At-Çek avında Nasıl Bir Klipsli Fırdöndü Kullanılmalı

Konu, 'Fırdöndüler' kısmında GündüzGezen tarafından paylaşıldı.

1. nicholai hel

nicholai hel Aykut

İyi ya işte Ertuğrul Bey, ne kadar küçük o kadar iyi. :) Ben de siteden sipariş vermiştim bir paket deneme amaçlı, ama zaten 9 mm boyu olduğunu belirtmişler orada, dediğiniz gibi baya küçük birşey.

Bence incik cincik işlere elleri yatkın olanlar, parmakları ince olanlar için güzel bir klips. :) Almayı düşünenler, öyle normal klipsler gibi sırtını işaret parmağınıza dayayıp baş parmağınızla bastırarak açacağınızı düşünmeyin. Tam tersini yapacak ve ince çalışacaksınız.

Yalnız şöyle bir durum var. Benim kamışım Okuma Seaspin 10-40, bu kamışla hiçbir problem yaşamadan çok güzel kullandım bu 12 numara klipsi. Fakat sonra partnerime önerdim, onun o sırada kullandığı kamışı Shimano 3-15 atarlıydı. Fazlaca esnek ve sert savurmalarda kamışın en ucuna, dolayısıyla sahteye büyük yük bindiren bir kamış. Zaten bu sayede o kadar hafif ağırlığı uzağa atıyor. Biz bu merkezkaç gücünü o anda düşünemedik :rolleyes:
    Sapasağlam klips daha belki onuncu atışında açıldı ve sahtesini kaybetmesine sebep oldu.
    Tabii partnerim de iyi niyetlerini bildirerek yine eski Remixon fırdöndülü klipsine geçti. Bense belki binlerce kez atış yapmama rağmen hiçbir açılma yaşamadım. Benim kamışımın savurma gücüyle uyumlu çalıştığını düşünüyorum.

Bunun gibi endişeleri olan, esnek kamış kullananlara tavsiyem, en küçük 10 numarasını alın. Esnek kamışla sürekli maksimum mesafe deneyen, kamışa abanan biriyseniz 8 numaradan daha küçüğünü denemeyin.

2. dartagnan

dartagnan Serhan Kocaman

Favori Kamış:
    Daiwa-Promarine 270-Lineaffe Sea Master
    Favori Makine:
    shakespeare firebird 70,Okuma Avenger
    En İyi Avı:
    2.5 kg Kırlangıç
    Faydalı bilgiler teşekkürler...

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sahtenin önüne klips filan konmaz, konmamalıdır.

Ama 2 kulaç vs. öteye, iyisinden bir bilyalı fırdöndü gayet faydalı olacaktır.

4. GencoGnc

GencoGnc Genco

Evet hem doğallığın bozulmaması hem de kamuflaj için direk sahtenin gövdesinden gelen halkaya bağlanmalıdır fakaaat;

3 saatte bazen 20 civarı sahte denediğimden balık tarafından fark edilme riskini göze alıp fırdöndülü klips kullanıyorum.

Bu inadıma üşengeçlik diyebiliriz,işgüzarlık diyebiliriz,tembelli diyebiliriz.

Ben farkedilme riskinin üşengeçliğime değip değmeyeceğini merak ediyorum.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sahtenin önüne 1-2 kulaç bir misina ekleyin. Bunun ucuna bir klips takıp sahteyi bu misinayla birlikte değiştirin.

6. Klips, kamışın halkalarından geçerken sorun olmuyor mu?

7. GencoGnc

GencoGnc Genco

Yani hocam diyorsunuz ki; her sahtenize bağlı,sahteyle beraber değiştireceğim 1-2 kulaçlık da misina mı kullanayım??? :confused:

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aslında bana kalırsa, hiç değiştirme. Ama değiştirmek zarureti varsa, en mantıklısı bu.

Bu iş için özel klipsler var. Çok küçük, dengeyi, görünümü filan minimum bozan şeyler. Bunlardan biri olsa belki.

Bugünlerde gördüğüm moda şu. Herkes sahteyi atıyor, bir hareket yaptırıyor, sonra da "Ahada bu WTD'dir" diyor. Hiç görmesek... Neyse..

WTD gibi aksiyonlar, sahtenin kafasının sudan çıkması ve şıp diye suya vurması ilkesini kullanır. Eğer sahtenin önünde ağırlık varsa, kafa sudan çıkmayabilir. Dahası, o klips suya sahteden önce vurur ve çıkan sesi bozar; bir tür gemilerin burnundaki yumru gibi çalışır.

Dipten çekilen sahtede, klips çoğu zaman köpük çıkarır ve sahtenin görüntüsünü bozar. Aksiyonu da, sahtenin burnuna gelen hidrodinamiği değiştirdiği için kötüleştirir.

Daha bir sürü sebepten, sahtenin önüne klips vs. konmaz. Tercih hep bu yöne olmalıdır.

9. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    klips li sahte kullanımını mı tartışalım yoksa wtd yi mi:) 2 sinede varım :)

10. Sahteden itibaren 2 kulaç geriye fırdöndü takınca kamışın halkalarına zarar vermiyormu? Bu konu benim için mühim Serdar hocam, bir püf noktası varsa alayım. Zira bu bir nevi; shock leather'i misina eki ile değil, fırdöndü ile bağlayabileceğim anlamını da taşır.

11. 29519

29519

Serdar bey tekneden yapılan avları düşünerek söylemiştir. Yoksa 1 - 2 kulaç misina filan zaten koyulmaz. Ancak örgü misina kullanımında örgünün görünürlük sorununu ortadan kaldırmak için fc veya mono misinalar leader olarak kullanılır. Bu leader da surf casting gib ağır kurşun ile yapılan atışlarda şoku emmesi için kamış boyunun iki katı gibi uzun bir mesafe değil maksimum 1 m dir. Kısaca at - çek avlarında örgünün önüne koyulan misinalara shock leader değil sadece leader denir ve yaptıkları iş ve amaçları farklıdır.
    WTD ye gelirsek, su üstü sahtelere sadece wtd denilen sahteye zig zag yaptırılan aksiyonlar değil.. kamışı dik tutarak gene wtd de yapıldığı gibi aksiyon verilerek sahtenin kafasının suya girip çıkması sağlanan bir aksiyon vardır ve wtd den daha avcı olduğunu bile söyleyebilirim.

12. 29519

29519

Gelelim klips olayına, okuma veya remixonun rapal klipslerini kullanıyorum 6 veya 8 numero olanlarını, yeterince sağlam klipsler şimdiye kadar sorun yaşamadım. Bazı arkadaşlar rapala düğümünün atılmasının daha iyi netice verdiğini söylemişler, iki şekilde de hem rapala klipsi ile hemde rapala düğümü ile sahteleri atıp çektim ve sahte aksiyonunda öyle ahım şahım bir değişim görmedim. Bu yüzden hiç daha iyi oluyor rapala düğümü atayım diye düşünmeyin sadece obsesyon halidir bu, takın rapala klipsini keyfinize bakın. Levrek balığı gelecekse gelir çünkü, gelmeyecek ne yaparsanız yapın gelmez.

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Eğer düğümünü filan düzgün yaparsanız, küçük bir fırdöndü kullanırsanız, bir şey yapmaz. Elbette kamış biraz adam olacak, dandik bir şeyse, zor işi.

Mesela 9 mm fırdöndü deniyor, bence büyük. Ben genelde 7mm olanları kullanıyorum. Mustad'ın 16 numara fırdöndüleri var mesela.

Surf atış için fırdöndü hiç uygun olmaz. Ama hafif yemle yapılan atışlarda, bu çok fazla bir sorun teşkil etmez.

Ama en iyisi, hiç fırdöndü, klips filan kullanmamaktır.

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Elbette, siz öyle klips filan takar keyfinize göre yaparsanız takımı, levreğin gelip gelmeyeceği de levreğin keyfine kalır.

Ama eğer bu hususlara dikkat ederseniz, gelmez diye bir seçeneği olmaz levreğin.

Bu "Amanda balık yok", "Gelecekse gelir.." gibi bahaneler ancak kendini kandırmaktır. Balık tutma işi balığın keyfine bırakılmayacak kadar önemli bir husustur. Gelmiyorsa, kabahati balıkta değil, kendinizde arayın, gelmedi değil getiremedim deyin, beceremediğinizi kabul edin ve çözümünü bulun.

15. byblack

byblack Mustafa Burak ARIK

Favori Kamış:
    TrioRex 430-3P Lineaeffe Extreme VIP-430-180 FladenMax Total Flexx 40-80 Helios270-20-50/240-15-45
    Favori Makine:
    Helios 35 HGX OkumaV80Sa, Raw II 65, Raw II 55 Shimano New Elf 3000SDH
    En İyi Avı:
    4.870 Kg Sudak / 8.220 Kg Sazan / 13.400 Kg Yayın
    Parcali kamislarda sürekli sök çıkar olduğundan ben bi makaraya bağlı misinaya her seferinde klispli fırdöndü bağlıyor düğüm atmak zorunda kalıyordum bu da her av da makaradaki misinaya 40 50 cm aşağı çekiyordu :)

bu tarz takımlarda artık misinanin ucuna çiftleyip bir yuvarlak boşluk olacak sekilde düğüm attım tabi misinanin ucu çift kat oldu ordanda rapala klipsi geçirip sahteyi rapala Klips ine bağlıyorum burada ki düğüm yüzünden takımda hiç fırdöndü kullanmıyorum bu da çeşitli zararlar doğuruyor.

sizi tavsiye edebieleceginiz v system kamisın halkalarindan geçebilecek klipsi bir fırdöndü var mı ya da Klipsli yerine küçük bir fırdöndü mu kullanıyorsunuz küçük fırdöndü kullanıyorsanız bu halkalara zarar vermez mi