AMATÖR DENİZCİ BELGESİ (ADB) KOMEDYASI

Konu, 'Tebliğler' kısmında night fisher tarafından paylaşıldı.

 1. night fisher

  night fisher fatih

  Yaş:
  56
  Mesajlar:
  2.120
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
  Favori Makine:
  çançinçon çinişi makineler
  En İyi Avı:
  kırlangıç 8.4 kg
  yaz başı,Mudanyaya yeni bir sahil güvenlik botu ve personeli tayin oldu.İlk işi kıyıdan,limandan sandalı ile balığa çıkan vatandaşı şöyle bir hizaya sokma girişimi oldu,5000 sandalın 4500 ü kayıt dışı(kayıt kuyuttanda bi haber zaten ) her önüne gelene,can yeleği,yangın söndürücü,bayrak vs. soruları,bağlama kütüğü,ADB sorgusu derken vatandaşı bi panik aldı sormayın gitsin
  Ceza kesilip kesilmediğini bilemiyorum ama genelde uyarı şeklinde uygulamaları olduğunu duyuyorum.
  Hadi bayrak,sertifikalı can yeleği ,isim yazdırma falan kolay işler de,bu 5000 sandalın kaydı nasıl olacak? zılgıtı yiyen yada duyan vatandaş soluğu liman başkanlığında aldı,CE belgesi,fatura şu bu sorulunca (çoğu 10 yaş üstü,kimi babadan kalma binlerce tekne !!!) kös kös geri döndü tabi
  Üstüne sevgili komutanlarımızdan biri,ADB zorunluluğu kurallarını dahada geniş tutup,2 beygirde olsa ADB isterim arkadaş diyerek işi iyice zorlayınca,bir kısım vatandaşta ADB peşine düştü
  Balıkçılar kahvesinde iki muhabbetin biri ADB!!! kimi sınava girmiş,çakmış,kimi girecek gözü korkuyor.
  Şöyle bi göz attım nedir ne değildir bu diye,eskinin kıyı kaptanlığı belgesi gibi bir şey,yelkenli ve motoryat kullanabilmek için,kurs ve sınava katılıp alınıyordu(uygulamalı olup,ciddi eğitimden geçerek,işe yarar bilgi ve deneyime kavuşuluyordu) .
  Birkaç arkadaşım yelkenli veya motoryat aldığında bu kurslara ilaveten,deneyimli kaptanlardan da ders alarak,teknelerini kullanmayı öğrenip,belgeyide edinmişlerdi,aylarca onların yaşadıkları,öğrendikleri,beceremedikleri şeyler, muhabbet konusu olup,''KIYI KAPTANI''..... geyiği dilimize pelesenk olmuştu
  İş dönmüş dolaşmış,4 m lik fibere 15 hp motor takanı KIYI KAPTANI olma zorunluluğuna getirmiş,eskinin kıyı kaptanı belgesi dönmüş AMATÖR DENİZCİ BELGESİNE.
  Bu belgen varsa binecen 24 m lik yelkenliye,''yelkenler fora,iskele alabanda'' yağdıracan emirleri diyor kanun .
  İnternete kayıt oluyorsun,on line kurs görüp ,bölüm bölüm sınava giriyorsun,bu sınavları verdinmi,doğru devlet hastanesine bi kulak,bi göz raporu ,sonra belirli bir yerde gözetmen önünde bi sınav daha olup,50 sorunun 30 unu çözdünmü belge cebinde.(250 TL gibide maliyeti var)

  UYGULAMA SINAVI FALAN HAK GETİRE,SAL DENİZE GİTSİN ''CİVANIM,GİDİŞİNE KURBAN OLSUNLAR,BARBAROSUN TORUNU BUNLAR''

