Akvaryumumdaki "taşıyıcı anne" durumu (Çok şaşıracaksınız)

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında tolkien tarafından paylaşıldı.

1. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Komando çöpçülerim (Corydoras paleatus) son 2 hafta içinde 4 kez yumurta bırakmıştı. İlk 4 yumurtlama durumunda ilgilenememiştim. 5. fasılda komando çöpçülerimi (1 dişi ve 2 erkek) ayırdım ve şu anda 70 civarı yumurtanın açılmasını beklemekteyim. Dünden önceki gün, yumurtlama işlemi sona erince çöpçü üçlüsünü ana akvaryuma geri bıraktım. Bu sabah balıkları yemlerken ilginç bir durumla karşılaştık ve "Yuh ulen artık!" dedim.

Çöpçüler yeniden yumurta yapmışlardı. Ama bu kez elma salyangozunun kabuğuna dizmişler yumurtaları. Zavallı elma salyangozu, dönüp de yiyemiyor tabi yumurtaları. Çöpçü balıklarının çok zeki canlılar olduğunu düşünmeye başladım. Daha önce ana akvaryumdaki yumurtalar, bu elmalar tarafından temizlenmişti çünkü.

Resimler:

Resimlerden de anlaşıldığı gibi çöpçülerle başım belada.

Saygılarımla...

2. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    kefal : 1,100 gr. Eşkine: 1 kg.
    onur bu mükemmel görüntüleri bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederim. doğa süprizlerle dolu her an
    harika resimler.

bu arada bende yeni koyduğum kütükle başım belada su sapsarı oldu.
    kayaları çıkardım balıklar çok canlı ama kayalar olmayınca akvaryumdaki seyir zevki düştü. yeniden kayaları koyacağım...

balıklara acıyorum onları çok yordum ama bu sefer bitireceğim işi

3. sailor499

sailor499

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın,Baragat
    En İyi Avı:
    14.2 kg lık Kılıç (hiç gelmeyecek sandım)
    Süper resimler :) ama bildiğim kadarıyla çöpçüler çok zor üreyen türlerdir. siz bu kadar kısa zamanda bu kadar çok yumurtayı nasıl aldınız :eek: bu işin püf noktasını bizede öğretseniz hiç fena olmaz diye düşünüyorum :rolleyes: Birde ebeveyn balıkların fotosu, dişiyi erkeği nasıl ayırt ediyorsunuz, boyu posu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler...görüşmek üzere...

4. Değerli Arkadaşım Onur Çok güzel resimler İlginç bir durum acıkcası..

İlerisi için Açılmasını planladığımız AKvaryum balıkçılığı hakkında Bize yeterli desteği vereceğini umuyorum..

Ayrıca benim akvaryum ile ilgi planlarım var banada bu konuda yardımcı olurmusun ? Musait bir zamanda

Bu arada senin akvaryumların yeni şeklini ve durumunu gösteren bir resim kataloğu yaparsan seviniriz.

5. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Akvaryuma konan kütüklerin uzun yıllar suda kalmış olması gerek. Aksi halde suyu bozar ve sarartırlar. Kütüğü akvaryuma koymadan önce kaynatmak da faydalı oluyor.

Çöpçüler çok zor üreyen türler değil aslında. Ama o kadar kolay da sayılmaz. Daha önce damızlık çöpçü yetiştirmiştim ve elimden çıkarmıştım. Elden çıkardıktan kısa süre sonra yumurtladıkları haberini almıştım.

Erkeği ve dişisini ayırmak çok zor değil. Tabi ki erişkin oldukları sürece. Erkekler daha ince yapılı oluyor. Dişiler daha iri ve tombulca oluyor. Erkeklerin sırt yüzgeçleri, dişilerinkinden daha dik ve sivri oluyor.

İşin püf noktasını inanın ben de bilmiyorum. Olması gerekenler dışında (yem, dip çekimi ve aydınlatma) özel bir bakım uygulamıyorum. Çeşitli yemler kullanıyorum: Pul yemler, canlı yemler, kurutulmuş canlı yemler ve vitamin takviyeleri. Çöpçülerin üremesinde asıl etken ısının düşmesi... Doğada ısının birkaç C düştüğü yağmur mevsiminde ürüyorlar. ;)

Yumurtaların sahibi olan çöpçülerimin resimleri:

Teşekkür ederim. Akvaryum balıkçılığı ile ilgili bölümün açılmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Bu konuda elimden gelen yardımı yaparım.

Akvaryumunuzla ilgili konularda da bilgi ve deneyimlerim dahilinde yardımda bulunabilirim.

Akvaryumlarımın (şimdiki ve geçmişteki) resimlerini derleyebilirsem eklerim.

Saygılarımla...

Son düzenleme: 29 Ekim 2006
  6. abir

abir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 8
    varya sen nerelerdeydin kardeş
    senelerce çöpcünün dişisi ve erkeğini ayırt etmeye çalıştım
    kimseden bilgi alamadım.
    neyse artık seni öğrendik. inş. hep buralarda olursun da
    faydalanırız
    paylaşımın için teşekkürler

7. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Teşekkür ederim.

Bunlar da "üç çizgili çöpçü" olarak literatürümüze geçmiş Corydoras trilineatus çöpçülerim:

Ülkemize pek getirilmezler. Nadiren ve az sayıda getirilirler. Ve diğer çöpçü türlerine göre çok daha hassastır. Ben yazdan önce 4 tane almıştım, yavruydular. Aldıktan sonra 1 tanesi öldü. Yaklaşık 2 haftadır iştahı yerinde olmayan 1 tanesini de dün kaybettim. Kalan 2 tanesi ise sağlıklı. Daha çok küçük olduklarından cinsiyetlerini bilemiyorum.

Saygılarımla...

8. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Yapmayın etmeyin tutmayın beni gaza getirmeyin.
    Bana yeniden akvaryum yaptıracaksınız.
    Ama hakkını vermek lazım,güzel çöpçüler ve güzel akvaryum.
    Nazar değmesin tu tu tuuuuuuuuu :D

9. oflu

oflu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çinekop,sarıkanat,lüfer,palamut
    onur bi aralar büyük hobim olan akvaryumu tekrar canlandırdın bende yeni ewe taşınayım kesin yapacam bi akvaryum ee senden de baya yarar lanacas anlaşılan :)