ahtapot avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında caylak tarafından paylaşıldı.

1. karabatak555

karabatak555 mert kara

Favori Kamış:
    sallama tak.
    En İyi Avı:
    11.5kg ahtapot9760grlevrek
    ahtapotun en çok ilgisini çeken parlak meteryallerdir.bunlar krom parça veya plastik üzerine parlak kaplama yaparakta avlanabilirsin.tabiki bunları bir takım haline getirmelisin.

2. karabatak555

karabatak555 mert kara

Favori Kamış:
    sallama tak.
    En İyi Avı:
    11.5kg ahtapot9760grlevrek
    Amatörlere günlük avlanma limiti 5 kilodur kardeşim.ROTANIZ MUTLULUK RÜZGARINIZ MELTEM OLSUN...

3. mırmırcı

mırmırcı MURAT

arkadaşlar ahtabot avlamak son derece basittir.en güzel avlama çeşidi parangula denilen ahtabot oltasıyla olur tabi bunun için tekne gerekir.tekne rüzgara bırakılarak yavasça sürüklenmesi yeterlidir parangula denen olta 350 gr kurşunlu olduğu için dipten sürüklenir ve ağırlık hissedildiğiminde ahtabot yukarı çekilir.olta balık malzemecilerinden temin edilir temin edmezseniz daha sonra onuda açıklarım tabi ahtobot yakalamanın çeşitleri coktur dilerseniz onlarıda yazarım

4. ahtapot10

ahtapot10 hüseyin öztürk

arkadaşlar krom parça prinç gibi materialler hikaye ahtapot deniz canavarlarından birtanesidir bulunduğu ortama göre renk değiştirir parlak beyaz herşey onun dikkatini çeker.ahtapot takımı söylenildiği gibi ana bedende 10-15cm.saçak yok eğer derin sularda avlanılcak ise 0.100 beden misina ucunda yaklaşık 1.5-2 metre 3mm.ipek beyaz iplik en altta derinliğe göre ve akıntıya göre en az 300 gr. kurşun.kurşundan yukarıya doğru en az 1 karış boşluk bırakarak10-15cm.arayla bir kalın fırdöndü isteğe bağlı 6 ila 10 adet 10 adet fırdöndü kullanırsanız bunun 3tanesi gerçek balık 7 tanesi özel yapma balık olmalıdır.en alttaki 1ve ikinci fırdöndüye sahte balık takılır aralara gerçek balık yerleştirilir gerçek balıklar beyaz ve sert cinsten olmalıdır (zargana,tirsi,ves.)en iyi balığı en üstteki fırdöndüye bağlanmalı ahtapot vahşi olduğu kadar aptal hayvan beyaz sahte balıklar onun uzaktan dikkatini çeker gelir takımın yanına takımdaki eniyi gerçek balığa sarılır ve yuvasına dogru gitmeye çalışır tabi sizde onu yukarıya yavaş yavaş ürkütmeden çekeceksiniz gerçek balıkları mümkün olduğunca yerden uzak tutuyoruz çünki aşağıdan gelen balıkları ahtapot havalanmadan yakalaya bilir bu durumda ahtapotu almanız mümkün olmaz en iyi balığı üst fırdöndüye bağlıyoruz ahtapotu yerden kesmek için tekneye alırken sudan çıkarmadan yaklaşık 1metre suyun altından kepçeyle daima alttan kafa yönüne kepçe vuracaksınız kendini bıraksa bile kepçenin içine girer umarım yardımcı olabildim AFİYET OLSUN yanlız arkadaşlar 1 kilonun altında ahtapotları yakalamayalım yakalayanları da uyaralım deniz hepimizin

5. Peki siz bunları napıyorsunuz yiyormusunuz ?? Ve de nasıl ahtapotu elliyorsunuz. ?? :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

6. yaşar kaptan

yaşar kaptan yaşar şengül

En İyi Avı:
    mordoğanda sırtı ile 4,7 kilo levrek

ahtapot avına benimde bi katkım olsun istedim...umarım faydalı olur...ahtapotu bu resimlerdeki takımla yakalıyoruz..

7. yaşar kaptan

En İyi Avı:

buda ahtapot oltasının yerde çekilmiş açık hali

8. yaşar kaptan

En İyi Avı:

ve resimlerini gördügünüz takımla yakalanmış ahtapotlar...umarım faydalı olabilmişimdir

9. yaşar kaptan

En İyi Avı:
  10. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Bu oltadan bende de var ama bir ahtapot bile yakalayamadım, kullanım şekli hk. biraz bilgi verebilir misiniz..Mevsim, derinlik, saat, teknik vs?

