Afyonkarahisar ve Çevresi Organizasyon ve Tartışma Platformu

Konu, 'Bölgesel Amatör Balıkçılar' kısmında bd2002tr tarafından paylaşıldı.

1. OTTOMAN

OTTOMAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kilo aynalı sazan :(
    mehmet bey bende sizi tanıdığıma memnun oldum
    afyonlular artmaya başladı sevindim ya:)
    naptınız dün karamıkta çıktımı turna?
    ayrıca müsait zamanlarımızda birliktede gidelim Bumin hocayıda alalım yanımıza bende oldukça amatör sayılırım bize klavuz olursunuz:)

2. OTTOMAN

OTTOMAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Bumin hocam aslında afyona yakın olarak çok seçenek yok ben bu sene gebecelerde sazana devam edicem sanırım geçen sezon çok büyük olmasada sazan ve aynalı çıkıyordu (1.5-2.5 kilo arası) ama geneli küçük oluyordu.
    turnaya gelince karamıkta kayık kiralamaktan başka çare yok zaten bildiğim kadarıyla afyona yakın kıyıdan turnaya olta atılabilecek yerde yok Mehmet beyde aynı şekilde yazmış.
    belki bir ara üçümüz kiralarız bir kayık birbirimizin eksiklerini tamamlarız;)

3. bd2002tr

bd2002tr

Favori Kamış:
    3 adet makaralı olta takımı
    En İyi Avı:
    sazan= 0, turna=1, yayın vs=0, 10 çuval yosun, ahh
    Mehmet Bey, nazik davetiniz için teşekkürler. Bu hafta sonu müsayit değilim. Vural Bey'inde belirttiği gibi bir oranizasyon yapıp özellikle turnaya gidebiliriz.

4. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.
    Vural hocam biz biraderle bu gün Cumadan sonra akşam avı için gidiyoruz yanınıza bir arkadaş bulursanız gelebilirsiniz yerimiz var araçta.

5. bd2002tr

bd2002tr

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Mehmet Bey, kıskandım şimdi. işim olmasa gelirdim

6. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.
    Hocam valla beklerim teklif yok izin alabilirsen.Av bahane amaaa orada Sohbet şahane :)

7. OTTOMAN

OTTOMAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    merhaba mehmet bey mesajı geç gördüm kusura bakmayın nazik davetinize çok sevindim teşekkürler ediyorum.
    yarın sabah şehir dışına çıkıcam 1 hafta yokum ama gelince inşallah birlikte bir ava çıkarız.
    dediğiniz gibi av bahane maksat muhabbet olsun tanışalım dostluğumuzu pekiştirelim:)

8. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    Hocam rüzgar müsaade etmedi kayıkçı kayığı zaptedemedi valla yoksa balığı doldurmak içten değildi neyse yinede fena değildi 40-55 cm arasında 10 adet Turna aldık 2 kişi 6 sını ben 4ünü birader yakaladı 4no klasik mepss kullandık.Dönüşte beklerim bir avda birlikte yapalım Bumin hocamıda alalım hem ava gireriz hem dilsizin yerinde balık yeriz :)

9. bd2002tr

bd2002tr

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    mehmet bey, avınız için tebrikler. güzel av olmuş. Turnaları gecemi tuttunuz?. Sabah erken gidilse iş yapılmazmı?

10. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    Bumin hocam Turna avı 1-Sabah tan yeri ağarırken başlar güneş yükselirken biter (açık havalar için geçerli) 2-Akşam avı 17:30 gibi başlar ama verim 18.30 suları olur hava kararınca biter bizim göldeki avlanma şekli budur.
    Sabah avı için gece saat 03:00 gibi yola çıkılır 45 dk sonra göle varılır kayıkçıyıda alırsınız ayak üstü bir kahvaltı ve sonra göle av yerine hareket edilir yaklaşık 1 saat içeride kayıkla gidilir şafak sökerken avlanmaya başlanır.
    Avlanma bu şekilde olur en geç saat 8.30 gibide kenara hareket edilir zira av biter kalan balıklar karınlarını doyurup saz aralarına çekilir kaşığa sarmaz artık.

11. bd2002tr

bd2002tr

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Mehmet Bey,Takım olarak ne kullanıyorsunuz? 4numara mepss, kamış boyutu nedir? misina ne kullanıyorsunuz? eğer bir organizasyon yaparsak malzemelerimizi hazırda tutalım.

