Alabalık...

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında promap tarafından paylaşıldı.

1. promap

promap

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Balina yemdi...
    Akşam karanlığında göremiyordum dereyi, ama ordaydı biliyordum. Kulağıma bir senfoni edasında geliyordu sesi, öyleydi de... Zor ettim sabahı. Güneşten önce davranmalıydım, onu derede karşılamalıydım biliyorum. Makaramı, kamışımı ve mepps leri hazırlamıştım çoktan. Suyun kenarında güneşi karşılarken, o da ne... Dere bulanıktı; kafamdan aşağa kaynar mı desem soğuk mu desem ama bir kaç galon su boşaldı. Geri döndüğümde öğrendim ki, sahilden yaklaşık 30-35 km içerde, yaylada büyük bir heyelan olmuş. 40 kadar yayla evide bu heyelanın altında kalmış. İkinci yayla olduğundan heylan sırasında tüm evler boşmuş. Bu da bir faciayı önlemiş. 1-2 ay daha böyle akar dediler... Ne yapmalı ne etmeli derken, hemen rotayı diğer dereye çevirdim tabii...

Cam gibi berrak, balerin gibi kıvrak akan suya bakıyordum nihayet... Bir avuç dolusu suyu yüzüme çarpıp bunun rüya olmadığını garantiledim. Hemen 2 numara sarı üzeri kırmızı benek meppsimi takıp, nokta atışlarına başladım. Bir iki ayna ve gölcüğü denedikten sonra, gözüme karşı kıyıda güzel bir yer ilişti. Ne de olsa iyi balık hep karşıda, ulaşması zor yerlerde olurdu. Alabalık bu, yükseklerin efendisi. Hiç bir balığın yaşamaya cesaret edemediği sular değil mi onun evi... Daha ilk atışta yapıştı bir ufaklık, zıplaya zıplaya kıyıya kadar geldi... Bir öpücükten sonra evine döndü. Bir iki derken 10 tane balık yakaladım, hepsi yüzgecinde ev bileti ile geldiler. Bana da yolcu etmek kaldı bu durumda, biri hariç. O trafik kazası geçirmişti yolda, yapacak bişe yoktu...

Balıklar sanki aynı kalıptan çıkmış gibi 20cm civarı idiler. Ey gidi eski balıklar diye söylenmek kaldı geriye...

Birgün, yine burda, misafir olarak ağırlamaları dileklerimle, vedalaştım Ala'larla... Sağlıcakla kalın...

Not: Resim ekleyemedim, resimlere aşağıdaki linklerden bakabilirsiniz.

http://imgnation.net/images/cngv.jpg

http://imgnation.net/images/qhce.jpg

http://imgnation.net/images/pxgd.jpg

http://imgnation.net/images/buev.jpg

2. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Paylaşım için ve özellikle duyarlılığınız için teşekkürler...
    Eminim 10 alabalığı salınca onu yiyenden çok daha mutlu hissettiniz kendinizi.
    Nihayet orası hep sizin elinizin altında, yine gider yine tutarsınız, Tanrı çook uzun yıllar size sağlık ve o güzel beneklilerin peşinde koşma azmi versin.

3. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Sevgili Barış tebrikler,Tutkularını serin yayla sularına bırakıpta geldiğin Karadeniz seyahatinin bir gününü böylesine güzel ve anlamlı bir raporla süslemen Balıkavı.net ailesine verebileceğin en güzel hediye olmalı.Kırmızı benekliyi yakayabilmek için maceralara yelken açmak tutkuların en harikası,ama gördüğüm kadarıyla resimlerde ketum davranmışsın ama olsun avına ve merasına saygı duyan avcının her daim önünde saygıyla eğilirim.Küresel ısınma sonucunda derelerin debilerinde meydana gelen azalma,bilinçiz ve yasa dışı avcılık malisef alalarında boyunu küçülttü fakat formlar aynı Karadeniz Alaları hiç değişmez.......

