Amatör Balıkçı Teknesi İçin Gereklilikler..

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında N@mık tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. N@mık

N@mık

Favori Kamış:
    Bilgi, Deneyim, Emek, Sabır ve Nasib
    En İyi Avı:
    Kocaman bir hayaldi kaçan
    SORU: Ben amatör balıkçılık maksadıyla 5 metre civarı bir tekne ve 15 beygir veya üstü bir motor almak istemekteyim. Bu tarz bir tekneyi kullanabilmek için gereken belgelerle ilgili bilgi rica ediyorum. (Denize elverişlilik belgesi gereklimidir? Limanlar arası seyir dışında gereken seyir emniyet teçhizatı nelerdir?). Bunun yanında bu tarz bir tekne ile avlanabilmek için yapmam gereken işlemlerle ilgili de bilgi...0730/0743

CEVAP: Almayı düşündüğünüz tekneyi kullanabilmek için miço yada amatör denizci yeterliliğine sahip olmanız gerekmektedir. Bahse konu yeterliliklere sahip olabilmek için gerekli şartları taşıyor olmanız, amatör denizci yeterliliği için yapılacak sınavı başarmanız gerekmektedir. Bu konuda detaylı bilgiye Liman Başkanlıklarımızdan yada Müsteşarlığımızın (www.denizcilik.gov.tr/bilgi1) resmi web adresinden ulaşabilirsiniz. 16/07/2004 tarihli ve 1647 Sayılı Bakanlık Olur’u ile yürürlüğe giren “Amatör Özel Teknelerin Donatımına İlişkin Yönerge”de belirtildiği üzere; “Amatör balıkçı olarak tescilli tekneniz için denize elverişlilik belgesi gerekli değildir. Özel tekneler Türk karasuları içinde 4 yıl süreli Özel Yat/Tekne Kayıt Belgesi ile seyire çıkarlar ” ve “Özel tekneler için Denize Elverişlilik Belgesi düzenlenmez” hükümleri yer almaktadır. Bahse konu belge Liman Başkanlıklarımızca düzenlenmekte olup, teknenin tescili içinde yine Liman Başkanlıklarımıza müracaat etmeniz gerekmektedir.
    Seyir için gerekli emniyet teçhizatı olarak bahse konu Yönerge’nin Ek’inde yer alan özel teknelerin donatılmalarına ait cetvel aşağıdadır.
    Avlanmak için gerekli avlanma ruhsatı İl/İlçe Tarım Müdürlüklerden temin edilmektedir.

