Amatör Balıkçılık Nasıl Olmalı (ANKET)

Konu, 'Tebliğler' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

?

Hangi Amatör Balıkçılık Düzenlemesinin olmasını istersiniz?

1. a-Amatör balıkçılık yapmak isteyenler ücretli kurslarda eğitim görmeli ve bir belge almalıdır

14,5%
  2. b- Ücretsiz toplu eğitim seminerleri sonunda bir sertifika verilmelidir

56,5%
  3. c- Amatör balıkçı hiçbir belgeye tabi olmamalıdır

8,1%
  4. a-Belgesi olmayan kişi hiçbir yerde amatör balıkçılık yapmamalıdır.

53,2%
  5. b-Özel yerlerde sertifika şartı olmalı, geniş avlaklarda sertifika zorunlu olmamalıdır.

22,6%
  6. c- Herkes her yerde belgesiz avlanabilmelidir

9,7%
  7. a- Amatör balıkçı avlanacağı süre ve yere göre değişen belirli bir para ödemelidir.

11,3%
  8. b- Özel alanlar ve avlanma biçimleri dışında amatör balıkçılık ücretsiz olmalıdır.

37,1%
  9. c-Her yerde amatör balıkçılık ücretsiz olmalıdır.

24,2%
Birden fazla oy kullanılabilir.
  1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    • Amatör balıkçının ücretli kurslardan alınan bir ruhsata tabi olması,
    • Günlük avlanma süresinin sınırlandırılması,
    • Avlandığı her saatin ücretini ödemesi
    gibi yasal düzenlemeler getirilecek olsa...

Olur ya yarın başımıza geldiğinde, en doğru yaklaşımı sergileyebilmek için şimdiden amatör balıkçının, yani milletin görüşünü ortaya koymak ve konuyu tartışmak sanırım iyi olur.
    Burada toplanacak bilgiyi hiç bir şekilde bilimsel yada başka bir ortamda kullanmayı düşünmüyorum. Elde edilen tüm bilginin www.balikavi.net'e ait olduğunu şimdiden kabul ediyorum

Forum format kısıtlamaları nedeniyle anketi oluşturamadım. Buradan aktarayım;

KONULAR VE SEÇENEKLER

Belge ve Sertifika

• Amatör balıkçılık yapmak isteyen herkes taşıt ehliyeti alır gibi ücretli kurslarda eğitim görmeli ve bir belge almalıdır.
    • Hayır, Ücretsiz toplu eğitim seminerleri düzenlenmeli ve bu seminer sonunda bir sertifika verilmelidir.
    • Buna da hayır, amatör balıkçı hiçbir belgeye tabi olmamalıdır.

Amatör Balık Avı Yapılabilecek Alanlar ve İzinler
    • Belgesi olmayan kişi hiçbir yerde amatör balıkçılık yapmamalıdır.
    • Hayır, orman içi sular, kontrol altındaki alanlar, türü tehlikedeki doğal alabalık ve benzeri balıkların avı, açık deniz trofe avcılığı gibi özel yerlerde sertifika şartı olmalı, kıyı deniz avcılığı ve büyük göl, baraj ve akarsular avcılığı gibi alanlarda sertifika zorunlu olmamalıdır.
    • Ona da hayır, hiçbir yerde belge aranmamalı, herkes her yerde avlanabilmelidir.

Amatör Balıkçılık Yapmak İçin Ödeme
    • Amatör balıkçı avlanacağı süre ve avlanacağı yere göre değişen belirli bir para ödemelidir.
    • Yukarıda sayılan özel alanlar ve avlanma biçimleri dışında amatör balıkçılık ücretsiz olmalıdır.
    • Her yerde amatör balıkçılık ücretsiz olmalıdır.

