@@Akvaryum Balıkçılığı@@

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Ronder tarafından paylaşıldı.

1. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    480 lt'akvaryumum şimdi boş:(

dört pirana ve iki astronot iki vatoz kardeş kardeş yaşıyorlardı bir ara bunlara on tane tatlısu kereviti eklendi ama onbeş yirmi gün sonra kerevit bacaklarını piranaların ağzında gördüm sonra beş tane tatlısu tabak midyesi misafirleri pldu ama en fazla bir ay yaşadılar sonra kbuklarını aralamalıryla piranalara ziyafet oldular

akvaryumumda bitki yetiştirmeyi çok istedim ama bir türlü uzun vadeli olamadı bu arada akvaryumu kendim yaptım

herkese tavsiyem kendiniz yapın hem maliyet düşüyor hemde daha zevkli oluyor

şimdi hedefim ise deniz akvaryumu kurmak

2. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    kefal : 1,100 gr. Eşkine: 1 kg.
    Balıkçılık sitesinde bu denli akvaryum sever olması çok hoş...Nede olsa amaç aynı yola çıkıyor...DOĞA, CANLI, DENİZ:...

Bende 3 gün önce akvaryumumu kurdum...

Mutfağımda bulunan bir boşluk onun için ideal bir yerdi tam yemek masamın başında

40*40*45 ölçülerde..

Şu ana kadar 4 balığımı kaybettim:confused: bundada terkos suyunu uzun zaman dinlendirmediğimden dolayı olduğu sanıyorum.
    sadece 15 saat dinlendirdim. (akvaryum içinde) su hazırlayıcısı ve dezenfektan da kullandım.. şu an diğerleri iyi durumda.

ölenlerde önce kuyruklarında solukluk ve sonrada dökülme başladı ...üzerilerinde herhangi bir benek vs bir durumda yok..

1 dişi 1 erkek lepistes, 1 neonum dün akşamda en son betamı kaybettim.:confused:

akvaryumcuya danıştım su değişimi olabilir dedi.

Kumlar: Kuvartz kum ince bembeyaz. hiç tortusu yok.
    Arka 2 taraf komple delikli kayalar herbirini 3 dakika basınçlı su ile yıkadım..
    bitkiler gayet sağlıklı...
    bir adet kök var
    bir adet mercan var onuda yıkadım.
    bir ikide deniz kabuklusu var onlardada bir sorun yok.

Shark marka 100 waat ısıtıcı 27 dereceye ayarlı
    iç tipi küçük bir filitre aldım.

ışık ise 60 waat lık normal ampül. (2 adet resun marka rb model yani uçuk pempe renk verenlerden grolüx vardı ama görüntü çok kötü olunca çıkardım çok soluk tu bunun sebebini hala çözmüş değilim floresanlar 35 cm uzunlukta 10 wattlık)

şu an akvaryumumda
    9 adet neon
    3 erkek lepistes
    6 dişi lepistes
    1 kuhli
    3 komando çöpçü
    1 vatoz
    1 adını bilmediğim bir çöpçü var.

EN KISA ZAMANDA FOTOLARI KOYACAĞIM..

bende doğal olandan yanayım Linkteki arka fon çok güzel yapılmış (köpük olanı) ama sonuçta doğal değil hemde oldukça zor vede boya salınım yaparsa sıkıntı yaratır.

Bitkili köklü kayalı akvaryumları çok seviyorum bu yüzdende tropik bir akvaryum seçtim idealim aynı akvaryumun büyüğünü DİSKUS içinde yapabilmek.

Ayrıca 3 cü bir akvaryumuda sadece ciklet için yapmayı çok isterim.

Bir akvaryumda en çok sevdiğim şey arkaya doğru olan derinliktir. bu yüzden 1 metrelik bir akvaryum kurduğumda genişliği en az 70 cm tutmayı düşünüyorum.

Selamlarımla.
    Murat

3. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Ölen balıklarınızın dinlenmemiş sudan dolayı öldüklerini sanmam. Bu da etkendir elbette ama sorun, biyolojik döngüsü oturmamış akvaryuma balık salınmasından kaynaklanmakta bence.

