Alabalik

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında remorg tarafından paylaşıldı.

1. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    alabalık için temel olarak
    suni yemlerle av
    fly ile avlanma
    at çek yöntemi
    yemli alabalık oltaları
    şamandırlı takımlar
    yeldirmeler
    dip oltaları
    olarak gruplamak mümkün

Fly metodu
    Bir çok ülkede avcılığın zirvesi olarak tanımlanır çok ustalık gerektiren bir yöntemdir.
    sadece alabalık değil bazı predator türlerde avlanabilir.
    av malzemesi ise diğerlerine göre oldukça pahalıdır.bu av metodu için bir çok ülkede kurslar ve müsabakalar düzenlenmektedir.
    fly yemler kursunlu yada kursunusuz iğnelere dogal ve yapay malzeme ile böcek görüntüsü verilerek hazırlanır.buda ayrı ustalık isteyen bir iş olup evde el becerisi ile bunları yapamayanlar için hazır fly yemler de satılmaktadır.

2. YoUnG MoOn

YoUnG MoOn

Favori Kamış:
    Olta-Zıpkın
    En İyi Avı:
    Rus Kefali-6.155gr
    Saol tuncay abi çok mantıklı bir cevap verdin ben de aynı cevabı yazacaktım.Sırf bunun için dün akşam yengemgili(Sinop Su Ürünleri Fak. Dekanıdır)aradım aynı yorumu o da yaptı...Benden önce davrandığın için teşekkür ederim...;)

3. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    fly

flyfishing metodunda kullanılan kamışlar aksiyon(esneme) açısından 3 grupta incelenebilir.
    (ağır),(orta),(çok esnek) tip aksiyona sahip kamışlar dan yem türü ve agırlığınıza göre birini seçmek gerekir.bu arada bu kamışların denizde yada gölde başka tür balık avındada kullanılabileceğini dip not olarak yazmak gerektiğini düşünüyorum.bu yöntem deniz alası tatlı su turnası gbi balıklar içinde geçerli bir yöntem elbette birden cok balıkta kullanacaksanız yada av bögenizde iri alabalık ta cıkıyorsa kamış türünüzü bunları da değerlendirerek seçmekta fayda var.
    fly makarası ve ipi seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken bir çok ayrıntı var
    misinalar agırlığı uç kısıma veren yada baş ve son tarafı ince ortası kalın türde batar yada yüzer şeklilde imal ediliyorlar.elbette bunların bir standardizasyonu ve bu standardizasyona göre adlandırmaları da var.aftm bu normları belirlemiş durumdadır.
    fly yemleri
    4 grupta toplanıyor
    kuru fly lar
    ıslak fly lar
    larva görünümlüler
    streamerler
    kuru flylar canlı böcek ve sineklerin ıslak olanlar ölü böcek
    taklidi olarak imal ediliyor
    larvalar adı üstünde larva taklidi streamerler ise renkle dikkat çekmeyi ön planda tutan yanar döner flydır.
    fly yemleri misinaya bağlamak ve hedef olarak gözünüze kestirdiğiniz noktalara atmak çok ince işler

4. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Alabalık işinde uzman sayılırım....