Avlanma Yasakları ve Sınırlamaları

1-Üreme Dönemi Yasakları
    • Bir balığın üreme döneminde amatör yöntemlerle olsa da avlanması yasaklanmalıdır.
    • Nesli tehlikede balık türleri için olmalı, hamsi, istavrit vs. gibi bol balıklar için uygulanmamalıdır.
    • Hayır, Amatör balıkçıya hiçbir balık türü için hiçbir dönem yasak konmamalıdır.

2- Boy Yasakları

• Her balığa bir kez üreme fırsatı verilecek bir boy yasağı konmalıdır.
    • Sadece korunması gereken balıklarda boy yasağı olmalıdır
    • Hiç Bir balıkta boy yasağı olmamalıdır.

3- Çanta Limitleri (Günlük av miktarı sınırlandırması)

• Her balık için amatör balıkçılık ile avlanacak miktar sınırlandırılmalıdır.
    • Bazı balıklarda sayı ve kilo limiti olmamalıdır.
    • Amatör araçlarla avlandıktan sonra hiç bir balığa limit konmamalıdır.

Son düzenleme: 30 Aralık 2009
  2. ergir

ergir ergir

Amatör balıkçının ücretli kurslardan alınan bir ruhsata tabi olması, Olabir
    Günlük avlanma süresinin sınırlandırılması, Olamaz
    Avlandığı her saatin ücretini ödemesi Olamaz

3. afacan

afacan engin aksakal

En İyi Avı:
    Yeni geldim daha Siftah yok
    Ülkemizde denetim birimleri çalışmadıgı müddetçe ne tür önlemler ve kurallar koyarsanız koyun hiçbir işe yaramayacaktır.4 sene önce AMATÖR BALIKÇI BELGESİ aldım.Bir kere birisi çıkıpta belgen varmı diye sormadı.:( :( :(

4. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    daiwa sam fisher procaster 2.70 m
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Merhaba Yakup Bey,

-Amatör balıkçının ücretli kurslardan alınan bir ruhsata tabi olması,
    -Günlük avlanma süresinin sınırlandırılması,
    -Avlandığı her saatin ücretini ödemesi (saati degil de günü birim alarak)

Bu ücünü de zorunlu olarak Almanya'da uyguluyorum. Sonuclarini merak edenler lütfen av raporlarima baksinlar. Negatif gibi görünen ikinci ve ücüncü maddelerin de gerekliligine ( bunlari uygulayan biri olarak ) inaniyorum..

Selamlar, sevgiler

Belge ve Sertifika
    Amatör balıkçılık yapmak isteyen herkes taşıt ehliyeti alır gibi ücretli kurslarda eğitim görmeli ve bir belge almalıdır.

Belgesi olmayan kişi hiçbir yerde amatör balıkçılık yapmamalıdır.

Amatör balıkçı avlanacağı her saat için, avlanacağı yere göre değişen belirli bir para ödemelidir.

1-Üreme Dönemi Yasakları
    Bir balığın üreme döneminde amatör yöntemlerle olsa da avlanması yasaklanmalıdır.

2- Boy Yasakları
    Her balığa bir kez üreme fırsatı verilecek bir boy yasağı konmalıdır.

Her balık için amatör balıkçılık ile avlanacak miktar sınırlandırılmalıdır (şimdiki gibi).
    Bazı balıklarda sayı ve kilo limiti olmamalıdır.

Son düzenleme: 30 Aralık 2009
  5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Engin bey ,

Belge için tebliğde;

"Alınması ve bulundurulması zorunlu değildir,

Alana hiç bir ilave hak vermez"

Şeklinde tanım getirildiği için sorulmuyor.

Anketin konusu başka;

AB uyum yasası yada her ne gerekçeyle olursa;

Yarın siz Boğazda olta atarken, birisi yanınıza yaklaşıp belge sorar ve olta attığınız yere göre size balık avlayıp avlamadığınıza bakmaksızın, bir fatura keserse ne yapacağız, ya da

olur mu böyle şey diyorsanız, seçeneklerden hangisi sizi memnun eder...

