Alaçatı levregi başladı :)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Orsa tarafından paylaşıldı.

1. Orsa

Orsa Barış TONER

Favori Kamış:
    olta
    .......................................................

Son düzenleme: 11 Ocak 2007
  2. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Bu habere sevinecek çok arkadaşımız olduğu malum :)
    Tebrik ederim,devamı sizin ve bu avı hedefleyen herkes için gelir umarım...

3. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Afedersiniz, bilmediğim için soruyorum, karınlarını vurmaları ne anlama geliyor, yumurta dökmek ile mi ilgili?
    Birde yumurta dökmekte olan balıkları avlamak hakkındaki fikrinizi merak ettim.

4. bulent

bulent

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kg
    Güzel balıklar barış afiyet olsun.Şu atçekle bi ben levrek alamadım.Ben genelde canlı yem kullanıyorum.Ama sahteylede yakalamayı çok istiyorum.:)
    kullandığın slikonun resmini yayınlıyabilirsen sevinirim.birde kaçlık misina kullandın..Ayrıca afiyet olsun.

5. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Balıklar yumurtalı ise bir iki hafta onlara müsade etmemeiz gelecekte av sıkıntısı çekmememiz için hayati önem taşıyor..
    Tüm arkadaşlarımdan sabırlı olmalarını ve bu konuda gereken hassasiyeti göstermelerini rica ediyorum..

6. komutaannn

büyüksün cihangir komutanım.yaptın yine o güzel konuşmanı:)

7. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Bu 'ayıkladıgımda iclerinden inanılmaz yumurtalar cıktı' sözü, bir övünç mü yoksa pişmanlığımı ifade ediyor tam olarak anlayabilmiş değilim.

8. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    bence olmadı bu
    hadi yumurtalı olduklarını bilmiyordun diyeceğim ama "karınlarını vurmaya geldiler" diyorsun, demek ki yumurta dökmeye gelmişler
    içlerinden inanılmaz yumurtalar çıktı , onlar bir daha ki senenin avlarıydı .
    :(

9. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Öncelikle amacım yumurtalıda olsa balık avlanmalıdır çünkü denizlerde zaman ve süre kısıtlması yoktur demek değildir. Bu konu tamamen vicdanla ilgilidir ve kişiden kişiye farklılık göstermesi kadar da doğal bir şey yoktur.

Arkadaşlar sanırım Yakup hocam bu konuya açıklık getirecektir

Balıkların yumurtalı olması demek yumurtalarının tamamının döllenmiş olduğu ve birer yavru olacakları anlamına gelmez. Evet yumurta oluşumları vardır ama içleri boştur. Bu birçok balığın yumurtasında görülebilir. Üreme zamanlarında bu yumurtalar tartıldığında üreme zamanı dışındaki yumurtalara nazaran daha ağır oldukları görünür. Bunu bilmenin hiç bir yolu yoktur tabi amatör bir balıkçı olarak. Sadece bir bilgi olarak aklımızda bulunsun istedim.

10. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    [Balıkların yumurtalı olması demek yumurtalarının tamamının döllenmiş olduğu ve birer yavru olacakları anlamına gelmez. Evet yumurta oluşumları vardır ama içleri boştur. Bu birçok balığın yumurtasında görülebilir. Üreme zamanlarında bu yumurtalar tartıldığında üreme zamanı dışındaki yumurtalara nazaran daha ağır oldukları görünür. Bunu bilmenin hiç bir yolu yoktur tabi amatör bir balıkçı olarak. Sadece bir bilgi olarak aklımızda bulunsun istedim.[/QUOTE]

Peki, döllenmiş yada döllenmemiş yumurtaları olan her balık bu karın sürtme dediğiniz olay için kıyıya gelir mi?
    Emin değilim ama bildiğim kadarı ile Kuşlar döllenmemiş yumurtalarını kırıyor yada onlar için kuluçkaya yatmıyor. Balıklarda da benzer bir durum söz konusu mudur?

