Alabalık deneyimlerimden yola çıkarak, bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim ....

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Ronder tarafından paylaşıldı.

1. rüzgar2

rüzgar2

Ben sarı levha üzerine kırmızı benek 2 veya 3 no kullanıyorum.2 No daha verimli...

Son düzenleme: 3 Ekim 2006
  2. cemo62

cemo62

tavsiyelerin için tesekkürler

beyaz üzerine mavi benek meppsi denemekte fayda war!zaten farklı renkler denemeyi düşünüyordum bi seyi itiraf etmem gerekir ki alabalıga olan ilginiz ve bilginiz beni şaşırttı! alabalık we munzur bizim kültürümüzde we inaçlarımızda kutsal birer warlıktır! munzur kültür we doga festiwali aracılıgıyla bu güzellikleri görebilmenizi weya görmüş olmanızı dilerim...tekrar tesekkürler

3. exelsior

exelsior Mustafa

Favori Kamış:
    En dandik olanı bile iş yaptı...
    Favori Makine:
    En dandik olanı bile iş yaptı...
    En İyi Avı:
    65 cm Gökkuşağı alabalığı, 65cm 5,5kg Sazan, 55cm Sudak.
    Balık özveri ister..

Yedi sene boyunca Trabzon/Maçka da kalmıştık. Balıkçılıkla orada tanıştım. Sizlerle deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Genelde en iyi avlarımı sabah saatlerinde alırdım. Gün doğmadan balıkçı şortumu ve tişötümü giyer (hertarafı kan lekeleriyle dolu) yola çıkardım. Su çok soğuktur ve koyu yeşil yosunludur. Sabaleyin bu soğuk olan derede belime kadar ıslanır (sabahları daha soğuk olur) ve elimle suların sığ miktarda çağladığı taşları yoklardım. Amacım bunların altında bulunan ve akrebe benzeye siyah-kahverengi böcekleri toplamaktı. Bunlardan irilerini ve orta büyüklüklerdekini seçerdim ve bir film kutusuna (fotoğraf filmi) koyardım. Bu şekilde uğraştıktan sonra avlağa varırdım. Kamışımı açar ve ortaboy böceklerden takardım. Oltam kaliteli bile sayılmazdı. rus malıydı. ama burda iş oltada bitmiyor. fındık dalından yaptığım oltalarla bile çok iyi balıklar tutmuşumdur. Neyse yemi taktıktan sorna oltayı akıntının yukarısına atar aşağı doğru gezdirirdim. Ard arda bu hareketi yapardım. İşte tam o an hiç beklemediğiniz bir anda tak diye birşey oltayı kaptığı gibi kaçmaya başlar. Vuruşun sertliğinden alabalık olduğunu anlarsınız. Ama hırçın balıktır öyle hiç de kolay pes etmez. sudan çıkma anında bile son hamlesini yapmaya çalışır. Sonra alırsınız kıyıya, dikkatlice ağzından kancayı çıkarırsınız, biraz da eliniz soyulur dişlerinden. Sonra aynı taktiğe devam. Akıntı ortasında yada kıyısında ki bir taş arkası en ideal yerlerdendir. Zaten elinizdede bu böceklerden var ise eve boş dönmek büyük beceriksizlik gerektirir. Bu böceklere ırmaktaki tüm balıklar terddütsüz gelir. Asla ayırt etmezler. Yanlız büyük iri olanlara daha az geliyorlar. Herhalde ağızlarının tadlarını bildiklerindendir. Genelde hep böcek toplayarak başlardım ama bazen kaşar peyniriyle gittiğimde olurdu. Tabiiki hedefim alabalık değildi. Sazan avlamak için. Kaşarı atar atmazilk bir dakika içinde genelde yakalardım. Sazan çok sert vurmuyor ama böyle hareketli bir ırmaktaki sazan bile insana zevk verecek kadar uğraştırıyor. Oltamda makina olmadığından dolayı balık vurdumuydu, çok büyük değilse yavaşça kıyıya doğru yukarı kaldırır ve karaya alırdım. Asla sert bir şekilde balığı çekmemişimidir. Arkadaşlardan gördüğüm kadarıyla ya misina kopuyor, yada balık havadayken kancadan çıkıp geri düşüyordu. Bazende baya bi uçtuktan sonra bir kayaya vurup, kaya aralarına giriyordu.