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Sevgili Uğurcan; Özellikle fotografa da olan ilgim nedeniyle şahsen yakın takibimdesin. :)
    Almanya önce sanayi devrimiyle su kaynaklarını ve su ürünlerini neredeyse yok olma seviyesine getirmiş ve bu acı tecrübeler özellikle de dünyanın en güçlü bilim adamı ordusu yardımıyla bugünki yasaları getirmiştir.

Belki bilirsiniz, yıkım o kadar büyük olmuş ki Acipenser sturio (biz alman mersini de deriz) Almanca -stör- büyük emeklere rağmen hala geri getirilemedi.

Düzeltilip islah edilen derelere çağıldaması için çakıl şelaleler yapıldı, gemi taşımacılığı için derinleştirilen düzeltilen bazı nehirler, haliçleri hariç eski doğal haline getirilmeye çalışıldı. Bazı bataklık sayılan ve islah edilen göl ve sazlıklar geri dönüştürülmeye çalışılıyor.

Biz de neredeyse o raddeye geldik ve düzeltme amaçlı sert önlemler öneriliyor.

Bu önlemlerin amatör balıkçı gözünde ne ayarda olması gerektiğini tartışmak iyi olur diye düşündüm.

Siz de özellikle Almanya tecrübesi nedeniyle önemli katkılarda bulunabilirsiniz.
    Selamlarımla.

7. blueboyfe

blueboyfe Emin Erçelik

Favori Kamış:
    Zıpkın Mamba 130
    En İyi Avı:
    lepistes 14 gr
    Liseden sonra, Üniversitelere ÖSYM Sınavınca başarılı olup ta yerleştirilip , Üniversite diplomasi ve diploma notunun tanınmadığı,
    yok arkadaş ben tanımam sen birde KPSS ye gir bakalım,
    seni bir de orda görelim dendikten sonra, her şeyi normal karşılıyorum artık.

Benim fikrim amatör balıkçılıkda KPSS ye tabii olsun, sınavı veremeyen balık tutamasın.

8. uccrow

uccrow Ugur Can

Favori Kamış:
    daiwa sam fisher procaster 2.70 m
    En İyi Avı:
    turna 95 cm
    Yakup Bey, Almanya'nin hem bu konudaki mazisini biliyorum hem de ülkemizin su son zamanlarda su ve su ürünleri konusunda icinde bulundugu durumu dehsetle(!) takip ediyorum. Burda 1 damla yag 600 litre suyu bozar diye özel yag temizle filtrelerin oldugu yerlerin disinda araba yikatmiyorlar. Hep umudum bir gün Almanya'nin uyguladigi cevrebilimci yaklasimin Türkiye'de de uygulanmasi. Ve bu inanin zor degil. Dogu Almanya birlestigi zaman tüm gölleri kimyasal ve pislikten yasanmazken simdi tüm gölleri ve akarsulari tekrar temiz..Ama dediginiz gibi artik kaybolan bazi türlerin ne yazikki geri gelmesi imkansiz :( Dogaya saygi duyup, kendi egolarimizdan vazgecip, cevremize bilincle yaklastigimiz zaman özlemini duydugumuz günlere kavusacagiz. Bunun icin de hosumuza gitse de gitmese de ciddi yaptirimlar gerekiyor. Burada bir sahis tiriviri benzeri bir av aletiyle yakalanirsa dogaya verdigi zarardan dolayi nasil agir bir ceza alir tahmin edemiyorum. Üstüne bir daha da ömür boyu balik tutma lisansina sahip olamaz. Her türlü kampanyadan daha etkili bir yöntem degil mi?

