Ankara Gölbaşı Mogan Gölünde Ani Balık Ölümleri

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında osmanaltunel tarafından paylaşıldı.

1. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Teşekkür ederim duyarlılığın için.Kaç gündür bu yazı burada bu kadar az yorum ve öneri beklemiyordum açıkçası önerileri değerlendirerek bir şeyler yapmayı planlıyordum arkadaşların desteği ile ama inanki umutlarım kırıldı gene kendi bildiğim doğrularla hareket edeceğim tüm arkadaşlara katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

2. Kelanj

Kelanj

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7.5 kg.Sazan.
    Abi bende her türlü desteği vermeye hazırım.Büyükşehirle bir konuşalım istersen seninle beraber gidip olmazmı.

3. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Teşekkür ederim dün her iki belediyeyede mail attım ve takipte kararlıyım duruma göre haberleşiriz.

4. Kelanj

Kelanj

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7.5 kg.Sazan.
    Abi şahsen gitmek lazım daha yararlı olur.

5. pterois volitans

pterois volitans

osman abi bizim yapabileceğimiz birşey varmı elimizden geleni yapmaya çalışalım

6. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı

Teşekkür ederim beklediğim haberler var duruma göre buradan hepinize duyurup yardım isteyeceğim ve gerekirse şahsen görüşmek için bir komisyon kurup gidebilirizde bunu notlarıma alıyorum teşekkürler.

7. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    evet osman abi dedigin konuyu takip ediyorum ama kunusulanlar karma karisik yaban tv yi izlemedim hic o abiyi de ama ne diyebilirim...benim icin onemli degil valla ben sizin duyarliliginiza ortak oldum ve gercekten ankarali olmadigim halde sizler adina cok uzuldum ben 10 yili askin bir sekilde akvaryumculuk yaptim ve balik uretimi bu yuzden bir baligin yumurtadan cikip buyuyene kadar ne zorluklar cekildigini ve ne kadar zaman aldigini iyi bilirim bu yuzden orada olen 90 cm yakin baliklara aciyorum o balik bir arkadasimizin trofesi olabilirdi ve o kisi evine mutlu ve gururlu donup guzel bir avin hikayesini bizlere anlatabilirdi...ama gel gelelim duyarlilik neredeyse hic yok kimse onemsemiyor desem yeridir..ben ankarada yasasam bir balik tutkunu olarak hic usenmem tek basima gider hic olmasa 100-200metre bir sahili temizlerim yasatmaya calisirim o golu olumune terk etmem ...ben alanya da buyudum finlandiyada yasayan bir gurbetciyim ve deniz cocuguyum simdi burada denizi o maviyi ne kadar cok ozledigimi anlatamam ama yakinda sizler kendi memleketinizde gurbetci olup o golleri ariyacaksiniz...sozum size degil osman abi!! sozum anlayana....
    saygilarimla...

Son düzenleme: 16 Temmuz 2007
  8. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Teşekkür ederim çok doğru ve yerinde yazıyorsun ama bizlerde boş durmuyoruz konu hakkında site içinde ve dışında arkadaşlardan bir sürü mail aldım yardımlarının ne olabileceğini ve ortak neler yapabileceğimizi soruyorlar yanıtları inan bende bilemiyorum ama çok yakında şekillenecek o zaman herkesin yardımına ihtiyacımız olacak.

9. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    tamam osman abi belki corbaya bir kasik tuz bizde ekleriz...genel bir karar aldiginizla bizlerlede paylasirsiniz...
    saygilarimla

10. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Bundan hiç şüphen olmasın teşekkürler.

11. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Arkadaşlar bu haberde hürriyet ankara ekinde yayınlanmıştır.

Binlerce turna balığı oksijensizlikten öldü

Ayşe TÜRKMEZ

GÖLBAŞI’nda su girdisi olmayan Mogan Gölü’nde oksijensizlik nedeniyle olduğu belirtilen toplu balık ölümleri meydana geldi. Mogan Gölü’nün tüm kıyılarında meydana gelen balık ölümlerinde binlerce gümüş, kadife ve turna balığı ile kurbağa yavruları kıyıya vurdu.