    Bir de burada palakize dediğimiz ufak balıklar vardı, durgun yere olta attığımızda tüm yemlerimizi kancadan alırlardı. Bunlar için en küçük kancaları kullanırdık ve yaptığımız hareket atıp 3 saniye sonra çekmeydi. Kesin bir tane çıkardı. Sular yağan yağmurlar bulandığından zaten bişey gözükmez. Kaşarı takıp atarsın biraz sonra tıktık.
    En büyük balığımı(ben ayrılırken tutulmuş en büyük balıktı bu( belki benden sonra daha büyüğünü tututan olmuştur), maçkada yakaladım. Bu büyük bir dağ alasıydı. Üstü kırmızı beneklerle kaplı, kırmızı yüzgeçli bir alabalık. Ufakları bile çok az buluyordu. O gün kaşarla avlanıyordum ama hiç gelen yoktu, akşama doğruydu, taşların altına baktım böcek için bulamadım bu bölgede, en sonunda biraz uğraştıkta sonra bir tane büyük sayılabilecek buldum. Taktım ve oltayı akıntıyla gezdirmeye başladım. 1,2,3,4,5,6,7.. kaç olduğunu tam hatırlamıyorum ama bi anda olta takıldı, durdu. Ne olduğunu anlamadım,suyun üstüne çıkarmak istedim ama kamış kırılacak gibi oluyordu, bir çuvala falan taktığımı sandım. Ama balığı suyun yüzüne yaklaştırınca yüzgeçlerini farkettim. O an çok heyecanlandım, bir an önce onu kıyıya çıkarmak istiyordum ama bunu kamışla yapamazdım, misinayı gergin tutarak elime aldım ve balığı misinadan çekmeye başladım. Kıyıya çekince gördüğüme inanamadım. 55 -60 cm lik büyük bir dağ alasıydı bu. ağzındaki kancaya baktım ama yerinden çıkmıştı. Kancam küçüktü, çünkü tutacağım balıkların bunu yutabilmelerini istiyordum, yuttuktan sonra ise kurtulamıyorlardı. Oysaki bu balık yutmamıştı bile. Neresine takıldığınıda bilmiyorum. ama o küçük kanca ile bu balığı kıyıya kadar çektim. Çok kıpraşıyordu. İlk yaptığım şey iki yüzgecinden parmaklarımı sokarak şah damarını koparmak oldu. Bunu yaptıktan sonra sanki kurban kesmişceşine kanın aktığını gördüm her kalp atışından fışkırıyordu(üstümdeki kan izlerinin nedeni budur, balığın çok can çekişmemesi için bunu yaparım). Sonrasında ise iyice sakinleşene kadar tişörtümün içne sokup sıkıca tuttum. bulunduğum yer derenin tam ortasındaydı. Daha sonra ise nasıl dereden çıkıp eve gittiğimi anlamadım. Tüm ilçeyi gezerek gururumu gösterdim(çocuk aklı). Çok kişi güzel paralar teklif etti ama vermedim(verirmiyim hiç o kadar uğraşmışız). beni gören balıkçılar oltayı kapan dereye koştu, ama yer bilgisini yanlış verdim :D Maçkanın en büyük balığını yakalamıştım.....
    Büyük ırmaklarda avlanan arkadaşlar belki balığın küçük olduğunu düşünebilirer ama bu ırmaklarda en büyüğü bunlar oluyor. Ayrıca bende kızılırmakta ve barajlarda büyük balıklar yakaladım ama hiçbiri bu kadar zevk vermedi.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Ocak 2008
  4. oflu

oflu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çinekop,sarıkanat,lüfer,palamut
    exelsior yazdıklarını okuyunca bir an kendimi oralarda derelerde hissetti,trabzon of luyum bende,dereden çok iyi alabalıklar almışlığım vardır hemde fındık dalından yapılmış ucuna 10 cm kırnap ip bağlanmış kurşun yerine taş bağlanmış bulduğum kalınca misinalarla,yem olarakta sadece solucanla:D bunlardan bir tanesi 1 kg dan ağırdı sarı kırmızı siyah benekli halis dere alaları,ey gidi günler:eek:

