Atçek ve levrek hakkında bazı bilgiler "ckaratep arkadaşıma cevaben"

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında adminselo tarafından paylaşıldı.

 1. adminselo

  adminselo selçuk

  Yaş:
  38
  Mesajlar:
  1.487
  Şehir:
  Türkiye
  Favori Kamış:
  Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
  Favori Makine:
  Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
  En İyi Avı:
  4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
  ckaratep in sorusu üzerine bildiklerimi paylaştım ve belki diğer arkadaşlarada faydası dokunur diyerekten sizlerlede paylaşmak istedim.


  A.selam. Japonlar gerçekten bu işi profesyonelce yapıyor tabi bir kısmı bunlarda genelde üretici firmalar oluyor. Onlar deniz durumu zamanından çok balığı nasıl kandırırız en ergonomik ürün nasıl olur bunlar üzerinde çalışıyor. Seninde bahsettiğin solunar takvim ve benzeri su ürünleri fakülteleri ve benzeri bilim dallarınca incelenmekte ortaya çıkarılmak bunla beraber bizim gibi dünyada ki bir çok amatör balıkçı tarafında bu ve benzeri çalışmalar yapılmaktadır.
  Japonların solunar olayına girme gibi bir durumlara pek ihtiyacı olmuyor çünkü en basiti adamların testerları tuttukları balıkları salarken biz yaban tv de izliyoruz turnada şahit oldum 42 cm turnayı tutuyor program için limit üstü deyip salmıyor almanlar 100cm civarı turnaları üremenin zirvesinde diyerek salıyolar 70 cm olanları alıkoyuyolar. Bu işin basit tarafı anlatmak istediğim adamlar bu noktada dahi çok dikkat ediyolarlar denizlerin temizliği vs bir çok konu var adamlar bu konuda bizden çok çok üstün balıkta bol oluyo hal böyle olunca.
  Levrek konusunda ise dikkatle takip edilmesi gereken bir diğer ulus İspanyollar gerçekten bu işte iyiler.

  Özellikle levrek için söylüyorum ki bir kısmı lüfer içinde geçerli.

  Dalga olucak,köpük oluşturacak,kayalık bölgeler olacak avlakta,mümkünse tatlı su olacak yakınlarda,su çok aşırı bulanık olmayacak,aşırı derin olmayacak 15 mt felan vb bir çok etken etkiliyor. Akın zamanları zaten belli bu hayvan serini seviyor sabaha karşı avlar daha verimli gecer. Videoları izlemekte fayda var o tarz meraları bulup denemekte gerekiyor. 1 yıl bir fiil o tarz meralar aradım. Her avlak 3-4 kez denenmeli uygun sahtelerle farklı ve aynı hava koşullarında illa ki en az birisi sonuç verecektir tabi sabır şart.

  Uygun sahteler seçilmeye çalışılmalı. Hava aydınlıkken daha çok mavi ve tonları gece beyaz,gri,pembe tonlu sahtelerin hologramlı ve simlileri çakar yapması için tercih etmekte fayda var.

  Basınç etkili bir faktör olduğu kanısındayım solunar takvimin etkileride içinde yer aldığı kanısındayım 1020 leri gördüğü her vakit boş dönmedik avlardan. Çok tatlı dalga varken dahi basınç düşükken boş döndüğümüz olmuştur.

  Solunar takvime göre avlanmayı hiç denemedim yukarıda bahsettiğim etkenlere göre avları yapmaya çalışıyorum ve bugüne kadarda etkili oldu.

  Vedat abi ve Orhan Küçükbiçmen abi gibi üstadlarımızdan öğrendiklerimiz keza kendi araştırmalarımız keza diğer bu işte uğraş veren arkadaşlardan öğrendiklerimiz ve kendi deneyimlerimiz sonucunda bu tür durumların oluştuğunu gözlemledik ve gözlemlemeye devam ediyoruz.

  Havaların geç soğuması etkeniyle geç kalan akının yakın zamanda sizin o taraflarada uğrayacağı kanısındayım keyifli avlar dilerim.

  Şu unutulmasın ki ben bu yolun daha başındayım bugüne kadar bunları kendimizce öğrendik inşallah sizlerle birlikte öğrenmeye devam edeceğiz.
   
