akarsu ( nehir ) balıkcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında teomanturker tarafından paylaşıldı.

1. teomanturker

teomanturker

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    yayın
    Bu sınıf balıkcılık,çok komplike hobiler yumağı olup..bütün vucut anatomisindeki aktivetelerin topluca çalışması gerekmektedir.ismi gibi akar,acar ve dayanıklı atik olmalısınız.tamamen,doğayla iç içe olup,doğanın değişken şartlarıyla tek başınıza veya ekibinizle birlikte baş etmek zorundasınız.bu sınıf balıkcılıkta:50-100 Km.lik akarsu hattında..1 günde doğanın 4 mevsimiyle karşılaşabilirsiniz..arazi yapısına görede,çok kırılgan inişli,çıkışlı bir efor grafiği cizmeniz gerekebilir..bu sınıf balıkcılıkta,yukarda belirttiğim olgulardan dolayı,öncelikle ekibinizi çok iyi seçmelisiniz..ekibin ideal sayısı 4 olmalı,kafaca birbirine yakın,yetenekleriyle birbirini tamamlayıcı,kaprizsis,hoşgörülü,paylaşımcı kişiler olmalıdır.doğaldırki,bu ekibe 1 lider gerekli..bu lider:katı olmayan otoriter,babacan,,sözü dinlenir ve organize edici,yönledirici bir kişiliğe sahip olup..ekibini riske sokmadan,ekibin yaşam önceliklerini,ön planda tutacak..doğa yaşamında deneyimli,ekip arasında dengeleyici,düşünceli ve ayarlamacı bir kişiliğe sahip olmalı.tabidirki böyle kooplike ekibinde iyi bir donanıma ihtiyacı vardır. ŞUBAT-27-2006 tarihli makale yazımı yazalı,nerdeyse 1 sene olacak her nedense bu yazım.site 2. defa düzenlenirken gözden kaçtı.bu yazının devamı olan (T.Türker-akarsu olta düzenekleri,balıkcıların ortak malzemeleri ve yine akarsu balıkcısının kişisel malzemeleri) bir seri makale yazılarımı,site makaleler formunun 1. sayfasında göre bilirsiniz...AKARSU BALIKCILARININ DİKKATİNE sunar,moderatörlerden buyazılarımı ,tatlı su balıkcılığı formuna aktarmalarını,mümkünse beklerim veyahutta arkadaşlarımız forumlarda biraz daha araştırmacı olsunlar.sevgilerimle OLTALARINIZ BALIKSIZ KALMASIN==-TOM AMCA
    Amasya-58
    0-RH+

2. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    balıkta geçen butun anılar
    evet tom amca.akar su balıkcılıgı cok zor ve zevklıdır.sureklı gezmek gerkır.sen neler tutarsın bu sekılde yayın dan başka bıraz bahsetsen

3. teomanturker

teomanturker

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    yayın
    akarsu( nehir) avcılığı

sevgili murat,ben akarsuda yayın dışında.. bil hassa kış aylarında: pullu..büyüğüne hozik ( bıyıklı balık ) tutarız..bu balık kış aylarında yağlanır..tavası cok güzel olur,bu avıda kışın günü birlik ve devamlı yer değiştirerek.KELKİT çayı,YEŞİLIRMAK ve KIZILIRMAK mecralarında yaparız.ayrıca biz minek ( sazan) deriz.bu balığın avınıda yapmaktayız ..yayına siyah sülük,bıyıklı balığa ve sazanada genellikle tek parça yem olan lokma ( gübre kurdu ),dana burnu ve kışın özellikle,bıyıklı balığa..hamsi kullanırz,solucanı ırmaktaki sazanlar için kullanırız.
    yayınla ilgili konuna bir yazı daha yazdım okudunmu..? OLTAN SUDA KALSIN SENDE MUTLU OLASIN...TOMAMCAN
    AMASYA-58
    0 RH +

4. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    tom amca bu bıyıklı bızım oralardada var etı cok lezzetlı olur.genelde dıpte olur.bızde solucan kullanırız genelde.bulanık sularda daha cok cıkar.rengı sıyahımsı derısı kaygandır.herhalde aynı balıktan bahsedıyoruz.

