akdeniz palamudu,karadeniz palamudu,tombik aradaki fark nedir?

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında kaiser tarafından paylaşıldı.

1. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    kasnak,misina,iğne,kurşun
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    akdeniz palamudu ,karadeniz palamudu ,tombik,çingene palamudu gibi balıkların arasındaki fark nedir şahsen ben hiç birini ayırt edemiyorum.bugün siteye çingene palamudu diye yakaladığım balıkların fotoğrafını yolladım .fotoğraflar forumdan silindiği gibi üstelik birde azar işittim" sirküleri oku bunlar orkinos yavrusu katliam yapmışsın" gibisinden bir de mesaj geldi.

2. simendifer

simendifer Sennur

Azar işitmek mi ? Aşağıya size gönderdiğim mesajın aynısını kopyalıyorum sevgili Onur... Herkes karar verecektir sanırım mesajın içeriği hakkında... Bunun azarlamayla uzaktan yakından alakası olduğunu düşünmüyorum... Bu sadece yapılması gereken bir uyarıdır... Sevgiler,

Mesaj aynen şudur ;

Sevgili üyemiz,

Lambuka avı sirkülere göre 40 cm boy ve günde kişi başı 3 adet ile sınırlıdır..

Diğer tuttuklarınız da palamut değil tombikdir ve ikisi aynı balık değildir. Tombik, palamuttan tamamen ayrı bir balıktır.

Tombik avı da sirkülere göre 40 cm boy ve günde kişi başı 3 adetle sınırlıdır.

Yapmış olduğunuz av konusunda sitemiz yönetimi ve diğer üyelerimizin dikkatleri doğrultusunda uygunsuz kriterler tespit edilmiştir. Bu kriterler sularımız için belirtilen 36/2 nolu sirkülere göre esas alınmıştır…

Konuyu ve kanunları bilmediğinizden dolayı böyle bir av gerçekleştirmiş olabileceğinizi düşünerek. Bu konuda size yardımcı olmak isteriz…

Aşağıda belirtilen linkte avlanma için boy, limit ve yasak avlanma bölgesi durumlarını belirten sirküler size daha detaylı yardımcı olacaktır... Lütfen sirküleri inceleyerek bundan sonraki avlarınızı bu yasaklara göre gerçekleştiriniz ve uymayanları da uyarınız. Sirküleri incelemeden, sitede fotoğraf yayınlamamanızı rica ederiz. Sirkülere uymayan fotoğraf ve av hikayeleri için uyarı almak durumunda kalabilirsiniz. Sirkülere uymadığı gerekçesiyle, avınız yarışmadan çıkarılmıştır... Anlayış göstereceğinizi umarız...

http://www.balikavi.net/dokuman/sirkuler.php#bolum4

balikavi.net yönetimi

Son düzenleme: 5 Nisan 2010
  3. arkadaşım azar işiteceğin enson kişi simendiferdir tanımadıgın için belki öyle algılamışsındır.alınma başka arkadaşlarımızda aynı yanılgıya düştü bizde ama hatamızı daha çok araştırarak kapatmaya çalışıyoruz kısmetin açık olsun...

4. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Aslında aradaki farkı anlamak çok zor değil.
    Öncelikle çingene palamudu ve palamutun aynı tür olduğundan bahsetmekte yarar var. Ancak çingene palamutu ve palamut arasında bazen sırt çizgileri farklılık gösterebilir.
    Tombik ise (Auxis thazard ve Auxis rochei olmak üzere);
    Sırt yüzgeci, gözler ve karın desenleriyle palamuttan çok net ayrılır. Orkinostan tamamen farklı bir türdür. Çok büyümez, maksimum boyu 60 cm civarındadır.

Sirkülerimizi yazanlar dert görmesin yazılı orkinosu Serranus scriba (yazılı hani) olarak geçirmişler. Gerçek adı Euthynnus alletteratus olup orkinos gibi devasa boyutlara ulaşmaz, yaklaşık olarak palamut büyüklüğündedir. En ayırt edici özelliği -fotografta görünmese de- yan göğüs yüzgecinin altındaki noktalardır.

Alalunga (uzun kanat) orkinos ise adı üstünde uzun kanatlarıyla diğer tüm türlerden ayrılır. Göz ve ağız büyüklüğü diğer ayırt edici noktalardır. Bu balık da max 140 cm büyür.

