Alaçatı levregi başladı :)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Orsa tarafından paylaşıldı.

1. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..

Bu nasıl bir yorum peki?... Uzlaşımcı mı, provatif mi? Sizi tam olarak anlayamadım :mad:

2. Xomerx

Xomerx ömer

yanlışlık oldu, doğru alıntı bu olacaktı

3. Orsa

Orsa Barış TONER

Favori Kamış:
    olta
    levrek

.........................

Son düzenleme: 11 Ocak 2007
  4. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..

Katılıyorum Mehmet Abi.
    Sonuçta tuttuğumuz anda çok usta değilsek balığın yumurtalı mı yumurtasızmı olduğunu, karnını açmadan anlayamayız.
    Eğer bunun bir mevsimi yada en azından yoğunlukta olan bir mevsimi varsa onun belirlenip o mevsimde o türe yasak konması yada sınırın daha da aşağıya çekilmesi gibi önlemler alınabilir.

5. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Teşekkür ederim... Yanlış anlaşıldı ilk etapta.

6. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Barış bey,
    Ben size karşı bi şey söylemedim. Üzüldüğüm konu aslında o balıkların yumurtalı çıkması. Buna karşı alınabilecek bir önlem yok zaten.

7. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Barış bey güzel av olmuş tebrikler.

8. andezit

andezit

Favori Kamış:
    Çapari,kamış
    En İyi Avı:
    Torik,palamut,lüfer
    Arkadaşlar ne dersek diyelim.Arkadaşımızın devam edeceğini belirttiği avda henüz yumurtlamamış balıkları tutmaması için hep birlikte dua edeceğiz.Bundan 3 yada 5 yıl sonra kendisi nerede bu levrekler ya biz eskiden ne levrek avlardık hepsi anılarda kaldı diyecek zaten.Yaşım henüz 33 ama özellikle memleketim Şilede bir çok balık türünün artık avlanamadığını ama eskiden çok bol bulunduklarını hatırlıyorum.
    Sana rasgelsin arkadaşım umarım yumurta dökmüş olanlar gelir oltana.Herşey gönlünce olsun.

9. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Barış arkadaşımızın yakaladığı levrekleri ilk gördüğümde benimde hoşuma gitti.Ta ki yumurtalı olduklarını öğrenesiye kadar.Burada arkadaşımızı yargılamak veya tepki vermek yerine,levrek yakalamak bayağa bir şans ve ustalık ama yumurtalı levrek yakalamak ta bir o kadar şanssızlık diye düşünmeden edemedim kendimi.
    Bu platformda ki birçok arkadaşımızın bu konudaki duyarlı görüşlerin hepsinin de altına imzamı atarım.Burada hiçbir arkadaşımızın verdiği tepkinin,burada bize yakaladığı levrekleri paylaşan arkadaşımıza değil,sadece kendilerini değil de geleceklerini de düşünen duyarlı çevre dostlarının bir haklı tepkisi olduğunu düşünüyorum.
    Burada balığın yumurtalı da çıkabileceği,yumurtasızda belli olmaz ki gibi söylenen durumunda,bütün arkadaşların yorumu,olsun yumurtlama dönemi bitesiye kadar beklensin,yumurtalar döküldükten sonra avlanmaya başlansın,denizde başka balıkmı yok olarak beliriyor ki bence de doğru olan budur.
    İlk yakaladığında yumurtaları görüpte,bu hafta yine gitmeyi düşünen arkadaşıma da lütfen başka balığa at oltanı demekten başka birşey de gelmiyor elimden..
    Rastgele..

10. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    arkadaşıma da lütfen başka balığa at oltanı demekten başka birşey de gelmiyor elimden..
    Rastgele..[/QUOTE]

İşte söylenebilecek en güzel şey, temennimiz bu yönde... :)

11. ORH@N

ORH@N

Favori Kamış:
    Ocean Surf 3.6 kamış, Sea Master LT6000 makina, malzemeler vs vs:)
    En İyi Avı:
    Aşkına Eşkina, Lüfer:D
    yumurta döküyor olması bana görede sakıncalı geldi. biraz daha beklenilebilirdi diye düşünüyorum

12. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Mehmet, tarafsız ve doğru değerlendirmelerin ve temennilerin için sana teşekkür ederim.
    Ben konuya farklı bir açıdan bakmak istiyorum. Sorun burada Barış'ın yakaladığı iki tane yumurtalı levrek değil. Bence sorun bu av raporunun üyelerimiz ile birlikte dışarıdan üye olmayan yüzlerce kişi tarafından da okunmasında. Biliyor ve savunuyorum. Burası bir paylaşım sitesi. Kabul. Ama site üyeleri bir şekilde 37/2 ye uymayı vaad eden, değilse bile üye olduktan sonra kabul eden kişilerden oluşuyor. Ve bu çerçevede paylaşım ilkesi gereği bizler av raporlarımızda her türlü detayı hatta avlakların koordinatlarına kadar her şeyi paylaşıma açıyoruz. Bundan sirkülere saygılı üyelerimiz faydalansın diye. Ama bu bilgiler forum dışında da sirkülere uyan, uymayan binlerce kişi tarafından okunup öğreniliyor.
    Demek istediğim bu rapordan sonra ( bu hafta sonu o bölgeye gidip bakın) yüzlerce avcının orada levrek avladığını göreceksiniz. Hem bunların büyük bir kısmı Barış gibi 2 - 3 tane yumurtalı levrekle yetinmeyip akşama kadar torbasını küçük büyük, yumurtalı, yumurtasız onlarca Levrekle dolduracak kişiler olacaklar..
    Forumda dikkat etmiyormusunuz? Av raporlarında yazılan mesaj sayısı 40-50 iken okuyan kişi sayısı 500 lerin üzerinde her zaman..
    Barış, bir sirkülerin varlığını bilen, limit olarak ona uyan ama yakaladığı levreklerin doğa gereği yumurtalı olması yüzünden en az bizim kadar üzüldüğünü bildiğimiz bir arkadaş. Tamam onu da uyardık daha hassas olması için.
    Ya dışarıdaki, limitten, sirkülerden haberi olmayan , buradan tiyo alan ve vicdanen de yumurtalı balık yakalamakta bir sakınca görmeyen pek çok kişi için nasıl bir önlem alacağız?

