akdenizde surf tekniği

Konu, 'Kamışlar' kısmında miller01 tarafından paylaşıldı.

1. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Kamışların atar değerleri ile ilgili bilgiyi daha önce vermiştim. Hafif kamış önermemdeki amaç, belinizdeki problemdi.

Sert havalar denmiş :) Sert havalarda dahi, yine 100 gr ama dalga kurşunu kullanıyorum.

Ayrıca Ali abi zaten söylemiş; beyaz eşya örneği vermiş, aynen katılıyorum :) Bu her kamış için geçerli. Tavsiye ettiğim kamışı kullanan arkadaşım, sürekli beraber avlandığım arkadaşım ki, O da, 100 gr kurşunla avlanan ve atım esnasında kamışı son raddesine kadar savuran bir arkadaş :)

2. bluefishdream

bluefishdream Uğur

En İyi Avı:
    Barış Balığı (Yani oğlum :)
    Merhabalar,
    Yapılan birçok yoruma katılıyorum ve birkaç ekleme de ben yapmak istiyorum.

Uzağa erişmek için surf atış yaptığınızda fıtığınızla ilgili bir korkunuz olmasın belinize herhangi bir yük binmeyecektir zira 100 gr öyle çok ağır bir kurşun değil, sadece fıtığınız olduğu için atış yapmaya başlamadan önce biraz ısınma hareketleri yapmanızı tavsiye ederim.

Eğer ki 75-100 arası kurşun kullanacaksanız bu değerlere yakın atış değeri olan kamışları tercih edin çünkü atış değerleri yüksek olan kamışlar örneğin 200-250 gram atarı olan kamışlar en iyi performansını 150-185 gram gibi ağırlıklarda verdiği için 75-100 gram arası ağırlıklarda kamış sağır kalacaktır ve erimi düşecektir. Bizim ağır kurşun kullanmamızın tek sebebi boğazda akıntı çok fazla olduğu için hafif kurşunla dibe inemiyor olmamız. Yoksa ağır kurşun= uzak atış diye bir şey yok hatta atış şampiyonalarında bildiğim kadarı ile 125 gram kurşun kullanılıyor.

Bildiğim kadarı ile kamışı yemlide kullanacaksınız. Kamışı atıp balığın gelmesini bekleyeceğiniz için bizim yaptığımız gibi at-çek tarzı avlardaki hafif kamış avantajına ihtiyacınız olmayacak. Bu sebeple surf mill gibi çok hafif ve nispeten narin bir kamış yerine biraz daha ağır ama sağlam bir kamış bakabilirsiniz(Surf mill'ciler alınmasın boğazdaki avantajını biliyoruz :)
    Ayrıca yemli disiplinde avlanacağınız için sert aksiyonlu bir kamış yerine ucu daha hassas bir kamış tercih edin zira balık vuruşlarını daha iyi hissedersiniz. Bu konuda ayrıca şiddetle ve şiddetle ip misina kullanmanızı öneririm, hem esneme payı olmadığı için balık vuruşu hiçbir şekilde absorbe olmaz, hemde çok daha sağlam olduğu için çok daha incesini kullanıp uzak atış kabiliyetini kendiliğinden katlarsınız. Ama ip misina kullacaksanız kesinlikle parmak atış eldiveni edinin yoksa parmağınızı kesersiniz. Bir de ip misina yüzükleri bir süre sonra yıpratacaktır ama sürekli at-çek disiplininde avlanmayacağınız için en erken 2-3 ayda bir yüzüklerini değiştirirsiniz. Fuji alconitler zaten çok daha pahalı ve dediğim gibi sizin için çok da gerekli değil.

Almışken 4.20 bir kamış alın (4.10 veya 4.30 da olur) bununda atış mesafesinde önemi büyüktür.