Son düzenleme: 2 Temmuz 2007
  12. gelibolu erhan

gelibolu erhan

Favori Kamış:
    olta zipkin
    En İyi Avı:
    levrek kofana
    Uzaga atmak hknda..

Arkadaslar uzaga atilacak hafif takimlar icin sartlar sunlardir..

makinedeki misina yeterli sarimda olacak ..
    kamisin halkalari cok kucuk ve pasli olmayacak..
    kamis kamci hareketi yapan yani esnemesi cok olan bir kamis olacak..
    misine ince ve gam yapmayan iyi bir marka olacak..
    eleman atmasini cekmesini bilecek..
    rüzgar hesaba katilacak

13. bd2002tr

bd2002tr

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Erhan Bey verdiğiniz bilgilere teşekkürler

14. gelibolu erhan

gelibolu erhan

Favori Kamış:
    olta zipkin
    En İyi Avı:
    levrek kofana
    mepsler hknda

meps ruzgar tutar.. tek derdi o degildir ayni zamanda yosun da alir == bunlara dikkat edersek sabah suyu serinlikte kendini göstermeden yere cömelerek özellikle agaclik taslik bolgelerde av olur.. ileri atmaktan ziyade ses olayina dikkat edin derim.. göruntu vermeyin

15. gelibolu erhan

gelibolu erhan

Favori Kamış:
    olta zipkin
    En İyi Avı:
    levrek kofana
    meps

Aşağıda yazmağa çalıştığım teknikler,Internete gezip yabancı sitelerden tercüme değildir. Alabalık avı, Yurdumuzun çoğu yerinde bu tekniklere benzer şekilde yapılmaktadır. Ancak zaman, zaman bana gelen mesajlarda farklı tekniklerle avlanan avcılara da rastlamaktayım, özellikle yöreye has yemler avlanmada farklılık göstermektedir.

Alabalık avında dikkat edilecek hususlar

Alabalık, oksijeni bol soğuk sularda yaşar. temiz olmayan, su sıcaklığı 15 drc. üzerinde olan sularda zor bulunur .
    Yazın sıcak havada, özellikle gölde zor balık tutarsınız, şansınızı zorlamayın.
    Gölgenizi suya düşürmeyin, avlanırken mümkün olduğunca güneşi karşınıza almaya çalışın.
    Bölgedeki doğaya uygun giyinin.
    Sessiz olun.
    Yağmurdan sonraki bulanık suda avlanmayın, balık saklandığı kayanın altından kolay kolay çıkmaz
    Yağmurdan sonra dereye fazla yaklaşmayın. Sizin bulunduğunuz bölge az yağmur yağmış bile olsa daha yükseklere yağan yağmurlar sizin bulunduğunuz bölgeyi etkileyebilir ve beklemediğiniz bir selle karşılaşabilirsiniz.

Öncelikle atıp çekme tekniğinde karışıklara neden olan, yem tanımına açıklık getirmeye çalışayım. Atıp çekme tekniğine, genel olarak kaşık atma denir. Bu av tekniği rapala , kaşık, iğne takılmış sasi ve döner kaşık ile yapılır. Rapala ve sasi net olarak ayrılır ancak kaşık ile döner kaşık genellikle birbiri ile karıştırılır. Kaşık ismi yurdumuzda bu yemlerin yemek kaşığına benzemesinden dolayı verilmiştir. Fakat alabalık avında kullanılan kaşıklar yemek kaşığına çok fazla benzemez. Yemek kaşığına benzeyen yemler çoğunlukla turna avında kullanılır.

Ben alabalık avında rapala ve sasi hiç kullanmadım, nadiren de olsa kaşıkla avlanırım ama çoğunlukla türkçe karşılığı döner kaşık olan mepss le avlanırım.( aslında bir marka adı olan mepss dilimize iyice yerleşti ve çok yaygın olarak kullanılıyor )

Atıp çekme tekniğinde makinanızın turu fazla, kamışınız esnek ve uzun, misinanızda 0,20 - 0,25 olmalıdır. (incesi sağa sola sürtünüp kolayca kopar kalınıyla da yeminizi uzağa atamazsınız,)