Akvaryum kurulur kurulmaz balık salınmamalı. Sudaki bir takım zararlı maddeleri etkisiz hale getirecek olan bakteriler yetrli popülasyona ulaştıktan sonra akvaryuma balık salınması gerekir. Bu da ortalama 1 ay kadardır. Bu süreden önce akvaryuma balıkları salmak, nitrat ve amonyak zehirlenmelerine veya yeni tank sendromuna neden olabilir.

Saygılarımla...

4. Rasguado

Rasguado

Favori Kamış:
    alba 3,5 m kamış,banax 4000 makina
    En İyi Avı:
    20 cm Kara sazan,karagöz,istavrit,ispari vs
    Onur bey merhaba
    Kanaatimce ayrı bir dünya olan,hobi kavramını yaşam biçimine dönüştürmüş olan böyle bir konunun sağlam kaynaklardan araştırlılması hem ilk etapta yaşanan olumsuzlukları önleyecek hemde ilerde seyri güzel,kendi güzel akvaryumların kurulumlarına bir hayli katkıda bulunacaktır.Benin acizane tavsiyem olabildiğince araştırma yapılması yönündedir.
    Saygılarımla

5. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Katılıyorum. Özet ve çok güzel bir şekilde anlatmışsınız.

Akvaryum hobisine hastalık derecesinde bağımlıyım. Bana göre bu hobi sanat, bilim ve sporun kesişme noktasındadır.

Aslında Forum Yönetimi ayrı bir Akvaryum bölümü oluştursa güzel olur diye düşünüyorum. Sadece bir fikir tabi, kabul edip etmemek Forum yönetimi'ne bağlı. Bu şekilde bir bölüm açılırsa balık türleri, hastalıklar ve tedavileri, bitkiler, çeşitli akvaryum canlıları ve alım-satım konusunda da paylaşımlar yapılabilir. Hem daha düzenli bir bilgi birikimi sağlanır bu konuda. Ayrıca forumun genel amacı ve konusuna hiç de uzak sayılmaz.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Saygılarımla...

6. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    merhaba arkadaslar akvaryuma baglılıktan bahsedilmis 4 arkadas la basladık önceleri bu işe hepimiz buyuduk is guc sahibi olduk bi arkadasım biyolog oldu onunla evinde akvaryum için canlı balık yemi yetistiriciligi yaptık bi ara :) odaya girerken cok korkuyoodum valla :D öbür arkadasım da biyolog oldu unv de lepistesllerin renklerini daha parllak ve sekillli olması için hormon takviyesi yapıyoodu :) diger ikimiz sadece canlı doguran akvaryum sahipleri oldu :)

7. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Önder Bey, Samsun'danmışsınız. Bir ara (mesela Ramazan Bayramı'nda) Samsun'da görüşebiliriz. Ben Bafra'danım, Bafra'nın Kolay Beldesi'ndeyim. Akvaryum ve olta balıkçılığı ile ilgilenenlerle tanışıp bu konularda sohbet etmek isterim.

Bu arada Samsun'da 3 akvaryumcunun olduğu bir pasaj vardı. Birini, bir bayan işletiyordu ama dükkanı taşımış. Bulamadım. Yerini bana tarif ederseniz uğramak isterim.

Bu da Samsun'da discus üreticiliği yapan bir arkadaşın (Cevher Bey) internet adresi: http://www.cgdiscus.com/

Ne kadar çok paylaşım, o kadar iyi demektir hobi için. ;)

Saygılarımla...

8. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında

Merhaba evet suan Samsundayım görmek isterim bayramdan sonra köye ava gitmeyi dusunuyoorum gitmezsem görüsebiliriz..Sizin bahsettiginiz bayanın islettigi akvaryumcuyu ben de biliyoorum musterisiydim lise yıllarında suan yok ama isterseniz sorustururum bi bilge ulasırsam buraya yazarım saygılarımma

Not:Bafrada baraj da balık durumu nedir gitmeye degermi?