  Yalnız konular epey geniş ,seni ciddi ciddi denizci yapmaya yönelik hazırlık söz konusu,bilmem ne koordinatlarındaki deniz fenerinin hangi fener olduğu,barometredeki bilmem kaç ölçekdeki değişimin neye alamet olduğunu,şamandıraların üzerindeki ışık,işaret vs.nin ne anlattığını,gemi battı,can salında kişi başı kaç litre su koyacağını,kuzey yıldızını baz alarak nasıl seyir yapılacağını vs. yi kapsayan 20 küsur başlık altında konular sıralanmış.
  Yelkenlinin direğinin gurcatasını,ıstralyasını,bumbasını,çarmığını bilecen ,borda ne,alabanda ne, vira ne,varvadela ne,pumpa ne(ALLAHIN KORKULUĞUNUN üst demiri VARVADELA,dikey demirinin adıda PUNTEL!!! miş) öğrenecen,izparça-kropi-adi piyan bağlarını bilmiyorsan zaten hiç şansın olmaz
  Silyon feneri kaç derece açıyla yerleştirilecek,borda feneri pruvanın neresine konacak ,bir kısa düdük öttürünce sağa,iki kısa sola ,üç düdük geri geri gidiyorum demek olduğunu,zırt pırt düdük öttürülmeyeceğini de bilmiş olman gerekli.
  Velhasıl, yunan gemisinde miçoluk yapacak kadar kırık yunancan oluşacak,biraz gayretle yunanistanda aç kalmayacak seviyeye ulaşman mümkün olacak
  DA!!! 4 m lik /yada 6 m/ fiberle senede üç defa balığa çıkan rıza amcanın bu bilgileri öğrenmesine ne gerek var, kıçtan takma bi fiber kullanmak için bunca ıvır zıvırı öğrenmek zorundamı,iki balık tutup,biraz deniz havası alabilmek için ÇAKMA KAPTAN ONEDIN(çocukluğumun dizi kahramanı meşhur ingiliz kaptan:)) mı olacak yani
  Bu nasıl bir mantıkdır,benim aklım havsalam almamakda, bu yönetmeliği hazırlayanlar hangi gıdaları aşırı tüketerek bu hale geliyorlar, dış güçler sularımıza gizli maddelermi katıyorlarda,böyle saçmalıkları uygulamaya çalışıyoruz,nedir dostlar bir yardımcı olun,ben dumura uğradım,çıkamıyorum bu işin içinden.
  Nerden tutsam elimde kalıyor,bir sürü abuk sabuk ,gerekli gereksiz bir metin hazırla,bu çorbadan on line sınavda geçenin eline 24 m lik(1500 beygirlik) motoryatı kullanma hakkı ver,5 mlik fiber kullanacak adamdan 24 m lik tekne kullanacak belge iste.yok!!! ciddi ciddi içtiğimiz,yediğimiz incelenmeli bizim
  Neyse uzaktan gazel okumayayım,diyerek,şu adb belgesini alırken,neler yaşandığını görme adına,belgeyi alma kararı verip,işe on line kayıt, online kurs ve ön sınav(önce bilgisayarın başında her konudan sonra. onar dakikalık sınav oluyorsun,,tüm konuların sınavında başarı kazanırsan, verilecek yer ve tarihte yine online fakat gözetmenlerin eşliğinde son sınava giriyorsun) aşamalarını gerçekleştirmek için , başladım kursa ve sınavlara:)
  Bölüm bir,iki derken( konular önce okunuyor, sonra sorular soruluyor),işte 10 soru varsa 8 ini falan yapıp birer birer geçiyorum sınavları.Konu anlatımları ,birine bir şeyleri öğretme gayesi asla taşımıyor, tek kelime ile öğretilebilecek şey defalarca izah edilip,hakikaten izahata ihtiyacı olan bir terim yada uygulama hiçbir açıklama olmadan geçiştiriliyor:( yılların birikimi ve genel kültürüm sayesinde ikişer üçer dakikada bir bir verdim sınavları:) taa ki yelkenliler,seyir araçları,seyir yardımcıları başlıklı derslerin(bölüm 6-7-8) sonundaki 4. SINAVA kadar.
  Konu epey geniş ve kapsamlı,içinde bildiklerim de var ama çoğunu bilmiyordum( mesela harita üzerinde pergel kullanımı,gerçi defalarca okusamda yinede bişey anladıysam arab olayım:) yukarıdada dedim ya öğretmek maksadıyla kaleme alınmamış ki ders:() Enlemler boylamlar yer tespiti vs. merakla ve ilgiyle okudum doğrusu:)
  Neyse,girdim tekrar sınava, sorular epey zor geldi biraz mantık kullanarak,biraz öğrendiklerimle konu için sorulan 12 soruyu cevaplamaya koyuldum. VE...
  soru 1-AŞŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİ UZAKTAKİ BİR TEKNENİN RADARLA ANLAŞILAMAYAN BİR ÖZELLİĞİDİR???
  a-Teknenin boyu
  b-Teknenin hızı
  c-Teknenin yönü
  d-Teknenin mesafesi
  e-Teknenin rotası
  soru-5-Ağıdakilerin(yanlış yazmadım öyle yazıyor:) ) hangisi radarla görünmeyen nesne veya seyir yardımcısıdır???
  a-Fener
  b-Burun
  c-Mendirek
  d-Şamandıra
  e-Ada
  Peki,bu soruları soran sistemin radarlarla ilgili sunduğu metin ne? buyrun,
  [​IMG]
  BEN NE BİLEYİM YAAA YANDEXMİYİM:) oluverdim birden:)
  Çocuklarımızı üniversite imtihanında sağ gösterip sol vuracak soruları çözecekler diye hiçbir şey öğretmeden,sırf bu imtihana yönelik çoktan seçmeli beyinler(içi bomboş:mad: ) haline getirirsen,bu sistemden çıkan beyin bir göreve gelince, böyle sorular hazırlar işte!!!
  Soru 1'in cevabı ne olabilir otur şimdi mantık yürüt,ulen mantık yürüte yürüte sırf mantık olduk, ama Dünyanın en cahil milleti sıralamasında ilk sıraları kimseye kaptırmıyoruz:mad:
  Önce öğretecen,sonra öğrettiğini soracan bu kadar basit!!! biz bişey öğretmeden,soru sormayı prensip haline getirdik.
  bence hepsi doğru(doğru- yanlış bu iki kavramda uyuyor buraya,sınav jargonunda her ne denirse artık) şıkların ama ,soruyu soranın derdi tekne boyu şıkkının yanlış olduğunu diğer şıklardan çıkarmamız gibi durmakta.
  Diğer şıkların hepsi aynı verileri sunuyor,radarda hareket eden cismi takip ederken,yönünü,hızını,mesafesini ve dolayısıyla rotasını tespit edersin((, bu durumda tek şık kalıyor,BOYU değilmi???
  Bence değil:) ROTA bir teknenin yola çıkmadan önce tespit edip,harita üzerinde işaretlediği, yönü değişken,bir nevi yol haritası olan bir kavramdır.

