Akya (Lichia Amia) Hakkında Herşey

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında SarıFırtına tarafından paylaşıldı.

1. SarıFırtına

SarıFırtına Erkan ARSLAN

Favori Kamış:
    Kamış: S Cruve Makina: Okuma Blue Hawk
    En İyi Avı:
    2,5 Kg Sazan & 750 Gr. İskorpit
    Sayın forum üyeleri bu konu başlığı altında ilgili balık hakkındaki deneyimlerinizi en ince ayrıntılarına kadar yazacağınızı umut ediyorum.

Benden ;

AKYA (LİCHİA AMİA)

TANIYALIM

Günümüzde çok nadir yakalanan bu balık çok güçlü ve mücadeleci bir balıktır. Vücudu elipse yakın yanlardan basık şeklindedir. Sırtı mavi veya yeşil-kahverengi olup yanal çizginin altı parlak beyazdır. Vücudundaki pullar okadar iyi işlenmiştir ki bu sebeple çıplak veya pulsuz adlandırıldıklarıda olur. Kafalarında pul bulunmaz ve sırt yüzgeçleri çifttir. Öndeki sırt yüzgeci alışılmışın dışında sekiz adet dikenden oluşur ve en öndeki diken öne yani baş kısmına dönüktür. Bu dikenler bu balıkları diğer benzer balıklardan ayıran en önemli özelliklerden sayılır. İkinci yüzgeç anal yüzgeç ile aynı hizadan başlar ve hemen hemen aynı noktada biter. Kuyruk yüzgeci çatal biçiminde olup siyahımsı renge sahiptir. Akya balığı kuvvetli olan bu yüzgeçleri sayesinde çok hızlı hareket edebilen ve manevraları sert- çevik bir balık türüdür. Kafası ve ağzının büyüklüğüyle birlikte alt çene üst çeneye oranla biraz daha uzundur. Gözleri normal boydadır ve dişleri zımpara kağıdı gibidir. Ayrıca dilinde ve damağında avı tutucu geriye dönük dişler vardır. Bu zımpara şeklindeki dişler takımları kesemeselerde yıpratmaktadırlar. Akya balıklarının en önemli ayırt edici özelliklerinden bir taneside yanal çizgisi sayılabilir. Yurdumuzda Nisan ayının ortalarından Haziran ayının sonlarına kadar sürdüğü bilinir. Ortalama yaşam süreleri 13-15 yıldır.

Çok yırtıcı olan bu balık avcılık konusunda türünün en iyi örneğidir. Kıyıya yakın yerlerde yasarlar ama asıl yerleri derin sulardır yani okyanuslardır. Eğer aç ise kıyıya kadar gelebilir ve gördüğü avı kesinlikle kaçırmaz ve yumuşakçalar, kabuklular ve küçük balıklarla beslenerek kıyılarda dipte sürüler halinde yaşarlar. Kiloları yaklasık 1.5 kilodan 60 kiloya kadar olanları vardır. Boyları genelde 50-100cm, ençok 180cm olur. Kuzu, Çıplak (Pulsuz) , Leka ve İskender balığı olarakta adlandırılırlar. Elverişli avı bölgeye göre değişiklik göstersede şubat ayından başlayarak Ekim ayına kadar yapılabilir.

AKYA BALIĞI NERELERDE BULUNUR ?

Akya balığı dünyada Batı Hint Okyanusu. Atlantik Okyonusu, Arap Denizi ve Basra körfezinde bulunmakla birlikte; yurdumuzda daha çok Akdeniz’de rastlansada; Ege Denizi’de ve Çanakkale boğazı’dada vardır. Yem kovalarken nadiren Marmara Denizi’de girerek Douğu Marmara’da av verebilirler. Bu çok nadir olduğu için ölçü kabul edilemez.Daha önceleri yani eski tarihlerde Marmara’nın yerel balıklarından sayılırlardı. Fakat günümüzde buna rastlanmamaktadır. Akyalar günümüzde yinede yerel balık olarak tanımlanabilir.

Akyalar başta Akdeniz’de olmakla birlikte ağustos ayı sonu itibari ile Saroz Körfezine kadar yemlenme makasdıyla gezinirler ve Ekim ayı ortalarına kadar bolca av verirler. Akyaların buralara kadar gelme sebepleri Karedeniz’den başlayan balık göçünden sebeplenerek yemlenmektir.

Yani Akya avlamak isteyen arkadaşlarımızın illaki Akdeniz’e kadar yorulmasına gerek yoktur. Saroz körfezi balık açısından zengin olmakla birlikte Akya balığınıda barındırmaktadır.

Devamı gelecek.......!

Son düzenleme: 1 Eylül 2006
  2. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Tam Sezonu Aslında
    Şimdilerde güneye ve egeye gidipte akya tutsam diyorum.

Sevgili Dostum İSTAVRİT,
    hadi hazırlan Marmarise gidip AKYA tutacağız daha...

3. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    paylaşım için teşekkürler

4. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    71cm 1.6kg denizturnası,1.2 kg levrek 10 kg civarı bir akya gözlerimin önündeydi....
    Millet ilginçtir bu sabah Taşucu iskelesinin altında levrek beklerken gördüm birtane...Çok büyük değildi 400-500 gram anca...ufak bir tereddüt yaşadım vurursam ilk akyam vay canına falan ama daha çok ufak...:confused: neyse baktım uzaktan bana doğru dik bi şekilde geldi ve aniden yukardaki aternaın birine inanılmaz bi hızla saldırdı..Tabii ben balığı yakaladımı yakalayamadı bilemiyorum...Açıkcası menzile girmediği için mutluyum:)Ben ilk defa görüyorum buarada su içinde akya..

5. oz0735

oz0735 Özkan

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    28.2 kg sarıkuyruk(kuzu);4.7 kg levrek;1.5kg kofana;4.5 kg deniz turnası;2cm gümüş(alanya)
    bende bir kaç birşey ekleyeyim..akyayı akdenizin canavar balığı olarak tanımlayanlar var.çünkü akya(kuzu) yenilenebilecek ne varsa önüne gelen her türlü balığı ve canlıyı yemektedir.belli bir boy ve ortalama ağırlığı geçince genelde sürü halinde değilde tek başına dolaşırlar..sadece çiftleşme zamanlarında çok iri balıklar birlikte dolaşırlar.zaten bende zıpkınla avlandığım zamanlarda bazen denk geliyor ama fazla iri olanları avlamaya cesaretim olmuyordu..ayrıca çok meraklı hayvanlardır.merak ettiği hareketli nesnelerin çok yakınına gelip incelerler.buda zaten balığın zıpkıncılara av olmalarının nedenlerindendir.zıpkınla daldığım sıralar sürüye denk geldiğimde merakla 2-3 metre kadar yakınıma kadar gelirler ve etrafımda dönerler ve beni incelerlerdi..bu sırada onların sürmeli gözlerini izlemek insana çok farklı bir haz verir inanın.şuan aklıma gelen bunlar.

6. oz0735

oz0735 Özkan

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    28.2 kg sarıkuyruk(kuzu);4.7 kg levrek;1.5kg kofana;4.5 kg deniz turnası;2cm gümüş(alanya)
    sevgili tarkan abi.bildiğim kadarı ile şuan akyanın avlanması yasak.eğer yanlış hatırlamıyorsam..yavrular küçüklükten çıkıncaya kadar belli bir süresi var..yanılmıyorsam 1 eylül olması lazım yasağın kalktığı zamanın..

7. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    71cm 1.6kg denizturnası,1.2 kg levrek 10 kg civarı bir akya gözlerimin önündeydi....
    Yalnız konuştuğumuz balık sarıkuyruk akya değil dimi??Eğer oysa 2 balık farklı yani

8. oz0735

oz0735 Özkan

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    benim dediğim akya bu adreste abi.download için tıkla.
    http://dosyam.net/?id=66jg92

9. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    abi bbaktım resme de bu akya sarıkuyruk yani akdenizde hala en azından türü tehlikede olmayan bibalık türü(seriola dumurilii gibi bir adı var..BUrada avcı diyoruz biz ona..Bahsedilen zannedersem lichia amia türü birde bunun rsmine bakın bakalım
    http://images.google.com.tr/imgres?...prev=/images?q=akya&gbv=2&svnum=10&hl=tr&sa=G
    bu adreste bulunan resimdeki üstteki balıktan bahsediyoruz sanırım..

10. oz0735

oz0735 Özkan

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    zaten benim bahsettiğim sarıkuyruk olan akya..diğer akya alanya civarında yalandırma olarak bilinir.kıyıya yakın yerlerde gezinir genelde.çok defa levreğe attığım canlı yem ile veya sassy ile yakaladığım olmuştur.yanılmıyorsam sarıkuyruğun avlanması 1 eylüle kadar yasak.

11. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    özkan abi konuyu açanın hangi balıktan bahsettiği belli değil yavv:):)biz polemiğe giriyoruz burda:)

12. oz0735

oz0735 Özkan

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    doğru anıl.haklısın.en iyisi ona sormak lazım..:rolleyes:

13. Jashuaa

Jashuaa

Favori Kamış:
    olta, bol şalvar ve kaşar peyniri :)
    En İyi Avı:
    laspir 5kg, sakarya nehri.
  14. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Tesekkurler

Uyarın için teşekkür ederim Kardeşim,saolasın.

Dikkat edeceğim.

Selamlar Sevgiler.

15. ozan

ozan Ozan

su s1ralar iri kuzu pek bulunmaz eylül ortalar1ndan sonra sübye k1y1ya vurunca kuzu bol tutulur. simdi ufaklar1 vard1r

16. oz0735

oz0735 Özkan

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    ben buna katılmıyorum namık abi.alanyada otururken ava çıkan balıkçıların zamanından önce sırf akya yakaladıkları için ceza yediklerini gözlerimle gördüm.sahil güvenlik buna çok dikkat ediyordu.

17. oz0735

oz0735 Özkan

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    olta ile çıkan keyifçilere bile ceza kesildiğini gördüm abi..sahil güvenliğin tutumu yanlış olabilir ama gözlerimle gördüm..

18. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    iki dehşet verici sarıkuyruk avcısı tuhaf bi tartışma içinde:):)sizin için sorun teşkil etmez konuşulanlar zaten:):)

19. oz0735

oz0735 Özkan

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    :D :D :D :D :D