Alış-veriş raporu.

Konu, 'Takım Çantası' kısmında kajo tarafından paylaşıldı.

1. kajo

kajo Zafer

Favori Kamış:
    El oltası, Surf Kamışı.
    En İyi Avı:
    Sazan 3.2 kg
    Öncelikle herkese selamlar,

Sınavlarımdan dolayı(kpds-ales) yaklaşık 3 aydır balığa çıkamamaktayım ve bu benim içimde fırtınalar kopardı. Balığa çıkacağım günü iple çektiğimden o gün için tam anlamıyla hazır olmak istiyodum.

Yaklaşık 300lira para koymuştum kenara kendime yeni bir surf seti hazırlamak istiyordum. Forumdan ve çevreden araştırmalarıma göre kamış için Lineaeffe Sea Master 4,20 surf kamışı, makina içinde Okuma Avenger Av-55b makinayı almak istiyordum. Bu ikisi yaklaşık 400lira civarı bişey yapmaktaydı bende balığa çıkma zamanım gelene kadar o parayı denkleştirebileceğimi düşünüyodum.

Ancak forumda son zamanlarda gördüğüm lüfer-sarıkanat raporları benim iştahımı iyice kabartmıştı buna rağmen kendimi tutup surf kamışla keyif yaparak avlanma günleri hayalleri kuruyodum.

Bugün decathlon mağazısına öylesine gezinmeye girdim. Giriş o giriş direk beni oltabalıkçılığı bölümüne yöneltti ayaklarım. Öylesine sahtelere, silikonlara, kamışlara bakınıyodum. Kanıma artık ne girdiyse bilmiyorum gittim ordan bi kamış seti bi kaşık ve bi misina aldım çıktım. Herşey çok ani oldu acaba kötü mü yaptım iyi mi yaptım hiç bilmiyorum. Yapmak istediğim surf kamış-makina setinden çok uzakta şeyler almıştım. Bunu sizinle paylaşmak, açıkçası vicdanımı rahatlatmak istiyorum.

Aldığım kamış-makina seti: Caperlan Set Fiberglass 220/ 2parça kamış, 220 cm, 20-50gr atar.

Aldığım kaşık: Caperlan Warrior 40gr

Aldığım Misina: Shimano Beast Master- Extra Strong Monofilament 0.26mm

Bunların üçü bana 59tl ye mal oldu. Aslında beni bunları almaya iten nedende bu kadar uygun olmasıydı. Ama yinede parayı havaya mı attım yoksa balıkların ağzına mı bilemiyorum. Sizce bu takımla iş yapabilir miyim? Hedef balığım öncelikle predatör balıklar lüfer ve levrek olacağı için bu sistem yanlış bir sistem midir yoksa işimi görebilir mi?

Saygı ve Sevgilerimle,

2. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Kullanılan malzeme konusunda herkese göre ayı fikirler olabilir. Fakat bana göre çok pahalı takım çok balık tutar diye birşey yoktur. Balık tutmak da bir tekniktir. Bizim çok pahalı takımla olta attığımız yerde, sıradan el oltasıyla balık alanı da gördüğümüz çok olmuştur. Pahalı takım belki kullanan kişiyi rahatlatır. Ama doğru yem ve doğru zaman ilişkisini kuramazsan hayal kırıklığı olabilir. Sen gönlünü ferah tut denemelere başla bir an önce. Rastgele.

3. hhbayraktar

hhbayraktar HASAN HAKAN

Favori Kamış:
    alba leader 4.50
    Favori Makine:
    daiwa ag 5000 ASB
    En İyi Avı:
    Levrek 2 kg
    erma makine

bende erma ideal 70 diye bir makine var. yıllardır kullanıyorum. şuan fiyatı 20 tl. çekişi sarımı çok güzel. inan dawia okuma şu bu makinelerim de var ama bu makine klasiğim oldu. bulsam bir tane daha alırım. ucuza pahalıya takma. tecrübelere ve tecrübeye bak. ama bazı ucuz markalar da berbat. örnek remixon.

4. leventturksoy

leventturksoy levent

Favori Kamış:
    Daiwa Procaster 4.20 surf daiwa crosscast 2.74 spin
    Favori Makine:
    Daiwa Crosscast S 5000 Daiwa Procaster 2500 A spin
    oncelikle sorf kamisten bahsediyorsun 20. 50 atarlı bir sorf kamıs ? biraz tuaf spin olsa tamam diyecem bence sorf kamisler 70.150 gr atarlı olması gerekiyor 50 gr kursun durgun suda bile lufer sarı kanat icin ideal deyildir suda gezer lufer ayı sonbahar ve kıs aylarına denk geliyor deniz ruzgarlı ve dalgalı olur bence hic iyi etmemissin isni gorcek mazeme deyil

5. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    Lineaeffe Sea Master 4,20 surf kamışı, makina içinde Okuma Avenger Av-55b

bu ikisi için yaklasşık 400tl demişsiniz ama 170tl filan tutar ikisi. siz nereden baktınız bunların fiyatına?

