@@Akvaryum Balıkçılığı@@

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Ronder tarafından paylaşıldı.

1. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Killifislerden yumurta almak, killifishleri üretmek gerçekten kolay değil. Benim şimdiye dek hiç üretim hedefim olmadı ama beslediğim birçok türden yavru aldım. Killifishler de dahil. ;)

Saygılarımla...

2. dimag

dimag soner

prenetus dıyorlar burda

3. vurgun-01

vurgun-01 Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano catana 2,70
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FC
    En İyi Avı:
    7.000 sazan - 2.785 Sudak - 1.370 Akbalık - 3.100 Turna
    selam arkadaşlar

yeri gelmişken sorayım. Akvaryumumda japon ve melek balıkları var. suları aşırı bulanıyor. bu konuda ne yapmam lazım. bilgilendirirseniz sevinirim.

4. Atto

Atto Atto

Favori Kamış:
    D.A.M Allround Tele Spin 240
    En İyi Avı:
    Levrek (800gr),Çupra (550gr)
    Arkadaşlar bu da benim küçük Amazon’um;

Tank; 50X20X30(h) 30 Lt

Ekipmanlar; Rs 100W Isıtıcı,Atman HF-100 Şelale Filitre (Zeloit ve Biyolojik Sünger ile Modifiyeli),Champion Çift Çıkışlı Hava Motoru,Ista CO2 Difüzör,Aydınlatma Kapağı (Kendi Yapımım),Elektrik Kontrol Paneli (Kendi Yapımım).

Taban; Tetra Initial Sticks Temel Gübre,Prodac Fondovivo Kil Karışımlı Gübre,Fish-101 Bitki Destekleyici Amazon Kumu 2,5mm.

Dekorasyon; Mango Kökü,Kaya,Siyah Arka Fon.

Aydınlatma; Hagen Aquaglo,Hagen Sunglo,Geceleri mor ışık ile ay ışığı simülasyonu.

Katkılar; Azoo Aquaguard Su Düzenleyici,Azoo Vitamin;Sera Nitrivec Bakteri Kültürü.

İlaçlar; Kesinlikle ilaç kullanmıyorum. İlaç ile balık tedavisine sıcak bakmıyorum. En iyi ilaç, elimden geldiği kadar canlılara doğal ortamını yaratmak.

Gübreleme; Mayalı Sistem CO2 (Kendi Yapımım),Tetra Plantamin Sıvı Gübre,Azoo Trace Elements,Kızılay Maden Suyu,

Yemleme; Tetramin,Tetraveg,Otto Tropical,Prodac Blood Worms (Sterilize),Prodac Tubifex (Sterilize),Haşlanmış Ispanak (Lepisteslere), Salatalık Dilimi (Votoz ve Salyangozuma)

Bitkiler; Vallisneria Spiralis,Cryptocoryne Wendtii Brown,Sagittaria Subulata,Hygrophila Corymbosa, Hygrophila Polysperma Cylon, Echinodorus,Javamos.

Balıklar; 3 Dişi Lepistes,1 Erkek Lepistes,35 Yavru Lepistes,2 Komando Çöpçü,1 Cüce Vatoz, 1 Neritina Natalensis (Zebra Salyangoz)

Bakım; Çarşamba Günleri Vitamin Eki, Perşembe Günleri Sıvı Gübreleme, Pazar Günleri Dip Çekimi-%10 Su değişimi-Filitre Temizliği-Bakteri Kültürü Ekleme-Sıvı Gübreleme.

Genel olarak küçük hacimli bir tank olduğu için bakımı zor. Sistemde ve bakımda yapılacak olan en ufak bir hata,tüm biyolojik döngünün bozulmasına neden olabiliyor. Ayrıca suyun dengesinin bozulmaması için bakımın titizlikle yapılması gerekiyor. Bakteri kültürü bana bu konuda oldukça yardımcı oluyor.