GERÇEK KİŞİLERE AİT OLUP TİCARİ MAKSATLA KULLANILMAYAN ÖZEL TEKNELERİN DONATILMALARINA AİT ESASLAR
    Belgeler
    Özel Yat/Tekne Kayıt Belgesi Özel tekneler gerçek kişilere ait olup, ticaret amacıyla kullanılmayan teknelerdir. Özel tekneler Türk karasuları içinde 4 yıl süreli "Özel Yat/Tekne Kayıt Belgesi" ile seyire çıkarlar. Bu belgeyi tekne sahibinin başvurusu ve beyanı üzerine, faturası ile üretici beyannamesi görülerek, Liman Başkanlıkları düzenler. Bu belge Türkçe ve İngilizce olarak düzenlenir. Belgede, teknenin kayıt ve teknik niteliklerine ilişkin bilgiler yer alır. Belgeye teknenin yandan çekilmiş bir fotoğrafı eklenir. Özel tekneler için Yurt dışına çıkışlarda Transit Log düzenlenir. Özel tekneler için, "Denize Elverişlilik Belgesi" düzenlenmez. Özel yat ve teknelere Gemiadamları Yönetmeliğinin sefer bölgeleri ile ilgili hükümleri uygulanmaz. Uygulamalar Yat Turizmi ve Amatör Denizcilik Yönetmelikleri çerçevesinde gerçekleştirilir.
    Ölçme Belgesi (Tonilato Belgesi) Tüm özel tekneler boylarına bakılmaksızın Tonilato Belgesi alacaklardır.
    Telsiz Telefon Ruhsatı Özel teknelerde telsiz telefon bulundurulması konusunda Telsiz Kanununa bağlı mevzuatla belirlenmiş amir hükümler uygulanır.
    ZORUNLU TEÇHİZAT
    Can Kurtarma Teçhizatı
    Can yeleği Boyu ne olursa olsun, denize çıkan her teknede seyire katılan kişi başına bir adet can yeleği bulunacaktır. Teknede çocukların bulunması halinde her çocuk için bir can yeleği bulunacaktır.
    Can simidi Boyu 9 metrenin altında olan teknelerde en az 1adet ışıklı, savlolu, boyu 9 metrenin üstünde olan teknelerde birisi ışıklı savlolu olmak üzere en az 2 adet can simidi bulunacaktır.
    Paraşütlü işaret fişeği Her teknede en az 2 adet bulunacaktır.( tarihi geçmemiş)
    El maytabı Her teknede en az 2 adet bulunacaktır. ( tarihi geçmemiş)
    Duman kandili Her teknede en az 1 adet bulunacaktır. (yüzer veya elde tutulan tip ve tarihi geçmemiş)
    Seyir Fenerleri ve Yardımcı Teçhizat
    Seyir fenerleri Bütün teknelerde Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğüne (UDÇÖT) uygun olacaktır.
    Pusula Her teknede bir adet manyetik pusula bulunacaktır.
    Siyah küre UDÇÖT kurallarına uygun olacaktır.
    Kampana UDÇÖT kurallarına uygun olacaktır.
    Düdük UDÇÖT kurallarına uygun olacaktır. Seyyar tip hava basınç tüplü olabilir.
    Radar reflektörü Boyu ne olursa olsun, 150 gros tonun altındaki bütün teknelerde bulunacaktır.
    Yangınla Mücadele Teçhizatı
    Taşınabilir yangın söndürme tüpü Makina dairesi veya sandığı dışında 1 adet 6 kg'lık, varsa kuzinede veya kamarada 1 adet 6 kg'lık bulunacaktır. Boyları 15 metrenin altında olan teknelerde yangın söndürme tüpleri 2 kg'lık olabilir. Boyları 9 metrenin altında olan teknelerde en az 1 adet 2 kg'lık bulunacaktır.Kamaralı teknelerde kamara başına en az 1 adet 2 kg'lık tüp bulunacaktır. Motoru olmayan teknelerde yangın söndürme tüpü bulunması gerekmez.
    Deniz Kirliliğini Önleme Teçhizatı
    Pis su tankı ve güverte boşaltma bağlantısı Pis su oluşabilecek yapıdaki teknelerde aranır.
    Notik yayınlar
    Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü kitabı Her teknede bir adet bulunacaktır.
    Can Kurtarma İşaretleri Tablosu Bütün teknelerde bulunacaktır.
    Markalama
    Gemi ve bağlama limanı adının yazılması Teknenin başomuzluklarına ve aynasına yazılacaktır. Aynası dar veya baş kıç bir teknede gemi ve bağlama limanı adları iki kıç omuzluğa yazılır. Yazılar okunaklı olmalı, batone harf kullanılmalıdır, el yazısı veya süslü yazılar kabul edilmez, harf boyları 15 cm den küçük olamaz. Liman adı kısaltılmış olarak yazılamaz. Bağlama Limanı adının önünde B.L. veya Lim. gibi kısaltmalar bulunmayacaktır. Tekne ve liman adı, kıçta taşınan hizmet botu, jetski gibi araçlar nedeniyle uzaktan okunamıyorsa daha yüksek bir yere yazılacaktır.
    Can simitlerinin markalanması Üzerine tekne adı ve bağlama limanı yazılacaktır.
    Önerilen diğer teçhizatlar
    Hizmet botu Önerilir, markalanmalıdır.
    İlk yardım takımı Önerilir.
    Sabit veya otomatik şişen can salı Varsa markalanmalıdır.
    Dürbün, Ayna, Balta, Bıçak, Çamçak Önerilir
    VHF telsiz telefon Önerilir
    Termometre/Barometre Önerilir
    Yangın battaniyesi Önerilir
    Demir ırgatı, zincir ve/veya halatı Önerilir
    Seyir haritaları (seyir sahasına ait) Önerilir.
    Pergel, paralel cetvel, kalem, silgi Önerilir
    İlk Yardım el kitabı Önerilir
    Denizde Canlı Kalma el kitabı Önerilir
    Can Kurtarma Teçhizatı Kullanma Talimatı Önerilir
    Uluslararası İşaret Kod kitabı Önerilir
    Fenerler ve Sis İşaretleri kitabı Önerilir
    Başka yardımcı seyir cihazları ve emniyet teçhizatı Uzaklara yapılacak seyirlerde özellikle el maytabı, paraşütlü işaret fişeği ve duman kandili sayısının öngörülenden fazla olması, teknede GPS ve Radar gibi yardımcı seyir cihazları yanında EPIRB ve SART gibi emniyet teçhizatı bulunması önerilir.

2. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Namık hocam 15m ve üzeri teknelerle amatör balıkçılık yapabilirmiyiz ?