  Mudanyadan kalkıp İstanbula gidiyorsan,rotanı çizersin önce kuzey batı yönünde gidersin,sonra kuzeye dönersin.Bu planın tamamıda ROTANDIR !!! yön ile rota aynı şeyse Rotayı niye kullanıyoruz:confused: Rota terimi italyancadan(rotta) gelir,anlamıda bölünmüş yol yada parçalı yol,bunun ingilizce karşılığı (rota yerine kullandıkları) track hat-yol-iz anlamındadır,dümensuyunun bıraktığı izi de kasteder.
  Radarda yönünü tespit ettiğin teknenin ROTASInı nasıl bilecen,müneccimmiyim ben diye ROTAYI işaretledim ,YANLIŞMIŞ CEVABIM! yani radardan gördüğün teknenin ROTA sını bilebilirmişsin. Çünkü burdaki ROTA halk lisanında kullanıldığı anlamda yani Yön anlamında kullanılmakda! e şıklardan biri zaten yön değilmi??? Doğrusu neymiş tabiiki TEKNE BOYU .neyse anladınız derdimi inşallah:eek: :eek: :
  5.SORUYU niye koydum?
  Arkadaş on tane soru soruyorsun,ikisi hangisi yanlış!!! ADAMI KAPTAN YAPACAN Bİ NEVİ,ONUN YANLIŞLARI BİLMESİ DEĞİL,DOĞRUYU BİLMESİ GEREK!!! yanlışı biliyor ama doğrusunu biliyormu??? onu sor önce ,ADAMIN BİLMESİ GEREKLİ OLAN ŞEYLERİ SORGULA !!!ÖSYM mantığından ,test kafasından sıyrıl be mübarek:mad: :mad: :mad::mad:

  Ve alsana bir soru daha,
  SORU 7-
  Haritanın enlemlerinden alınan bir dakikalık ölçü kaç mile denk gelir.

  a. 2 mil
  b. 4 mil
  c. 12 mil
  d. 1 mil
  e. 6 mil
  Verilen metin bu!!!
  [​IMG]
  gelde cevap ver şimdi:confused: anlattınmı da sormuşsun be HOCA!!! diye soracam ama hoca karşındaki ekranın teki neticede:D ATTIM BENDE 12 mil diye:D ama tutturamadım,bayağıda desteksiz olmuş:)
  bir ikide hesap kitap sorusunu yapamayınca,12 de 5 yanlış 7 doğruyla çaktım sınavdan:eek: bir soru daha bilsem geçecektim ama.
  Tekrar derse girip sonra bir sınava daha girebiliyorsun(beş sınav hakkın var,veremezsen atıyorlar kurstan:) ) Yanlış cevaplarımdan üçünü daha yapıp 10 doğruyla geçtim ikinci sınavda(bütünleme de geçtik şükür:D )

  Sonraki konu SEYİR (bölüm 9) en zor ve anlaşılmaz konu olduğu söylenir,bu belgeyi alanlar tarafından,resmen kaptan olmak lazım o hesapları yapabilmek için:)
  Derse başlıyorum ve al sana rota konusu:)
  [​IMG]
  DEVAM EDİYORUM VE AL BANA:D :D:D
  [​IMG]
  AHH HOCA AHH,Yaktın beni daha görmediğimiz yerden sordun geçen sınavda DİYECEM AMA ,deli diyecek duyan,kendi kendine konuşuyor diye:D