Yaklaşık 6 Ay önce kurduğum bir sistem. Şimdiye kadar canlı kaybım olmadı. Suyun sıcakliği 26 derecede sabit. Balıklarımın ve bitkilerimin sağlık durumları çok iyi. Gayet sağlıklı yavrular alıyorum. Bunun en büyük nedeni, onlara sağlamaya çalıştığım doğal ortamları. Beslenme diyetlerine oldukça dikkat ediyorum. Balıklarımla aramda duygusal bir bağ var. Bana oldukça alışkınlar. Huzursuzluk çekmiyorlar. Onları elimle besliyor hatta sevebiliyorum. Suyun içine parmaklarımı uzattığımda resmen kendilerini bana sevdirmek için yarışıyorlar.

Son düzenleme: 8 Mart 2009
  5. Atto

Atto Atto

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Mustafa Abi ;

Olası bulanıklık nedenlerini sıralamak gerekirse;

1) Özellikle japon balıklarının dışkıları diğer balıklara göre oldukça büyük oluyor. Gerçi akvaryum boyutlarınızı ve balık sayınızı bilmiyorum ama, akvaryumunuzun hacmine göre balık sayınız fazla ise, akvaryumunuz bu dışkı kirliliğini kaldıramıyor olabilir.

2) Akvaryumunuzdaki biyolojik denge bir şekilde oturmuyor veya siz bu dengeyi farkında olmadan bozuyor olabilirsiniz. Akvaryumdaki en temel temizlik işçileri nitrifikasyon bakterileridir. Balık dışkıları,yem ve bitki artıkları birer amonyak deposudur. Nitrifikasyon bakterileri, oluşan bu amonyağı önce nitrata daha sonra nitrite çevirirler. Oluşan nitritin bir kısmını mevcut bitkiler kullanırken bir kısmınıda biz su değişimleri ile akvaryumdan uzaklaştırırız. Bu şekilde akvaryumumuzun suyu gayet sağlıklı bir hal alır. Bu süreçte bir aksaklık meydana geldiğinde su bozulmaları,aşırı yosunlanmalar ve balık ölümleri yaşanabilir. Nitrifikasyon bakterilerinin kolonileşip ve üremesi için en uygun zemin dış filitrelerde sağlanmaktadır. Dış filitrelerin en az 80 - 100 lt veya üstü hacimlere sahip tanklarda kullanılması uygundur. Daha küçük sistemlerde şelale filitre kullanılması bu bakteriler için uygun ortamı sağlar.

3) Akvaryumunuzdaki mekanik filitrasyonu sağlayan, filitrenizin su çevrim kapasitesi, akvaryumunuzun hacmine uygun olmaya bilir. En ideal oranı, bir filitre,akvaryum içerisindeki suyun tamamını saatte 2 kez cevirmelidir. Örnek olarak 200lt bir tankta en az saatte 400 lt devirdaim yapan bir filitre kullanmak gerekir.

Selamlar;

6. Atto

Atto Atto

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Akvaryumcular neredesiniz. Unutmayın burayı :)

7. vurgun-01

vurgun-01 Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano catana 2,70
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FC
    En İyi Avı:
    Atto kardeşim verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Selamlar

8. vurgun-01

vurgun-01 Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano catana 2,70
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FC
    En İyi Avı:
    atıf kardeş

japonları değişltirmeyi düşünüyorum. Akvaryumun daha temiz görünmesi bakımından akvaryumcularda satılan balıklardan hangilerini almamı tavsiyer edersin?

9. Atto

Atto Atto

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Mustafa Abi;

Öncelikle akvaryumun ölçülerini bilmem gerekiyor. Boy - En ve Yükseklik olarak. Daha sonra hacmine göre birkaç tür ve dizayn tavsiyesinde bulunabilirim.

Selamlar

10. Atto

Atto Atto

Favori Kamış:
    En İyi Avı:

Neritina Natalensis (Zebra Nerite ) Benim yakışıklı sümüklü böcüğüm :)

11. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    paylaşımlar için teşekkürler