Uygulaması kolaydır ancak eğer derede avlanıyorsanız su derinliğinin en az 30 cm olması gerekir, ayrıca derenin içinde kaya ve ağaç dallarının az olmasına dikkat etmelisiniz. Sürekli kayaya ve ağaca taktığınız yeminiz balıkları huzursuz eder. O nedenle at çek yaparken suyun kaya önünde oluşturduğu derin bölgeye yeminizi atar ve çekmeye başlarsanız makinanızı iki üç tur attırmadan ilk alabalığınızı yakalarsınız. ( böyle bir kaya önünü uzaktan gördüğünüzde arkadaşlarınıza çaktırmadan oraya ilk giden siz olun. Ama çabuk gideceğim diye de pata küte gitmeyin)

Yukarıda uygulaması kolay dedim ancak derede avlanmaya gittiğinizde büyük hayal kırıklığınada uğrayabilirsiniz. Suyun akış hızı bazen öyle artarki attığınız meppsi çekerken suya hiç batmayan yeminiz suyun yüzeyinden zıplaya, zıplaya gelir. Karların erimesiyle akış hızı artan derede mepss le avlanmak zordur, derenin birkaç gün sonra akış hızı azalacaktır, o zaman avlanmak daha verimli olacaktır.
    Bazen de su seviyesi öylesine düşerki yem sürekli kayaya yosunlara takılır. Ancak hiç bir zaman derede su bitmez. Şelale,çağlayan yapan derenin kaya altlarında gölcükler oluşur.( biz böyle yerlere ayna deriz) Alabalıkta bu aynaların içindeki taşların, kayaların altına saklanır. Fakat bu aynaların genişliği 2-3 mt.kareyi geçmez. Şimdi siz gelinde burada balık yakalayın. İşte burada ustalık konuşur. İyi bir balıkçı o suya yaklaşmadan 7-8 metreden o bölgeye adeta noktasal atış yapar ve oradaki balığıda alır.

Gölde avlanırken işiniz daha kolaydır ancak özellikle yazın sıcak havalarda avlanırken yeminizin batmasını bekleyip daha derinden gelmesini sağlamalısınız.

MEPPS'LE 47 CM LİK ABANT ALASININ YAKALANIŞ ÖYKÜSÜ:

Ava 2 numara beyaz ustu kırmızı benekli,turuncu saftli,vibrax marka spinner'le basladim. İlk bir saat dogru,durust olta atamadim. Cunku misinanin ustundeki su zerreciklerihemen donuyor,ve kamisin fujilerini tıkıyordu. Kamislarimdan 120 cm.uzunluğndakini seçtim. Makarada Hisar Balikciliktan getirttiğm Blue line misina vardi. Bu arada iki adet tek igneli,kurt takilmis straforlu takimida,bayagi ileri atarak Zeki'yide başınada biraktim 15,20 kere bos atistan sonra,golun 3 metre kadar dik bir yamacindan bir çam ağacını siper ederek uzun bir atis yaptim. Meppsi suzdurerek dibe indirdim.Birkac saniye bekledikten sonra ağır,ağır çekmeye basladim. :Balik hemen o an vurdu.?lkonce saza taktim zannettim. Baktimki hareket ediyor, balik olduğunu anladim. Gole hakim bir noktada olduğumdan vede suyun cok berrak olmasi nedeni ile,baligin suyun içindeki kurtuluş çabalarini net olarak izleyebiliyordum. Şimdi mesele 0,15 gibi cok ince bir takimla bu devesa baligi kıyıya alabilmekti. Yanimda kepçe yoktu. Bagirarak Zeki'den kepçe istedim. Fakat duyuramadim. 1,20 metre kamisimin kısalığı sayesinde 5 dakika kadar sonra balığı iyice kiyiya getirdim. Her an kafa atip misinayi koparabilirdi. Ancak halen 1,5 metre kadar yukarıda idim. Ani bir kararla suya atlayip, balığı bastırarak, galsemalarindan elimi sokup aldim. Bagirmalarima Muhafaza memuru Ceyhun'da koşmuş gelmişti. Zeki de birazdan göründü.Beni suya düşmüş ,yardim istiyor zannetmisler. Biraz sonra Sinan da geldi. Birbirimizi ilk olarak gormemize ragmen,kirk yillik dostmus gibi sarilistik.
    Etrafta 20 ye yakin Bolulu Istanbul'lu Ankaral'i ayrica gruptanda Sinan Isildak ile Tolga Bodur vardi. Günün sonunda ve çoğunu yemli takimla olmak uzere 12 balik tuttuk. Boylari 26 cm.ile 32 cm.arasinda olup birtaneside gökkuşagi idi. Ceyhundan öğrendiğime göre diğer balikcilar toplam 4-5 balik almislar. Buda kurtun ve meppsin iyi calistigini gosteriyor. Ayrica Zeki 40 cm civarinda birini kıyıya kadar getirip alirken kaçırdı. Büyük balığın boyu 47 cm.eni 13 cm idi.
    Hepinize rastgele.

