Ağır Fırdöndü

Konu, 'Fırdöndüler' kısmında kaßuS tarafından paylaşıldı.

1. kaßuS

kaßuS

Favori Kamış:
    Lineaeffe oyster cast 3.90 kamış-Shakespeare Medalist FDS makina
    En İyi Avı:
    Koyun postu
    Uc ayri agirlikta bilyali firdondu.
    Gezer kursun varken bunu almak elzemmidir bilemiyorum. Belki at-cek yaparken ise yarayabilir.
    Urun hakkinda bilgisi olanlar paylasmasini rica ediyorum.belki rapalaya falan takılabilir gibime geldi daha dengeli olur diye düşündüm
    Saygilarimla

2. Bilyalı fırdöndüler sıradan avlardan ziyade büyük balık avlarında tercih edilir...
    birde dönüsü normal fırdondüye göre daha kolay olduğundan Gam'ın önlenmesini elzem olduğu yerlerde kullanılır..

sanıldığı gibi içinde bilye yoktur..fakat yuva içindeki topuzlar daha serbes dönü sağlamak için oyuk kanalla desteklenmiştir;)
    gezer kurşun ile bu ayrı amaçlar için kullanılır..fakat bazı takım tiplerinde fırdöndü kullanılması zorunludur..bilyali yada normal

Son düzenleme: 22 Kasım 2007
  3. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    Takım çantamda var ama bu güne kadar hiç gerek olmadı;) , kullanmak nasip olmadı. Çantada varmı var, bir gün lazım olur o gün kullanırız.:) :D :D ..

4. ozan

ozan Ozan

çok üzücü bi durum başına gelmiş olmamasını diliyorum diyeceğim ama hislerim başına gelmiş diyor :rolleyes:

5. mazosit

mazosit ömer demetoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    4 kilo 600 gram levrek
    resme koymuş olduğun fıdöndüler ithal malzeme olup genelde asansör modeli dediğimiz sallandırmausülü kullanılan kaliteli bir malzemedir
    büyük balıklar için uygulanan asansör modeli baiları hırsız olta diolar.
    bence çok gerekli bir ürün
    tabi kullanıcıya göre değişiyor

6. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bunların benzerleri bizim Ömer abi de vardı (Activist). Benimde şahsen ihtiyacım olmadı.

7. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Arkadaşlar,ürünün adı zaten ağırlıklı fırdöndü kullanım amacı büyük balık değil,daha çok at-çek tarzı avlanmak için faydalı ,makineden gelen misina, beden ve sahte balık,kaşık.Bu da kıyıdan at-çek yaparken sahtenin önüne kurşunmu koyalım,sbrilinomu koyalım,sahtenin yüzüşü değişirmi,uzağa atamıyorum sorularına yanıt.tabii yine boğazda kullanım için değil.

8. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    fırdöndü fırdöndü olarak kullanılmaktan başka hangi amaca hizmet edebilirki.
    bence gereksiz birde şu var adam bunu neden üretti acaba? aynı ürüü üreten firmaların normal fırdöndüsüde var bir bilenden öğrenmek lazım ama hiç kullanmadım.

9. istavrit avında gerek yok tabiki...;)

xxx kg balıklarda şart

10. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    biliyorsun istavrit izmarit ispati ispendek hakkında görüşlerimi dün beyan etmiştim. ancak. bu tür fırdöndülere bakıyorum ben hayatımda hiç sarı fırdöndü kullanmadım. sürekli krom kullandım. ve hangi balık olursa olsun bir defa fırdöndüden takım patlamadı. önemli olan takım değil takımı kullanmak. takım araçtır. balık tutmak için önemli olan balığı yukarı çekebilmektir. bunun fırdöndüyle ilgisi olmadığını düşünüyorum. tek sıkıntım benim bedenlerde asla vazgeçmem dediğim siglon misina bedeninden şu anda vazgeçtim ve trabucco kullanıyorum mesela. Fırdöndü konusuna gelince. sadece misinam gam yapmasın yeterli. her zaman balıktan sonra 3 defa kullanımdan sonra her şeyi kontrol etmek lazım. bugünkü açtığım konuda. fırdöndüler ve iğneler görünüyor zannederim..... Kroma güveniyorum... ama sarıya asla. takımda sarı kullanmam palamut çaparileri hariç..... onlardada kullanmıştım geçmişte o takımlarıda değiştirdim.....

Soru İşareti :Biz konuşuyoruz ama üretici firma bunu hangi amaçla üretti. neden? muhakkak bir faydası olmalı diyede düşünmeden edemiyorum ki bugün yeni iğneler bile değişik tarzda üretilmeye başlandı....

sevgiler

11. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Arkadaşlar fırdöndünün kullanım amacını yazdım,kıyıdan atılan takımda beden sonundaki kurşuna ilaveten olta başına ağırlıklı fırdöndü takılırsa, atım aşamasında çift ağırlık takımı karıştırır,tekneden aşağı sarkıtmada ona keza,ağır kg.lı balıklar için çekeri çok yüksek ,normal fırdöndü ölçülerinde bir çok markanın ürünü var ,balık büyük olacak diye fırdöndünün ağırlıklı olması gerekmiyor.Boğazda sahte atarken fırdöndüye kurşun takmıyormuyuz,sahte bir kulaç ileride,aynı usul at-çek yaparken uzak atmak veya hafif sahteleri istenilen menzile gönderebilmek için,ağır kg. çekmek için olsa üstüne gr. değil çekeri yazardı.

12. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Kıyı olayını bilmiyorum ama teknede fırdöndü konusunda rapalayıda uzun olta takımının arkasında kullanıyorum. ve dediğim gibi. benim takımım gam yapmasın. yem takla atmasın. kısaca yenmleme yapılırken iğneler düzgün takılsın. fırdöndüye dahi gerek yok aslında. benım uzun olta takımlarım 3 adet fırdöndü bir halka ve bedende 1 fırdöndüden oluşur....
    Ayrıca örgü olarak yapılanlarıda var fırdöndüsüz.. takım çalışsın o fırdöndüye yük binmeyecek zaten ama usturupsuz çekilen bir balıkla fırdöndü değil el oltası bile patlayabilir.

kolay gelsin.

13. çok kıymetli, sevgili,değerli arkadaşlarım..

bu fırdöndüler 2kg levrek sırtısında,10 lu kolyos çaparisinde..ve benzeri avlar için değil..daha büyük..En azından Namığın son tuttuğu balık gibi balıklarda,okyonuslarda yelken gibi nispeten sırtı hızı fazla ve iri balıklarda kullanmak içün....

behsettiğimiz sarı olsun,krom olsun,,burada adını sayamadığım nice metallerden yapılmış ossun..Ucunda 750gr çupra(yada daha uygun bi yemle:D) olan bir iğne ile yelkene sırtı yaparsanız ..Bu adını saydığım sayamadığım tüm metaller orta gövde de sıkışır ve ilk 2-3 milde gamdan misinanız gulitin saçına benzer örülmüş gibi gam yappar..

lakin önceki sayfada resmi olan güzide fırdöndülerimizde bu olay olamazz..Niye olmaz diyede sorarsanız..gene yazayım..Orta gövde içindeki kanallar bu sıkışmayı önlerr..fır fır dönerr ..

tabiki bu fırdöndüyü takıp boğazda yada erdekte çapari yapmak anlamsız olur..

Son düzenleme: 23 Kasım 2007
  14. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

Uzunoltada bedende çift fırdöndü kullanıyorum ben öyle öğrendik,öyle gidiyor.İster sarı,ister krom olsun hepsi çin malı bir kaç kullanımdan sonra değiştirmek lazım yada kullandıktan sonra vd 40 sıkın ömrü uzar,kesin sonuç mustad.Ağırlıklı fırdöndü ise tamamen ayrı .

15. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:

Ben hep ön sayfadaki model üstüne konuşuyorum. ve hiçbir işe yaramayacağını hala söylüyorum. marmara fayı üstünde balık tuttarken 240 metrelerde. O balıklar nasıl gelir yukarı bu fırdöndülerlemi????

Yada bir çaparide 68 tana palamut torik karışık gelirken. Ne bu fırdondu nede sarılar. asla sağlıklı olamazlar. Yoksa dersenızkı ne yapıyorsun tamam bende İthal kutu kutu değişik boylarda ve Dolar karşılığı edindiğim fırdöndüler kullanıyorum ancak bu model bu şekil bu tür bir nesnenin çalışmayacağını düşünüyorum.

68 palamutu çekerken ben vargel kurmuştum. hatta çapari 2 lik misina hangi 750 gr hangi 1 kg. sırtımıza alarak çekiyorduk çapariyi. hatta şanzımana bile bağlamayı düşündüğümüz anlarda olmadı değil ancak sizinle aynı kelimelerde aynı noktalarda yazıyoruz fakat halen bir ortak noktada buluşamadık.
    ben istavrit izmarit ispari ispendek tutmam. Lüfer palamut torık kofana. ve hep trofe denerim.

Yem takmak bir sanattır. Bunu eskiler hep söyler. ben bugune kadar yem takmasını bılen bir tek usta gördüm. başkada tanımadım. tek diyorum. önemli olan takımı koşturmak. kullanmak. yem dönmeye başladımı o iş zaten bitmiş demektir.

sevgiler

16. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Torik yemli orkinos takımı fırdöndüleri var bir ara resimlerim. ithal.. fırdöndü...kesinlikle

17. Fekat Aliço biz amatör balıkçılıktan bahsediyoruz..hangimizin oltasına 68 palamut takılırki??;)
    biz karadenizde palamuta çapari yaparken bunlardan kullanırdım..gayet güzelde işe yarıyor..Sürüden bir geçiyorsun motor çekmiyor..eee nede olsa 250 iğne 500 lüklerinide kullandık balık bol olduğunda kanatçık takardık ortaya ve sona ;)

heygidi günler hey..:rolleyes: 9m.kayıkla bandırmadan çık taaa karadenizde balık tut..sabah reçel üğlen palamut akşam zıpkında ne varsa artık:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

18. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Anlaşabıldığımıze o kadar sevindimki acaba ben yanlışmı düşünüyorum demeye başlamıştım tam işte budur. tamam uslup olarakta süper anlaştık nihayet. budur dostum evet budur.....

19. usluptemi usuldemi anlaştık:confused:

20. themad2

themad2 Serdar

Daha önce hiç kullanmadım ama ben edinip kafamda tasarladıgım şekilde kullanıcam..
    Bazı balıklar hep en alttaki kancaya geliyor(izmarit,mezgit) bende tüm kancaları yere 0 yapmak istedim.

köstekleri uzun tutucam ve başlarına köpük falan koyucam.Yani hem kancalarım havada olur hemde yosunlara yakılmaz diye düşündüm umarım işe yarıyacak.
    resim biraz bozuk çıktı özür dilerim .