
    7 dk.da dibe gidiyor, 40 dk.da yukarı geliyor, balığı alıp yemleyip atması 1 saat diyordu.
    Ben geleyim, gidip tutalım, gözleri patlak değilse bile biz patlatırız.
    Sen tekneden haber ver.

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ben gelirken benimkini getireyim o zaman:eek:
    Arabamın römork bağlama ruhsatı yok.
    Ben denizden gelirim ağır ağır.
    E! gelirken yol boyunca dostlara uğramadan olmaz.
    Neyse sen bekle orada.
    Bu arada mali durumunu düzelt.Ben dua ederim,gerisini de sen halledersin.
    Hadi gene işin zor tarafı bende kaldı:p

9. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Geçen sene iki aylığına buralardan kaçıp, oradaki bir balıkçı arkadaşımla kaldım...
    Porto-ceneviz koyunda kalırdık...
    Gece ve gündüz...
    Kahvaltıyı bile balıkla yaptığımı hatırlıyorum:)
    ama bir türlü kuzu yakalama fırsatım olmadı:(
    İlk fırsatta bir daha gideceğim...
    Mükemmel ötesi bir yer;)

10. aymaviolsa

aymaviolsa

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    10 eylülden sonra antalyadayım inşallah.
    bir şekilde de avlanmayı düşünüyorum. o tarihlerde ava çıkacak varmı antalyada. bende katılmak istiyorum.

11. aynalı81

aynalı81

Favori Kamış:
    Rastgele......
    En İyi Avı:
    Sazan 4x4. yayın 3kg 20gr..
    Ya ben taaa Düzceden kalktım gittim Anrashana sabahtan akşama kadar tutladık turladık turladık tekneyle...... Sanırım o gün bize şans gülmedi.... İkinci gün yine aynı....Adrashan olmadı olmadı:(((

12. aymaviolsa

aymaviolsa

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    aynalı81 bak moralim bozuldu şimdi. yaw bizde mi boşa atacaz yoksa oltaları.

13. aymaviolsa

aymaviolsa

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan
    namık bey biz napalım dersiniz o zaman. boşa olta falanla ugraşmaayyımmı yoksa. uzanayım şezlonga. zaten 10 gün tatil. denizime girip evime döneyim mi dersiniz:D

14. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    yaf merak etme...
    kuzu olmasa da sinarit,fangri,mercan,karagöz,sargoz,mineri.....vs.vs.vs.
    oltan boş dönmezsin;)

15. toltol

toltol

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç, 2 kg
    adrasan'daki balık avı turları

arkadaşlar bayramda adrasana balık avı turlarına katılmaya gitmek istiyorum. birkaç adres buldum ancak çok açıklayıcı değil. aranızda bu turlara katılmış kimse varmı. varsa bana biraz anlatabilirmi.

16. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Tolga arkadaşım, rastgele şimdiden :)

17. okanf1

okanf1

Favori Kamış:
    Olta
    Ben Adrasanda balık turuna katıldım. kaldığım yerin sahibi ayarladı ve sabah 6'da yola çıktık. çıkar çıkmaz palamut için rapala'ları saldık. aradan 20 dk geçmiştiki ilk palamutumuz bize günaydın dedi. sonra bi adaya geldik ve gelene kadar 10 tane palamut yakaladık. yakaladığımız 2 tane küçük palamutu Kuzu için yem yaptık eldivenlerimizi giydik ama maalesef kuzu yakalayamadık. eğer şansınız varsa kuzuda yakalarsınız. ama palamutlar çok büyük ve çok lezzetliydi.motorda kızartıp yemiştik.
    adrasanda şu dönemde yoğun olarak palamut,baracuda,zargana bulabilirsiniz.şansınız varsa koca bir kuzu'da çıkar.
    bol şanslar.
    iş yerinde olduğumdan palamut resimlerimi daha sonra yollarım.

18. balıkçıl

balıkçıl

bu koca kuzu koca bir akdeniz efsanesi değildir inşallah.baksanıza ismi var cismi yok hayal gibi.hayalperestlerde baya çoğaldı sitede:D :D :D

19. balıkçıl

balıkçıl

abi neden şimdiye kadar tutamadığını anladım ben şimdi.6 kg ken tutuyorlar:mad: 20 kg olabilmiş balık varmı şaibeli:D

20. balıkçıl

balıkçıl

afiyet olsun abi.tanıdığım iyi bir doktor var.onada anlatmak istersen telefonunu vereyim:D :D :D :D

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.