Ahtapot yaparken...

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında zodi tarafından paylaşıldı.

1. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    1.2 kg çipura. Kilo olarak ta 3 kişi 15 kg istavrit (tekneden)
    Böyle bir başlık attım ama siz bana bakmayın:) Zamanında nişanlıma ahtapot yemeklerini çok iyi yaparım diye bir yalan sallamıştım. (alkolün etkisiyle olabilir) :) Kızcağız ikidir migrosta hadi ahtapot alalım filan diyor, her seferinde geçiştiriyorum. Kolay bi tarifi varsa yapayım şunu diyorum. Hadi kardeşinize bir tarif yazın da kurtulsun bu dertten :)

2. ah be hocam, tutup hakikaten zor bir deniz canlısı konusunda iddialı yaklaşım göstermişsiniz, Ahtapotu yumuşatması, pişirmesi hep ayrı maharet... Ama imkansız değil ;) Ben ahtapot salatasını damak tadıma göre yapmayı başarana kadar 2-3 kez hayvanı ziyan ettim :D.. Ya kayış gibi oluyordu ya da fazla pişiyordu,
    Neyse artık benden özel ahtapot salatası isteyen arkadaşlarım oldu tecrübe kazandıkça...
    Gelelim tarife, Gerekenler;
    1 adet limon, 1/2 çay bardağı sızma zeytinyağı, zevkinize göre 1-4 diş sarımsak (en az bir diş konulmalıdır), bulabilirseniz taze soğan, biraz maydanoz, cherry domates (küçüklerden), tuz, karabiber, çekirdekleri çıkarılmış 15-20 kalamata zeytin (biraz suda bekleterek tuzu alınırsa daha iyi oluyor), yarım su bardağı beyaz şarap (ben moskado dömisek kullanıyorum, aromalı bir tad bıraktığı için lezzeti bir başka oluyor), 4-5 sap taze kekik (bulamazsanız çay kaşığının tersiyle kuru kekik te kullanabilirsiniz) ve tabii ahtapot ;) ve az miktarda sirke.
    Şimdi, iddialı olmadığımıza göre ahtapotu ben temizlerim demiyor ve alırken temizletiyoruz. Ahtapotu biraz sirke (1 çay bardağı) ve biraz beyaz şarap (2-3 çorba kaşığı) ile ıslatıp belli aralıklarla cevirerek dinlendirin (yaklaşık 2 saat kadar) sonra da pişirme aşamasına geldiğinizde yıkayın. Hafifçe sudan geçirilmiş ahtapotumuzu (ben hep yarım kilo alırım bu arada) tencereye koyalım, bir diş sarımsağı bıcağın tersiyle hafifçe ezerek tencereye atalım, bu aşamada ben taze kekikleri ve 7-8 sap maydonozu da kıymadan tencereye koyuyorum. Sonra ahtapotun seviyesini yaklaşık 2 parmak geçecek kadar su ilave edelim, bir çorba kaşığı sızma zeytinyağı da ekleyerek kaynatmaya başlayalım. Haşlama süresi, satın aldığınız ahtapot tamamen yumuşayana kadar olacak. Aman erken indirmeyin, kulak memesi kıvamında olacak en az ;) fazla kalırsa da kendini çok bırakır, makbul değildir bence.
    Haşlama işlemi bittikten sonra suyu süzelim ve ahtapotu küçük parçalar halinde doğrayalım ve salata kabımızın içine koyalım. Ahtapotun üzerine kalan beyaz şarabın çeyreğini ve ince ince doğradığımız taze soğanları ekleyerek karıştıralım ve şarabın kalan kısmını içelim:) Ahtapotlarımız şarap içerisinde keyiflenirken biz ayrı bir kasede zeytinyağı, 1 limonun suyu, zevkimize göre sarımsak ( bu aşamada 2-3 dişten fazlası lezzeti bastırıyor o yüzden ben 2 diş tavsiye ediyorum ama zevk meselesi tabii) tuz ve karabiberi ekleyerek karıştıralım. Kiraz domatesleri ikiye ya da dörde bölerek zeytinlerle beraber ahtapotumuzun yanına ekleyelim. üzerine de kasede hazırladığımız sosu dökerek 10-15 dakika dinlendirip servis edelim :)
    Afiyet olsun ;)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 25 Kasım 2006
  3. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    Ulaş sen var ya... Kurtardın beni yemin ederim :) Çok teşekkür ederim. Şimdi bir de ben bunları ezberliycem biliyomusun? Kağıttan bakılmaz, ayıp :) Son derece sevgi saygı...

4. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Sevgili zodi imza ayarlarına isim ve yer ve yaşını da yazsanda sende bizi kurtarsan şu hitab meselesinden..;)

Ulaş sanada teşekkür ederim çok güzel tarif etmişsin..şimdiye kadar tesadüfen oltaya gelen ahtapotları suya geri gönderiyordum..Bir daha ki sefere bu şansı olmayacak gibi:)

Birde bu tarifi alkol(şarap) kullanmadan da yapabiliyormuyuz..Malum kullanan var kullanmayan var..

Son düzenleme: 25 Kasım 2006
  5. Zor dediğime bakma hocam :) Afiyet olsun

6. :) Elbette üstadım, bu durumda şarap kullanmayacaksanız başlangıçta beklettiğiniz sirkenin miktarını arttırın, salatanın finalinde de zettinyağı miktarını arttırıp içine yine biraz sirke ve çok az nar ekşisi ilave edebilirsiniz. Ben şarap yoksa evde bu şekilde yapıyorum.
    Afiyet olsun ;)

7. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Ulaş Kardeşim, ben de ahtapotu sırf şu kıvamında pişirememe korkusundan bu güne kadar pas geçtim. Ama yukarıdaki tarifini okuyunca kendime güven geldi emin ol. Çok teşekkür ederim. Nasıl Olcay'ın karides güvecini dün akşam yaptıysam bunu da en kısa zamanda deneyip intibalarımı burada anlatacağım. Bence sen bu tarifi resim de ekleyerek "Balık Yemekleri" bölümünde tekrar ver. Uygun olur..:)
    Not: Zodi arkadaş imza ayarları konusunda yapılan uyarıları dikkate almadığı sürece forumda kendisini hiçbir zaman muhatap almayacağımı belirtmek isterim.

8. Teşekkürler üstadım, yarın gideyim de halden ahtapot alayım, pişirirken resimler ilgili başlığa eklerim :)
    Afiyet olsun, bu arada güvecinizi gördükten sonra tariflerin sizin elinizde nasıl bir sanata dönüştüğünü de öğrenmiş oldum :)
    Afiyet olsun :)

9. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
  10. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda

Son düzenleme: 25 Kasım 2006
  11. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    :):) Unutmayalım, bir tarifi anlama ve anlatmada görselin rolü %60 ın üzerindedir her zaman..:) Eğitim de de en geçerli metot " audio visual " değil midir?

12. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    Cihangir Abi doğru söylüyosun da sen benim işi bir bilsen. 5 dk giriyorum siteye sonra hadii iş çıkıyor. Gerçi imza ayarlarında sülaleme kadar yazdım :) ama bi türlü görünmüyor. Bir de şu imza kısmına ekleyeyim bakalım.

13. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    Zaten Cihangir Abi Karşıyaka'lıymış:) Abi sen bilirsin Çifte Fırınları Zübeyde Hanım Camii'nin oraları. Benim çocukluğu oralarda geçti. Çeşme diyosan Pırlanta Sitesi bizim orası. Çiftlikköyü geçince

14. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    Hemşehrim Ali :) şimdi imza ayarların olmuş. Teşekkür ederim. Aksi halde kiminle konuştuğunu bilmiyor insan.:) Eski Hayal Sineması'ndan Karşıyaka Lisesi'ne kadar olan bölgeyi de iyi bilirim. Benim çocukluğumda Karşıyaka'lıların hepsi birbirini tanırdı.:) Yazın Çeşme'de beraber çıkarız müsait oldukça.. Sizin taraf daha iyi çipura yapıyormuş. Bu arada foruma da hoş geldin..:):)

15. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Ben de size daha basit bir tarif vereyim, benim kullandığım yöntem bu..Ahtapotu öncelikle derin dondurucuda 4-5 gün bekletin, sonra yapacağınız gün sabahtan çıkarıp dolabın içine alın akşama kadar yavaş yavaş çözülsün.Derin dondurucuda bekletmek kesinlikle çok önemli atlamayın o kısmı.Sonra düdüklü tencereye ahtapotu atın, üzerine çıkacak kadar su, yarım çay bardağı sirke, biraz tuz ve 1 aspirin atın.(Bu aspirin neden bilmiyorum benim kayınbiraderin tavsiyesi). Düdüğü çıktıktan sonra kısık ateşte 1 saat pişirin, çıkarınca üzerindeki boncuklar falan zaten elle anında çıkıyor.Sonra ufak ufak doğrayın bir tabağa alın, üzerine biraz zeytinyağı, limon ve doğranmış maydanoz ile servis yapın..Sonra da kendinize hakim olun bitirmemek için..Ayrıca bu şekilde çok yapılmış ve ertesi güne kalan salata olursa sade makarna pişirip tabakta üzerine bu ahtapot salatasını karıştırarak yemenizi de tavsiye ederim...

16. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    Yİv teşekkür ederim... Güzel bir tarif, hemen deneyelim ama aspirin konusunda emin değilim:)