Balıkçılar, Mogan Gölü’nün her iki yakasında meydana gelen balık ölümlerinin, sudaki oksijen miktarının azlığından meydana geldiğini iddia ettiler.

Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, Mogan Gölü’nde geçtiğimiz yıl da toplu balık ölümlerinin meydana geldiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

"Balık ölümlerinin, mevsim sıcaklıklarının ani düşüş ve yükselme kaydetmesi sonucu sudaki sıcaklık değişikliğinden meydana geldiği söylenmişti. Şimdi neden oluyor, yetkililer inceledikten sonra anlayacağız. Ancak gölde ciddi bir oksijen sorunu vardır. Göle su girdisi yok. Böyle giderse gölümüz önce kendi içinde, sonra çevresinde yaşayanlara ciddi bir sağlık sorunu yaşatacak. Acil tedbirler alınmalıdır.

GÖLDE CANLI KALMAZ

Göl-Der Başkanı İsa Ömercan da, acil su girdisinin sağlanmaması halinde Mogan Gölü’nde hiçbir canlının kalmayacağını öne sürdü. Ömercan, "Son 3 aydan beri sürekli uyarıp, konuyu basında da gündeme getiriyoruz. Mogan’da meydana gelen bu olumsuz işaretleri yetkililer ciddiye almalıdır" dedi. Ömercan, Büyükşehir Belediyesi’nin Mogan Gölü’nü sahiplendiğini de belirtirken, şöyle devam etti:

"Gölün dışına birçok yatırım yapmıştır, ancak içi konusunda hiç bişey yapmamaktadır. Büyükşehir Belediyesi birinci derecede sorumludur. Bu gölü sahipleniyorsanız, burasının tüm sorumluluğunu da almak durumundasınız. Gölü olumsuz etkileyen tüm unsurları ortadan kaldırmalısınız. Moganpark’a giriş ücretli. İçindeki onlarca tesisi kiraya verdi. Birçok gelir elde ediyor ve Gölbaşılılar hiç yararlanamıyor. Büyükşehir Belediyesi sorumluluktan kaçamaz. Biran önce bu konuda çözüm üretmelidir."

12. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    guzel bir haber osman abi tesekkurler bizlere ilettigin icin...hersey buyuk sehir belediyesine bagli heralde...ankarada bulundugum surece ozellikle otagarda bazi kabadayi tipli adamlar taksicileri azarlayip bazen tekme tokatla denetledigini gordum bindigim bir taksiye sordum hocam ne bu durum...melih gokcenin adamlari demisti...sizin baskan bu tur islerle mesgul sadece anladigim kadari ile...

13. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Tespit güzel.

14. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Büyükşehir belediyesine yazdığım yazılardan birine cevap geldi arkadaşlar iki konunun altınada ekledim okuyabilirsiniz.Yanlız birde doya eklentisi var açamadım açtığımda onlarıda sizlerle paylaşacağım.

Sayın: Osman ALTUNEL

İlgi: 15.07.2007 Tarihli ve 119655 Numaralı 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Çerçevesindeki Başvurunuz.

İlgi Başvurunuz konusu nedeniyle ÇEVRE KORUMA Birimine iletilmiş olup, söz konusu birimin gerekli incelemesi sonucunda vermiş olduğu cevap aşağıda belirtilmiştir.

Konuyla ilgili olarak Gölbaşı Kaymakamı başkanlığında Tarım İlçe Müdürü,bu müdürlükte görevli Ziraat Mühendisi ve Daire Başkanlığımızca görevlendirilen elemanın katılımıyla bir toplantı yapılmıştır.Toplantıda balık ölümlerine göle atılmakta olan böcek öldürücü ilaçların neden olabileceği düşünüldüğünden, tahlil yapılması amacıyla numune alınmasına karar verilmiştir.Numuneler alınmış olup Tarım İl Müdürlüğü laboratuarlarında analizleri halen devam etmektedir.Tahlil sonuçlarına göre önlem alınacaktır.

Bilgi edinmenizi ve gereğini rica ederiz.

