Arkadaşlar Bırakma Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Proteus tarafından paylaşıldı.

1. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    Makina:Cormoran Super Match Kamış:Balzer Powertrip
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Daha önce bu konu açıldımı bilmiyorum.Bu konuyla alakalı bir kanun varmı ? İki hafata önce adamlar Köprüköyü doldurdu bırakma ile.Ne kadar etik yada yasal sizce.Ben bu konu ile ilgili görüş ve önerilerimi konunun gidişine göre yazacağım..

2. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    bırakma nasıl birşey acaba:eek:

3. Av yeri serbestse,limitlere uyulmuşsa bırakma(canlı balık ile avlanma olarak biliyorum) ile avcılık ta bir sorun yok bence

4. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Abi bilgin doğrudur.Canlı yem ile yapılır.Ama kurallara nasıl uyulur bilmem en kötüsü 20 tane bırakma yapıyor hesap açık kafadan 15 turna yapar en az 4 saatte yemliyorlar yeniden buda bir avda 4 yemleme demek 4 kişi gitti ise kişi başı 15 balık yapar..

5. İbrahim bu söylediklerin sirkülere uymuyor.Ama bunu insanlarımıza anlatmak çok zor.Kurallara uymayan o kadar çok insan varki kurallara uymamak sıradan,normalmiş mi algılanmaya başladı.Hatta bir avlakta kurallara uygun avlanan,Tuttuğu turna küçük diye suya bırakanlara garip bakıyorlar.Zor kardeşim zor çok fırın ekmek yememiz gerek.Bak balık 10 yıl öncesine göre nasıl azaldı.Bırak iç sularımızı denizler bitti,Ben bittim diyor ama anlayan yok.
    Eski av fotoğraflarına şimdi nasıl hayran hayran bakıyorsak bizim fotoğraflarımızada gelecek nesil hayran hayran bakacak.:(
    Umarım yanılırım

6. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Benim korkumda o zaten iki satır yazıyorsam şuraya yüreğimdeki balık aşkından değil gelecek kaygısındandır.....!

7. erhan54

erhan54

Favori Kamış:
    makine:okuma longitude kamış:lineaefe turnasurf
    En İyi Avı:
    yayın 18.5 kg
    Bizde Sakaryada canlı yem ile avlanıyoruz.Sadece iki takım ile avlanırım.Sirkülere uygun olan adet ve boylarda olduktan sonra balıklar bence bir sakıncası yok.

8. erhan54

erhan54

Favori Kamış:
    makine:okuma longitude kamış:lineaefe turnasurf
    En İyi Avı:
    yayın 18.5 kg
    Katliamdan başka bir şey değil.

9. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    ibrahim kardeş bırakmayla pareketeyi karıştırıyorsun herhalde bırakmada adet sayısı 20-30 değildir bırakmanın amacını bilmiyorsan anlatayım kardeşime birşeyler kapasın bazı balıklar sese ve ışığa aşırı duyarlıdır yani oltanı yemler atarsın ama balık gelmez tam aksine kaçar bu gibi durumlara bırakmanı (tek iğne tek kurşun)atarsın ve oradan uzaklaşırsın ve bunun gibi birkaç takımı daha değişik yerlere bırakırsın sirkülerde adam başı olta sayısı dört adettir ozaman sende dört tane bırakma yaparsın kardeş kimse sana yirmi tane bırakma yap katliamcı ol demiyor hem bu şekilde konuşarak bırakma yapan insanları suçluyorsun oltanın özelliklerini bilmeden bunu yapma güzel kardeşim ha sana bir soru sorayım mevsim kış aylardan ocak gece saat 03:00 deniz le derenin birleştiği yere levrek avına gittin hava sıcaklığı -10 kardeşim ateş yaksan balık kaçar nasıl avlıyacaksın o levreği donmadan sana sana bir tavsiyem donmak istemiyorsan bırakma yap yok olmaz diyorsan levreği yazın ara kışın evinde otur rastgele kardeşim

Son düzenleme: 3 Haziran 2007
  10. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Abi konum bırakma tekniği değil köprüköyde bizim avımız bittiğinde adı belkide bırakma değildir bilemem strafora sarılı bizim gördüğümüz 20-30 adet arası oltadır.Bahsettiğiniz gibi 4 adet falan değil verdiğim rakamda bizim gördüğümüz.Ben bırakma yapanı değil o kadar olta ile yapanı eleştirmek veya engellemek adına açtım bu konuyu.4 adet serbest 3 kişilerdi 12 eder ya gerisi.Amacımız uymak değilmi kurallara veya uyarmak değilmidir bilinçsizce avlananları.Kişi başı 4 olta ise serbest olan o kadar oltayı atanları suçluyorsam ben yanlışmı yaptığım..Baştan yazmak istemedim ki o oltaları suya bırakanlarıda şikayet ettim..Ama sonucunu bekleyemedim hastam vardı dönmek zorunda kaldım.