Son düzenleme: 18 Ekim 2006
  9. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Öznur'du dükkanı işleten bayanın adı. Yazın taşımış dükkanı. Tarif ettiler ama birşey anlamadım. Acelem de olduğundan fazla araştıramadım. Yine Çiftlik istikametinde sanırım ama nerede olduğunu bilemiyorum.

Bafra'da balık durumunu bilemiyorum. Bizim burada (Kolay Beldesi) en son 10 gün önce göl kenarına (Derbent Barajı) indim. Herşeyim tamdı, her türlü olta tekniği (dip, canlı yem, at-çek, solucan) denememe rağmen birşey çıkmadı.

Saygılarımla...

10. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    Onur tesekkürler..

bunlardan benim fotolarım..

dikkat edersen fotoda grolüx le ışıklandırma çekimi var. işte bahsettiğim olay görüntü çok kötü..

bu grolüx ile olan ışıklandırma
    buda 60 wattlık normal ev ampülü
    akvaryumun yerleşim yeri SOFRAMIZIN HEMEN YANI;)
    maalesef betamı kaybetmeden önceki fotosu

11. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    komando çöpçü
    kuhli: onu çok seviyorum çok şirin
    balıkları aldığım gün akvaryuma koyarken bir dişi lepistes yavruladı.. ama ayırmadım..yavruluğum yoktu başlarının çaresine bakıyorlar.
    erkek lepistes kur yapmaya başladı bile:D

12. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    diğer erkek lepistes.
    bu çöpçünün adı garip olduğundan unuttum

Son durum
    8 lepistes
    8 neon
    3 komando çöpçü
    1 kuhli
    1 başka bir marka çöpçü
    7 yavru lepistes.

13. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    merhaba

Güzel görrüntüler vermissiniz begenmemek elde degil :) paylasım için teskkürler

14. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    teşekkür ediyorum ÖNDER beğenmenize sevindim

bir sorum olacak bu normal ampül yosunlandırmayı hızlandırırmı?

ısı kaynağı olarak da iyi geceleri kapatıyorum sabahları açıyorum bu arda ısıtıcı devreye girip çıkıyor.

gündüz ampül yanarken ısıtıcı çok nadir devreye giriyor.

yarın bir derece alacağım... ısıtıcı derece ayarlı ama emin olmam lazım eger lamba suyu 27 derecenin üzerine çıkarıyorsa ozaman ya ampülün watt ının 40 düşerecem yada ampülü cam üstünden yansıtacam.

selamlar.

Son düzenleme: 20 Ekim 2006
  15. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Bu çöpçü değil. Çöpçülerle alakası yok.

Çöpçü balıkları Siluriformes (yayıngiller) takımının Callichthyidae ailesindendir. Resimdeki balık ise Cypriniformes (sazansılar) takımının Cyprinidae ailesinden olan "Labeo frenatus" adlı balıktır. Sıklıkla Labeo bicolor denen türle karıştırılır. Teritoryal (bölgecil) davranışlar gösterir. Türdaşlarında karşı çok agresif olan bu balıklar, diğer türlerin de bölglerine girmesine izin vermezler. Ben bir zamanlar bunlardan 3 tane almıştım, akvaryum Adana Adliyesi'ne dönmüştü. Sonunda birini hediye ettim, diğerini sattım. Bende kalan ise çöpçülere dalmaya başladı. En son çöpçülerden birinin gözünü şişirip kuyruğunu yolunca onu da postaladım.

Karma akvaryumlarda pek önermem.

Saygılarımla...

16. mu38

mu38

Favori Kamış:
    MAKARALI OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN 1,5 KG
    pratik bilgiler...

Arkadaşlar merhaba;
    bu forumda olduğumuza göre bi çoğumuz akvaryum konusunda detaylı bilgilere sahip ancak yetersiz bilgi ama bol merakı olan arkadaşlar için pratik bilgiler (bizzat gambusya türleri için denenmiştir)
    * Akvaryum suyunuz çok önemli ph gh vs. anlamıyorsunuz üzülmeyin BİM mağzalarındaki hazır su hem ucuz hem kimyasal olarak kaliteli öğrenene kadar alın kullanın. (ilave olarak miktara göre tuz ve metilen mavisi yeter ısı 26 C)