Son düzenleme: 19 Kasım 2006
  5. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    kısa bir söyleşi

Doğu Karadeniz de çay başlayınca alabalık nesli azalmaya başladığı söylendi çayla tarımıyla alabalık arasındaki bağ malum karadeniz daglık yapısından dolayı coğrafya da yaşayan insanlar toprağı maksimum miktarlarda kullanmak durumunda dır hayatlarını idame ettirmesi için ve çay da bu bağlamda dogu karadeniz halkının en değerli ve en önemli geçim kaynaklarından ve yöre insanın topragının yüzde yetmişbeşlere varan şekilde çay tarımına ayırması söz konusudur..Toprak kısıtlı olunca verim artırlması ve kalite yukseltilmesi için insanların geliştirmiş olduğu sunu uretim yöntemleri işin içine girmektedir bu yöntemler den birisi olan çay gübresi aşırı derece de kullanılmaya başlanmıştır malum dogu karadeniz cagrafik yapısının dağlık ve engebeli olması ve aşırı yağmurlu olmasından dolayı çaya atılan gübrenin yagmurla yıkanmasıyla engebelerin yardımıyla gubreli yagmur suları akarsularımıza ulasmaktadır dolayısıyla asırı duyarlı bir balık olan alabalığın yaşam ortamına etki etmektedir uremesine bulundugu habitat daki canlılara varan geniş bir yan etkisi olmusmaktadarı...Sadece akarsu canlı potansiyeli için degil toprak yapısını da bozmaktadır çay gubresi çay tarımı yıllarca yapılan bir arazi nin normal tarıma acılmasında tarımsal facialar yasanmaktadır o tarım alanın da verim yuz de onlara duşmekte olduğu söylenmektedir...Gubrenin kullanıldığı yerler deki toprak üstü canlıları agaçlar vs da etkilenmedir.Bu duruma bir çare bulunmak zorundadır yoksa alabalığı bi efsane olarak nesillerimize aktaracaz...Alabalık efsane olmazsın!!

Yaşları 70 80 arası insanlarla yaptımız söylesiler de bazı önemli noktalar yakaladım bu insanların söyledigine göre alabalıklar eskiler de en ufagı 1 kg civarın da secme balıklarmış içlerinde 7 kg civarında alabalık yakalayan olan canlı Şaitler bile var simdiler de 250 gr bulunca secme balık diyoruz ve bu durumun onlara sorduğumda tek suclusunun Gubre olduğunu yan etkenler olarak dere ıslah projeleri çevre kirliliği ve usulsuz avlanma olduğunu söyleyebiliriz...

6. ersoybil

ersoybil

Favori Kamış:
    Çeşitli boylarda OKUMA makineler ve kamışları
    En İyi Avı:
    Henüz evde alıştırma yaptığım için siftahım yok.
    Ustalar aşağıdaki iletiyi tatlısu forumuna gönderdim ama sorularımın bri hariç cevap alamadım. Bu konuda ustalar toplandığı için birde buraya sorayım dedim. Eminim ki bunlar sizin için çok basit sorular. Cevaplarınızı merakla bekliyorum;

Arkadaşlar ve ustalar ben balık avcılığına yeni merak salmış biri olarak (Mayıs başında usta arkadaşlar beni Dereköye Alabalık avına götürdüler o gün bugündür Sazan, Yayın ve alabalık için malzemeler hakkında bilgi toplayıp vakit buldukça malzeme alıyorum) Forumdan okuduğum kadarıyla mepps ile de iyi ala avı yapılıyormuş. Fakat forumda çok şey yazılmasına rağmen size çok basit gelecek bazı şeyler hakkında bilgi bulamadım. Mesela;