3. ergen

ergen

Amatörbalikci+15m Tekne

Merhaba Sevil:)

Tekne 30m'de olabilir! Dikkat edilmesi gereken konu: Amatör balikci nedir, nasil tarif edilir?

Tekne siniflandirmasi apayri bir konudur. Yani Tekne belirli bir büyüklügü asmis ise, o Teknenin kullanimi, donanimi ve evraklari konumunda hükümleri yerine getirmesi gerekir.

Amatör balikci, kanunlarda ve Sirkülerde belirtilmis. Tekne ayri belirtilmis.

Bir misal vereyim. Tam Techizat donatilmis bir Trol veya Girgir'la, bir kac amatör balikci ava cikiyor! Ve gercekten Olta ile balik yakalamaya koyuluyorlar!
    Yani Ag veya baska benzeri bir malzeme kullanmiyorlar.

Sahil Güvenlik yinede hepinizi topluyor! Nedenmi? Baliga ciktiginiz Teknenin Donanimindan dolayi!

Biraz karisik oldu galiba.

Rasgele

4. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Hayır merak ettiğim ,ticari ama balıkçılıkla ilgisi olmayan ortalama 15-20m boyunda bir tekne ile mesela küçük bir romorkör ile amatör avcılık yapılabilir mi ?

5. ergen

ergen

Evet!

Yapabilirsin!

Ama saadece amatör balikci icin müsaade edilmis Techizatla!

Fakat Tekneyi kullanacak kisinin , Tekne icin gerekli olan Ehliyetinin olmasi sart.

Rasgele

Son düzenleme: 29 Eylül 2006
  6. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Teşekkürler Mürsel abi :) Aradığım cevap bu zaten :) Olurda bir gün böyle bir tekneyle çıkarsam, ceza yemek istemem :D

7. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    Milennıum 60 ve Beta 60 Albastar makina,dragon ve discovery kamiş,el oltası,hassas kamiş
    En İyi Avı:
    Resimdeki eşkina,İstavrit,lüfer,zargana,meszgit
    Ben birşey sormak istiyorum pek bilgim yokda soruyorum
    Sandalla açıldık diyelim hiç bir belgemiz yok sahil güvenlik geldi ne sorabilir ne ceza verebilir?

8. soda

soda

Favori Kamış:
    F=m.a
    En İyi Avı:
    dolu çapari
    Sandalla açılmış adama sorsa sorsa saati sorar:D :D
    Şu ana kadar kayıkla açılıpta oltayla balık tutan birine, sahil güvenliğin balık tuttuğu için ceza yazdığını görmedim.
    İzmit körfezinde bizde kiralardık sandal, sende körfezde tutuyorsun anladığım kadarıyla. Sadece hava bozacak gibiyse vede çok açılmışsan sahil güvenlik uyarırdı kıyıya gidin gibisinden. ;)
    Ağ atma, tırıvırı kullanma tamamdır. paşalar gibi tutarsın balığını:)

Son düzenleme: 21 Mayıs 2007
  9. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    Güncel olarak amatör balık avcılığı yapılan özel tekne belgesine sahip bir teknede olması zorunlu teçhizat nelerdir acaba? Yukarıda yazanlar 2006 yılında yazılmış, güncellemek gerekir mi? Not:Geçen gün bir arkadaştan duydum İzmir Karaburun'da sahil güvenlik, teknesinde balık tutan bir adama can yeleği üzerinde giyili değil diye ceza kesmiş diye duydum..Ceza yememek için tam olarak gerekenleri birisi belirtirse çok memnun olurum..

10. yiv

yiv Kivanc Bekar

Favori Kamış:
    Olta, zipkin
    En İyi Avı:
    Turna 5,15kg
    En son kendim sormuşum, kendim cevaplıyorum..Arkadaşlar teknelerde bulunması gerekli asgari teçhizatta revize yapılmış, artık can simidi, işaret fişeği, duman kandili, el maytabı gibi gereksiz şeyler taşımayacağız teknelerde...