Burada en dikkat etmemiz gereken tür Thynnus thynnus yani mavi yüzgeçli orkinostur. Bu türün küçüklerini avlamamaya özen göstermek gerekir. Yaklaşık 5 metreye kadar büyür. Sırtında desen bulunmaz. Gözleri tombik, alalunga ve yazılı orkinosa göre (kafaya oran bakımından) küçüktür.

Resimleri bir kez dahi bakarsanız aradaki farkı görmenin çok kolay olduğunu anlayacaksınız. Lütfen avlarımızı yaparken tür farklılıklarına dikkat edelim. Bu işi bilinçli yapan insanlar olarak da türleri biraz olsun tanıyalım.

Rastgele,

Son düzenleme: 20 Ağustos 2006
  5. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum o kadar çok ki
    Merhabalar

Sayın Emre Cide

Sevgili arkadaşım sirküleri yazanlara latince isimlerin yanlış yazılması gibi serzenişte bulunmuşsunuz (ben alındım şahsen)bu serzenişinizde haklısınız ama yazanlar kısmında değil sirküleri toparlayarak basan kkgm hakkında matbaa yanlışları ve yazılmış sirkülerin kendi belirledikleri uzmanlar!! tarafından redakte edilmesi sırasında oluşanlar söz konusu o nedenle aman haa yazanlara laf etmeyin alınırım çünkü yazanlar en azından fishbase yi açarak bakacak kadar aklı selim insanlardır. Sevgilerimle.

Atilla BEŞİROĞLU (pasha)

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Selamlar
    Benim de gözüme çarpan Labrus viridis.Yani Lapin. sirkülere göre ise (yanılmıyorsam) Lambuka.

İnsan yapısı herşey gibi sirkülerin de birçok eksiği olduğu kesin.
    Önemli olan eksikleri görüp giderebilmek.
    Mesela avlanabilecek balıklar listesinde mırmır yok.Oysa ki mırmır, amatör balıkçıların favori avlarından biri.Sirkülere göre ise mırmır avlayamazlar.
    Eşkina avı sürekli yasak ama her yer eşkina kaynıyor.
    Karagöz avı serbest ama kim bulabiliyor.
    Orkinoslar bitti bitiyor, kotayla da olsa avı serbest.
    Karides algarnası denen alet, trollara rahmet okutuyor.
    Yasak zamanları, karidese göre ayarlanmış, halbuki tohum denecek kadar küçük yavru tekir, çinekop, istavrit, dil aklınıza ne gelirse hepsini kırıp yok ediyor.
    Algarnacılar bile bundan şikayet ettiklerine göre...
    Çapariyle palamut avı,15 Ağustos'dan sonra balıkçılara serbest, ama amatörler için bir zaman yasağı yok.İstedikleri zaman tutabilirler.
    Bunlar bir anda aklıma gelenler.
    Belki hepsinin de benim bilmediğim mantıklı bir açıklaması vardır, kimbilir.
    Selam ve sevgilerimle.

7. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Gercekten ellerineze sagglık oldukca ugrasmıssınız.... Bayagıda faydalı olacagına inanıyorum, burada ki bilgilerin. En azından benim icin cok iyi odu....

8. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Sayın Beşiroğlu,
    Hiç kimsenin emeğine saygısızlık etmek istemem. Gerçekten bu kadar lafını ettiğimiz sirküler için bile elbette çok emek harcamışsınızdır. Sirkülerin oluşturulma prosedürünü çok yüzeysel biliyorum. Yanılmıyorsam siz de sirkülerin oluşturulması sırasında görüşü alınan kişilerdensiniz. Eminim bir çok amatör balıkçının sorunlarını en iyi şekilde dile getirmişsinizdir (Tırıvırı, o zaman için gerekli olan yasaklar vs.) Ancak sirkülerin oluşturulma aşamasının en son kısmında (sirkülerin taslağının oluşturulması, maddelerin yazımı) sanırım sizin herhangi bir katkınız olmuyor. Ondan dolayı hiç alınmanıza gerek yok.
    Aslında sirkülerimiz yanlış bir sirküler değil, eksik bir sirküler. İç tutarlılık olarak, mantıksal olarak ve ekolojik olarak eksik bir sirküler. Belli ki fikirleri alınan gruplardan gelen öneriler aralarında hiç bir tutarlılık düşünülmeden, bu konuyu bilmeyen kişilerce alt alta dizilmiş, önümüze sirküler diye konulmuş.
    En basit örneğini geçen mesajlarımdan birinde verdim. Avlanabilen, boy ve miktar sınırı verilmiş balıklar var. E bir de avlanması yasak balıklar var. Peki bizim aradaki mırmıra, iskorpite, minekopa, mezgite, izmarite ne olacak? Bu hatayı zaten sizin yapmayacağınız gün gibi ortada. Sizin kafa yorduğunuz konuları birileri hiç kafa yormadan, yeni birşey eklemeden alt alta dizmiş ve saçmasapan bir sirküler çıkmış ortaya.
    Konumuzla alakasız olacak ama şunu da eklemeden geçemeyeceğim, sirkülerin eksik olması sirkülere aykırı av yapmanın bahanesi değildir. Kimsenin sirküler yürürlükte bulunduğu vakitte sirkülere davranış bazında muhalefet etme hakkı yoktur. Çok gördüm, eşkina zaten çok, sirküler yanlış diyip eşkina katliamı yapanları. Dediğim gibi sirkülerimiz eksik bir sirküler, yanlış değil. Oraya o eşkina yasağı konduysa azalan bir eşkina popülasyonu görüldüğü için konmuştur. Kimsenin şahsi gözlemi bilimsel araştırmaları eleştirecek kuvvete sahip değildir. Bunu da hazır sirküler bahsi açılmışken belirtmek istedim.
    Atilla bey, zaten siz de aynı şeyden bahsediyorsunuz sanırım. Dediğim gibi burada suçladığım sizler değilsiniz. Elbette sizin işiniz balıkların Latincelerini oraya yazdırmak değil. Zaten, ben razıyım, düzgün sirkülerimizi olsun da balıkların Latincesi yanlış oluversin
    Sevgiler ve saygılarımla.

Son düzenleme: 20 Ağustos 2006
  9. hakan

hakan

Favori Kamış:
    fly,pilker
    En İyi Avı:
    48kg kilic,19kg som,38kg halibut
    Kutup balikcisi

Sirkuler,sirkuler bende beynimin yettigi kadar baktin,bir daha baktim,bir daha baktim bakarim ben daha cok...O kadar cok sey varki söylicek orda,ama samimi söyuyorum dunyanin her yerinde böyle,iste örnek burada Finlandiya' 3 senedir mahkemelik burada yazanla,yazdiran+belediyeler,amatör dernekler,universiteler,sahislar..........hala karar cikmadi cikmayacakta kesin.Turkiye'de en cok gözume batan onunda sebebi burada devam eden mahkemeyle ilgili;sirkulerde yazar baligin olgunlasmasi,enaz bir cogalim olayinda bulunmasi,Avrupanin heryerinde fotokopi bu,hepsinin sirkulerinde yazar bu.Simdi SUDAK baligina yazilmiz orda 22cm(önceden 18cm mis yukseltilmis herhalde)EEEE nasil olacak simdi;sudagin olgunluga erisip ilk cogalmasi ortamina göre 39-44cm arasi,nasil bu balik kirilmadan!!!cogalacak????Burada limit 37cm hala kurumlar,sahislar birbiri arasi mahkemelik.Allahtan insanlar biraz olgunda herkez kendi arasinda Sudak boyunu 45cm cikardi.Sudak aklima gelen ilk örnekti sirkulerden.......daha cok....Rastgele

10. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Haklısınız

Merhabalar Hakan Bey

Kesinlikle haklısınız size katılıyorum görüşlerinizede.
    Ama ülkemizde sirküler hazırlık komisyonunda yer alsanız gelişmeler karşısında sanırım şaşkınlıktan konuşamazsınız diliniz tutulur çünkü. Sudak konusuna gelince ben size bildiğim kadarını anlatayım 18 cm den 22 cm ye çıkarılma hikayesini.

Daha önceki sirkülerlerde amatöre boy sınırı 22 cm iken profesyonele 18 cm di bunun nedenide büyük firmalar tarafından ihraç edilen sudak balığı boyunun alıcı ülkeler tarafından istenen 18 cm olmasıydı , üreme boyuna yada daha başka hiçbir özelliğe bakmadan ülke kaynaklarımızın ihracaat uğruna düşünülmeden tüketilmesi söz konusuydu halende aynı şekilde.
    Biz amatörler olarak eşitlik sağlanması adına ancak ticari boyunda amatörle eşit olabilmesi için yukarı çekilmesini becerebildik dahada geliştirmek sizlere nasip olur umarım.

11. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Amatöre zaman yasagı

Sevgili Mahir Abi

Haklısınız görünüşte amatöre zaman yasagı olmaması hiçbir kısıtlama olmaması gibi anlaşılıyor ama buradaki ince nokta balık boyunda (palamut) en az 25 cm olanların alıkonulmasına izin veriyor yani bu boya gelene kadar amatörede yasak var.

12. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Emre Kardeş!

Eğer burada bana bir gönderme varsa, bir iki şey söyleme hakkım da var demektir.
    Yoksa, mesele yok.
    Ben eşkinayı bir örnek olarak verdim. populasyonda eksilme görüp yasak getirenler, yeniden bakıp durumu değerlendirsinler diye.Hala koruma gerekiyorsa yasak devam etsin.
    Şahsi gözlemler o kadar da yabana atılacak bir olgu değildir.
    Ülkemizde bilimsel araştırma için ne boyutta kaynak ayrılmakta veya özelde balıklarımız için hangi çapta araştırma yapılmaktadır, daha da özel, sirküler hazırlamak için bir ilmi araştırma yapıldığına inanabilir miyiz?
    Kaldı ki bilimsel araştırma dediğimiz şey, o an için var olduğu sanılan bir durumu yansıtır.
    Ben belki de yaşım icabı böyle pek çok bilimsel araştırmanın yeni bir bilimsel araştırmayla çöpe atıldığına şahit oldum.
    Son olarak, bütün yazılarımda temel olarak işlediğim konu, eksik ya da yanlış da olsa bizim, öncelikle kurallara uymamız gerektiği, sonra da gördüğümüz hataları dile getirerek, düzeltilmesine katkıda bulunabileceğimizdir.

Selam ve sevgilerimle.

13. Suatreis

Suatreis

bakınız onur dostum...

sennur hn sirküler demiş kanun nizam demiş. heşeyin bi yolu yordamı var ... lütfen istihram ediyorum..

yormayınız beni....

14. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Reis ağabey,
    İnanın, şu siteye girdim gireli attığım 10 mesajın 9'u yanlış anlaşıldı, birileri alındı, üzüldü. Halbuki tek bir mesajımda bile kimseye gönderme yapma gibi bir niyet beslemedim, bu mesajımda olduğu gibi
    Benim asıl vermek istediğim mesaj yasak av yapıp sirkülere çamur atan insanlardan farklı olduğumuz yönündeydi. Sadece eşkina değil, adam orfozu vuruyor. Biliyorsunuz orfozun sadece zıpkınla avı yasak. Bunun adaletsiz olduğunu, sirkülerin yanlış olduğunu iddia edip minareye kılıfı uyduruyor. Doğrudur, bence de durumda bir adaletsizlik var. Ama adaletsizlik olduğunu iddia ediyorsan sirküleri iyi niyetli yorumlayıp orfoza olta atmaman gerekli. Ama tabii insanlarımız herşeyi işine geldiği gibi yorumluyor.
    Eşkinanın şu andaki popülasyonunun kendini çok daha toparlamış olduğu gerçek ancak bu yasak konurken popülasyon ciddi tehlike altına girmeye başlamıştı. Yasak pek uyulmasa da eşkinanın belini biraz olsun doğrultmuş durumda görünen.
    Sirkülerin hazırlanmasında bilimsel araştırmaların çok da yok sayıldığını sanmıyorum. Hatta kimsenin beklemediği eşkina yasağı muhtemelen bir bilimsel araştırma sonucu konulmuştur.
    Ülkemizde her ne kadar deniz araştırmaları, bu araştırmaları yapan kurumların sayısı az da olsa yapılan çalışmalara, verilen emekleri çok da yabana atmamak lazımdır diye düşünüyorum. Kimsenin şahsi gözlemi bilimsel araştırmaları eleştirecek kuvvete sahip değildir sözüm kastını biraz aşmış olabilir ama en azından davranış bazında muhalefet etme hakkını vermez.
    Aslında en başta demişsiniz, size gönderme yoksa mesele yok diye ama ben yine de herhangi bir yanlış anlaşılmayı engellemek için açıkladım.
    Sağlıcakla kalın
    Rastgele