Fotograf konusunda da insallah bir gün Samsun'a yolum düser de beraber foto safari yapariz :)

9. Emin Yıldırım

Emin Yıldırım Emin Yıldırım

Favori Kamış:
    Olta ve tesbih
    En İyi Avı:
    3,5 Kg Kefal
    •Amatör balıkçılık yapmak isteyen herkes taşıt ehliyeti alır gibi ücretli kurslarda eğitim görmeli ve bir belge almalıdır.
    Bunun uygulanabilirliğinin olacağını sanmıyorum zira sürücü kurslarında bile iş ticarete dökülmüş ve parasını veren herkes kurslara katılmadan belge alabilme durumuna gelmiştir.
    Bunun yerine ücretsiz seminerler düzenlenip,katılımcıların devam durumlarına göre belli bir krediyi dolduranlara belge verilmesi daha mantıklı gözükmektedir.

10. enginson

enginson engin

Favori Kamış:
    daiwa crossfire(spin) okuma salina
    Favori Makine:
    shimano catana 400 fb, ryobı ecusima 6000vi, okuma avanger 65
    Sadece avlanılacak balık miktarı ve boyutlarıyla ilgili limit getirilse yeterli olurdu..

11. uckunmetin

uckunmetin METİN UÇKUN

abilerim aslına bakarsanız bu belge ile nekadar kontrol altında tutulur bilmiyorum ama benim fikrim amatör olta balıkçısına bence sınırlama getirilmemeli olta ile neyepabilir tartışılır tabi
    bence amatör balıkçıya bi sınırlama getirilecekse çevresine bakma yönünden getirilebilir. oda nasıl olur içinde yoksa bilemiyorum ben nekadar sınırlama olursa olsun içimde varise balık tutmak büyük küçükçok az bi şekilde tutarım ve olta balıkçısı olarak nekadar zararım dokunur bilmiyorum tam olarak ama yeşilköyden olta atıyorum peşpeşe 3 kez poşetmi gelir. geliyo işte.

12. wildyaban

wildyaban Erdem Karaca

Favori Kamış:
    Dam Sumo Royal 240 Tele 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Seido 3000 SRA
    En İyi Avı:
    63.700 gr Yayın - Hasanuğurlu
    Kişisel Tercihlerim

Belge ve Sertifika

* Hayır, Ücretsiz toplu eğitim seminerleri düzenlenmeli ve bu seminer sonunda bir sertifika verilmelidir.

* Hayır, orman içi sular, kontrol altındaki alanlar, türü tehlikedeki doğal alabalık ve benzeri balıkların avı, açık deniz trofe avcılığı gibi özel yerlerde sertifika şartı olmalı, kıyı deniz avcılığı ve büyük göl, baraj ve akarsular avcılığı gibi alanlarda sertifika zorunlu olmamalıdır.

* özel alanlar ve avlanma biçimleri dışında amatör balıkçılık ücretsiz olmalıdır.

1-Üreme Dönemi Yasakları

* Bir balığın üreme döneminde amatör yöntemlerle olsa da avlanması yasaklanmalıdır.

2- Boy Yasakları

* Her balığa bir kez üreme fırsatı verilecek bir boy yasağı konmalıdır.

* Bazı balıklarda sayı ve kilo limiti olmamalıdır.

13. Dalgıç837

Dalgıç837 Ergiz Esen

Favori Kamış:
    Sportex SeaStar 2,70 80-100 atarlı
    Favori Makine:
    Penn Sargus 3000
    En İyi Avı:
    Sudak 92 cm 8,5 kg
    Yakup Bey,

görüşlerimi aşağıda iletmeye çalıştım.

KONULAR VE SEÇENEKLER

Belge ve Sertifika

Amatör balıkçılık yapmak isteyen herkes taşıt ehliyeti alır gibi ücretli kurslarda eğitim görmeli ve bir belge almalıdır.

Belgesi olmayan kişi hiçbir yerde amatör balıkçılık yapmamalıdır.
    Özel kişilere tahsis edilmiş, amatör balıkçılık amacıyla işletilen alanlarda, ilgili özel kişiden alınacak izin doğrultusunda hiçbir belgeye gerek olmadan amatör balıkçılık yapılabilir.