Ayrıca bilgiler için çok teşekkür ederim..Bir şeyler kaptım..Uyguladığımız teknikler aslında ama asla bir barajı olta ile doldurmadım...

Yineliyorum ki bir sitem varsa bırakma yapanlara değil katliyam yapanlaradır..

11. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    seni ihbarda bulunduğun için tebrik ediyorum ibrahim kardeş gerçekten olumlu bir hareket ve söylediğin olta bırakma değil paraketedir vede amatör avcıya yasaktır ama amatör bile olsak her türlü oltayı oğrenmemiz ve bunlarında yasakmı serbestmi olduğunu bilmemiz gerekirki en azından gördüğümüzde gerekli makamlara haber verebilelim mesela ele atılan zıpkın yasak kakıç serbest ikiside birbirine çok benzer ama kullanım amaçları çok farklıdır neyse kardeş ben seni kırmak istemedim sadece yasal avcılık yöntemlerini savundum umarım beni anlamışsındır saygılar kardeş

12. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Ne demek abi saygı bizden...

13. prof_turna

prof_turna

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 4,5 kg.
    arkadaşlar hafta sonu nete giremediğim için konuyu yeni gördüm. ibrahim'le sürekli ava gittiğimiz için o günde bereberdik doğal olarak :) ibrahim ya yanlış görmüş ya dikkat etmedi sayı 20-30 değil en azından 50 civarındaydı. gördüğümüz şeyi uzaktan acaba ağmı atmışlar diye düşündük ama yaklaşınca ağ olmadığını ve strafora bağlı oltalar olduğunu anladık. bunun adı bırakma ise sayısı çok fazla olduğu için, parakete ise zaten yasak olduğu için jandarmaya haber verdik. buradan tekrar amatör ruhlu kardeşlerimizi sağduyuya davet etmek istiyorum lütfen çevrenizde gördüğünüz kurallara uymayan insanları gereken ilgili yerlere bildiriniz. bunu kendiniz için yapmıyorsak bile çocuklarımız için mutlaka yapalım. herkese sirkülere uygun avlar dilerim rasgele...

14. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Abi parakete değil paraketi çok iğneli olta sistemi..Bunlar tek tekdi.Yani bırakma tabirim doğru galiba...Yakup daha iyi gözlemlemiş olayı ki rakamlar ortada....

15. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda

16. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    bu konuya koymuş olduğum parekete resminin uygun görülmemesi durumunda silinebilir ama bence silmeyinki bilmiyenler paraketenin nasılbirşey olduğunu görsün ve bir avlakta gördükleri zaman gerekli merciilere bildirsinler saygılarımla

17. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Evet resim bizim de bildiğimiz parekete fakat benim bahsettiğim yöntem bu değildi.Sanırım anladınız beni.....Resimde tabiki durmalı...Teşekkürler..

18. manta-

manta-

Favori Kamış:
    standard olta
    En İyi Avı:
    sazan
    bu kişilerin amatörlük ile alakası yok onun için,butip insanlara birşey yapamazsın.uzak dur yeter.saygılar.

19. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Ben ıldırıda bir gece kamp yapmıstım adamların paraketelerin en azı 250 igneliydi. Bırak adamları o saatte uyarmayı selam bile verilecek tipler degildi.Maalesef bu tur olaylarla sıkca karsılasıyoruz.Neler yapılabilecegini bilemiyorum..Mucadele etmek cok zor.Uyarınca adamlar yakafa tutuyor ya da sana balıkcılık dersi veriyorlar.Cumartesi sabahı saat 6 da deniz kıyısındaydım ,birsure olta attım birsey tutamayınca(ufaklıklar haric) yan taraftaki adamların yanına gittim adamlar bir kovanın icine 8-9 tane mikrop kadar isparoz koymuslar.Geri bırakmıyormusunuz dedim..Adamlar arada bırakma yapıyoruz diye cevap verdi.Heralde gerizekalılar diyip konuyu actım ve sabahtan beri 4-5 tane balıgı denize iade ettigimi soyledim. Adam cok kucuk olursa bizde salıyoruz dedi.Aglarmısın gulermisin.Ne diyecegimi bilemedim.Babam evladım bundan kucugu havyar oluyor diyince buyugunu sen tut da gorelim abi dediler.Babam baktı ben zıplama pozisyonuna geliyorum aldı beni uzaklastırdı.Daha ne yapılabilirdi ki...Tek bildigim insanları bilinclendirmek icin devletin tv lerde programm ve reklam yapması gerektigidir.Sonucta bu siteye uye olmadan once sirku nun ne oldugunu bile bilmiyordum.Bence insanlar tesadufler eseri ogrenmemeli bilincli politikalar izlenmeli..

20. ozan

ozan Ozan

olta sayısı ve tutulan balık sayısı limitlerin üstünde. yöntemde bir sakınca yok