4. promap

promap

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Balina yemdi...
    Tememnileriniz için teşekkür ederim Yakup Hocam...
    Tanışma fırsatı bulamadık ama sizi, diğer grup, forum ve derneklerden tanıyorum. Aynı duyarlılıkları sizin de fazlasıyla gösterdiğinizi çok iyi biliyorum.

Oltanızdan balık, yüreğinizden balık sevdası eksik olmasın...

5. promap

promap

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Balina yemdi...
    Hakan Bey Merhaba;
    Resimlerde ketum davranmam yazı ekine resim ekleyememden kaynaklanıyor biraz da. Ben mi beceremedim yoksa henüz o yetkiye sahip değilmiyim çıkaramadım. Ama bir dahakine söz, resimler daha çok olacak :) Hatta ve hatta güzel birde çekim yapmak istiyorum...

Sevgiyle kalın...

6. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    barış anlatımın ve duyarlılığın için seni tebrik ediyorum eline sağlık

7. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    barış eline sağlık güzel av güzel anlatım

8. erhan54

erhan54

Favori Kamış:
    makine:okuma longitude kamış:lineaefe turnasurf
    En İyi Avı:
    yayın 18.5 kg
    Takdire şayan bil dil.Edebi bir anlatım.Sizinle birlikte bende oralardaydım okurken.Paylaşım için teşekkürler.;)

9. mirsat

mirsat

Favori Kamış:
    Dam 300 30-60 kamış pelikan makina
    En İyi Avı:
    Sazan 1.5 kilo
    Edebiyattan 10 verdim. Ne öyle şimdilerde çocuklara 5 veriyolar br şeye yaramaz. 10 iyidir.

10. promap

promap

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Balina yemdi...
    Orada olduğum günlerde aldığım bir duyumdan da bahsedeyim. Bahsettiğim ilk derede suların bulanık olması serpme ile balık avı yapanları da cezbediyor. Jandarma her daim göz kulak olamadığı için yasak avlanma alıp başını gitmiş. O günlerde 4.5 kiloluk bir deniz alasının yakalandığını duydum, zira biliyorsunuz ki bu balığın sezon oyunca avlanması yasak. Nesli tehdit altında ki türler arasında. Çocukluğumda bolca gördüğümüz bu balığı son yıllarda göremez olmuştuk zaten.

Buna ek olarak gece ışıkla küçük derelerde serpme ve iki çubuk arasına takılan bir miktar kepçeyi andıran yöresel ismi ile "hıloği" diye tabir edilen araçla da balıklar üzerinde müthiş bir av baskısı oluşturulmuş. Son olarak da kaynağının Rusya olduğunu öğrendiğim elektrikli bir aletle (bu konuyu fazla açmayacağım) parmak kadar balıklar katlediliyormuş. Kendi suyuna sahip çıkmayan köylüler adına daha sonra da bizim gibi alabalık sevdalıları adına üzüntüm sonsuz...

Tüm mahalleyi konu hakkında teker teker bilgilendirdim ve şikayetlerini suç üstü yapılacak şekilde ivedilikle yapmaları konusunda ricalarımı ilettim. Sonuç ne olur bilinmez; ama kurulu düzen böyle gider gibi...

11. nertikus1

nertikus1 Naci ERTİK

Favori Kamış:
    şamandıralı,makaralı
    En İyi Avı:
    9 kg yayın
    sevgili barış,

anlatımınla dalıp gittim oralara resimleri açınca ilk aşkımı görmüş gibi kalbim pırpırladı ne muhteşem bir yaratık.ağzına sağlık

12. prof_turna

prof_turna

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 4,5 kg.
    sevgili barış herşeyden önce duyarlılığın için seni kutlamak isterim. bi ben beceremiyorum galiba limit üstü balığı geri salmayı :( köylülerle konuşman onlara fikir vermen ve bilinçlendirmeye çalışman daha da büyük bir duyarlılık ve onun için daha da çok övgüyü hak ediyorsun. umarım bir gün herkes bilinçlenir tabii çok geç olmadan. anlatımın ise bir harika inan okumadım adeta senin yerinde ben vardım ve o avı yaşadım dersem abartmış olmam sanırım. eline yüreğine sağlık. paylaşımlarını bekliyoruz.