AOB’da Yaratici Yaklasim Ve Siyirtma Oltaciligi

Konu, 'Makaleler' kısmında Huseyin Alp Arslan tarafından paylaşıldı.

1. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    hüseyin abicim yapmış olduğun çalışmaları bizimle paylaşman beni ve tabiki tüm sitedeki arkadaşlarımızı da memun etmiştir bu değerli bilgilerin ve paylaşımların için çok teşekkürler

2. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Aslan Bey,

Bu calismaya boylesi bir yorumla yaklasmaniz beni inanilmaz mutlu etti. AOB pek cok nosyonu icinde barindiriyor. Once amator diyoruz.Bu eksik, isin acemisi, balikciligi sadece zevk icin yapan, kirk yilin basinda eline eskaza olta almis, bu isten hayatini kazanmayan, bir deger yaratmayan demek degildir. Amator kelimesinin anlami "merakli"dir. Amatorluk bilmeden giyilmis bir ceket gibidir. Nasil ne zaman o ceketi giydiginiz onemli degildir.O ceketi giymekten , tutkuyla giymekten mutluluk duymak demektir. Bir secim meselesi de degildir. Cunku bu is ya sizin isinizdir, yada degildir. Aninda hissedersiniz bunu. Ve tutkulu bir bicimde sizi ceken neyse( bizim icin balikcilik) onu yasamaktir.Bakiniz ogrenme demiyorum, deneyim, tecrube , bilgi yapmak demiyorum , onunla tutkulu yasamak diyorum... Gerisi gelir. Ogrendiginizi bilmeden ogrenirsiniz, tecrube ettiginiz akliniza gelmeden tecrube edersiniz, cunku yasiyorsunuzdur. Ise gitmek gibi degildir , dogal bir cekimle yapiyorsunuzdur onu. Bildikce aslinda bilmediginizi daha fazla kavriyor ve daha fazla merakiniz artiyordur yaptiginiza.

Ondan sonra "Olta" diyoruz.Bu bir disiplindir. Bir tanimlamadir.Amator balikcilikla,
    amator olta balikciligi ayni sey demek degildir. Amator futbolcu dedigimizde kendine belirli bir karakteri, kurallari olan kisaca bunlarin birlesiminde futbol gibi bir olguya ciktigimiz bir disiplini secmis degil, merakla, dogal bir ic cekimle yasayan , bunda mutlulugunu bulan insani anlariz. Amator futbolcu basketbol topuyla oynarsa, topu sektirirse, potaya atarsa bu adam "ben amator fitbolcuyum" diyebilir mi? Kisaca amator olta balikcisi dedigimizde merakla oltacilik disiplinini, oyun kurallarini yasayarak balikcilik yapani anlamamiz lazim.
    Bunun gerisi hep offside.

Yukariya yazdiginiz her satirinizda cok degerli bir amator ruhun butun nuanslari
    var. Eline oltayi aldiginda balikciligi hatirlamiyor bu insan. Bu insan elinde olta olmadigi zamanda onu merakla dusunuyor. Kendine sorular soruyor,cevaplarin pesine dusmus.Nedeni nicini yoktur bunun. Tutkuyla icinde bulmustur kendini bu sorgulamalarin. Ve ararken, kafasinda onunla cebellesirken , bir ipucu bir yeni bilgi bir anda sanki bir kirilma, bir rahatlama yaratmistir.Bir merakin daha giderilmesinden duyulan hazzin icindedir ve o haz o kadar buyuktur ki bu disiplinde yeni bir meraki, yeni bir soruyu kisa sure icersinde yaratacaktir bu insan. Kendini ister istemez ayni tutkulara adamis insanlara yakin hisseder ve onlarla bulusur.Bu bulusma bilmeden ayni yollarda yururken birden bire bir birini fark etmek gibidir.

Sizinle bu yolun bir noktasinda bulsmaktan ben de cok mutlu oldum. Lutfen vazgecmeden ilhamlarinizi deneyiniz. Cok balik tutmak icin degil. O ilhamla tutmak , kafanizda yasadiginizi bir balikla da olsa yasamak icin. Kimseye kanitlayacak bir seyiniz oldugu icin degil. Onunla kendinizle ilgili bir bucagi kesfettiginiz icin...Onunla kendinizi tekrar yarattiginiz icin.

