Alabalık takımı

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında MELİH_REİS tarafından paylaşıldı.

1. Gökkuşağı alabalığı, avlama konusunda elimden geldiği kadar arkadaşlara bilği vermeye calışayım.
    GÖKKUŞAĞI ALABALIĞI, amarikadan dünyaya yayılmış ülkemizdede yetiştirilen eti çok lezzetli ve besleyiçi özellikte olan bu balık genelde, yumuşakcalarla, küçük balıklar ve suni yemlerle beslenirler, bir kerede 1500-2000 yumurta bırakabilen bu balıklar,, bir senede erğinleşir ve 1 kğ üstüne çıkarlar, en ilği cekiçi özellikleri ise akar suların denize döküldüğü yerlerdeki deltalarda barınırlar, tuzlu deniz suyunada alışık olan balık, bol oksijenli ve temiz sularda bula bilmek mümkündür,

Avcılığına gelince ;
    akarsu deltalarında, küçük yavru balıkları yakalayarak yem yapabilir yada küspe ve toprak sulucanı kullana bilirsiniz, yakalanma şekli diğer tatlısu avlarından esasında çok büyük farklılık göstermesede, canlı yavru balıklarla beslenen bu balık at çek "sırtı" yaparak daha çok avlana bilen bir balıktır, bu işin uzmanlarından öğrendiğim kadarıyla askıda 3,5-4 mt lik kamışlarla toprak sulucanı ile iyi avlar yapmanız mümkün.

BİR BAŞKA SECENEK;
    BIRAKMA TAKIMI;
    Bu takımı hazırlarken malzemeleriniz
    0,75 misina
    fırdondü 2 adet
    6 numara iğne
    küspe
    75 gr gezer kurşun

yapılışı
    oltanın bedenine ilk önce bir fırdöndü takıyorsunuz ve 1 kulaç misinayı fır döndüye bağlıyorsunuz, bağladığınız misinanın içinden gezer kurşunu geçirip bir fır döndü daha takıyorsunuz, 0,5 mt kadar bir misinayı daha önüne bağladıktan sonra 8-10 adet iğneyi tek sıra galinde başka bir misinaya küspeyi içine sıkı sıkı alacak şekilde bağlayıp yuvarlatıyorsunuz, küspeler hemen hemen aynı boyda kesildikleri için bu zor olmayacaktır ve küspeyi içine yerleştirip balığınızı avlamaya başlıyorsunuz "tabi bu yöntemle başka balıklarda kesin gelecektir" yanlız unutulmamalıdırki, turna balığının olduğu yerde alabalık bulunması çok güçtür, bildiklerim sizlere yardımcı olabilirse ne mutlu bana rasgele

Ekli Dosyalar:

2. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın Melih Reis vermiş olduğun değerli bilgiler için teşekkürler ellerine sağlık.Özellikle Trabzon Çaykara ilçesinde ismindende anlaşılacağı üzere büyük bir çay ve bu çayda ala avlanmaktadır.
    İlerliyen zamanlarda ala avında kullanılan benim amatörce çalışmam olan fly balık avı için yaptığım yapay sineklerin resimlerini ve yapılışını sizlerle paylaşacağım.
    Şuan çalışmalar devam ediyor.:D
    Tekrar bu güzel bilgiler için teşekkürler.

3. ÇOK teşekkür ederim, sizin degerli calışlmanızı her tatlısu avcısı sabırsızlıkla bekleyecektir, şimdiden bende merakla bekliyorum..:)

4. ürgüpbalıkçısı

ürgüpbalıkçısı

Favori Kamış:
    her türlü olta takımı
    En İyi Avı:
    yayın:yaklaşık 5 kilo
    sayın melih reis öncelikle verdiğiniz bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim. ben hem forum da hem de olta balıkçılığında yeniyim. "sazan,bekir,tatlısu kefali,yayın" gibi türlerin avında işe yarayan tertibatın izahını rica etsem yaparmısınız.şimdiden teşekkür ederim.