Hani demiş ya saair biss daglardan suzulen soguk sularda kırmızı benekli balıklarla yuzerdik..Yani kısacası ben bu balıkcı arkadaslar dan biraz sanslıyım cunku yetişğim yer de balık tutmaya baslayacak birinin ilk yakalayacaGI Balık alabalıkla baslar işe Ben aslen Artvin/arhavi bölgesindenim ve sukur olsun bisim bullugundugumuz yörenin her deresinde cayında ırmagında dağ alabalıgı bulunur...Ama ben alabalığı arhaviye komsu olan rizenin fındıklı ilcesinin derbent köyü hacılar mevkisindeki dag derelerinde yakalarım..en randımanlı balık avlarımı kısın kar varken yerde yapmısımdır..Neyse alabalık deyince bu balığın felsefesi vardır kolay bi balık degildir..Karadeniz gibi yırtıcı ve cevik bir balıktır..Şimdi size biraz deneyimlerimde bahsedeyim..alabalık yakalayacagınız suyu iyi bilmeniz gerekli her deredeki balıgın hepsi farklı dır karakterleri mesela baska bi derede gölettlerin kösesinde olan alabalık baska derede tam akarda olur yani yemin iyi olsa da oltan her seyin iyi olsa da balıgın nerde olabilcegini bilmeden yakalama sanssınız cok dusuktur cunku alabalık suya dusen yemi görmeden koklayarak bulmaz..yemi görür ve hamle yapar..Hic biz aman ac gözlü degildir...Sabah erken saaatler de aksam ustu ve kapalı veya cizeli havalarda cok iyi randıman verir bi de özel deneyim dere yagmurdan sonra cosstumu bulanır bulanıklık ayran rengine yakın yani temizllenmek uzereyken cok dehset sekilde yeme vurur..Bi de not ruzgarlı havada alabalık yakalamayı denemeyin sanssınız dusuk olur..Cunku bu balık cok hassastır suyun hareketinden dolayı yuvada olur ve tedirgindir..Cunku ruzgardan sonra dere sellenme olasılıgı olacagından..kendini kuytuyerlere atar ayrıca yemi istediginiz noktaya atmanızda zorlasır yani baya sıkıntı cekersiniz..Balıktayken mutlaka koyu vesile yakın tonlar giyinin ve asla gölenizi suya dusurmeyin ve dere yatagında hep akarın tersine ilerleyin yani yukarı dogru yukardan asagıya giderseniz hic balık yakalayamassınız...Şimdi bu kısa bilgilerden onra bazı yöntemler anlatacam alabalık için yöremizin insanlarının gelistirdigi veya benim kullandıgım yöntmler..
    1.Teleskobik kamısla avcılık:Dere yatagına göre 3-7 m arasında bi duz kamısın ucuna 15mm misine ve ordaki balık buyuklugune göre geniş agız 2 3 no kanca takılırz misinanın ucuna ve yem takar göle atarız..Bu yöntem en basitit ve en ucuzu olup encok randıman verendir..
    2.Teleskobik kamıs ve makinalı takım:Bu takım la da cok randıman alırsınız fakat biraz bana yapay geliyoo cunku dogayla basbasa olmak onu hissetmek için yem aramak canlı yem takma taraftarııyım neyse bu takımlar da 30 mm misine ve ucuna 1 2 3 numara gurubuna göre alabalık kasıkları takabilirsiniz..ve kullanırsınız..Bu takımı kullanırkken kesinlikle yemi yırlatırken yukardan asagıya dogru kamıs hamlesi yapmayın eger yaparsanız yem direk suya hızla duar ve batar bu olaydan cıkan titresimler hassas ve uyanık olan alabalıgı yuva sokar ve bir sey yakalamassınız..Kamısı asagıdan yukarıya dögru haraket ettirip cok hızlı bi sekilde degil yumusak sekilde fırlatmak gereklidir..ve kasııgı istediginiz mesafeye ve yere attıktan sonra makineyle misinayı sarmaya baslıyoruss bu işlem yaparken kamısa iyi hakim olmak lazım cunku sarma işleminde kamısı cok oynatırsANIZ kasık iyi dönmess ve balıgı cezbedemes..ve kamıss hep akıntının tersine tutulmaylı yani hep önünüz de olmalı agaya dogru cekerseniz gene dönmez ve balık yeme gelmes..Bu takımda..makine en az bi 5 devirli olmalı ve haifif ve atma telli hasas olmalı kamıs boyu 1.5 2.5 arasında degişir olmalı ve kamıss 10 gr atma agırlıgına kadar hasas olmalı..Misine 25-30 mm olmalı dedik cunku cekkerken oldukca takılacak kasıgımız kolay kopmasını önlemek için..
    3.Gece tuzagı :15-20 m arasında degişen 30 mm capında misinalar kesilir ve takım bir tahtaya vs sarılır...ve ucuna 3 uc karıs mesadede kursun(agırlık) takılır kursundan sonra 3 karıs mesaya ucuna genis agızlı bi kanca takılır ve kancanın 2-3 cm mesafe verilerek bi yuzdurec baglanır (mantar duba samandır tahta parcası) ve bu takılar 30 40 addet yapılır ve aksam ustu yem takılarak..buyuk göölerin köse kısımlarına sıglastıgı yerelere atılır her takımı attıldıgı yeri unutmamak için tas ustune tas konur ve sabah takılar toplanır 40 oltadan en az 25 dolu cıkar
    3.ceviz veya karayemiş yapragı :Bu yöntemi eskiden kullanıyorlarmıs..ceviz yaprakları toplanır veya yesil ceviz kabugu gbi kazanda kaynatılır...ve balık tutulacak yere kaplarla getirilir ve suya bosaltılır alabalıklar kendini kıyaya atarmıs denemedim bilmiyorum
    4.Lesha yönetmi :sepet seklinde örülmüss özel tuzaklardır akan suyuya bi kol verilir ve kolun bir bölegesine bu sepet gibi tuzak konur ve dere ne zaman buyudumu balık korunmak için ufak sulara cekilir ve kollara kacar ee dogal olarak kola kacan balık sepete toplanır..(eskiden kullanılırmıs)
    5.Dere kesmek : Suyu baska yere vermek suretiyle yuvadaki alabalıklar elle toplanır..(eskiden kullanılırmıs )
    6.Gece avcılık:Lüxle gazlambasını yani heryerini jilatinle kaplanır ve sadece ufak bir yer acık bırakılır ve bunun sebebi ısıgın daha guclu ve bi serif seklinde aydınlatmasını saglamaktır..ve iki 1 m boyundaki iki odun sopa arasında genisligi 1veya 1.5 olan torma poset gibi ag baglı ve bu agın alt kısmında 5 cm aralıkla serpme kursunları konulmus özel bir tor yardımıyla göllede her yer yavasca taranır ve balık görünce ısıkgı ordan alıp bu torla balık yavasca agın içine alır ve cıkarırsın...(eskiden kullanılırmıs )
    Bu tarz avcılık bi dere bulandıgı zaman yuvaları tarayıpta yaplırmıs..
    7.Elle :En sevdigim teknik kısa sortu giyiniyorsun giriyoorsun dereye elline corabı giyip tek tek tasların altına ellini sokuyorsun ve balıgııı avuclayıp cıkaıryoorsun cok zevklidir..Elle corap giyime sebebi alabalık cok yaglıdır kaymaması için...