6. kajo

kajo Zafer

Favori Kamış:
    El oltası, Surf Kamışı.
    En İyi Avı:
    Sazan 3.2 kg
    Çok teşekkür ederim Erdinç abim, aslında çok haklısınız bende kendimden biliyorum nerdeyse en güzel avlarımın hepsini şeytan oltasıyla yaptım. Söyledikleriniz çok doğru, tekrardan teşekkür ederim

7. kajo

kajo Zafer

Favori Kamış:
    El oltası, Surf Kamışı.
    En İyi Avı:
    Sazan 3.2 kg
    Teşekkür ederim Hasan abi verdiğin cevap için. Yönlendirmen ve tespitin aslında çok doğru abim. Tekrardan teşekkür ederim.

8. kajo

kajo Zafer

Favori Kamış:
    El oltası, Surf Kamışı.
    En İyi Avı:
    Sazan 3.2 kg
    Levent abi sağolasın cevabın için. Benim amacım surf kamış almaktı ancak bi heycanla gittim spin kamış aldım, acaba iyi mi ettim kötü mü ettim bilemedim bunun için sizlerden bilgi almak istedim. Yinede söylediklerin doğrudur bi bakıma 20-50gr atarlı bi takımla kötü hava koşullarında ne yapabilirim pek bilmiyorum, onuda deniycez görücez. Ancak aldığım kaşıkla ve takımla aksiyonu iyi olan bi takım olacağını düşünüyorum, gerçi yinede bilmiyorum sizlerin doğrultusunda ve deneyimlerle öğrenicez. Tekrardan çok teşekkür ederim Levent abi.

9. kajo

kajo Zafer

Favori Kamış:
    El oltası, Surf Kamışı.
    En İyi Avı:
    Sazan 3.2 kg
    Cevabın için teşekkür ederim, sen bu mesajı yazınca bende farkettim. 2tane set hazırlamıştım kendime ben buraya yanlış olanı yazmışım halbuki ikisininde fiyatları yazıyo yanında ona göre not aldım ama yanlışlık olmuş haklısın kusura bakma. Normalde kurmak istediğim set Okuma Cedros Telesurf 4.20 100-200gr atarlı kamış, Okuma Zeon ZN65 makina. Kamışın yanına 255tl, makinanın yanına 101tl yazmışım. Kurşunu, takımı, mısınası vb. şeylerle de 400tl diye not almışım. Diğer yazdığım set bundan önce yapmayı düşündüğüm hesaplı sistemdi, ancak bu okuma setinide ciddi ciddi almayı düşünüyorum ve alıcam bu gidişlede sanırım. Tekrardan teşekkür ederim verdiğiniz cevap için.

10. stanlyy

stanlyy Fatih BAŞAR

Favori Kamış:
    Shakespeare ® Ugly Stik Lite 180, SHIMANO Nexave CX 210 M, D.A.M REVOLUTION TELE-X 270
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENİUM CI4 3000 SFA, SHIMANO TECHNİUM 1000 FD
    En İyi Avı:
    Hamsi... :)
    Aynı setin 270'ini kuzenime almıştık.
    Gerek kamış gerekse makine, beklediğimin çok çok üstü bir performans verdi. Alırken aramızda espri yapmıştık 39 tl'lik takıma 13 liralık misina kullanıyoruz diye seninki de aynı hesap. :) :)
    Kamışta 2.20 çok kısa olmuş, daha uzağa atış için biraz daha uzun olabilirdi. :)
    Misinada marka ve modelin 6-7 farklı ebadını kullandım. Tuzlu suyu bilemem ama tatlı su için bütün makinelerimde halen kullanırım, gayet başarılı.
    Denizde çok tecrübem yok ama tatlı su için seveceğin bir set almışsın...

11. leventturksoy

leventturksoy levent

Favori Kamış:
    Daiwa Procaster 4.20 surf daiwa crosscast 2.74 spin
    Favori Makine:
    Daiwa Crosscast S 5000 Daiwa Procaster 2500 A spin
    simdi oldu spin kamis makara almıssın sorfden bahsettigin icin farklı geldi bana rapala kasık atarsın onla ama lufere yemli atamassın