Istediginiz baliklar, bulmayi duslediginiz yeni olta cozumleri sizinle fazlasiyla olacaktir. Iste ozaman lutfen bizimle de paylasin onlari. Hasretle bekliyor olacagim...

Saglicakla kaliniz.

Rastgelsin.

3. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Ozledik degil mi bir birmizi Osman,

Tekrar birlikte olmak cok guzel. Paylasimda aradiklarini bulman buyuk mutluluk. Her zamanki degerli ilgini ve nezaketini esirgemedigin icin cok tesekkur ederim.
    Daha nicelerinde bulusmak umidiyle degerli kardesim.Yeterki sen bunlara kafi deme, bunlarla mutlu ol, ben elimden geleni yapmaya devam ederim.

Sevgiyle, saygiyla, saglicakla kal.

4. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Oldukca uzun bir paylasim.Hatta kucuk bir kitapcik. Ve senin dertlerini , mesguliyetlerini pek az insan benim kadar bilebilir. sadece senin icin degil kimsenin bunu koyar koymaz okumasini beklemiyorum. Orda bir yerlerde durdugu bilinsin , bir gun caninizin gercekten cektigi br ara okuyunuz. 100tane paylasim yazmayi bir tane boyle bir is cikartmaya degismem.Yanlis anlasilmasin gercekten elimden geldigince her ayrintisina kadar oyle kolay kolay bulunamiyacak bilgiyle islemeye calistim. Sadece siyirtmacilik degil yemden igneye pek cok oltacilik hakkinda bilgiler mevcuttur. Sorularin olursa ceaplamak benim icin buyuk mutluluk olacaktir.

Gorusmek dilegiyle saglicakla kal. Herkese selamlarimi ilet.(ozellikle Diren ve Sevil Hanima, onlari bulmak zor son zamanlarda...)

5. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Dostum Ali,

Seni de cok ozledim. Tekrar bulusmak cok guzel. Sevgili oglunun gozlerinden op benim icin. Hepinizin keyfi yerindedir umarim. Sezona bir sey kalmadi. Yakinda
    40kg yuku yuklenir dusersin yollara gene. Bizede mecerani okumak duser keyifle.

Saglicakla kal.Cumleten Allah(CC)'a emanet olun.

6. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Hüseyin abi sanma ki gözümden kaçtı okuyorum yavaş yavaş. Birde görüntü bozuk okumayı güçleştiriyor ama ilk konunun giriş bölümü bile benim nasıl balıkavına olan ilgimin ortaya çıktığını hatırlattı. Araştırma evet bu siteyide bu şekilde bulmuştum. Eline koluna emeğine sağlık bu bilgi birikimini bizimle ve dahası internet üzerinden bütün insanlarla paylaştığınız için.Size ne kadar teşekkür etsek azdır.Saygılarımla.

7. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Askin,,

Oldukca uzun bir yazi.Su hayatin kosusturmacasi icersinde bana geceye gunduze aylara mal oldu. Kimsenin de bir gun icersinde okumasini bekleyemem. Agirda.Yani sonucta icesinde siradan ve her yerde bulunamiyacak bilgi ve gorusler var. Ancak her okuyanin cok genis bir oltacilik bakis acisini alabilecekleri, oltaciliga farkli bir noktadan bakabilecekleri, pratik, verimliliklerini artirabilecekleri bilgilere erisebilecegine inaniyorum.

Gercekten cok uzun emek isteyen bir calismaydi. Ancak sonuclandirabildigim icin oldukca mutluyum. Uzun zamandir paylasmak istedigim , ve Ulkemiz Amator Balikciliginda hic deginilmemis konularda yenilikci bir tarz ve yaklasimdir. Ardinda gun gectikce artan Amator Balikcilik gibi saf ve insan ruhunun dogayla butunlesmesinde tarifsiz bir meditasyon ve arinisa donen bir ugrasi ticari sisirmeler ve egozantrik gosteris budalaligina cevirip bundan rant elde edenlere bir tepki oldugu kadar, Anadolunun binlerce yillik kultur birikimine Amator Balikcilik potasindan modern ve ilerici bir algilayisla sahip cikis vardir.Insana en basit ugrasilarda bile bir ses , bir askinlik yaratilabilecegi mesaji verilmeye calisilmis, insanin sinirsiz kapasitesi insana bir kez daha hatirlatilmak istenmistir. Pek cok amator balikcilik disiplinine deginen, yem takistan, ignenin dengesine kadar oldukca ayrintili gercek amator balikcilik severlerin cok ayrintili bilgileri bulabilecegi bir icerikle siyirtmacilik gibi oldukca kenara itilmis ve unutulmaya yuz tutmus bir oltaciliktaki potansiyel ortaya cikarilmaya calisilmistir.