  Uzunmu uzun,ve aşırı teknik konulara boğulmuş,denizcilik fakültesinin dört yıla yaydığı konuları defalarca okudum en azından genel kültürüme biraz katkısı olur umuduyla :eek:
  [​IMG]
  [​IMG]
  ve daha bir sürüsü:D şimdi bu konuyu hazırlayan arkadaşa (büyük ihtimalle kaptandır,yada öyle olması gerekirdi:) ) sormak lazım değilmi,'' BİRADER,SEN BU HESAPLARI KAÇ HOCADAN KAÇ DERSDE ÖĞRENDİN'' diye ama ahh o ekran yokmu:D Bön bön bakıyorum,bişeyin bisini anlamadan:eek:
  Sonra,iş geldi sınav kısmına,ve 15 te 15:D sorular kolaymı kolay,onca öğreneyim diye defalarca okuyup anlamadığım biç bir konuda soru çıkmadı:D
  o gazla bir bölüm daha ve ardından sınav derken bir baktım saat olmuş beş:) tam 8 saat durmuşum kursta( dünyanın en ağır serveri bu olsa gerek:eek: yoğunluktan olsa gerek sayfadan sayfaya geçerken bazen beş dakika takılıyor:mad: hele videolu gösterimler var, çalışması bir dert,yürümesi bir dert sormayın gitsin:( ) bu saatten sonra uyunulmaz bi balığa çıkayım dedim bende:D Sabah ezanıyla,denizdeyim,iki saat av,hasılat iki kilo sarıkanat istavrit,birde tiyo:D BALIK KANALDA 1,5 KM AÇIKTA GEZİYOR.

  Benim sabrım buraya kadar,daha girmem gereken 15 konu 11 sınav var,bir onbeş gün sakinleşip sonra devam edecem bu eziyete:(Genelde tuttuğumu koparırım,alacam bu belgeyi ve bacanakla (kendisi uzunyol kaptanıdır:D) aşık atmaya başlayacam artık:):):)
  HERKESE RAST GELSİN:)
   
 2. befalcon

  befalcon Sinan

  Mesajlar:
  1.694
  Şehir:
  Manisa
  Favori Kamış:
  Okuma V-System 2.70 10-40
  Favori Makine:
  Daiwa Megaforce 2500
  En İyi Avı:
  Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
  24 m tekne kullanmak için çok anlamsızdı bu ADB. Ancak 5-6 m lik küçük tekne kullanacaklar için mantıklıydı. Gelgelelim küçük tekne kullanmak için verilen bu konular da gerçekten çok abartılı kaçıyor. :cool:

  Bu arada çaktığın sınava tekrar girdiğinde aynı sorular mı çıkıyor? :rolleyes:
   
 3. night fisher

  night fisher fatih

  Yaş:
  56
  Mesajlar:
  2.120
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
  Favori Makine:
  çançinçon çinişi makineler
  En İyi Avı:
  kırlangıç 8.4 kg
  evet :) doğru olanlara dokunmuyorsun,yanlışları tekrar çözüyorsun.
   
 4. befalcon

  befalcon Sinan

  Mesajlar:
  1.694
  Şehir:
  Manisa
  Favori Kamış:
  Okuma V-System 2.70 10-40
  Favori Makine:
  Daiwa Megaforce 2500
  En İyi Avı:
  Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
  Yani sen şimdi soruları burada yayınlassan herkes 100 alır öyle mi hihi
   
 5. night fisher

  night fisher fatih

  Yaş:
  56
  Mesajlar:
  2.120
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
  Favori Makine:
  çançinçon çinişi makineler
  En İyi Avı:
  kırlangıç 8.4 kg
  Hayır,herkese ayrı soru çıkıyor on-line ve süreli oluyor.Duyumuma göre 1500 kadar soru varmış sistemde.
   
 6. REİS

  REİS Mahir Ersin

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  2.389
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Torikler-Kofanalar
  Geçmiş olsun diyecem :) ama daha geçmemiş.

  01.4.1964 Bu ehliyeti aldığım tarih.

  23.8.2014 Bugün.

  Ne kadar zaman geçmiş, yarım asırdan fazla değil mi?

  Hala bir soran çıkmadı, dilerim bundan sonra da çıkmaz, bu saçmalıklardan sıkıldım artık.

  Ek bilgi:ADB'yi aldın, 24 m. tekneyi alır, kimseye sormadan bütün dünya denizlerinde gezebilirsin.
  Fakaaat, 5 m. lik bir balıkçı sandalını kullanamazsın, onun için gemici cüzdanı gerekir.
  Aldın gemici cüzdanını diyelim,(daha üst bir şey sanırsın ama değildir) geçtim 24 m.den, 7-8 m. lik bir tekneyi Mudanya'dan Gemlik'e veya Yalova'ya getiremezsin, Liman Bşk. dan izin alman gerekir.

