ANTALYA.FALEZLER.SARGOZ AVI.TEKNİKLERİ

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Ak deniz.sargoz tarafından paylaşıldı.

1. Ak deniz.sargoz

Ak deniz.sargoz Erçin

Antalya da kıyıdan balık tutmanın ne kadar zor ve zahmetli olduğunu bilir Antalyalı dostlarım.ama doğru takım.doğru yem.doğru zaman.doğru yer.birazda sabır eklersek o kadarda zor olmadığını göreceğiz. 5 senedir antalyada balık kovaliyorum hep kulaktan dolma bilgiler balık malzemesi satan arkadaşların takım satma sevdası bizimde onlara güvenmemiz.balıksız uçup giden onca sene onca para ama bizim istediğimiz biraz balık biraz keyf şu koca şehrin stesinden birazda olsa arınmak.ama durum böyle olunca stres atmaya gittiğimiz bir av bize hayli stres yaratabiliyor.güzelim antalyam kıyı avciliginda okadar mimlenmiski insanlar balık olmadığına okadar inanmışki bu durum beni çok üzüyor.şimdi balıkçı arkadaşların tavsiye ettiği o kadar para yatırdıgımız jan janlı takımları bir kenara birakiyoruz bidahada dokunmuyoruz Öncelikle hangi balığı avlamak istiyorsanız ona göre teknik geliştirin ona yoğunlaşın.bende bir zamanlar rasgele gider rasgele olta atar antalyada balık yok deyip evin yolunu tutardim yargısız infaz kusur bizdeymis Antalya'nın suçu yok. Gelelim asıl meseleye ben (sargoz) (melanür) üzerine yoğunlaştım genelde gece avlanırım gece daha sakin daha iyi verimli oluyor birde gündüz tam sessiz biyer buluyorsunuz usulca oltanizi suya birakiyorsunuz beklerken arkadaşın biri geliyor yanınıza 3mt kamış elinde büyük boy kovasiyla sanki denizi bosaltacaktakmış klasik 4lü takımı ucunda 200 gr kurşun cumburlok denizedenizde ne balık kaldı ne zevk kaldı sinir bozucu haksizmiyim.o yüzden gece avı tercihimdir.Kemer'den başlayıp kunduya kadar her bölgede avlandim sonuç mükemmel ve bu avları bir avuç yem üç beş adet iğne 50mt misina üç beş sıkma kurşun.marifet takımda değil sizde.sargoz sese ışığa çok duyarlı bi okadarda kurnaz ürkek bir baliktır gece Avlama sebebimde bu kendinize sessiz kimsenin fazla uğramadığı bir kaç mera edinin illa birinin tavsiyesine gerek yok çünkü balık kyalik,mağara ağızları,anlıcanız dibi taşlı heryerde çıkıyor aynı sessizliği yakaladığınız sürece konya altında bile yakalarsiniz.birde denizi takip edin hafif çalkantı denizin köpürmesi işinizi dahada kolaylaştıracaktır doğru havayı yakalarsanız birde kendinizi iyi saklarsaniz kiloluk sargozlar almamak için bir sebebiniz yok. Birazda kullandığımız takımlardan bahsedelim.misina(0.22) 50mt marka önemli değil sağlam olsun yeter.iğne(4 veya 5no)kısa pala çapraz olsun marka önemli değil mümkünse parlak olmasın.1 adet sıkma kurşun.hepsi 15tl tek iğneyi misinanın ucuna bağlıyoruz iğneden 30sm yukarıya 1 adet sıkma kurşun hepsi bu 15 tl lik takımımız hazır yem olarak ben karides kullanıyorum çok başarılı.metro mağaza larinda yarım kilosu 20tl temizlenmiş hazır 1 1.5 ay gider size.hazırlanışı karidesleri ılık suda buzunu çözdürün sonra bir gazete kagidinin üzerine dökün ice suyu gitsin 1 avuç kalın Tuzla karıştırın gazeteye tekrar serin tuz sertlesmesini kurumasını sagliyacak gazete üstünde 3.4saat beklesin ben o kadar bekleyemem diyosaniz fön yardımıyla 15 yirmi dk da da yapabilirsiniz hava almayan bir kaba koyup buz dolabının normal bölmesinde aylarca saklaya bilirsiniz dondurucuya koymayın. Hadi avı dahada verimli hale getirelim 100%100e çıkaralım çoğumuz mazmuzu biliriz peki hazırlanışını.birazda ondan bahsedelim 1kg Sardalya 2ad bayat ekmek yada galeta unu yarım kilo.sardalyayi 1 gün önceden mikserden geçirin temizlemeden ne var ne yok sallayin miksere tabi yengeyide ikna etmek gerekir koku sağlamsonra bayat ekmekleri geçirin mikserden kapaklı bir kovanin içinde güzelce karistirin birazda su ekleyin hamur olmasın kovanin ağzını kapatın yoksa koku her yeri sarar balığa gitmeye hazırız artık meramiza beş altı gibi variyoruz artık hazırız önce balıkları çağırmak gerekiyor.geceye hazırlık başlıyoruz mazmuzumuzu denizle buluşturmaya hepsini bitirmeyin ara ara lazım olacak gene.yemleme bittikten sonra yerimizi alıyoruz denize fazla yaklaşmiyoruz bir iki metre geride durunki golgeniz denize yansımasın dediğim gibi sargoz korkak bir baliktır urker ayakta durmayın oturun biryere.hava kararmaya basladimi hadi Bismillah yemimizi oltaya takiyoruz yemi takarken ignenin gorunmemesine dikkat edin balık vurmaya basladimi sakin olun balık var oltada deyip paldir kuldur panik yapıp balığı urkutmeyelim sakin o vursun alacak zaten almazsada bir sonraki atisinizda alacak sargoz o kadar yakınınizdaki atacaginiz mesafe üç dört metre ilerisi köpüğün arkası.8den12ye kadar sıkı av geçer 12.3 arası biraz yavaşlar artık sizin seciminize kaldı ara ara yemlemeyi unutmayın umarım yardımcı ola bilmisimdir herkeze rastgele bol balıklı avları.