Haluk abinin yazdıkları gerçekten güzeldir fakat biraz pahalı demişsiniz. Kudos'u ben de beğenirim. Sizin bütçenize uyan başka bir modeli de şu ama kullanmadığım için buradan yoruma açalım. Özellikle Haluk abinin bilgisi çoktur görürse muhakkak yorum yazmasını rica ederim.
    http://www.balikdunyasi.com/asp/product/20020/Kudos-IM7-100-180GR

Avlanacağınız yer kumluk alansa eğer bir de üç parça olanları tercih etmenizi öneririm. Teleskopiklerde kum kaçması durumunda temizlemeniz çok zor olacaktır.

3. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 240cm DAIWA REGAL TELESPIN 15-60GR 2.75M
    Favori Makine:
    SPRO Passion 720 Ryobi Ecusima 4000 VI,Okuma Trio 55 Red Core
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    Vakit ayırıp da böyle bilgilendirici mesajlar yazdığınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.İmkanım olursa surf mill ile beraber kudosu da incelemeye çalışacağım. :thumb:

4. furunotr

furunotr Haluk

Ürünler sanırım hazır; İthalat süreci var; belki bir ay civarı sürebilir...

5. furunotr

furunotr Haluk

Sadece Amudson Kudos Expert'i kullandım ve biliyorum; son derece keyifli kullanımı olan ve burada istenilen işlerin üstesinden gelebilecek bir kamış; linkteki ürünü tanımıyorum; bu yüzden üzerine herhangibir yorumum yok...:)

Şu kum meselesi önemli tabii; eğer avlak kumluksa ben de 3 parçalı ürünlere yönelmenizi öneririm... Tabii 3 parçalı kamışların atar aralığı uygun olanı bulmak teleskobiklerden daha güç...

6. demir01

demir01 gürsel demir

En İyi Avı:
    70cm minekop
    Ali bey selam

size lineaeffe compact surf 4.00 metre 160 gram atarlı kamışı öneririm.fiyatı uygundur.ve örgü kullanmanız avınızdaki verimi artıracaktır

7. furunotr

furunotr Haluk

Tabii ki kamış tek başına yeterli olmuyor o mesafelere ulaşabilmek için; kullanacağınız donam da önemli; ayrıca yemli avlanılacağını düşünerek yemin bozulmaması ve merkezkaç yapıp dengeyi bozarak erişimi düşürmemesi için uygun sistemleri de kullanmak gerekiyor...

Bu şekilde ve normal bir kamışla 100 metre civarı mesafelere rahatlıkla ulaşabilmek mümkün; hatta biraz daha fazlasına; ancak mesela 150 metre ve üzeri gibi bir hedef mesafeniz var ise OTG veya pendulum sistemine geçmek ve tüm ekipmanı bu atış şekillerine göre yeniden gözden geçirmek gerekir...

8. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 240cm DAIWA REGAL TELESPIN 15-60GR 2.75M
    Favori Makine:
    SPRO Passion 720 Ryobi Ecusima 4000 VI,Okuma Trio 55 Red Core
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    Çok teşekkür ederim,başka bir konuda da ismi geçmişti bu kamışın,onu da inceleyeceğim...

Haluk Hocam teşekkürler,ilk defa forumdan duyduğum pendulum sistemini araştırmıştım,youtubedan da videolarını inceleme şansım olmuştu.Ama belirttiğim gibi şuana kadar hiç surf atış deneme şansım olmamıştı.Tahmin ediyorum ekipmanları tamamlayınca 60-70 gramlık bir sistem kurarak spin atışa benzer atış yapacağım hooked Bir süre böyle denedikten sonra da dediğiniz gibi istenilen mesafelere ulaşamazsam yeni arayışlar,yeni takımlar,yeni ekipmanlar...vb yeni masraflar bizi bekler hihi

9. bluefishdream

bluefishdream Uğur

En İyi Avı:
    Barış Balığı (Yani oğlum :)
    Yalnız pendulum deneyeceğiniz zaman etrafınızda kimsenin olmamasına dikkat edin, kimsenin kafası gözü patlamasın :)