  La havle ve la kuvvete...
   
 7. accuman

  accuman mustafa kamil coşkun

  Mesajlar:
  203
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  OKUMA..
  Favori Makine:
  OKUMA-LİNEAEFFE....
  En İyi Avı:
  LEVREK..11.7 KG..
  tamamen haklısın....

  vallahi fatih tamamen haklısın ,haklısın ama.....aması ne diyeceksin?aslında yasalarda mevcut olan bir şeyin bu güne kadar üstelenmemiş ir tarafı bu konu ve diğer ufak tekne kullanma mevzuu.doğrumu elbette işi bilenle keyifçi ve gösteriş yapan tekneciler bşir değil...burada görüyorum adamın parası var alıyor tekneyi bacak kadar çocuğa veriyoro velette sahilin yanında gösterişte altta dalan mı var ,yüzenmi var demirli balığa çıkmış teknemi var şeyine...baba malı ya...doğru tarafı düzene davet ....ehliyetli olmaya yönlendirme...yanlışı zaten sen yazdın sistemin eğiterek değil baştan savma yapılmış olması ..bu da önceden limanda olan imtahanın sonra özele verilmesi iş rant a dönüğncede böyle bir sistem kurulması oldu eksikleri ar hemde çok....umarım düzelir....ben gemi yapıdan mezun olduğumda 74 te herhangi bir belge alamadım ama makine bölümü mezunu arkadaşlar dz.motor makinisti kağıdına sahip olmuşlardı...ben gemi yapı bölümü mezunuyum diye bir gv.kağıdı alamadım...sistem sadece imtahanda değil taa eskiden bu yana oynana oynana bu hale geldi.ortanca oğlum Beykoz gv.elektrik ve haberleşme mezunu 4 yıl okudu bir yıl tamamen İngilizce mezun olduğu yıl gemilerden telsizci sınıfı kalktı.yahu adama elektrikçi belgesi verin bari yok muş mevzuatta..şimdi Beykoz mezunu sınıfı olmayan bir mezun....anla yani tersliği ...ne diyem allah yardımcın olsun.....sevgiyle....banghead
   
 8. night fisher

  night fisher fatih

  Yaş:
  56
  Mesajlar:
  2.120
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
  Favori Makine:
  çançinçon çinişi makineler
  En İyi Avı:
  kırlangıç 8.4 kg
  Abi,yukarıdada dediğim gibi,yediğimiz içtiğimiz incelenmeli bizim:)
   
 9. can akgün

  can akgün CAN

  Mesajlar:
  1.660
  Şehir:
  İSTANBUL-BAKIRKÖY
  Favori Kamış:
  SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
  Favori Makine:
  SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
  En İyi Avı:
  1580 gr sazan
  Bence uygulama bu şekilde daha doğru olmuş Fatih abi .Zorunlu olarak dersleri izlemelisin,ondan sonra konulara göre her sınavı 5 tekrar hakkın ve en az 100 üzerinden 60 alarak diğer konuya geçiyorsun.Ayrıca maliyeti 250 tl değil.Sınav harcı 50tl ,sınavdan sonra eğer geçersen ehliyet harcı 15-20 tl arası birde alınacak hastaneye göre rapor 25-50 tl arası.Sonuç bana göre hiç bişey bilmeden denize çıkanları en azından bilgilendirmek babında yapılmış.Son yıllarda artan deniz tekneleri sonucunda acayip bir deniz trafiği söz konusu ve bunları kullanan insanlar acayip derecede bilgisiz.Geçen sene 2 tane yeni yetme zengin züppesi sürat teknesiyle beni ve eşimi biçecekti nerdeyse,bence daha sıkı tutulmalı bu işler.
   
 10. can akgün

  can akgün CAN

  Mesajlar:
  1.660
  Şehir:
  İSTANBUL-BAKIRKÖY
  Favori Kamış:
  SHIMANO CATANA CX SPINNING 240 M 10-30gr SHIMANO BEASTMASTER CX SURF TE 4.30 200gr
  Favori Makine:
  SHIMANO ULTEGRA CI4 10000 XSA SHIMANO EXAGE 4000 FC
  En İyi Avı:
  1580 gr sazan
  Bu arada sınav oldukça basit ,tabiki az buçuk denizcilik hakında bilgin ve birikimin varsa dahada kolay.İlk girişte 50 sorudan 46 tanesini bilerek 92 puanla aldım.Kasmadan rahatça alırsınız :thumb: :thumb: :thumb:
   
 11. Gargadar

  Gargadar Burak

  Yaş:
  42
  Mesajlar:
  181
  Şehir:
  İstanbul
  latin/italyan deniz dili ve navigasyon soruları haricinde denize cikan 4 mt amatör balıkçıyı dahi ilgilendirecek pek cok bilgi ediniyorsunuz. navigasyon da gerekli de artik harita serip de navigasyon yapan büyük tekne zaten kalmadı GPS cihazları 3 kuruşa satılıyor. ilkyardim, meteoroloji, motor donanım, emercensi prosedürleri gün gelir lazim olur. lazim oldugunda hayat kurtarir. 94 gibi bir puanla tek seferde gecmistim sinavdan, ancak halen ara ara kitabi alir bilgileri güncellerim. bilmek kötü şey değil, yaptığımız işi ezbere yapmamak lazim.
   