Sevgili Askin,
    Siz ve sizin gibi degerli Amator Balikci Dostlarimin gosterdigi ilgi ve yorumlar bu iceriklerde Amator Balikciligi kucaklayan bir zihniyetin varliginin olabilecegini gosteren buyuk bir veri ve mutlulukla karsilanan bir destektir. Size ve sizin nezdinizde sizin gibi bu calismaya yaklasan herkese tekrar tekrar tesekkuru bir borc bilirim.

Saglicakla kal...

8. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    hüseynime...

akıl? evet hem de en temizinden. iman? sorulurmu, hem de en basiretlisinden. duruş? ah!, ah! hem de en yalçın ve onurlusundan. o biricik vasıfları vasfedecek dil nerde? kelimeler ne kadarına kafi? hangi biçare dudak dile gelsin de bütün avazıyla şakısın ki; elde edeceği de kuru bir medh olsun. okyanusun birkaç damlasına dahi eşdeğer olmayan bu ifadeler, ‘okyanusca’ bir dünyayı, bir yüce insanı ansın da ansın…

en onmaz, en katı, en hoyrat yüreklerin dahi en ince tellerine dokunduğu hayat dolu elleriyle, türlü türlü nağmeler dillendiren, okyanusun ötelerinden bütün ‘dünya’ yı kucaklamış bir yürek. asla yılgın değil, her daim çağlayan, çoşan-coşturan. bir ‘alp-eren.’ okyanus ötesinde ve fakat, en ‘yakın’da. bir ses ve ritm, her dem diri ve çınlamakta. bir ışık dalgası ki, solmamış-parlayan bir renk cümbüşü. gönül ve akılları fethetmede…

ince, nazik, müşfik.... kakakuru bir ‘olta dalı’ onun dilinde, onun elinde musa’nın asası gibi canlı ve hayat dolu. o, olta ile konuşur. o, balık ile söyleşir. anılmaya değer isimler verir. onları okşar, gönlünü alır, nazlarına katlanır, sever. velut bir ana gibi…

bir baba, bir eş, bir kardeş bir ağabey. ve insan… her daim gülen bir yüz, munis bir kalp, merhamet ve duyarlılığın en üst noktası. rabbin rahmet sıfatının tecellileri onun şahsında ‘okyanusca’ bir bedene bürünmüşte verdikçe veriyor. okyanusca; engin ve derin, hesapsız ve sınırsız...

allaha emanet. ellerinden öperim.

Son düzenleme: 28 Mart 2008
  9. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Hüseyin abi ellerine ,emeğine sağlık müthiş bilgiler:)

10. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Ahh Sevgili , saygi deger M.Nuri Abim,

Gostermis oldugunuz teveccuhun sinirsizligi karsisinda soyliyecek kelimem yok... Hangi kul istemez ki Sizin gibi boylesi yuksek kalbin kendisine bictigi cuppeyi bastan assagi giyinmek istemesin... Ama korkarim bana buyuk gelir...Ezilirim altinda... Boylesine kusursuzluk bu faninin dusleri olabilir ama asla "gercegim" diyebilecegi had degildir...

Hepsi ama hepsi sizdeki emanetten tasmis guzelliktir ki vasfim sadece ayna olmus ona. Sizden suzulen isik aynamdan gene size yansimis olsa olsa...

Tesekkur ederim binlerce kez. Tatli dil ve halis niyetle soylenmis kelime ruhtan ruha erisir. Icimdekini yukseltiniz...

Tesekkur ederim Siz bu teveccuhunuzle herseyin en Guzelini bir fukara ile
    paylasma comertligi gosterdiniz.

Saygideger buyugumsunuz.Estagfurullah...Eli opulecek Sizsiniz...

Gorusmek dilegiyle, Allah(CC)'a emanet olunuz...

11. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Ahmet,

Ben tesekkur ederim, ilgi alaka gostermis bu uzun yaziyi okumussun.