5. ÜRGÜPLÜ;rica ederim, tatlısu konusunda çok deneyimim yok ama site yenilenmeden önce bu konuda arkadaşlarımız güzel makaleler yazmıştı sanırım yeniden düzene girecek ve siz istediğiniz konulara ulaşacaksınız, bende elimden geldiğince sizlere yardımcı olacağım tabi..:) görüşmek üzere rasgelsin

6. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Sayın Melih reis değerli bilgileriniz ve çizim için teşekkürler yanlız alabalık avında 0.75 lik misina biraz fazla kanısındayım,alabalıkta en fazla misina kalınlığı 0.25 olabilir gerçi en iyi 0.20 lik misinadır alabalıkta,ben şahsen at çekte yani spin de 0.25 lik şamandıralı takımda 0.22 lik misina kulanıyorum.

7. Haklısınız farklı görüşlerede saygı duyarım, açıkcası bu tarifi bana tahtalı barajında av yapan bir büyüğüm tarif etmişti, söylediğine görede bazen bu takıma yayın gibi büyük balıklarda takılıyormuş o yüzden ince misina fayda göstermiyormuş, ben çok bilğili olmadığımı baştan söylemiştim ve emin olunki sizler kadarda tatlı su avçılığı yapmadım ben denizde avlanırım genelde ve sizin de anlattığınız takımı bize çizip gönderirseniz bu konuyu daha iyi irdeleye biliriz...çok güzel olur :)

8. YoUnG MoOn

YoUnG MoOn

Favori Kamış:
    Olta-Zıpkın
    En İyi Avı:
    Rus Kefali-6.155gr
    Bir kere alabalığın birçok türü vardır...Deniz alası, Dağ alası, Gökkuşağı alası, Göl alası...daha böyle devam ediyor...Siz hangi türü avlayacağınızı bulduktan sonra karar verin misinanızın kalınlığına bence evet 0.75mm misina dağ alası yakalamaz ama 0.15mm de 30kg'lik bir kıral somonu yakalayamaz...:(

9. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Sayın Melih Reis ilk önce şunu belirtmek isterim yazımda sizi eleştirmek gibi bir şey söz konusu olamaz,yanlız bana vermiş olduğunuz cevaba bir ekleme yapmak istiyorum,demişsinizki.. bana anlatan büyüğüm o suda yayında olduğu için bu kalınlıkta misina önerdi diye yazmışsınız..müsadenizle ben bu konuyada bir ekleme yapmak istiyorum şayet alabalık avlamak istiyorsak alabalığa uygun takım oluşturmalıyız yoksa suda turnada var diyerek alabalık takımına çelik tel takmak zorunda olabiliriz,tekrar belirtmek isterim yazdıklarımda size veya başkasına bir eleştirim yoktur,siteye bir alabalıkta kulanılan şamandıralı takım resmini yollamak istiyordum ama bunu başaramadım bir türlü hazırlamış olduğum takımı yollayamadım.

10. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Balıkcı dostum yazmış oldukların doğru kıral somonu 0.15 lik misina ile avlayamazsın ama inan bu balığı tutmak isteyenler bile 0.75 lik misina kullanmaz bunun yerine 0.30luk örgü misina kulanırlar yada 0.26 lık bu kulanıcıya,makinaya ve kamışa göre büyürde ufalırda zaten Türkiye sularında 30 kg lık kıral somon yoktur balık yetiştiren çiftliklerden hariç,en azından ben bilmiyorum böyle bir balığın tabi ortamda Türkiye sularında olduğunu.

11. YoUnG MoOn

YoUnG MoOn

Favori Kamış:
    Olta-Zıpkın
    En İyi Avı:
    Rus Kefali-6.155gr
    Zaten dediğim balık sadece bir örnekti...Kral somonun anvatanı Canada'nın kuzey bölümü ile bildiğim kadarıyla Alaska'nın güney bölümündeki kuşaktır.Çok yazıldı çok çizildi bu kadar takmayın abi takıma, balığı takım tutmuyor balığı teknik ve doğru zamanda doğru yere bakan zeytin dalı,3 metre misina ve 1 siyah sinek kanca bile çok rahat katliam yapabiliyor...İlerki zamanlarda doğal yemle alabalık avı bölümün de ekleyeceğim foruma...Hepinize rastgele...