Saygılarımızla,

Ankara Büyükşehir Belediyesi
    Merkezi Bilgi Edinme Bürosu

================================================================================
    Adres: Varlık Mah. Hipodrom Cad. No:18 Yenimahalle / ANKARA
    TEL:(0312) 384 18 31 - FAX:(0312) 384 33 41
    Web: http://www.ankara-bel.gov.tr

Klasörü seçtiğinizde iletilerin otomatik olarak gösterilmesi için, okuma panosu ayarlarınızı değiştirin

15. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Arkadaşlar aşağıdaki yazıyıda Gölbaşı Belediyesine göndermiştim gelen cevap aşağıdadır.
    Anladığım kadarı ile balıklar topluca intihar etmişlerdir alınan örneklerden hiçbirşey çıkmadığına göre demekki ortalık güllük gülistanlıkmış?

Biz boşuna telaşlanmışız.

GÖLBAŞI BELEDİYE BAŞKANLIĞINA
    İlgili kişiye,
    Gölbaşımızın ve Ankara’nın gözbebeği sayılan Mogan gölümüzde balık ölümleri başlamıştır dün bu konu hakkında araştırma yaptım ve gördüklerim hoşuma gitmedi balıklar ölmeye başlamışlar su iyice azalmış bu konuda ne gibi önlemler aldınız kısa ve uzun vadede bu konuda bir çalışmanız varmıdır konuyu dikkate almanızı ve bu konu hakkında bilgi vermenizi
    Saygılarımla arz ederim.

Osman Altunel.
    osmanaltunel@hotmail.com

İlgi yazıda Mogan gölündeki balık ölümleri sorulmaktadır. Konu İlçe Tarım Müdürlüğü’ne bildirilmiştir. İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından alınan balık numuneleri 19.07.2007 tarihinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilmiştir. Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Müdürlüğü’nün 26.07.2007 tarih ve 250 V 06 00 23 /SÜH11/9787-00 Nolu raporuna göre toksikolojik muayenede pestist yönünden toksit madde tespit edilememiştir, bakteriyolojik muayene sonucunda Aeromonas Sobria tespit edilememiştir.
    Bilgilerinize rica ederim.

Necati AKÇAM
    Sağlık İşleri Müdürü
    BİLGİ EDİNME BÜROSU
    (0312)4841079
    i.caliskan@ankaragolbasi.bel.tr

Bizde zaten zehirlendiler diye beyan etmemiştik sudaki oksijen yetersizliğinden ölüyorlar demiştik labarotuvar olmadan biz bunu söylemiştik laboratuvarda onu bile bulamamışlar neden öldüklerini açıklamamışlar.

Son düzenleme: 17 Ağustos 2007
  16. Osman abicim, Minareyi çalacak olan kılıfını hazırlarmış....
    Saygılar

17. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Açıklamaları ne mümkün
    Katil onlar çunkü:mad: :mad: :mad:

18. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Haklısın sorduğum soruya bile tam cevap vermemişler uzun ve kısa vadede ne gibi çalışmalarınız var dedim onuda geçiştirmişler ayrıca su dahada azaldı çok yakında yürüyerek kamışların içine girebileceğiz.

19. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    ben baliklardan anlayan bir veteriner gormedim sahsen bu tur bir arastirmayi veterinerlerin incelemsi sahsen yanlis buluyorum...Aeromonas Sobria bir tur suluk tipi bakteridir ani ve toplu olumlere yol acamaz....yavas yavas oldurur..baliklari yakindan incelesem ben ne oldugunu su urunleri veya veterinerlik okumadigim halde soylerim...bastan savma is yapiyorlar mogan olsunde tumden arsayi kullanalim diyorlar heralde iclerinden...bu ayrilmadan once zemin hazirlama gibi bir sey soyleki;askim aramizda mesafeler var olmuyor artik..askim sen bana fazla iyisin...gibi:mad: su icinde bulundugumuz su sorunlarina bir bakip ornek alip elimizde olanlari koruma altina alip veya yasatmak yerine kadserine terk etmek cok yanlis bir sey...yeni yapay bir gol yapilsa ve baliklandirilsa milyonlarca para gider ama yine bir mogan olmaz olamaz...dogal bir dengeyi bizler yapamayacagimiz gibi yok etmeyede hakkimiz yok...:mad:

20. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Çok haklısın Mustafa anlatamıyoruz,anlayamıyorlar yada işlerine öyle geliyor bilmiyorum bekleyip göreceğiz.