 12. Jrjkr

  Jrjkr Onur

  Mesajlar:
  7
  Şehir:
  İstanbul
  İyi akşamlar,
  Bende bu ayın 29 unda adb sınavına gireceğim.kendimce sınava hazırlandım ancak konu ile alakalı hiç arkadaşım olmadığı için yada muhabbet edecek kimse denk gelmediği için kendimi bilgisiz hissediyorum.mesela ben sınava amatör denizcilik federasyonunun yayınladığı amatör denizci el kitabı ile hazırlanıyorum.ancak hangi konulara ağırlık vermem gerekir hangilerinden daha fazla soru çözmem gerekir hiçbir fikrim yok.yakın zamanda adb sınavına girmiş arkadaşlarım abilerim beni bilgilendirirse çok sevinirim.
  Teşekkürler şimdiden
   
 13. Jrjkr

  Jrjkr Onur

  Mesajlar:
  7
  Şehir:
  İstanbul
  Bu foruma yeni üye sayılırım.birkaç konuya düşüncemi yazdım.ilgilendiğim konularda yeni olduğum için siz bilgili kişilerin düşüncelerine ve deneyimlerine ihtiyacım var.sorduğum sorular saçma değildi ve saygı konusundada hiçbir zaman seviyemi bozmam.şimdiye kadar hiçbir soruma cevap alamadım.. Teşekkürler yeni insanlara karşı çok ilgilisiniz!!!!
   
 14. balli

  balli m.nuri akkaya

  Yaş:
  55
  Mesajlar:
  9.049
  Şehir:
  erzurum
  Favori Kamış:
  D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
  Favori Makine:
  Shimano Hyperloop 4000 RB
  En İyi Avı:
  11,7 Kg. Aynalı sazan
  Sorularınıza baktım da keşke ilgi ve tecrübe alanıma giren sorular olsaydı da cevap vermiş olaydım diye geçirdim içimden. Şahsım adına sorularınıza bigane kalma sebebim budur.

  Ancak er-geç cevap alabileceğinizi düşünüyorum yine de. Balık sabır işi, balıkçı da sabırlı kişidir kabulünden gidersek, az daha sabır diyeceğim sevgili Onur.:) ;)
   
 15. aileron

  aileron murat DAĞCI

  Mesajlar:
  336
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  şıpşıp
  En İyi Avı:
  mercan
  onlıne egitimde cıkan sorularla sınavda cıkan sorularda aynı olan varmıydı mesela?ve sınava girenler aklında kalan soruları yazarsa bir soru havuzu olusturulabilir ve herkes faydalanır....
   
 16. Jrjkr

  Jrjkr Onur

  Mesajlar:
  7
  Şehir:
  İstanbul

  Kesinlikle haklısınız herkes birbirine yardımcı olsa bu konuda yeni olanlar bu işi bu kadar gözğnde büyütmez..
  Ben sınava geçen cuma günü girdim ve 78 alarak geçtim sınavı oazarteside kartımı aldım..
  Sınavda konu olarak online eğitimdeki her konudan bir kaç soru çıktı.aklımda kalan; deniz fenerlerinden , Geçiş üstünlüklerinden , harita konusundan , meteorolojiden 3-4 soru çıktı. Bu konulara ağırlık verebilirsiniz..
  Ben tamamen kendim internetten çalışarak ve sıfır bilgi ile baştan başlayarak sınavı geçtim.normal kitap okur gibi konuları okursanız sınavda başarılı olabilirsiniz diye düşünüyorum..
   