- 1 numara kırmızı benkli mepps aldım. bunu akıntıya karşı çekeceğim değil mi? Bence mantıklı olan bu. Akıntıyla aynı yönde çekersem zaten akıntı meppsi bana doğru getireceği için doğru düzgün dönmez herhalde

- Beden misinasına önce bir fırdöndü ve sonra fluorocarbon misina bağlayıp buna meppsi bağlamayı düşünüyorum. Fluorocarbon misinanın uzunluğu ne olmalı?

- Birde bağlayacağım fırdöndüde gerktiğinde döneceği için, bu dönme mepps in dönmesine bir zarar verir mi?

- Şamadıralı takım da hazırlamak istersem. Hangi marka model ve hangi tip kaç gramlık şamadıra bağlamamı önerirsiniz?

- Mepps i attıktan sonra çekmeye başlamadan önce biraz batmasını bekliyormuyuz. Cevap evet ise yaklaşık ne kadar?

Haklı olarak beraber alaya gittiğin ustalara söyle diyebilirsiniz. Ama onlar hem şamadıralı takımla avlandı hemde şu an Kırklareli 'ndeler.

Saygılar

7. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Benim kendi yöntemlerimden bahsedeyim meppsle avcılıkta öncelikle yanımda 3-5 renkte mepss bulundururum ve büyüklükler de neyse ben mepsi direk misinenin ucuna baglarım araya firdöndü vs takmıorum gerekte yok mepsin baglantısında yarım firdöndü var zaten burgulu dugum atıyorum mepsi suya atar atmass makineyle sarmaya baslıyoorum genelde 5 devirli hafif mini makineler kullanıyorum bu işte makine ve kamiş cok önemli hafif ergonimik kaliteli takımlarımız olmalı kamısın esnek olmaki en ufak bilek hareketinde istediginiz noktaya atmalısınız neyse mepss cekiminden bahsetmissiniz düz akarlı sular da hangi sartlar da olursa olsun meps suya duser dusmez başlarım makineyle sarmaya ve meppsin suya düşüsünden itibaren takip ederim mepssi bu cok önemlidir hem mepssin dönüşünü izllersiniz hemde akıntı bosluklarında bir den dönemesinin durmmasını önlersiniz sonucta alabalık en ufak dönmemezlik yapsa yemi bırakır takip etmez bu yüzden mepssimiz en duzgun ve en verimli sekilde döndürmemiz gerekli bu ben ilk önce oltamı ken bi metre kadar yukarı dogru sallıyoorum ve yemi takip ederek cekmeye baslıoorum cok hızlı olmamalı cok yavasta olamamalı bunu zamanla ögreneceksiniz zamanla meppssin pesinden kovalayan alabalıkları görücek ve onun hızını ögrenecekssiniz aynı noktada taramayı aynı dogrultuda biraz daha biraz daha ileri atarak 3 - 5 atıstan sonra 10 20 adım daha yukarı cıkarak tekrar atarak akarsuyu tararım neyse

mepsi dibe batmasını derin göletller de yaparsanız büyük balıklar alabilirsiniz ama mumkun olgunca fazla dibe inmemeli veya derinligi siz bilginiz yerler de denemelisiniz takılmasını önlemek için

1 numara mepps ufak mepstir büyük duz akan yataklı sular da pek etkili olmayabilir ufak ırmmak ve göletliler de randıman iyidir buyuk sular da bence 2 numara kullanın hem daha uzaga atarsınız hemde fark etmmeleri daha kolay olur kırmızı renk favorilerimden dir boş cevirmez sizi :)