 2. ckaratep

  ckaratep Caner

  Mesajlar:
  506
  Şehir:
  Enez-Keşan
  Favori Kamış:
  Remixon 240 Spin
  Favori Makine:
  Sweepfire E3000
  En İyi Avı:
  Spin öğreniyorum..!
  Bilgilerini aktardığın için Teşekkürler Selçuk Hocam :) saygılar.
   
 3. befalcon

  befalcon Sinan

  Mesajlar:
  1.694
  Şehir:
  Manisa
  Favori Kamış:
  Okuma V-System 2.70 10-40
  Favori Makine:
  Daiwa Megaforce 2500
  En İyi Avı:
  Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
  Faydalı bir konu olmuş. Teşekkürler. Denemeye devam, sorun balıksız dönmek değil heyecansız dönmek olmalı bence...!
   
 4. seikott

  seikott MEHMET

  Yaş:
  45
  Mesajlar:
  350
  Şehir:
  MERSİN
  Favori Kamış:
  Shımano beastmaster cx 2,40 14-40 gr-V Systeam 2.4 10-40 gr- silstar 1.8 6-25 lb
  Favori Makine:
  SHIMANO RARENIUM CI4 30 - AVENGER AV 55B
  En İyi Avı:
  yazılı orkinos 4.9 kg
  Paylaşım için teşekkürler.
   
 5. drasty41

  drasty41 Recep

  Yaş:
  62
  Mesajlar:
  1.326
  Şehir:
  Kocaeli
  Favori Kamış:
  lineaeffe unicast, spro spin2,70 ve 2,40
  Favori Makine:
  shimano exage ryobi ekusima4000
  Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler Selçuk hocam.
   
 6. adminselo

  adminselo selçuk

  Yaş:
  38
  Mesajlar:
  1.487
  Şehir:
  Türkiye
  Favori Kamış:
  Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
  Favori Makine:
  Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
  En İyi Avı:
  4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
  Ben teşekkür ederim sizlerde ve diğer at-çek avıyla ilgilenen ardakaşlarda burada tecrübelerini aktarırsa hepimiz birşeyler öğrenmiş oluruz.

  Kadir abinin imzasında da dediği gibi bu söz çok hoşuma gider "at çek bir tutku dur bizde,balığı toplamıya deyil,onunla oyun oynamıya gidenlerdeniz.."
   
 7. 4443

  4443

  Mesajlar:
  690
  Paylaşım için teşekkürler SELÇUk emeğini sağlık ...

  Her avcının kendine göre etkin saydığı nedenler (Faktörler) mutlaka vardır ve bunlar mutlaka zamanla deneme yanılma yolu ile ortaya çıkar ve insan bu bilgiye sahiplenir inanır ...

  Zaman zaman ( genel olarak ) doğru bildiğimizin dışında dahi yapılan, denenen gerek kandırıcı seçimi gerek renk seçimi gerek aksiyon farklılığı gibi durumlar etkenlik gösterebilir avlarımız sonuç verebilir hatta ve hatta şaşırıp kaldığımız durumlar olabilir bunlar tabiki kısa sürede kazanılacak bilgi ve tecrübeler değiller ..

  Gerek yıllarını bu işe vermiş gerek uzun yıllardır araştırma yaparak genel doğruluk payı yüksek bilgileri sahiplenmiş değerli insanlar tabiki bizlere aktarmakta zaten bütün incelikleriyle ..

  Ama ... !

  Bu at çek düzeneği öylesine bir çeşitlilik içeriyorki sanırım sonu yok buda bir gerçek.

  Sadece bir kamış , makina , misina , rapala vs.. gibi kombinasyonu oluşturup atçek yapmaktan ibaret değildir günden güne insanın değişkenlik gösterdiği (avı için) ve göstereceği aşikardır.

  Bu durum içerisinde sadece amaç balık yakalamak değil bunun dışında kendi fikrimiz ile farklı deneyimlerle çeşitlendirebiliyor sonuçta , ve en büyük keyfide sonuç almak oluyor sanırım ...
  Sevgiler ..
   