Daha nicelerinde bulusmak uzere saglicakla kal.

Rastgelsin degerli dostum...

12. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    bilgiler harika görunuyor ustad ve görusmeyelide baya oldu...su an fazla vaktim yok ama en kisa zamanda okumaliyim ogrenecek cok sey var daha:) sitede uzun zamandir böyle guzl paylasimlar olmuyordu bir heycan gelmise benziyor simdi siteye:)paylasim icin tesekkurler buyuk ustad bana yolladigin baliklarida hikayesiyle bereber görmek isterim... saygilarimla

13. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Mustafam hepsi yolda , geliyor. Oturup daha icerikli seyler yazip, kalici ve gercekten farkli bilgilerin bulunabilecegi isler cikarmaya calisiyorum.Umarim begenirsin bunlari. Sizin oralarda da yavas yavas sezon acilmaya baslamistir. Yakinda senin rengarenk paylasimlarinla da bulusuruz.

Bu sene yaptigim ,sana gonderdigim paylasimlarin da cogu nerdeyse hazir.

Dahasinda bulusmak uzere kendine iyi bak sevgili dostum.

Saglicakla kal...

14. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Estagfurullah Sinasi Bey.Hepimiz bu mesgalanin bir ucundan tutmusuz.Onemli olan bulduklarimzdan bir birimize sundugumuz muhabbet. Sizde mesele bunu okumayi secdiniz.Bu ise gonul vermemis, bu mesgalenin "meraklisi" olmasaydiniz bu mumkun olmazdi. Sonucta oradan buradan hepimiz amatoruz ve amtorlukte yol bitmeyecek kadar uzundur.

Ilginiz ve degerli yorumunuz icin tesekkur ederim. Dahasinda bulusmak uzere hoscakaliniz.

15. izzetbey

izzetbey

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    3,5kg Mığrı -700gr Somon-145gr Barbun-380gr Kötek-400gr Çupra
    Sevgili Hüseyin Bey muhteşem eserinizi okuma fırsatım anca oldu,ellerinize kollarınıza sağlık,sizi ve sohbetinizide ayrıca gerçekten özledim.Sizin yazılarınız ve paylaşımlarınız gerçekten bizler için çok keyif ve bilgi verici iyi varsınız iyiki bizlerlesiniz...Sevgilerimle

16. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Izzetcigim,

Lutfen kusuruma bakma.Son zamanlarda oldukca yogundum nasil olduysa mesajini kacirmisim. Ben de sizin cok degerli dostlugunuzu ve sohbetinizi ozledim. Uzerimdeki yogunlugu atar atmaz daha fazla birlikte olmak icin elimden geleni yapacagim.Calismami begenmen benim icin buyuk bir onurdur.Bundan sonrada boyle ayrintili calisalarla Amator Olta Balikciligina nacizane destegimi surdurebilmeyi ve boylece sizin gibi cok degerli dostluklarima elimden gelenin en iyisini verebilmeyi cok istiyorum. Tekrardan lutfen gecikmis yanitim icin kusuruma bakmamanizi rica ederim.

Saygi ve sevgiyle saglicakla kal degerli dostum.Gorusmek dilegiyle...

17. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Hüseyin abi değerli üstadım ,harika bir çalışma diyecek tek kelime yok ,bizlere bu güzel çalışmlarını aktardınız ,sağolun varolun :)

18. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Fatih,

Bu calismalarimin degeri sizlerin ona bictigi degerdir. Comertliginiz icin cok tesekkur ederim. Daha nicelerinde bulusmak umidiyle sevgiyle ,saygiyla saglicakla kaliniz sevgili dostum.

Gorusmek dilegiyle...

19. ozan

ozan Ozan

eline emeğine sağlık. çok güzel ve aydınlatıcı bir çalışma olmuş.

20. PAŞŞA

PAŞŞA Remzi

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore,Lineaeffe Fury Caster
    Favori Makine:
    Daiwa Windcast Z 5000,Ryobi AP Power
    Sevgili Hüseyin abi değerli çalışmanı zevkle okudum,mütiş keyifli aynı zamanda öğretici olmuş.Emeğine ,yüreğine,kalemine sağlık.Değerli çalışmalarını sabırsızlıkla bekleyenlerdenim,Allah'a emanet ol sağlıcakla kal..