Şamdarıdalı takım nerde kullanacaksınız ? göller de işe yüzden 1 mt derinlik yeter bence kıstırma kursun takarsını kancanın bi karıs ustune şamandıranız parlak renkli olamalı ve fazlla büyük olamalı kursun agırlı için tesbih tanesi gibi olabilir ufak boy bi şamadıra benim kendi tercihim göldeyseniz de telekobik porselensiz kamıstır seytan salması olta gibi yem yavaş yavaş dibe iner istediginiz yukseklite de durur :) ayrıca ilgi ceksin die kasmısı sık sık yıkarı aşagı kaldır indir yapaarak balıgı tarik edebilirsiniz alabalık ne kadar tahrik olursa o kadar yeme saldırır :) kendimden biliyorum

size tavsiyem nehirse samandıra kullanmayın gücü heyecanı vuruşu mepsli yada porsenlensiz duz tip teleskobik kamışla yaşayın umarım yardımcı olabilmisimdir saygılarımla

8. deepex

deepex R. Nafiz

Favori Kamış:
    diawa sweepfire3550a makina, remikson prestige 2.70
    En İyi Avı:
    henuz tutamadigim balik ;)
    acikcasi butun mesajlari okuyamadim, ama bizim burada alabalik avlamak icin kullandigimiz yontem yine alabaligin kendisinden geciyor.

alabaligin icini temizlerken ozellikle cigerine zarar gelmeyecek sekilde temizliyoruz, daha sonra baligin icinden cikanlari ikiye bolup (ciger ve bagirsaklarin bir kismi bir tarafa, digerleri ikinci kismi olusturacak sekilde) 2 ayri igneye bagliyoruz. genellikle ciger olan yemi ilk igneye bagladigimiz vakit o bolgede bulunan butun baliklar icin iyi bir yem kombinasyonu oluyor bu.

yilanbaligi, kefal, alabalik, varsa levrek vs... butun etsever baliklar yakalanabiliyor bu yemle...

9. gorko

gorko

deniz alasi

bnm bildigim deniz alasi die bir balik yoktur , zaten denizde yasayan balik alabalik olamaz , sizin deniz deniz alasi dediginiz balik somon baligidir , akarsuda dogar ve oradan denize gider ve orada yasar yumurtlama dönemi gelince tekrar akarsuya döner yumurtlarini birakir ve toplu sekilde olurler

10. promap

promap

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Balina yemdi...
    Sevgili Gorko;
    Deniz alası diye bir balık vardır. Karadeniz'e ait endemik bir türdür. Somon değildir...
    Rastgele...

http://www.kkgm.gov.tr/birim/su_urn/Deniz1/deniz_alasi.html

Son düzenleme: 27 Eylül 2007
  11. karadenizli_28_

karadenizli_28_ EMRAH

Dağalası 20 cm buyuk olurmu olmazmı bence olur çoçukluğumdan bir anımı anlatayım sizlere biz her bahar karlar erimeye başlarken derenin çağlayan suyun az akan yerlerine fındık çubuklarından çit yaparız akşam oldumu kar suları gelmeye başladımı balıklarda aşağılara doğru akarlardı.yine ozaman bazı abilerimin yaptığı çit de geceyarılarına kadar bekleyip gittikten sonra sabah yakını babamın kucağında bir alabalıkla eve geldiğini hatırlıyorum sonrada asıl çitin sahipleri inanmayıp balığı görmeye gelince hayrete düşmüşlerdi bu nerde buyumuş diye.Konu komşuya verdiğimiz halde bir ay balık yediğimizi hatırlıyorum.ama şimdi bırakın alabalığı normal balık gözle zor görülür oldu.