12. çılgınispari

çılgınispari

13. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Sevgili çılgınispari hiç böyle bir kamış ve makina ile balık avladınmı çünki senin bu almış olduğun takım fly avcılığında kulanılıyor,bunun için iyi atış tekniğinin yanında yapay sinek de lazım inşallah işine yarar şimdiden bol şanslar.

14. YoUnG MoOn

YoUnG MoOn

Favori Kamış:
    Olta-Zıpkın
    En İyi Avı:
    Rus Kefali-6.155gr
    Bence de bu çok pahallı ve profosyönelce bir kamış ve makina.Benim tavsiyem kendi avlanma stilinizi belirlemenizdir.Doğal yemle mi yoksa yapay yemle mi av yapacaksınız...Ayrıca yapay yemle avlanacaksanız hangi tekniği uygulayacaksınız fly fishing mi yoksa atıp-çekme tekniğini mi kullanacaksız?Hem flyfishing zor bir tekniktir bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmanız lazım.;)

15. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Sayın YoUng MoOn haklısınız arkadaş tekniğini belirlemeli yanlız bu kamış ve makina ile fly avcılığı yapılır bu takım at çek için yetersizdir at çek için kulanışsızdır vede bu takımla doğal yemlede avlanılmaz bu takım sadece fly avında kulanılır ha şimdi diyeceksinizki niye kulanılmazmış tabiki kulanılır ama verim alamazsınız bunu hoşgörünüze sığınarak belirtmek istedim sevgiler.

16. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    fly takım

Sevgili çılgın ispari öncelikle fly takımın hayırlı olsun bende bu yıl bir fly takım edindim ve bu konuda bayağı araştırma yaptım vede belirli bir bilgi birikimim oldu sayılır ayrıca diğer arkadaşlarımın dediği gibi fly avcılığı çok zevkli olduğu kadarda bir okadarda zor bir avcılık bayağı bir teknik gerekiyor ilk günler bayağı egzersizler yapman gerekebilir almış olduğun takım başlangıç olarak biraz ağır bir takım olmuş ama genede farketmez bu konudaki azmin senide ileriki günlerder iyi bir flycı yapacaktır.Ayrıca alabalık avcılığı için türkiye coğrafyasında yaşayan sineklere benzeyen dry flieslere ihtiyacın olacaktır .

17. YoUnG MoOn

YoUnG MoOn

Favori Kamış:
    Olta-Zıpkın
    En İyi Avı:
    Rus Kefali-6.155gr
    Dediğinizde haklısınız bu kamış ve makina sadece fly avcılığı için kullanılmaktadır o abi av sitilini belirlesin ben ona daha ucuza takımın alasını tavsiye edeceğim zaten tekniğin iyi ise inanın D.A.M makina ve kamışa o kadar para vermeye değmez...120ytl'ye çok rahat makina ve kamış alınabilir ve de çok rahat av yapılabilir...Onun için bu konularda bilgi alış-verişi çok önemli...

18. SÜPER; demokratik bakış açısı ile kırmadan üzmeden yapılan bu bilği alış verişi bu avı yapacak bir çok arkadaşımıza önemli bilğiler aktarmakta, konuya göstermiş olduğunuz ilğiye bilmeyenler adına teşekkür ederim...:)

19. çılgınispari

çılgınispari

Sevgili Balıkçı 34 Bu benim için yeni bir teknik ve deneğim hepimiz yeni bir şeye başlarken araştırma yaparız inceleriz ben bu takımı alırken elbetteki buna ağit malzemeleri aldım iğne ve aparatlar olmadan takımın ne önemi varki şimdilik 50 küsür iğnem var ve hala çoğaltma aşamasındayım
    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

20. çılgınispari

çılgınispari

Sevgili YoUnG MoOn
    Benim amacım doğal yemle fly fishing avlanmak evelallah biz zoruda başarırız bizde bu balık tutkusu olduktan sonra zorun üstesinden gelmek boynumuzun borcu olsun:)