5. deremen

deremen

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yaklaşık 1 kg alabalık
    Ben Sapancı cıvarında gitmediğim dere yok.Sabah 07.00 civarlarında başlıyorum ava taki akşam 17-18 e kadar bilirsiniz hiç durmadar engel tanımadan yürü allah yürü. Ama eğer 3-5 balık tutmuşsam ooo o zaman keyfime diyecek yok işte. Ayaklarımda derman kalmıyor hatta çoğu kez ufak tefek yaralanmalar olsada; Dere lerde gezmek bana büyük keyif veriyor.

6. sillurace

sillurace Ruşen

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter 2.10
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV30
    En İyi Avı:
    Yayın (8 kg)
    teoman amca lokma dediğiniz yem, baş parmak büyüklüğünde kirli beyaz başı kahverengi ağzı kıskaçlı olan kurt mu?

murat abi teoman amcanın bahsettiği balık bu. sanırım aynı balıklardan bahsetmiyorsunuz :)[​IMG]

7. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    kanal 7 de fıkralarla türkiye diye bir program var,,,orada bir teo emmi var ki izlemeğe değer ,,,,
    alınmasın ;teoman abinin konuyu okurken aklıma o geldi,çok güldüm...
    saygılar teoman abi...

8. Spider

Spider Mert Eren

imza ayarlarınıza doğum yılınızı da ekler misiniz..
    ve isminiz tam olarak nedir?

hitap konusunda problem yaşamayalım ;)

9. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Teoman abi forumda Nehir (Akarsu) balıkçılığı ile ilgili genel bir konu var oradan arzu ederseniz devam edebiliriz.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=3565

10. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    evet resımdekı balık.etı cok lezzetlı bence .bıraz ıyı kızartırsan cok ıyı oluyo.hemde bu balık suru ıle gezdıgı ıcın aynı yerde bıkac tane tutma ıhtımalıde fazla

11. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    tom amca yazdın kenara cekıldın.yokmu devamı:confused:

12. teomanturker

teomanturker

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    yayın
    Sevgili dostlarım,benim bahsettiğim ..bıyıklı balık (bende bu ismi,balıkcının..tatlı su balıkları..konulu yazısındaki resimlere bakarak öğrendim) sillurace,nin resimle gösterdiği balıktır,bana yardımcı olmasına teşşekkür ederim.ben bu balığın 3-4 Kg.lıklarını yakaladım..el ipi ve kamışla çekmesine doyum olmaz. evet sillurace,aynı kurttan bahsediyoruz ayrıca at gübresinden,de çıkar ve bu kurt suda hiç kararmaz fakat zor bulunur.

Sevgili dostum - fsekerci - ha ,TOM AMCA,ha TEO EMMİ hiç farketmez,yeterki gönüller bir olsun.yeri ve zamanı gelince bende espiri ve şakalar yaparımki,günlerce gündemden düşmez.ama kimseyi kırmadan yerinde ve zamanında.

Sevgili dostum -Baracu- da,değerli açıklamalarınızı okumuştum,gerçekten akarsu(nehir)balıkcılığı çok değişkenlikler ve kırılganlıklar gösterir,bu nunun için bu tur balıkcılığı yapan balıkçıların bir çok deneyimler yaşadıktan sonra,usta bir balıkcı olabilir. -avcımurat -ın konusuna cevap vermem beni buralara getirdi

Sevgilidostum -avcımurat-ben 58 yaşında,bir kayınpeder ve dedeadayıyım..bir sürü sorumluluklarım var..bunun yanında,beni bilgisayardan bile kıskanan bir eşim var ve halende çalışmakta olup,sizler kadar bilgi sayara vakit ayıramıyorum.3-4 gündür SAMSUN ,daydım kızımın taşınmasına yardım etmek için. OLTALARINIZ BALIKSIZ KALMASIN..TOM AMCA
    AMASYA-58
    O-RH +

13. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    allah kolaylık versın tom amca.ama banada hak ver.yazılarını buyuk bır keyıfle okuyorum.tabıkı bızde calışıyoruz ama daha sorumluluklarımız sesın kadar degıl.bılgılerınden daha cok yararlanmamamız ıcın lutfen cok ara verme :D :D :D