12. KOMANDO

KOMANDO hikmet kuş

Favori Kamış:
    DİP OLTASI,2.70 KAMIŞ OLTA
    En İyi Avı:
    AYNALI SAZAN 8.5KG
    alabalık

abi oçak aylarında karda alabalık tutmak mümkünmüdür ve yem olarak neyi tavsiye edersin misina,igne ve kurşun nasıl olmalı teşekkürler şimdiden

13. remorg

remorg Tuncer

Ocak aylarında alabalık tutmak mümkün değildir.:eek:
    Nedenine gelince amatör balık avı sirkülere göre 1 Ekim-31 Mart tarihleri arasında doğal alabalık avlanılması yasaklanılmıştır.
    Ama gökala tutacağım dersen orman içi sularda doğal türlerle aynı kapalı sezon uygulanır. Fakat bunun dışındaki iç sularda kapalı sezon yoktur.;)

14. tavaslı64

tavaslı64

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan-alabalık-2 kilo civarı
    alabalık avı

Alabalık ustalarına bir sorum daha doğrusu bir sorunuma cevap arıyorum.Bizler göllerde göle bağlı derelerde alabalık avlıyoruz.Tabiki en büyük zevkte mepss le avlanıyoruz.Sorum şu alabalık yakalandığında kendini sudan dışarı atıp su üstünde taş sektirir gibi kendini çarpıyor.5 tane alabalık tutuyorsak 10 tane de kaçıyor.biz nerde hata yapıyoruz,oltadaki balığı kaçırmamak için nasıl bir hareket yapmalıyız.

15. nedim_10

nedim_10 nedim

16. nedim_10

nedim_10 nedim

önder ben nedim nerdesin abi sen ya,seni avlanma sitesinde bulacağımı biliyodum,msn i kaydet dabbe1984@hotmail.com

17. özgür14

özgür14 özgür

Favori Kamış:
    lineaeffe s-cruve spiral carbon
    En İyi Avı:
    sazan-9,5kg ve 38.5 cm mercan ( doğal alabalık)
    selam benimde ufak bir katkım olursa sevinirim diye düşündüm bende bolu mengenliyim bi alabalık (biz boluda alabalığa mercan deriz) tarifi paylaşmak istedim. 1 adet alabalığı kiremit kabın içine koymadan kabın altını tereyağı sürelim.daha sonra alabalığı yerleştirip üzerine biraz kekik ve tuz koyduktan sonra kabuğu soyulmuş domates ve biber koyalım daha sonra 2-3 dilim tereyağı koyduktan sonra yaktığımız ateşin közü üzerine oturtalım.yaklaşık 20-25 dk sonra pişmiş olacaktır.afiyetolsun tabi yanına köy ekmeğini ihmal etmeyin:)

18. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında

Merhaba arkadaşım konuya katılımın için teşekkürler öncelikle balıkcılıkta her oltaya vuran balığı yakalasak bu işin zevki kalmazdı tabiki kacıcak sonucta hobi olarak yapıyoruz bu işi neyse demişsiniz ki 5 tane yakılıyorsak 10 tane kaçırıyoruz bunu örneklendirme mantıgına yorarak size bi söz sölemeyecem normalde yasal sınır 3 adet yakalamaktadır hatırlatmak istedim

Alabalık dogası ve yasayısı geregi yırtıcı ve süratli bir balıktır meps le yakalacam diyorsan öncelikle esnek kamısın olmalı hem mepsi uygun noktalara atmakta yarar hem balık yakalanınca su içinde cırpınmalar da enyerek bosluk vermes misinaya bu acıdan önerim budur ayrıca kullandıgın makine yükse devirli olmalı ki ufak tur sardırımlarında hızlı sarsın ki misinanın boslugunu alabilme adına ücüncüsü de kendi deneyemimden bir bilgi veriyim alabalık kanca dan kurtulmak için zıplar hep su da ben de kamısımın ucunu herzaman asagıya suya baktırırım bu yöntemle iki yarar saglar birincisi yemin daha duzgun ve gercekkci gösterir ikincisi balık kancadan kurtulmak için yaptıgı soklarda bosluk vermes misinaya umarım aydınlatabilmisimdir saygılarımla

19. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    merhaba nedim :) üniversiteden ev arkadasım beni burda bulmus ya telefonlarımızı kaybetmistik :) formun güzel bi yanı bir de internetin kücüklügünü anladım

20. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    üzülüyorum

Merhaba balık severler uzun zamandır balıktan uzak durdum :( cok üzülüyorum umarım tekrar derelerime kavusurum