SPOT BALIK, 'Hayata olta at!' SPOT BALIK, 'Hayata olta at!'
Cengiz Balıkçılık

antenli mercan-trança

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında mert88 tarafından paylaşıldı.

 1. mert88

  mert88

  Yaş:
  29
  Mesajlar:
  79
  Şehir:
  izmir/istanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  5.5 kilo antenli mercan
  bir büyüğüm antenli mercan diye bir balık olmadığını, trançanın küçüklerinde anten bulunduğunu, büyüdüğünde anteninin kırıldığını söyledi. ayrıca dişilerinin sivri erkeklerinin küt burunlu olduğunu da söyledi. dün balığa çıktığım bi abim de geçen hafta yakaladığı balığın 4 kiloya yakın olmasa rağmen anteni olduğu anlattı. dün 2 balık yakaladık...1'i 2.2kilo antenli mercan...diğeri 3.8 kilo ama anteni yok, kafası daha küt ama trança değil...burada yeniyim lütfen burdaki ustalar açıklama yapabilirler mi...gerekli olursa birkaç fotoğraf bulmaya çalışırım
   
 2. Sponsor

 3. hauki

  hauki mustafa cecen

  Yaş:
  33
  Mesajlar:
  1.716
  Şehir:
  finlandiya-jarvenpaa-tr alanya
  Favori Kamış:
  olta ve zipkin
  En İyi Avı:
  görup de tutamadigim balikti
  fotograf olsa daha iyi bir yorum yapilabilir ama soyle soyliyeyim size...baliklarin dunyasinda erkek balik disi baliga nazaran daha parlak renklerle ve vucutta bazi degisikliklerle kendi aciga vurur..bazi baliklarda anten dedigniz yuzgecler daha uzun ve sivri biter bazilarinda kafada siskinlik yani bir cikinti olur bazilarinda erkeklerde daha belirgin cizgi ve benek bulunur...yani yakaladiginiz trancalarin anten bulunanlari erkek ve bulunmayanlar disi olma olasiligi cok fazla tabi bu konu hakkinda en iyi bilgiyi Yakup hoca verebilir...
  saygilarla
   
 4. karayel

  karayel Yakup ERDEM

  Yaş:
  52
  Mesajlar:
  2.068
  Şehir:
  Sinop
  Favori Kamış:
  şeytan otası
  En İyi Avı:
  kaya balığı (1.5 gram) :)
  Bazı kaynaklarda bu türlere farklı isimler verilmiştir.

  Örneğin Bilim Teknik Tür Listesinde;

  Genelde Trança olarak bilinen Pagrus caeruleostictus türüne Yalançı Trança,
  Antenli sinarit'e de Trança denmiştir.

  Türkçe ismin bu kadar karışması normaldir. Her zaman bu sorunla karşılaşıyoruz. Bu nedenle bilimsel isim kullanmadan bir balıktan bahsetmiyoruz.

  Tanımlamadaki zorluğun genç D. gibbosus (antenli sinarit) bireyleriyle P. caeruleostictus (Trança) bireylerinin birbirine benzetilmesinden kaynaklandığı varsayılarak en alttaki metin yazılmıştır.

  TRANÇA ve ANTENLİ (TELLİ) SİNARİT sırt yüzgeçlerinin ilk bir kaç ışını oldukça uzunluklarıyla meşhur iki önemli balık türüdür.

  Trançanın eski bilimsel adı Sparus erhenbergii olup günümüzde Pagrus caeruleostictus şeklinin kullanımı tercih edilmektedir.

  Pagrus mercan demektir, fakat Türkçemizde özel bir isim olan Trança ile adlandırılmıştır. Belki bazıları bu nedenle trançaya antenli mercan da diyor olabilir.

  [​IMG]

  İngilizcede mavi benekli mercan ifadesinin karşılığı olarak Bluespotted seabream ismi verilmiştir.