Vedat ABAYOĞLU
    Nisan 2003 ABANT TSKLER VEDAT BEYE

16. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    Erhan hocam her yörede balık avlama gereç ve teknikleri farklıdır; örneğin Ankaradaki sularda Turna balığı çoğunlukla ucuna gümüş balığı takılan bırakmalarla veya sasi denilen silikonize yemlerle tutuluyor çokta başarılı oluyor ama bizim Afyondaki sularımızda Döner veya Mepps marka(Özellikle söğüt yaprağı) dışındaki yemlere veya avlanma stillerine pek başarı alınamadı buda sanıyorum o yörelerde yapılan avlanma tekniğinin aynı düzeyde ve avlak ortamında balığın yemlenme esnasında bulduğu yemlik canlıların kaşıklara olan benzerliklerinden diye düşünüyorum.
    Bumin hocamın sorusuna gelince bizim avlandığımız sırada kullandığımız malzeme 1.80cm veya 2.10cm boylarında Dam veya Albastar marka ince amakarbonlu olduğundan biraz daha sert,esnek ve mukavemetli kamışlar,makina olarak Remixon 60 veya 70 lik makina ve üzerinde 0.30mm veya 0.35mm yine Dam veya Shekspare marka özel makina misineleri var.Uç kısımda bilyalı Remixon marka klipsli fırdöndü ve kırmızı benekli 5 no klasik döner marka yada 3-4 no Mepps Algiadecor veya uine Mepps 4-5 no klasik dönerli kaşıklarımız olur.Bunun dışında denemek amaçlı olarakta bazı Rapalaları veya Turna balığı yavrusu görünümlü silikon yemlerde bulunur bazen değişiklik olur belki diye kullanırız.Ayrıca kayıkta mutlaka bir kepçe olmalı nerden ne zaman ne kadar balık gelir bilinmez tedbirli olmakta yarar var ve tabiki bir adet kargaburun pense mutlaka olacak çantanızda,yanınızda bir yağmurluk veya rüzgarlık mutlaka olsun akşam avları sırasında hava her an değişebilir.

Kısaca kullanılacak malzemeleri bizim kullandığımız tarzda belirttim size malzemeleri almak için isterseniz bana uğrayın birlikte gidip alabiliriz yardımcı olurum .

saygılar...

17. 03ufuk

03ufuk

Favori Kamış:
    Elektirk borusundan külah atar (dürbünlü)
    En İyi Avı:
    Çalışmalar devam ediyor.
    Afyon da bu kadar profesyonelce balık avcıları olabileceğini açıkcası hiç tahmin etmemiştim. En başta Mehmet Bey,Bumin hocam ve Vural hocam hepinizle de tanışmak ve bir organizasyona katılmak isterim . Balık avcılığını oldukça amatörce yapmaktayım bunu profesyonelleştirme gayreti içerisindeyim.Tecrübelerinizi paylaşacağınızdan eminim.Ben Maden Mühendisiyim serbest çalışıyorum mail ve msn adresim u.kuru@hotmail.com iş yerim anbaryolunda haberlerinizi bekliyorum şimdiden hepinizle tanıştığım için çok memnun oldum.

18. bd2002tr

bd2002tr

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ufuk bey bizde sizinle tanışmaktan memmun oluruz. belkide kurarız bir afyon dream team ha nedersiniz?

19. 03ufuk

03ufuk

Favori Kamış:
    Elektirk borusundan külah atar (dürbünlü)
    En İyi Avı:
    Çalışmalar devam ediyor.
    Günaydınlar, Dream Team gayet güzel olur hocam en kısa sürede ava çıkmak dileğiyle

20. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    Aynen katılıyorum size Ufuk bey yeriniz tam olarak Anbar yolunda nerede bu gün bir ara uğrarım belki.

Son düzenleme: 3 Temmuz 2007