Amatör balıkçı, sınav ile alacağı amatör balıkçılık lisansına ve bu lisansın yıllık vizelerine ücret öder. Bunun dışında, avlanma bölgeleri için de ilgili bölgenin tanımlanmış ve 365 gün ulaşılabilen yetkili mercilerinden süreli (günlük, haftalık, aylık, yıllık) avlanma pulu alınması gerekir.

1-Üreme Dönemi Yasakları
    Hem tatlı hem de tuzluı sularda, sirkülerde belirtieln şekliyle balıkların üreme dönemlerinde amatör yöntemlerle olsa da avlanması yasaklanmalıdır.

2- Boy Yasakları

Her balığa en az bir kez üreme fırsatı verilecek bir boy yasağı konmalıdır.

Her balık için amatör balıkçılık ile avlanacak miktar adet ve kilo olarak, en küçüğü geçerli olacak şekilde sınırlandırılmalıdır.

Almanya'daki uygulamaları da yakından izliyorum. Eyaletler arası uygulama farklılıkları bazı Almanları bile çileden çıkarabiliyor. O kadar bürokratik olmamak lazım, asıl önemli olan belirli koruyucu kuralların konması ve bunların sıkı kontrollerle uygulanmasıdır. Avrupa'da tabii ki çevre bilinci çok gelişmiş, insanlar özdenetime inanıyor vb ama asıl caydırıcı etken, kontrollerin sıkı oluşu ve yakalanırsa başına geleceklerdir. Bu Avrupa için sadece amatör balıkçılıkta değil tüm alanlarda böyledir. Kontrolü sağlamak için en etkili yol da tahsil edilecek ücret gelirlerini yerel idarelere bırakmaktır, o zaman sıkı kontrol ederler. Kontrol yoksa, hiç sınav belge ücret vb işine girmemek lazım, belgeyi alanlar aptal yerine konmuş olurlar çünkü.

Rasgele

14. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    herkes belge için sınava girsin bi şeyler öğrenip belge alsın gerisi çokta önemli değil sanki çok balık varda sirküleri aşacak

15. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı

bencede yukarıdaki arkadaşımızın dediği gibi olabilir..:)

16. nejat vardar

nejat vardar nejat vardar

Amatör Balıkçılık Nasıl Olmalı (ANKET)

KONULAR VE SEÇENEKLER

Belge ve Sertifika

•Hayır, Ücretsiz toplu eğitim seminerleri düzenlenmeli ve bu seminer sonunda bir sertifika verilmelidir.

•Belgesi olmayan kişi hiçbir yerde amatör balıkçılık yapmamalıdır.

•Amatör balıkçılık deniz kıyılarında ücretsiz olmalıdır. Ancak bazı özel alanlarda (mesela Abant, Sünnet gölü gibi ve köylere yapılmış sulama göletlerinde ücretlendirme yapılabilir.Özellikle sulama göletlerinin korunması için giderler bu yolla karşılanabilir ve çok sayıda insana iş kapısı olur)

1-Üreme Dönemi Yasakları
    •Bir balığın üreme döneminde amatör yöntemlerle olsa da avlanması yasaklanmalıdır.Nesli tehlikede balık türleri için olduğu kadar, hamsi, istavrit vs. gibi bol balıklar için de uygulanmalıdır.

2- Boy Yasakları

•Her balığa bir kez üreme fırsatı verilecek bir boy yasağı konmalıdır.

•Her balık için amatör balıkçılık ile avlanacak miktar sınırlandırılmalıdır.

