ahtapot ve çupura

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında bornovalı2 tarafından paylaşıldı.

1. bornovalı2

bornovalı2

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    saragoz 1010 gr
    slm arkadaşlar siteyi uzun zamandır yakından takip ediyorum.
    ama daha yeni katılabildim aranıza.harika bir yer burası.
    başımdan geçen bir olayı sizinle paylaşmak istedim.
    izmir karaburun un arka tarafında yani sakız adasına dooru ban tarafında eski civa madenleri diye bilinen bir yer var.2004 aralık ayı idi. sabah saat 7 gibi bornovadan çıktık.1 gün önceden aldığımız bolca sardalyamız vardı yem olarak. birazda madya ve sülünez aldık narlıdere den.saat 9 gibi avlağımıza vardık.yıkık bir iskele vardır orada oltalarımızı attık suya fakat yemler dokunan yok.(olta demişken ben genelde kamış deil kasnek kullanıyorum) kahvaltı yapmak için oltalarımızın üzerine taş koyup biraz üst tarafta bulunan yıkık evlerin oraya çıktık çay kahvaltı falan derken aradan 30-35 dk geçti.ilk ben kalktım kahvaltıdan oltalara bakmak için .bir baktım oltanın birini üzerindeki taş düşmüş.apar topar oltanın yanına koştum misina yı yokladım.ucunda ağır bi şey var fakat hiç vurmuyor ööle çuval gibi geliyor ahtapot olduunu hemen anladım.neyse çektim ahtapotu yukarıya. herkes hayret içinde ahtapota baka kaldı.ahtapotun bacaklarının arasından balık kuyruğu görünüyor.hemen ahtapotun başını sıktım sıkmamla 350 gr lık kaba lidakinin fırlaması bir oldu.yanımda bulunan ve benden çok daha tecrübeli abilerim bile hayret içinde kaldı.1 oltayla 1-1,5 kglik ahtapot ve 350 grlık lidaki yakalamış oldum:D o gün av çok bereketli geçti .14 parça çupura yakaladık. bu anımı sizinle paylaşmak istedim.
    izmirli arkadaşlara tavsiye ederim karareis e giderken yol kenarındaki yıkık evlerin aşağısında bi çupurayı denesinler özellikle kasım aylarında malum kasım da geçit çupurası olur buralarda.;)

2. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    İmzana ismini ve yaşını da eklesen bizde nasıl hitap edeceğimizi bilsek çok daha güzel olacak. Aramıza hoşgeldin diyeyim önce. Bahsettiğin yıkık evler terk edilmiş bir rum köyüdür. Gitmek isteyen arkadaşlar bu şekilde aralarsa daha kolay bulurlar.

3. bornovalı2

bornovalı2

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    saragoz 1010 gr
    deil mehmet bey karıştırdınız heralde rum köyünden daha yeni yapılar bunlar büyük ihtimalle 50 li yada 60 lı yıllardan kalma;)

4. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Evet durum böyleyse karıştırdığım kesin. Yıkık binalar deynce aklıma o geldi direk:)

5. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Orayı iyi biliyorum, çupraları sardalyayla mı aldınız?

6. izmirli35

izmirli35

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    KIZIM ŞU ANDA 17 KİLO
    İsmail 2004 yılından bahsediyorsun yanlış okumadıysam, hala aynı yer balık yapıyormu en son bir daha ne zaman denemiştin, bu konuda da bilgi verirsen sevinirim, benimde illa kıyıdan avlanma huyu olan arkadaşlarım var oraya gidip bir deneyebiliriz :confused: ;)

7. bornovalı2

bornovalı2

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    saragoz 1010 gr
    en son av aldıımız yıl 2004 idi.son olarakta geçen ay gittim oraya fakat çok kötü av oldu.hiç bir şey çıkmadı fakat ben bunu balık çiftliklerine bağlıyorum.hemen hemen her koya balık çiftliği koymuşlar maalesef.devamlı motorlar falan çalışıyor.onunla alakası olabilir.çok gürültü yapıyorlar.ama yine de eskisi kadar olmasada çok yakın geçmişte giden arkadaşlar çupura almışlar oradan.bu arada genelde sardalya ya da madya kullanıyorum ben çupura için...

8. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Civa madenlerine ne taraftan gittiğinizi bilmiyorum ama eğer Karaburun değilde Karareis tarafından gidiyorsanız bizim yazlığımızın da olduğu Mercankoy sitesinin arkasından geçiyorsunuz.
    Civa madenlerinin açıklarına bazen tekneyle gidiyoruz,güzel Mercan yapıyor ve orada kıyıdan avlanan tanıdıklar da çok ahtapot,çipura ve melanurya çektiklerini söylemişlerdi.Ama özellikle bu muhabbet ahtapot üzerine olmuştu.

9. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Benzer bir olay da benim başımdan geçti geçtiğimiz Eylül ayında..
    Mavi yolculuğa çıkmıştık arkadaşlar grubu ile. Göcek'te bir dış koyda demirlediğimizde ( tabii seyir haricinde dip oltalarımız daima denizde oluyordu..:) sabah güneş doğarken bir vuruş aldım tasmalayıp oltayı kaldırdığımda bir hareketsiz ağırlık ile ahtapot kendini belli etti. Çok ağırdı, yavaş yavaş 30 m den çektim. Kamış adete yeni ay gibiydi çekme sırasında.Nihayet ahtapot göründü ve yüzeye yaklaşınca oltadan ayrılıp kaçmaya çalıştı ama ya o zaman , yada daha önce iğneye takılmış. Dolayısı ile zorla kaldırıp tekneye aldım. Bir de ne görelim. Kollarının arasında yarım kiloluk bir sargoz. Ahtapot ta 2 kg ya yakındı sanırım...
    Misina 0.35 beyaz monofilament, igneler 3 no beyaz Mustad. 3lü mecan-karagöz takımı.. Kamış: eski bir Shakespear 2.70, 300 atarlı
    Yem: :) Tavuk Göğsü.... Evet.. Oranın balıkları öyle lüks yemlere alışkın değilmiş meğerse... Orada öğrendik.. :)

10. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    el oltası,kamış,sahte balık
    En İyi Avı:
    50 kg,benim hanım,balık burcundandır da kendisi
    Mehmet Mercankoy'un ne tarafındasın?Bende oradayım yazları.

11. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Aslında üzülmekle sevinmek arasında bşr durum olmuş.Ahtapotun kollarında değil de tek başına denizde parıl parıl parlayan 350 gr lık lidakiyi çekmek ve diğer yandan da Herkese nasip olamayacak Ahtapotla beraber lidaki aynı anda çekmek..