(Simdi alabalık Kasıklarından bahseyim biraz:Ben dogu karadeniz de avlandıgım) için 1 ve 2 numara kasık kullanırım..Ve reklam olmasın ama mepps kullanırım en dinamik ve en kaliteli dönüss bu kasık markasının kasıklarında vardır
    1 no kasıklar ufak ve gurultusuz dereler de kullanın hafif oldugundan suya duserken fazla ses cıkarmadgın dan balık ürkmez 2 no daha buyuk yataklı ve duz akan dereler de tercih edin

Simdi kasık renkleri ve nasıl kulanıcagınız..
    x)Beyaz taban ustune siyah benek Kapalı havalar da ve sellerinden sonra derenin eski haline geldigi zamanda numara farkı önemli degil 1 2 3
    x)Beyaz taban ustune kırmızı benek:Güzaylarında ve acık havalarda kullanılmasında yarar var..
    x)Beyaz ustune yesil veya mavi :Kapalı havalar da ciddi anlamda buyuk balıklar yakalamanıza yardımcı olur..
    x)Sarı taban ustune kırmızı benek:İlk bahar aylarında ve yazın kullanmanızda baya randıman verir ve genelde acık havalar veya bulanık suda..
    x)sarı taban ustune siyah benek:Yagmurlu havalar da ve hafif ruzgar da

Bu kasıklar hep deneyime bakarak yorum yazmıssım size tavsiyem yanınızda bi kac kasık bulundurun ki balık degişkendir deneme yolıuyla favori olussturursunuz...ben en cok bu seriler den randıman aldım

Alabalık yemleri
    x)alabalıgın bulundugu soguk sularda kıyı sıg yerlerde ufak tasların altında altın sarısı böcekler vardır bunlara baylırlar bu böcekleri anusten takın igneyi yani igne ucu kafa tarafında olmalı
    x)Gene alabalıgın oldugu derelerde tasların altına yapıssmıs kumdan olmusmus kozalar vardır ve içinde şirin parlak su kurtları vardır mayıs kelebegi larvaları bu yeme de bayılır..
    x)Tavuk tuyunle kaplanmıs kanca genelde eylül ekim ve ilk bahar aylarında buna vurur bu tuylu ancayı gölün istediginiz yrin atmak için kancanın misine balandıgı yere bi tesbih boncugu koyarsanız..
    x)Emek içi bu yeme nadir vurur
    x)Kasar peyniri arada bi randıman verir demek lazım yanınız da bulunsun
    x)Yavru balık temin ederseniz eger cok muhtesem randımanı olur deneyin pisman olmasınız..Temini zordur derede sıg yerlerde guruplar halinde bulunan yavru balıklar tas alıtna girince o tasa buyuk tasla vururak ses dalgası dan sersemler veya ölürler ve toplar kancaya takarsınız..Veya akvaryumuclar daki ufak tropik balıklar olabilir... ;)

Size dilimin döndügünce bir seyler paylasmak istedigim eger yararım dokunduysa ne mutlu bana rast gelsin

Son düzenleme: 18 Nisan 2006
  5. remorg

remorg Tuncer

ronder verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.

6. remorg

remorg Tuncer

Bu resimleri internetten buldum.
    Abant alası;

7. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

önümüzdeki hafta (1 mayıs haftası)içinde eğer bir terslik olmazsa süper abant alalarının fotolarını yayınlıcam.şimdiden acayip sabırsızlanıyorum........:p :p :p

8. volgym

volgym Volkan CANSEVER

alabalık yakalamakta zevkli olsa gerek

9. deremen

deremen

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yaklaşık 1 kg alabalık
    Buyrun size alabalık avı dereden yeni çıktı
    Buda dereye geri dönmek üzere