kaoncu, mb58, baraküda007 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. guney

guney Güney

En İyi Avı:
    dostlarım
    Güzel bir konu olmuş...

Antalya ya senede bir iki gelirim...

onu yap bunu yap balık yok. gel zaman git zaman deneme yanılma yöntemi ile bir şeyler öğrendim. aynen dediğiniz gibi hazırlığınızı yaparsınız oltanızı atarsınız ilk balıktan sonra hemen civarın avcı ile dolar. dolması benim için iyidir. muhabbeti severim ancak biraz av saygısı... geliyosunuz başım üstüne. ama arkadaşım ben orda bir takım hazırlık yapmışım oltamı kıyıdan 2 mt uzaktan su ya görüntü vermeden ve hatta yatarak kafamızı kaldırmadan olta atıyoruz. arkadaşlar sağ olsun yanı başıma gelip selam verir vermez türkü söyleye söyleye suyun kenarında ayakta benim oltanın üstüne.... ohh ne ala... derdini anlatamıyorsun... anlamaz... üstüne 5 dk 10 dk yada 1 saat sonra burda balık yok diye söyleniyorlar... hakikaten bu konuda çok dertliyim. :)

ilk bozuk havada sinek iğne ,ile yenlik balık yakalayım derken tanıştım Antalya da büyük balık ile ... at çek yaparken avlanması sıkıntılı bır alanda at çek yapamayacagım bir alanda devamlı hareket olduğunu fark ettim. dedimki canlı bulursam bur da iş yapar. bir dahaki avımda ona göre hazırlık yaptım. yemlik oltamı su yattıktan sonra at çek yapmaya başladım. 5 dk geçmedi... yemlik olta nın kamış ı çıldırıyor. durduğum noktadan sadece kamış görünüyor oda denize atladım atlayacağım diyor hızlıca kontur olu ele alıp balığı dışarı aldım. Sargoz avuç boyu. her ne kadar aklım üstten sortileri gozuken barakudalarda olsada yemlik oltam atçek yapmama izin vermedi. 30 , 40 dk da sağlamından 7 adet sargoz aldım.

3. Ak deniz.sargoz

Ak deniz.sargoz Erçin

Ah güzel kardeşim birde bunu burdaki arkadaslara anlata bilsek.nafile artık kimseye bişey anlatmiyorum alıyorum takımlarımı tek başıma her hafta sonu huzur dolu çok şükür deniz anada boş çevirmiyor bizi. At çek buralarda biraz sıkıntı 1 kaç bölge var.denize kovayla tatlı su dokerken görsünler bi anda etrafin spincilerle dolar sana atacak fırsat kalmaz

Son düzenleme: 29 Ocak 2018
  4. kaoncu

kaoncu ali

merhabalar.bu işte acemi olduğum için soruyorum.fener mahallesinde oturuyorum.falezlerden aşağı inip kayalarin ustunden tutarkende lara plajında tutarkende aynı takımlamı tutmaliyiz.anladığım kadarıyla mantar bağlanmıyor. birde kurşun kaç gram falezlerde takilmazmi konuyu bu yönde açarsanız çok sevinirim.