Amasya Yeşilırmak Balıkavı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında murataydiner tarafından paylaşıldı.

1. murataydiner

murataydiner Murat

Selam arkadaşlar,
    Haftasonu Amasya'ya gideceğim, mecitözü ile turhal kavşağının olduğu yerlerde yeşilırmakta acaba balık tutabilirmiyim genellikle turnaya gidiyorum umarım bu bölgede yaşayan arkadaşlar yardımcı olur

Teşekkürler.

2. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    arkadaşım amasyada turna yok yeşilırmakta sazan ve yayın var sana tavsiyem yayına şansını denemen eğer araştırırsan nerede nasıl tutulacağını öğrenirsin

3. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    bu arada sazan ve yayın için yasak sezondayız dikkatinizden kaçmış sanırım:(

4. murataydiner

murataydiner Murat

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için, ancak ben turnacıyım demekki bu gitmemizde balığa çıkamayacağız.:)

5. fixahmet

fixahmet AHMET

Favori Kamış:
    Daiwa msp 270
    Favori Makine:
    Ryobi ecusima 4000vi
    En İyi Avı:
    sazan 5150 gr
    gene de bir şansınızı deneyin efendim. bakarsınız kaşığınıza dalar bir turna. nasip...

6. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    En umulmadık yerden ve zamanda en beklenmedik balık çıkabilir. Bu tür seyahatlerde muhakkak aracımın arkasına takımlarımı alırım. Gittiğim bölgede balık ister olsun ister olmasın su kenarında o anı ve olması muhtemel sürprizleri yaşama ihtimali bile güzel gelir bana. Bence deneyin. Sonra keşke dememiş olursunuz..

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Bir hafta önce Amasya'daydım, Şu anda Amasya civarında avı serbest olan türlerden Tatlısu Kefali (kasna) yakalanıyor. Genelde yemli oltayla avlanıyorlar. Irmağın sakin bölgelerinde kaşık ta mutlaka iş yapacaktır ama su çok bulanık.
    Halen yemli oltaya gelen diğer türler için yukarıda arkadaşların belirttiği gibi yasak dönemdeyiz.

8. murataydiner

murataydiner Murat

Bagajda her zaman en az 3 tane oltam mevcut olup bütün takımlarımı da her gittiğim yere götürürüm Kaşık, Rapala, Meps ile şansımı az da olsa deneyeceğim arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim yalnız yeşilırmak'ta turna olmaması beni şaşırttı.

9. fixahmet

fixahmet AHMET

Favori Kamış:
    Daiwa msp 270
    Favori Makine:
    Ryobi ecusima 4000vi
    En İyi Avı:
    sazan 5150 gr
    evet, el kadar kanallarda dev turnalar mevcutken, koca yeşilırmakta turna olmaması düşündürücü. belki vardır da farkında değilizdir...

10. RobY

RobY ilhami Şirin

yeşilırmak ta turna yok diye bu kadar şaşırmayın bende kızılırmakta hiç turnaya rastgelmedim :)

11. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    amasyada turna bildiğim sadece yedıkırda var.

ben sadece tahta balığı yakalayabildim :( turnaya gitmemiştik .turna olduğunu sonradan öğrendim. 1-2 saatliğine gitmiştik havada bozuktu .yakın zamanda tekrar gitmeyi planlıyorum.tabi sırf turna için.

amasyaya tahminen 30 km .suluovaya 5 km civarı.

Yedikır Barajı, Amasya'da, Tersakan Çayı üzerinde, sulama amacıyla 1982-1985 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.

Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 63.000.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 28,00 m., normal su kotunda göl hacmi 6,30 hm3, normal su kotunda göl alanı 5,93 km2'dir. Baraj 7.403 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir.

Yedikır Barajı'nda kızılkanat, sazan ve turna balıkları yaşamaktadır. Olta balıkçılığı için Karadeniz'deki ender göllerden biridir.

Son düzenleme: 28 Mayıs 2009
  12. murataydiner

murataydiner Murat

Fatih Bey kardeşim sana ne kadar teşekkür etsem azdırhemen bir araştırma yapacağım haritamı alacağım cumartesi yoldayım pazar günü mutlaka gideceğim.
    Tekrar teşekkürler.

13. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    rica ederim.

bol şans. rastgele.

14. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    arkadaşım ben sadece bilgi veriyorum HEPİMİZ YASAK ZAMANI BİLİYORUZ.:mad:

15. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    İyi de Murat bey Hafta sonu gideceğini söylüyor ve siz sazanla yayını tavsiye etmişsiniz ben de nazikçe hatırlattım...

Sanırım hafta sonu gideceği de dikkatinizden kaçmış;)

16. murataydiner

murataydiner Murat

Günaydın Arkadaşlar,
    Cumartesi yola çıktım Amasya'ya girerken yeşilırmağın kenarında şöyle bir baktım çok akıntı var vede turna çıkmadığı için sadece seyrettim sonra bizim köye doğru yolculuk dağ taş tepe köy çok güzel her taraf yeşil doğa canlanmış, tabi daha köye gelmeden ırmağın kenarında bir köyden geçerken durdum biraz domates fidesi almak için orada sohbet ettiğim bir köylü abimize ırmakta hangi balıklar çıktığını kendisinin balık tutup tutmadığını sorduğumda aldığım yanıt beni çok mutlu etti şu an dedi havyar zamanı 2 ay sonra ben balığa çıkarım ama balık tutmaya oltayla gitmem suya girip elimle tutarım, abi ne tutarsın ? cevap bıyıklı (yayın) balığı baya da iri balıklar tutarmış ama ben bu abimin tekrar ellerinden öperim ki bu kadar bilinçli o yasak sesonu olduğunu bilmiyor avlanmanın yasak olduğundan dolayı değil balık havyarlı olduğu için avlamıyor (Köylü Milletin Efendisidir) evet arkadaşlar gerçekten de öyle.

Neyse uzatmayım 1 gece köyde kaldıktan sonra Yedikır'ı görmek için yola koyuldum bizim köyle yaklaşık 60-70 km Yedikıra giderken yolda bir amca otostop çekiyordu yol kenarında aldım arabaya amca nereye yedikır'a iyi bende oraya hayırdır balık tutmaya gidiyormuş abi ne tutacan sazan abi sazan şu an yasak tutmasan iyi olur bak yazık yok adama dinletemiyorum yaşlı da bir amca geride indiremiyom neyse gittim yedikıra yaklaşık 15 dk at çek turnaya o sırada yanımıza kalabalık bir grup geldi suya taş atmalar oynamalar falan zaten eşim de acıkmıştı ve böylece avlanamadan hevesimi alamadan maceram Yedikır'da sona erdi dönüşte Kırıkkale Karaahmet köyünde şansımı deneyim dedim 15 dk geçmiştiki 3-5 tane serseri tırıvırılarla biz rahatsız olduk bindik arabaya hemen jandarmaya haber verdim ama sonuç nedir bilemiyorum henipize saygılar

17. murataydiner

murataydiner Murat

18. murataydiner

murataydiner Murat

Yedikır Barajı

19. amasya05ırmakavı

amasya05ırmakavı balıkci

Arkadaşlar Amasyada bildiğiniz yayın av yeri varmı

20. citayg

citayg Mehmet

güzel tatlı su levreği çıkar. Maalesef turna çok çok azaldı.