  [​IMG]

  Doğru isimlendirmeyle Antenli yada Telli Sinarit ise sinarit olmayı hakedecek şekilde Dentex gibbosus bilimsel ismine sahiptir.

  [​IMG]

  Genç antenli sinaritler farklı, yaşlılar farklı görünür.

  Balık yaşlandıkça başının üzerinde bir kambur yada ibik oluşmaktadır. Ayrıca uzun olan 3. sırt yüzgeci dikenleri kısalarak normal bir hal almaktadır.

  [​IMG][​IMG]

  Sanıyorum genç antenli sinarit bireyleriyle Trança karıştırılmaktadır.

  Oysa; yukarıdaki çizimde görüldüğü gibi sırt yüzgecinin sonundaki siyah nokta ve bedeni üzerinde mavi benekler bulunmamasıyla trançadan ayrılır.

  Sırt yüzgeci sonundaki koyu renkli benek
  Antenli sinarit gençlerinde yüzgecin bedene birleştiği yerde beden üzerindeyken
  Trançada yüzgecin üzerindedir.
  Bilgehan Sarp Usta'dan alıntı.
  =======================

  Trança (Pagrus caeruleostictus)

  Mercan ailesinin sularımızdaki en büyük örneğidir. Ege ve Akdeniz'e özgü türdür Marmara ve Karadenizde bulunmaz dense yeridir. Trança, antenli mercan, altınkaş yerel isimleri ile bilinir.
  Sık sık sinarit bahsinde anlatılan Dentex gibbosus da trança olarak anılır ve bu balık yalancı trança diye tanıtılır. Ben daha fazla bu balığı trança olarak duyduğumdan bu şekilde anlatıyorum.

  Yabancıların da iyi bildikleri bu balığa bluespotted seabream (İng.), bluepointed porgy, goldenhead porgy (ABD), stiktofagri (Yun.) isimlerini vermişlerdir. Rengi sırt ve yanlarda pembe, karında beyazdır. Vücudunda genelde karnın üst tarafında kalmak kaydı ile sırttan kuyruğa doğru mavi benekler bulunur. Kafası büyük gözleri iridir. Ağzı küçük, çeneleri çok kuvvetlidir. Erkeklerin başında bir tümsek bulunur. Yüzgeçleri çok gelişmiştir ve vücudu ile aynı renktedir. Sırt yüzgecinin 3,4 ve 5nci ışınları uzamış balığa antenli mercan denmesine neden olmuştur. Yan yüzgeci büyük ve oyukludur. Göçmen balıktır yaşadığı tüm sularda göçler yapar. Yazları havanın ısınması ile Ege sahillerinde görülürken kışın hava serinleyince güneye Kuzey Afrika kıyılarına sokulur. Üremeleri hariç genelde derin sularda bulunurlar yetişkinlere 200 metre derinlikler de sık rastlanırken gençleri daha sığlıklarda bulunur. Genelde kayalık, taşlık gibi sert zeminli diplerde bulunur. Herşey yiyicidir, eklembacaklıları severek yer bu arada küçük balıklarda menüsünde bulunur. İki yaşında cinsel olgunluğa erişirler, hermafrodittirler. İri balıktır 1 metre ve daha fazla büyür 10 kiloluklarına sık rastlanır. Türkiye sularında 20-25 kiloluklarından da bahsedilmektedir ama ben görmedim, şimdilerde de bu kadar büyük balıkların bulunacağını da sanmıyorum. Eti çok lezzetlidir. Trança şiş Ege'nin meşhur yemeklerindendir, gözü bile lezzetlidir ve emerek yenilmektedir. Sayıca az olduğundan ekonomik değeri ülkemizde daha çok yöreseldir.
  ==============*===============
   
  Son düzenleme: 22 Kasım 2007
 5. mert88

  mert88

  Yaş:
  29
  Mesajlar:
  79
  Şehir:
  izmir/istanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  5.5 kilo antenli mercan
  yardımları için herkese çok teşekkür ederim