Ben avlakların ve av raporlarının sadece üyelerin paylaşımına açık olmasına olanak tanıyan bir takım erişim sınırlamalarının forumumuza getirilmesinde fayda görüyor ve bu konuyu Moderatör arkadaşların dikkatlerine sunmak istiyorum. Yoksa bizler faydalı olalım derken hedef gösteren kişiler durumuna düşmüş oluyoruz.
    Saygılarımla..

13. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Cihangir abimizin konuya yaklaşımını oldukça mantıklı buluyorum.Barış beyi avından ötürü tebrik edenlerden birisiyim,ama bilenle bilmeyen arasındaki fark belli ediyor işte kendini.Ben sadece tebrik etmekle kalırken bilgili üyelerin yapmış olduğu yorumlar bizleride bilgilendiriyor.Ama bilindiği gibi herkes bir değil ve okuduklarından aynı şeyleri anlamıyor.Cihangir abimin dediği gibi bu paylaşım ve yorumlardan farklı çıkarlar gözeten insanlar mutlaka ki vardır.
    Bu kişilerede bir nebze de olsa engel olmanın yolu bulunmalı ve Cihangir abimizin yorumu dikkate alınmalıdır diye düşünüyorum.

14. kabasakal

kabasakal

Favori Kamış:
    Ryobi - 3m daiwa kamış- kaşıklar ve rapala
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 7 kg.
    Bu levreğin belli bir havyar dökme zamanı yok mu?Geçenlerde karadenizde
    7.3 kg lık levrek yakalayan arkadaşlar da vardı.Hepimiz onlara alkış yapıyorduk.O levreklerin havyarlı olmadığını nerden biliyorsunuz.Belki onlarda üremeye gelmişlerdi oraya.
    Bugün pazardan aldığımız mezgitlerin de yarısı havyarlı çıkıyo ne işse.Tam gelişmemiş ama yinede havyar neticede.

15. POYRAZPINAR

POYRAZPINAR

Favori Kamış:
    OLTA,SIRTI
    En İyi Avı:
    2 KG SİNARİT
    SÜPER YORUM TAMAMEN KATILIYORUM NE DE OLSA TOPRAK:)
    AMA BU BALIK İŞİ BÖYLE BİŞİ İŞTE NE SERDEN NE YARDAN VAZGEÇİLMİYOR:(

16. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar

Karadeniz'de 7,3 kg.lık levrek yakalayan arkadaşımız, bu işe gönül vermiş, en az bizim kadar duyarlı ve titiz olduğu için onun avında bir sakınca olmadığına inanıyoruz.
    Mezgitler ise yaratılışı gereği senenin büyük bölümünde yumurtalı durumdadır.
    Yani yeteri kadar üreme fırsatı buluyorlardır.
    Selam ve sevgiler, duyarlı düşüncelerin için de teşekkürler.

17. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    el oltası,kamış,sahte balık
    En İyi Avı:
    50 kg,benim hanım,balık burcundandır da kendisi
    Bence net bir çözüm değil, bu seferde üye olup izleyecekler,öğrenecekler.:cool:

18. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    İyi ya Güven..Üye olurlarsa sirküleri de öğrenirler.. :)

19. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    el oltası,kamış,sahte balık
    En İyi Avı:
    50 kg,benim hanım,balık burcundandır da kendisi
    Adamın niyeti iyiyse dışardaykende öğrenir sirküleri.;) Niyeti kötü olanın önüne geçemezsin,ama İNŞAALLAH demekten başka çare yok tabii temenniniz için.:cool:

20. kabasakal

kabasakal

Favori Kamış:
    Ryobi - 3m daiwa kamış- kaşıklar ve rapala
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 7 kg.
    Sağol Mahir Bey.Açıklamalarınız için ben teşekkür ederim.Ben de bu foruma üye olana kadar sirkülerden pek haberim yoktu.Mesela paraşütün (diğer adı tırıvırı mıymış ne?)bile yasak olduğunu bilmiyordum.Bilinçli avcılar ne kadar artarsa gelecekte tutacağımız balıklar o kadar çok olacak.Keşke fabrika sahiplerimizde (fabrikatörler) çevreye duyarlı olsalarda atıklarını olduğu gibi derelere boşaltmasalar.Onlar böyle davrandıkça avcıların eli kolu bağlanıyo zaten.Keşke onlar da avcı olsa.Saygılar..