11. andezit

andezit

Favori Kamış:
    Çapari,kamış
    En İyi Avı:
    Torik,palamut,lüfer
    Herşeyin sirkülerde yazması gerekmiyor ki namık kardeşim.
    Avladığın iki balığı ayıklıyorsun içerisinden yumurta çıktığını görüyorsun ve sonra zamanım azdı haftaya gene gideceğim diyorsun.Buna sirküler ne yapsın ki.Bence bu arkadaşın Alaçatı levreği başladı yerine alaçatıda levrek balığı yumurtalı aman ha onları tutmayalım yumurtalarını döktükten sonra tutarız demesi gerekirdi.Gerçi ben bu konuda uzman değilim belki arkadaş başka bir şeyleri kastetmişte olabilir.Bu denizler ve balıklar hepimizin eğer üreyeceklerse üremelerine izin vermeliyiz diye düşünüyorum.

12. Orsa

Orsa Barış TONER

Favori Kamış:
    olta
    ..................................................

13. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Karın sürtme deyimini ben de ilk kez duydum. Evet bu aylar levreğin çiftleşme ve üreme zamanı. Bu kastediliyor olabilir. Dikkat edersen ben bu bilgiyi verirken "üreme zamanı dışındaki yumurtalar daha hafiftir" dedim. Levreğin üreme zamanı bu aylar olduğuna göre bu yumurtaların boş olduğunu düşünmek pek de akıllıca olmaz. Bu sadece bir bilgi. Benimde eğitimim bu konuda değil. Bunu su ürünlerinde okuyan bir komşumdan duymuştum. Sadece bir bilgi olarak verdim aklımızda bulunsun diye. Bundan yol çıkarak evet yumurtalı balık avlanmalıdır yada avlanmamalıdır demek çok doğru değil. Ya da benim öyle bir iddiam yok. Sirkülere göre yasak diyemeyiz. Ama vicdani sirkülere göre o da kişiden kişiye değişir. Sonuçta her insan bir değil.

14. andezit

andezit

Favori Kamış:
    Çapari,kamış
    En İyi Avı:
    Torik,palamut,lüfer
    Barış Arkadaşım tabiki dediğin gibi balıkları avlayıp karınlarını yarıp bakamayız nerden bilecektin yumurtalı olduklarını.Ama Tekrar ablanmaya gideceğim yerine en azından "ya bu yavru dökme dönemi" diyip biraz avlanmaya ara verebiliriz.Zararın neresinden dönülürse kardır.Ne dersin.

15. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Bende hassasiyetlere katılmakla birlikte size de hak veriyorum şu konuda.
    Tabiki tuttuğumuz balığın karnını açmadna yumurtalı mı olupğ olmadığını anlayamayız, belki ustalar resiler anlar en azından ben anlayamam. Ama asıl canı sıkıcı olan ve tepki alan şu ki balıkların karınlarını vurmasını bildiğiniz ve sanki özellikle yumurtlama devresinde olan balıkları tutmanızın bilincinde olmanız.

Ayrıca siteyi iyice gezip dolaşırsanız tenkitten çok övgü ve mutlulukla dolu olduğunu görürsünüz.
    Tabiki herşey sirkülerde yazmaz değil mi ?
    Mesela kazma kürekle balığın kafasına vurarak av yapılmaz diye bir madde yok sirkülerde, yada bunun gibi hayal gücümüzle canlandırabileceğimiz başka şeyler.
    Bazı şeyler bize kalmış.

Ha şunu derseniz katılırım. Biz burda bilmem kaç yüz kişi sirküler diyoruz boyut diyoruz sayı diyoruz yöntem diyoruz yumurta diyoruz, ama dışarıda binlerce kişi bunları hiçe sayıyor sınır tanımıyor, ne faydası var. Tamam buna bende katılıyorum. Ama durumun böyle olması kurallara uymamızve medeni bir dünyada yaşayor olmamız yada en azından bunu hayal etmemiz gerçeğini değiştirmiyor bence.
    Sonuçta 2 yumurtalı levreği yakaladınız diye levrek nesli tükenmeyecek tabiki. Ama bunu bilerek yapmanız üzdü biraz. Ve belki devam edecek olmanız.

16. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Barış Bey, sanıyorum amaç konusunda yanlış anlaşılıyoruz. Amaç birilerini tenkit etmek değil. Kesin yanlışlar ve doğrular vardır. Ne yazık ki sitede zaman zaman yanlış yapan, düzeltildiği, doğrusu gösterildiği halde yanlışında ısrar eden katılımcılarımız oldu. O zaman elbette tenkit ve sert eleştiriler yapıldı. Ama şu an burda böyle bir durum söz konusu değil. Elbette oltamıza takılan balığı her zaman seçemiyoruz:( Keşke böyle bir teknoloji olsa.
    7 den 70 e, farklı eğitim almış, farklı sosyal çevre ve yaştan herkesin takip ettiği bir ortamda yanlış yapılanı görmezden gelmemiz doğru olur mu sizce?

Lütfen söylediklerim, bu başlık için ya da sizin için diye düşünülmesin, genel bir durumdan bahsediyorum şu anda. Amaç kimseyi yermek vs değil. Herşeyden önce burası ERMEYDANI yada MAHKEME değil. Ama sizin, benim herkesin dilediği gibi konuşabildiği bir platform burası. ve tek amaç, en doğru şekilde paylaşımda bulunmak. Doğru zannettiğim pek çok yanlışı öğrendim burda. Hemde yapılan uyarılar ya da tartışma ortamları sayesinde. Dilerim herkes için öyle olur.

17. Orsa

Orsa Barış TONER

Favori Kamış:
    olta
    .........................

18. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Bir konu daha var. Yani bu konunun ne kadar hassas olduğunuanlatmaya çalışıyorum. Balığı yakaladınız karnı falan şiş değil. Ee limitlere de uygun attınız livara akşam geldiniz temizlerken yumurta kesesinin(tam olarak bu şekilde mi tanımlanır bilmiyorum) oluştuğunu ama karnını şişirecek kadar da büyümediğini gördünüz. Artık birşey yapamazsınız. Buna vicdan da kar etmez. Tatlı suda olduğu gibi denizdeki amatör blıkçılığı düzenleyen bölümde de zaman sınırlamasının getirilmesi gerektiği gün gibi ortada. Bana sanki konunun bu yönüne yani sirküyü değiştirme yönüne odaklanmalıymışız gibi geliyor.

Şimdi bu başlık gibi bir başlığa baktığınızda tebrik edenleri ve kınaynları bir arada görüyorsunuz. Tebrik edenler suçludur ya da vicdansızdır anlamı çıkarılmasın lütfen. Belki atlıyor belki de o kişiye bu av sakıncalı gelmiyor. Fakat bu konu sirkülerde açıkca belirtilse kim ne diyebilir ki.

Yada böyle bir konu açan arkadaşlarımıza çıkışmak doğru olur mu. Sadece bunun bu site için etik olarak kabul edilmediği söylenebilir belki. Ama site kurallarında böyle birşey yok. Çarpma konusunda olduğu gibi bu konuda tartışmaya çok açık.

Demek istediğim şey şu: Bunu yazılı bir kural haline getirmedikten sonra bir yere varamayız. Zaman sınırlaması olmadığı sürece de yumurtlı balıkların yakalanmasına veya site kuralı haline gelmedikçe de burda sergilenmesine engel olamayız.

Bunu anlatmaya çalışıyorum. Balıkların çinden yumurtaçıkıyorsa onlar boştur bişey olmaz gibi birşey söylemek değildir niyetim.

19. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..

20. Xomerx

Xomerx ömer

güzel yorum tebrikler