http://www.adf.org.tr/documents/Ek-2a.jpg

ÖZEL TEKNEDE BULUNDURULMASI ZORUNLU ASGARİ EMNİYET TEÇHİZATI
    1. Can Yeleği, her teknede seyirde teknede bulunan kişi sayısı kadar (balıkadam elbisesi giymiş kişiler için gerekmez) bulunacaktır.
    2. Çocuk Can Yeleği, her teknede seyirde teknede bulunan çocuk sayısı kadar bulunacaktır.
    3. Can simidi, tekne boyu 10 metreden ve sürati saatte 7 deniz milinden az teknelerde aranmaz. Tekne boyu 10 metreden az ancak sürati saatte 7 deniz milinden yüksek olan tekneler ile boyu 10–15 metre arasında olan her teknede bir adet can simidi (at nalı şeklinde de olabilir) bulunacaktır. Boyu 15–24 metre arasında olan her teknede birisi ışıklı ve 20 metre savlolu olmak üzere SOLAS tipi 2 adet can simidi bulunacaktır.
    4. Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü’nün öngördüğü şekilde Seyir Fenerleri, Siyah Küre, Kampana, Düdük ve benzeri teçhizat ile Manyetik Pusula her teknede bulunacaktır.
    5. Yangın Söndürme Tüpü; bir ve daha fazla motoru ve sabit yakıt tankı bulunan teknelerde, motor dairesinde veya motor kutusu dışında motor başına 1 adet 6 kg’lık; kapalı güvertesi olmayan, takma motorlu ve taşınabilir yakıt tanklı teknelerde 1 Adet 2 Kg’lık ; kamaralı teknelerde her kamarada 1 adet 2 kg’lık, Kuzinesi olan teknelerde kuzine yakınında 1 adet 2 kg’lık bulunacak, sertifikalı olacaktır.
    6. Radar Reflektörü, Tehlike bayrağı ve El Feneri her teknede bulunacaktır.
    7. Pis Su Tankı; tuvaleti olan teknelerde bulunacak, kişi başına günde en az 2 litre x 2 günlük birikime uygun hacimde olacaktır.
    8. Pis Su Güverte Boşaltma Flanşı; pis su tankı olan bütün teknelerde bulunacaktır.
    9. Denize Çöp Atılmasının Yasak Olduğunu Belirten Levha; MARPOL uyarınca boyu 12 metreyi aşan bütün teknelerde bulunacak, herkesin göreceği bir yere asılacaktır.
    10. Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü Kitabı ve Can Kurtarma İşaretleri Tablosu her teknede bulunacaktır.

ÖZEL TEKNEDE BULUNDURULMASI ÖNERİLEN EMNİYET TEÇHİZATI

Denizde can ve mal güvenliğinin sağlanması düşünülerek; tekne boyu, teknede bulunan kişi adedi, seyir bölgesi ve süresi değerlendirilerek, daha fazla teçhizat ile seyre çıkılması; teknede, el maytabı, duman kandili, hizmet botu, can salı, balta, ayna, termometre, barometre, dürbün, seyir haritaları, pergel, paralel cetvel, kalem, silgi, yangın battaniyesi, Amatör Denizci Elkitabı, VHF ve/veya SSB telsiz telefon, GPS, RADAR, EPIRB, SART cihazları ve GSM telefonu bulundurulması önerilir.

11. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Arkadaşlar, teknenizdeki her bir can yeleğinin ya da simidinin üzerine, teknenizin isminin yazılması da gerekli. Unutmayın!!!

12. djgoldıe

djgoldıe Gürkan

Favori Kamış:
    iş yapan tüm setler :)
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    2.5 kg levrek
  13. ssvaroglu

ssvaroglu Süleyman Serkan VAROĞLU

Tekne Ve Motor

Değerli Arkadaşlar, Foruma Yeni üye Oldum Ve Tam Olarak Her Noktasini Incelemiş Değilim. Bu Yüzden Ayni Sorudan Varsa şimdiden özür Dilerim. Ben Eskişehirde Yaşiyorum Ve Yaz Aylarinda 15 Gün Erdekteki Yazliğima Gidiyorum. Balik Ve Deniz Ne Kadar Uzak Olsamda Benim Için Bir Tutku Ve Bu Tutku Yüzünden Yilda Sadece 15 Gün Kullanmak Amaciyla Fiber Bir Kayik Almayi Planliyorum. Mesleğim Gereği Makine Ve Motorlara Merakliyim. Geçen Sene Hurdadan Bir Motor Buldum Ve Toplayarak çalişir Hale Getirdim. şu An Tikir Tikir çalişiyor. Lombardini Benzinli 8-9 Beygir Civar Bir Motor. Fakat Ne Faturasi Ne De Başka Belgeleri Mevcut. 5 Metre Bir Tekne Satin Alip Bu Motor Ile Kullanmaya Kalkarsam Herhangi Bir Sorun Olurmu? şimdiden Teşekkür Ederim.

14. ozan

ozan Ozan

herhangi bir kaydı olmayan motor ve tekneleri kayıt ettirmek için son gün 1 eylül yada 1 ekimdi tam hatırlamıyorum. yani çok az bir zamanda tekneyi alıp kayıt ettirmek lazım

15. ozan

ozan Ozan

9,5 m den büyük olmamalı diye biliyorum :confused:

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.