 17. night fisher

  night fisher fatih

  Yaş:
  56
  Mesajlar:
  2.120
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
  Favori Makine:
  çançinçon çinişi makineler
  En İyi Avı:
  kırlangıç 8.4 kg
  EVET,sonunda sinava katılıp ADB alma hakkını elde edebileceğim sertifikayı aldım.
  Neden bu kadar uzun sürdüğüne gelince,yukarılardada belirttiğim gibi,ilkokul çocuğuna yaptırsan bu siteyi burada gördüğüm ve sizlerede göstereceğim hataları yapmaz fikrimi iyice sabitlemesi oldu.
  Sınava laptopumdan giriyordum,kullanıcı adını adım soyadım şeklinde almıştım.Laptopu sıfırlayınca,şifreler ve kullanıcı adımda bellekten silindi.
  Problem değil,zaten her yerde kullandığım şifre aynı,tekrar siteye girip giriş yapmayı denedim.Artık ilk kayıtta büyük harfmi kullandım,her ne yaptıysam bir türlü giriş sağlayamıyorum.
  Bu durumlarda ne yapılır,aşşağıda ŞİFRENİMİ UNUTTUN tuşlanır değilmi?
  Burdada mevcut tabi,ve tuşladım,çıkan yazı, mail adresine yollanan mailde yeni şifre ve kullanıcı adının yollandığını yazıyor.
  Buraya kadar herşey normal değilmi? fakat her ne olduysa ne gelen kutusunda nede istenmeyen mailler kısmında herhangi bir mail yok!!!:(
  Allah Allah deyip bir daha tuşladım,
  yine yazı, mail adresinize..... falan,bir daha baktım mail gelmiş, neyse dedim maili açtım,
  MAİL ŞÖYLE ''BU İŞLEMİ DAHA ÖNCE YAPTINIZ!!!''
  bi daha tık,yine cevabi mail,''BU İŞLEMİ DAHA ÖNCE YAPTINIZ'' KISIR DÖNGÜ YANİ!!
  hani karşımda biri olsa diyecem ki,''evet yaptım,bi daha yapıyorum sen yollasana birader yenisini,sayıylamı verecen şifreyi,napacaz şimdi yani,bi daha giremeyecekmiyiz siteye???'':mad: :mad: :mad:
  bir kaç kere daha istedim yine aynı cevap,altta iletişim yeri var site adminine admin@ udbgovtr diye,mail attım sn yetkili durum böyle lütfen yeni şifremi mail adresime gönderiniz DİYE.bu seferde mail geri geliyor,yerine ulaşılamadı mesajı geliyor,yani böyle bir adres yok diyor!!!!:mad: :mad: :mad:

  İyice gerdi tabi bunlar beni ,onbeş gün aklıma geldikçe söylendim durdum
  .Dün gece tekrar denedim,yeni şifre istedim,bu sefer geldi ve girdim siteye,kullanıcı adımı adsoyad bitişik yapmışım onuda öğrenmiş oldum bu arada(night fisheri kabul etmediydi, etseydi hiç yaşamayacaktım bunları ya))
  NEYSE,komedyaya kaldığım yerden devam ediyorum,
  ders ilk yardım,
  [​IMG]
  ÇİVİLEME NERDEN ÇIKTI ŞİMDİ YAHU, ne güzel ilk yardım anlatıyordun,arada çivileme atlatıyorsun adamı:D be mübarek,koskoca bakanlığa site yapmışsın bi kere okumazmı ben ne yazmışım diye:mad: şurda iki satır yorum yapıyoruz,yayınlamadan on kere kontrol ediyoruz!!!

  İNSANLIK HALİ OLUR BÖYLE HATALAR DİYORSUNUZ İÇİNİZDEN AMA SABREDİN BİRAZ;)

  yine sınav,yine anlatmadığı yerden soru soruyor HOCA,DEDİM YA,Bizim eğitim sistemimizden çıkan birinden bunlar zaten beklenmeli:(

  BÖLÜM 13,(DENİZDE CANLI KALMA)-SONU SINAVI
  soru 9-
  Açık denizde, su içinde yardım beklemek zorunda kalan birden fazla kazazede, nasıl davranmalıdır?
  Tek seçim yapınız
  a. Kurtarılmayı bekledikleri yöne doğru yüzmelidirler
  b. Farklı yönlere doğru yüzüp, geniş bir mesafeye yayılıp beklemelidirler
  c. Birbirlerine zarar vermemek için ayrı ayrı durmalıdırlar.
  d. Grup oluşturup, birbirlerine mümkün olduğu kadar sokularak beklemelidirler Doğru
  e. Yardım bulmak için farklı yönlere yüzmelidirler

  Soru 10-

  Tekneyi terk eden kazazedeler neden üzerlerine bere, eldiven, yünlüler, tulum, rüzgarlık, yağmurluk gibi giysiler giymelidir?
  Tek seçim yapınız
  a. hepsi Doğru
  b. hiçbiri
  c. Soğuk şokunu önlemek için
  d. Isı kaybını en aza indirmek (hipotermiyi geciktirmek) için
  e. Kurtarma aracında, rüzgâr, güneş ve deniz suyunun etkilerinden korunmak için

