Akdeniz Fokları

Konu, 'Makaleler' kısmında ufukkula tarafından paylaşıldı.

1. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Didim'de bir kumsalda bakıma muhtaç olarak bulunan ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç tarafından evlat edinilen Badem adlı Akdeniz foku, 5 aylık tedavinin sonunda bugün Foça açıklarında denize bıkarılacak. Foça Belediyesi, Lenie't Hart Zeehondencreche Hollanda Fok Hastanesi ve Sualtı Araştırmaları Derneği işbirliğiyle sağlığına kavuşan Badem'in doğal ortamına dönmesi için tüm hazırlıklar tamamlandı.
    Foça açıklarına bırakılacak olan Badem için bugün Reha Madilli Kültür Merkezi'nde bir tören düzenlenecek. Törene Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ile Mustafa Koç da katılacak. Yavru fokun güvenle taşınması için Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan bir sürat botu ve helikopter tahsis edildi. Badem'in arka yüzgecine tanınması için bir marka da takıldı.

Son günlerde birkaç yerde daha rastladığım haber üzerine bu konuda fikirlerimi paylaşmak istedim.
    Nesli tükenmekte olan canlılar arasında yer alan akdeniz fokları diğer tüm canlılar gibi doğanın bir parçası.Özellikle Ege ve Batı Akdeniz'de yuvalanan Akdeniz fokları çoğu zaman tekne turlarında, balık avlarında karşımıza çıkabiliyor.
    1950'lerde İstanbul Boğazı'nda bile görülen hatta yavrulayan Akdeniz foklarını artık görmek bile çok zor, Ege çevresindeki balıkçılar sıklıkla Foça ve çevresinde av yapmaktalar ve bu güzel hayvanlarla bu bölgenin bilinen en iyi yaşam alanı olmasından dolayı her an karşılaşabilirler.Tabii ki yalnızca Egeliler değil Akdenizde bulunanlar da her an karşılşabilirler.Özellikle yuva yapabilecekleri kayalık bölgelerde rastlamak mümkün.
    Akdeniz Fokları balıkçı ağları,zıpkın ve kirlenme yüzünden tehdit altında.Kimi zaman kıyıya kendilerini atmakta kimi zaman kayalıklarda yaşam mücadelesi vermekte.Benim isteğim,Ege ve Akdeniz kıyılarında yaralı,kıyıya vurmuş v.b şekillerde bu sevimli hayvanlardan gören olursa en kısa zamanda aşağıdaki adreslere bunu bildirmesi.

Hasta, yaralı yada öksüz fok gürürseniz:

Beslemeye ve su içirmeye çalışmayın,
    Islatmayın (Yunus gibi ıslatılmaya ihtiyaçları yoktur !),
    Hareket ettirmeye çalışmayın,
    Denize dönmesi için zorlamayın,
    Evcil hayvanları uzak tutun.

Lütfen hemen bilgi verin
    0 533 488 5858

Amatörlük doğayla kardeşliği ruhunda barındırır,duyarsız kalmayalım...

2. elina saglık

önemlibir konuyu gundeme tasımıssın. ege ve akdenizde amatör profesyonel tum balıkçıların dikkat etmesi gerekenbir hayvan.

bırakma aglar balık surulerini aniden çevreleyen troller v eözellikle kuralsız hesapsız ortalıkta dolasan deniz motorları nedeniyle her sene pek çogu ölüyor yada "meraklıları" tarafından ölduruluyor.
    gözlemlemek için onları ısrarla takip etmekbile yaralanmalarına aç kalmalarına yad ayavrularını yitirmelerine neden olan dramlara yol açabilir.
    bu zanlılara her durumda özen göstermek gerekli. tum deniz memelileri gibi meraklı ve oyuncu olmakla beraber yine tum deniz memelileri gibi yalnıslıga sukunete ihyiyaç duyarlar. o nedenle tum fok ve deniz aslanı turleri gözden uzak sakin kıyıları tercih ederler. üstelik kendilerini koruyabilecek koloniler kurma olanaklarıda olmadıgından zaten yokolmaya dogru adın adım yaklasan bu hayvanları rahatsız etmeyelim.

genel dusmanları, insanlar, köpek balıkları, tekneler ,balık agları ve denize atılan poşet ve plastik turu seylerdir.
    lutfen dogal hayata saygı duyalım ve denizlerimizi kirletmeyelim.

3. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Gecenlerde yıne Bademle ilgili haberler vardı...İnsanlardan kopamıyormuş şimdi de:) Surekli yatların teknelerin peşinden gidiyormuş..Onlar bize bu kadar sevgiyle yaklaşırken biz neden hırçınlaşalım..

4. poissonbleu

poissonbleu murat

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kocaağız 4kg
    paylaşım için çok teşekkürler,son günlerde aldığım en iyi haberlerden biri diyebilirim ve çok sevindim.foçaya bırakılması da çok isabetli bir karar olmuş zira foklar için doğal barınaklar var,umarım orda bademin soyunu devam ettirmesi mümkün olur.

5. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Paylasimin icin cok tebrik ediyorum Ufuk.:) Oldukca guzel noktalara deginilmis ve gercekten super bilgiler buyuk duyarlilikla anlatilmis.Umarim insanlarimiz bir fokun aslinda sahip olduklari butun varliklarin bir sigortasi olabilecegini , yoklugununsa geri donulemez bir sekilde bu sahip olunanlarin riskte oldugunu gosterdigini algilayabilir ve bu canliyi kendi caniymiscasina korumayi secebilir.

Butun toplum olarak boyle bir algilayisa sahip olacagimiz gunlere dek boyle algilayislara sahip olanlar samimiyetle algilayislarinin geregini yerine getirmeli. Hatta deli, cilgin, luzumsuz islerle ugrasiyor yargilamasina ugrasa bile bunlara hic iltifat etmeden bildigini okuyabilmeli.

Dervisin zikri neyse fikri odur ve ayni zamanda bir dervis fikri neyse zikrini onun uzerine kurabilir, kurmakla ancak yolunu yuruyebilir.

Sevgilerle saygi deger dostum.:)

6. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Hüseyin Abi güzel dileklerin için ben teşekkür ederim asıl,varsın bize deli desinler varsın boş işlerle uğraşıyor desınler,bunlar değil beni yıldıran...Yeter ki denizle iç içe olan bizler,denizin bir bütün olarak var olmadığı sürece ne bizim balık yakalayacağımızı ne de cocuklarımızın doğayı anlayabilceğininin farkında olalım,biz sadece balığı değil,denizi,doğayı çok seviyoruz.

7. Yörük Efe

Yörük Efe

Favori Kamış:
    Şimdilik Olta, Sonra Zıpkın ve Dalış takımı da olacak.
    En İyi Avı:
    Şimdilik Pek Dişe dokunur bir şey yok.
    Ufuk o anlayışı beynimize bir yerleştirebilsek, her şey hallolacak ama.

8. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Aynen dedigin gibi dostum ,aynen dedigin gibi.Sevgiyle kal.:)

9. Başarır

Başarır Hüseyin BAŞARIR

Çok önemli bir konuyu gündeme taşımışsın.. Paylaşım için teşekürler.

10. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    güzel bir konu paylaşımın için teşekkürler

11. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Paylaşım için teşekkür ederim.Çok faydalı bilgilerdi.

12. themad2

themad2 Serdar

saoL güzel konu

13. gtatas

gtatas Gürcan Tataş

Favori Kamış:
    en ucuzu
    Favori Makine:
    en ucuzu
    En İyi Avı:
    Levrek 2.200 gr
    Artık Özderenin de bir foku var.