* Akvaryumunuzu gün içerisinde bir kaç saat güneş görmesine müsade edin 8yer seçimi önemli) balıklarınızın daha sağlıklı ve canlı renklerde olduğunuz göreceksiniz. oluşan yosun suynuzun sağlıklı olduğunun göstergesi olacak hem yosundan korkmayın temizlemek çok kolay asla ilaç kullanmayın

* Mutlaka ayda bir kaç seferde olsa dışardan topladığınız solucan, böcek sinek lavraları gibi doğal yemler kullanın bu işlem balıklarınızın bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirecektir. (ilaçlarla çok uğraşmak zorunda kalmazsınız)

* Asla tek bir yem kullanmayın mümkünse 5 ayrı yemi karıştırarak kullanın.

* Çok sık su değişimi yapmayın akvaryumunuzun ekolojik dengesi kurulunca eksilen suyu tamamlayın yeter 2 ayda bir yarı yarıya su değişimi uygun ama asla tamamı değil. unutmayın denge kurulmuşsa suda odayı kokutacak kadar koku olmaz su kolay kolay sararmaz

* Pompanızı kirlendikçe soğuk suyla mutlaka temizleyin (asla sıcak su yok faydalı bakteriler ölür sonra :)

* Asla fazla yemleme yapmayın balık sayınız ne olursa olsun attığınız yem ortalama 3 dakikada yenmeli

* su bitkilerine bi sürü para vermeyin derim çevrenizdeki sulak bölgelerden hem doğal hem dayanıklı o kadar güzel bitkiler bulabilirsinizki (kimilerini balıklarınız çok lezzetli bulabilir :) alın kullanın tamamen doğal.

* Son olarak unutmamalıki akvaryum kurulumundan itibaren en güzel kaynak doğanın ta kendisidir. inceleyin...

Balık sevgisi bu başka bişeye benzemez....

17. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında

Merhaba sizin ampul suyunuzun sicaklıgını degişitiriyo bence ısıtıcı rezistaslı oldugun dan devreye girmiyodur yosunlanmaya etkisi oldugunu dusunuyorum ayrıca saygılarımla

18. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
  19. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    Mustafa verdiğin değerli bilgiler için teşekkürler..

Fakat benimde okuduğum bir kaç bilgi var.

Suyu değiştirmeyin derken. evet tüm suyu değiştirmek büyük bir hata.
    ama amonyak zehirlenmesine karşı özellikle kendimize bir proğram çizerek.

(kullandığımız filitre cinsine akvaryum büyüklüğünün balıkların oranına bağlı olarak)

Haftada bir veya 15 günde bir bu dediğim gibi tüm bu kriterlere bağlı olarak. dipten %10-20 gibi bir su çekimi yapılmalı. bu kesinlikle biyolojik dengeyi bozmaz. bu yapılmazsa dipte biriken balık dışkıları ve artık yemler su da Amonyak gazı çıkarmaya başlar buda tehlikeli bir durum.

Birde kanister vs tarzı filitrelerdede filitre malzemeleri özellikle boşaltılan akvaryum suyu ile çalkalanarak temizlik yapılması tavsiye edilmekte kesinlikle klorlu su kullanılmamalı sizinde dediğiniz gibi klorlu vs aşırı temizlikte yararlı bakteriler ölürse herşey boşa gider.

Azot döngüsü oturmamış bir akvaryumda balık yetiştirmek bir hayal olduğu yazılı anlatımlarda...

selamlar

Son düzenleme: 21 Ekim 2006
  20. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    ONUR: Tamam adı labeo:) aklıma şimdi geldi.. şu an için sorun yok gibi iyi bir temizlikçi olduğu için şimdilik dursun bakalım ..

ÖNDER: daha öncede o dekor yapımını görmüştüm yapan arkadaş bir sanatkar gibi çalışmış...oldukça zor ama heyecan verici.
    BİR FRONTESA akvaryumu veya işte herhangi bir ciklet için çok güzel. tek kötü yanı herşey bittikten sonra uzun bir süre sabırlı bekleyiş gerekliki boşta çalıştırıp tüm zararlı boya kimyasal vs nin azalması için