  NE VAR BUNDA DEĞİLMİ? 9 UN CEVABI d 10 UN CEVABI a. EVET AMA metinde bu konulardan hiç sözetmiyorki:confused: genel kültürle hallettim sınavı ve onuda geçtim derken 6 bölüm sonraki ders metninde bu sorulanları anlatan metin çıktı karşıma

  BÖLÜM 19-3.SAYFA
  [​IMG]

  evet bu hoca anlatmadığı yerden sormayı alışkanlık edinmiş yada beni sınıfta bırakmak için mahsus yapıyor:mad: deyip devam ediyorum,
  arada ufak tefek gıcık olduğum noktalar olsada söz etsem sende herşeye kafayı takmışsın diyeceksiniz:D ama son bölümde hoca resmen taktı kafaya beni(yada takmış) çünkü sınavda doğru yaptığım soruyu bile yanlış deyip puan vermedi:( (BUNU BİLE YAPTI YANİ)
  BUYRUN, 24. VE SON BÖLÜM ELEKTRİK KONULARI SINAVI,
  Soru 1
  Yanlış
  Alınan puan 0,00

  Soru Metni

  Bir üretecin veya + ucu, diğer üretecin “-“ ucuna gelecek şekilde bağlanarak oluşan devreye ………… devre denir.
  Tek seçim yapınız
  a. Seri devre
  b. İkinci devre
  c. Kısa devre Yanlış
  d. Karışık devre
  e. Paralel devre
  Geri Bildirim

  Yanlış Cevap  28 yıllık mühendisim,ben bu soruları yapamazsam diplomayı yırtarım diye,ders notunu bile okumadan sınava girdim,sınav sonucunu görünce kendimden şüpheye düştüm resmen:D
  bırak,yanlış diyor bu cevap da doğrusu neymiş onuda söylemiyor:mad: BEN 28 YILLIK DİPLOMAYI YIRTACAM YIRTMASINA AMA BU SİSTEMİ HAZIRLAYAN NEYİNİ YIRTACAK .

  BU BAKANLIK HIZLI TREN YAPTI BİZDE BİNİYORUZ,İN.BURDAKİ PERSONEL KALİTESİNDE ADAMLARA YAPTIRMAMIŞLARDIR,YOKSA MAZALLAH:D

  Yinede sınavları başarıyla verdim ve sertifikamı verdi sistem.
  yazıcıda bastırdım,O.K. peki şimdi ne olacak???? sertifikayı verdin,şimdide şöyle yap,şuraya para yatır,şu tarihte sınava gir falan filan,bilgi ver bana değilmi.
  TÜM SİTEYİ,ULAŞTIRMA BAKANLIĞININ GENEL SİTESİNİ ARAT TARAT,TEK BİR BİLGİ MEVCUT DEĞİL:mad: :mad: :mad: P.TESİ TELEFON EDECEM,SORUP ÖĞRENİRİM HERHALDE,ALLAH BANA SABIR VERSİN,ÇÜNKÜ BİLİYORUM Kİ,KIRK YERE BAĞLANACAM,PİNPON TOPU GİBİ ORDAN ORAYA YOLLANACAĞIM:(
   
 18. balli

  balli m.nuri akkaya

  Yaş:
  55
  Mesajlar:
  9.049
  Şehir:
  erzurum
  Favori Kamış:
  D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
  Favori Makine:
  Shimano Hyperloop 4000 RB
  En İyi Avı:
  11,7 Kg. Aynalı sazan
  Seni mühendis yapan da bu eğitim sisteminin hocalarıydı ve bu hocalardan herşey beklenir.:eek:

  Katlanacan, çaresiz.:D:D
   
 19. mertparlak

  mertparlak Mert PARLAK

  Yaş:
  40
  Mesajlar:
  1.103
  Şehir:
  Bursa
  En İyi Avı:
  300Gr İstavrit
  Amatör denizcilik belgesi ile uğraşmaktansa yat kaptanlığı için uğraşmak daha mantıklı tam manasıyla kursa gidip sanırım 4 aydı 5 yada 6 ayda staj var yat kaptanı olunup parada kazanılır kurs ücreti 3 bin lira idi
   
 20. xtrarichh

  xtrarichh ALKAN

  Mesajlar:
  9
  Şehir:
  TEKİRDAĞ
  Arkadaşlar merhaba;
  sınavları geçtim belgemi aldım.Belge no kişisel bilgileri filan sisteme girdim.Sınav ücreti ve sağlık raporu kaldı sınav tarihi almam için, ancak bu sağlık raporu bazıları 100 tl bazıları 150 tl demiş ben daha araştıramadım ama bakıcaz.Birde sağlık raporunu kbb doktoru ile göz doktoru kaşesi olması şartmı yoksa ADB ALABİLİR İBARESİ OLAN KAŞELİ BELGE YETERLİMİ?