Sayın hocam, konuyu sadece anket olarak değerlendirip kısa olmasına özen gösterdim. Tabii ki her bir madde ayrı ayrı balık türlerine ve avlanma bölgelerine göre detaylandırılarak tartışılabilir. Bugüne kadar hep amatör balıkçı üzerine oluşturulan bir baskı var. Ancak sularımıza devletin bilinçli veya bilinçsiz memurlarınca ve siyasi çıkarlar nedeniyle verdiği zarar çok daha korkunç boyutlarda.

17. LapinCash

LapinCash

Aynen :D...

18. sazan_ustası

sazan_ustası Ulaş

Favori Kamış:
    sazan/yayın takımları
    En İyi Avı:
    sazan,yayın
    Sayın Hocam öncelikle amatörlüğe verdiğiniz önemi takip eden biri olarak çalışmanız için teşekkür ediyorum..

Tek maddede problem var.Kalanlar için aklın yolu bir...

Günlük avlanma süresinin sınırlandırılması

Orman içi sular hariç , benim için ( muhtemelen tüm sazancılar için ) söz konusu olamaz..

19. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Belge ve Sertifika
    • Hayır, Ücretsiz toplu eğitim seminerleri düzenlenmeli ve bu seminer sonunda bir sertifika verilmelidir.

• Belgesi olmayan kişi hiçbir yerde amatör balıkçılık yapmamalıdır.

• Her yerde amatör balıkçılık ücretsiz olmalıdır.

1-Üreme Dönemi Yasakları
    • Nesli tehlikede balık türleri için olmalı, hamsi, istavrit vs. gibi bol balıklar için uygulanmamalıdır.

2- Boy Yasakları
    • Sadece korunması gereken balıklarda boy yasağı olmalıdır

• Bazı balıklarda sayı ve kilo limiti olmamalıdır.

Ekolojik Açıdan Zararlı Balıklar ve Ekolojik Açıdan Potansiyel Sakıncalı Balıkları da bu anketin kapsamında düşündüğümden, Avlanma Yasakları ve Sınırlamaları başlığındaki soruları bu açıdan değerlendirdim.

Sevgili hocam, birkaç soru ile değerli fikirlerinizden istifade etmek isterim. Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.:)

- Anketin süresi ne kadar bir zamanı kapsıyor? (3 ay, 6 ay gibi)

- Katılımcı sayısı için bir limit var mı? (250 kişi, 500 kişi gibi)

- Tamamlandığında, anket sonucuna dair bir değerlendirmenin paylaşımı söz konusu mudur?

20. spinnci

spinnci murat

Favori Kamış:
    DAİVA
    Favori Makine:
    D:A:M
    En İyi Avı:
    21 kilo akya,vallahi nasıl yakaladım bende anlamadım.
    Arkadaslar...
    oncelikle amator olta balikci dernekleri kurulmali (her sehirde her ilcede)..belgeler bu derneklerden verilmeli tabii egitim ve tecrube sinavlarindan sonra..ve belgeyi alan amator balikcisina ayni zamanda denetleme yetkisi verilmeli..yani belge sorma yetkisi..yani her amator balikci ayni zamanda yetkili denetimci olmali ve nerde bir olta balikcisi gordumu o balikciya belge sorabilmeli ve aynen baska bir balikcida ona sorabilmeli...boylelikle denetim mekanizmasi isler,,eger bir oltaci yaninda belge bulundurmuyorsa..yada hic belgesi yok ise hemen jandarma,polis,veya yetkili kisilere durumu bildirmeli..bu sekilde almanyanin bircok eyaletinde denetim mekanizmasi isler yani her oltaci ayni zamanda denetimci...,,
    tabii bunlarin en basinda genel egitim gerekir,,demek istedigim vatandas egitimliyse zaten dikkatli davraniyor,,,
    NOOOOOOT ..valla bana belge sorma yetkisi verseler bile ben kimseye belge soramam....cunki memleketin kabadayilari bitmiyoki belinde silahiyla baliga gelen cooook vatandas gordum,,boyle bi vatandasa belge sordugunuzu dusunseniz ya :D