11. yaşar kaptan

En İyi Avı:
    Ahtapot avı yasagı 1 kasımda bitti..yani mayıs ve kasım ayları arasında ahtapot avı tamamen yasaktır..ayrıca kilo altı avlanan ahtapotlarda geri bırakılmalıdır(zaten kl altı sahil güvenlikçede sıkı kontrol altında tutulup büyük cezaları vardır)bu bilgilerinde önemli oldugunu düşünerek öncelikle yazdım...ahtapot avlama şekillerini konu içinde arkadaşlar baya bi açıkldıkları için ben tekrar etmek istemedim..ama yinede kısaca bahsedeyim...ahtapotu bu takımlarla kıyıdan avlamak biraz zordur...atıp çekmesi zahmetli ve takılma olasılıgı yüksek oldugundan..biz tekneyle avlanıyoruz..5 ila 30 mt arası bu takımlardan teknenin baş ve kıç tarafından birertane dibe indirip,tekneyi dalganın akışına bırakıyoruz..ve ahtapotlar gelip yapışıyorlar..aslında çok kolay ve basit...

12. ayvalıkaltınova

ayvalıkaltınova erdem

erbab

bızım burada kasımdan mayıs sonuna kadar balıkcıların tek gecım kaynagı ahtapottur...ben de butun kıs ahtapot avına cıkarım.kalın bır mısına kullanılır bedende parlak cısımler takarız ve de parlaklıklar yetmez sadece balık takarız butun olarak bu sekılde avlarız ahtapotu...bugun de ahtapottan geldım bu sıteye uye oldum.gun de 30 40 kılo tuttugumuz zamanlarda olur....en ıı ahtapot yakalama yontemı budur.....ben bu işten ekmek yıyorum.cok bereketlı bı hayvan...balık gıbıde degıldır satması kolaydır.terazı ustu para demektır ahtapot...

13. Aramis

Aramis

Eski Foçada ahtapot avlayarak üniversite harçlarımı ödemiştim :D.Avlanma tekniğimiz aynen şu şekildeydi.Kalın bir misina (0.60-0.70 idealdir) mantara 100-150 mt civarı saralım.Beyaz plastikten üç tane balık şeklinde keserek bedene bağlayacağımız bir 5 cm kadar 10 cm aralıklı üç tane kösteğe bağlarız.Köstekler ile beden arasındaki ve ayrıca bedenin kendi boşuklarına parlak sigara jelatinlerini yaprak şeklinde ince misina ile bağlarız.Bedenin en sonuna büyükçe bir üçlü iğne takarız.Bu arada beden önüne 100 gr civarı bir gezer kurşun koymayı unutmayınız.O üçlü iğneye ölü yada diri hiç farketmez bir tane İspari takarız.Sonra tekneyi hiç çapa atmadan kendi halinde akıntıya bırakır ve oltamızın kayıktan 50-60-70-80 mt ne kadar olursa açılmasını sağlarız.Bu taktiği deneyin eğer yakalayamazsanız benim kulaklarımı bol bol çınlatırsınız:D

14. Yörük Efe

Yörük Efe

Favori Kamış:
    Şimdilik Olta, Sonra Zıpkın ve Dalış takımı da olacak.
    En İyi Avı:
    Şimdilik Pek Dişe dokunur bir şey yok.

Bora'cım Merhaba.

Arkadaşlara bir de { kıyıdan nasıl ve hangi düzenekler ile avlanılır.} sorusunun yanıtını da ekle de tam olsun.:eek: :rolleyes: ;) :D :D

Saygılar...

15. Aramis

Aramis

Muharrem abicim nasılsın iyisin umarım? Abi ahtapotu hiç kıyıdan avlamadım genelde kıyıda hep yedim nasıl yediğimi anlatsam :D :D

16. onurt47

onurt47 ONUR

didim taşburunda kıyıdan kazık soparlala zıpkınlarla avlıyorlar

17. enez

enez BERTUL

Mrb Kolay Gelsin
    Bana Bir Adet Ahtapot Oltasi Lazim Yardim Ci Olabilirmisiniz.

18. darkdiablo

darkdiablo barış

Arkadaş lar ben Her Yaz marmaris/İnbükü ye giderim tatil için Ve genelde arkadaşlarin övdügü kadar iyi saklanamazlar == genelde yuvasinin biraz dişina çıkık halde yukari bakarlar zaten rengi kaya ile uyumlu olsa bile gözlerini fark edersiniz zıpkını 2 gözün arasında attıgınızda iş bitmiş demekdir eger ahtapotu görüp heycan yapip uzakdan sallarsaniz tam olarak zıpkın saplanmaya bilir yani demek istedigim gördügünüzde iyice yaklaşin hic bir şekilde Ahtapot kaçmaz(Bulundugunuz ortam kumluk Degil ise)