 8. adminselo

  adminselo selçuk

  Yaş:
  38
  Mesajlar:
  1.487
  Şehir:
  Türkiye
  Favori Kamış:
  Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
  Favori Makine:
  Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
  En İyi Avı:
  4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
  Recep abinin sorusuna elimden geldiğince cevap vermmek istiyorum.

  http://www.mgm.gov.tr/tahmin/il-ve-ilceler.aspx?m=TEKIRDAG#sfB

  1012.2 hPa Tekirdağın bugünkü basınç değeri

  Ben genelde devlet metorolojiden takip ediyorum hava olaylarını günlük olanlar dışında pek tutturduklarını görmedim gerçi yabancı bir kaç sitedende teyit amaçlı kontrol ediyoruz balığa çıkmadan önce.

  Alıntı

  Dünyadaki deniz seviyesi ortalama basıncı 1 bar (ya da 1000 milibar veya 100 kpa (kilopascal)) civarındadır. Denizden yükseldikçe bu düşüş gösterir.

  Ayrıca hava basıncı, gün içinde ya da hava olaylarına göre de değişiklik gösterir. Alçak basınç denilince genel olarak bir bölgenin çevre bölgelere göre biraz daha düşük basınç değerlerine sahip olması, yüksek basınç denilince de yine bir bölgenin çevre bölgelere göre daha yüksek basınca sahip olması anlaşılır..

  Genel Meteorolojik olaylarda %1 ya da %2 civarında farklar yüksek veya alçak basınç alanı ilan edilmesi için yeterlidir. Yüksek basınç, bir düzlemdeki tepe, alçak basınç ise çukurlar olarak düşünülmelidir. Nasıl ağır maddeler çukurlarda toplanırsa, bulut oluşumları ve bunun getirdiği yağış sistemleri alçak basınç alanlarına doğru akar. Yani alçak basınç genelde hareketli ve kötü hava getirirken, yüksek basınç ise hareketsiz ama açık hava getirir. Bu sebeple alçak basınç alanları yağmur ve kar alır.

  ANCAK, söz gelimi 1000 mb düzeyinde ortalama basıncı olan bir avlakta alçak basınç oluştu diyelim. çok nadir olan felaket niteliğinde (siklon, kasırga, hortum) bir hava değil normal bir alçak basınç ise burada 975-990 mb aralığında bir basınç olur.
  AMA
  Su altında her 10 metre derinlikte 1000 milibarlık basınç artışı vardır. Dışarıda 970 milibarlık alçak basınç alanı varsa bir balık bunu sanki 10 metre derinlikte değil de 9,85 metre derinlikte yüzüyorken hissettiği kadar farkında olabilir (balığın üzerindeki 2000 mb yerine 1970 mb bu durumda %1,5 derinlik farkı). Yani dışarıdaki alçak ve yüksek basınç (1015 mb -985) milibarlık fark 10 metre derinlikteki balığa sadece 15 cm derinlik değiştirmiş kadar etki yapar. Her sazan gün boyu belki 10 metreden fazla farklı derinliklerde yüzer ki, dışarıdaki havada asla böyle bir fark olamaz zira bu Uzay-Deniz seviyesi farkı gibidir.!
  Balıklar basınçtan etkilenmez demek istemiyorum ama basıncın kendisinden çok getirme ihtimali olan yağmur-sıcak hava vs ile ilgili bir etkilenme söz konusudur. Neticede hava basıncının suyun içindeki bir canlı için getirdiği farkın bu kadar sınırlı olduğunu bilelim. Basınç madde yoğunluğu, yerçekimi ivmesi ve derinliğe bağlıdır. Suyun yoğunluğu havanın yoğunluğunun 800 katıdır! yani yaklaşık 10-12 metre derinlikteki bir tatlısu tüm atmosfer basıncı kadar basınç taşır. Bu durumda 1 metrelik bir derinlik farkı en kötü basınç düşüşü ve yükselişinden daha fazla etki yapar!!. Tabii ki, derinliği çok az olan akvaryum veya sığ bir gölette basınç farkı balığa daha ciddi yansıyacaktır. Zira 1 metre derinlikteki bir balık, düşük basıncı çok net hissederken, 15 metredeki bir balık için bu fark %1 civarının bile altında olacaktır. Taşımanız gereken 1 ton yüke, 10 kg ilave etmek sizin için ne anlam ifade ediyorsa derindeki balık için de ortalama yüksek alçak basınç farkı onu ifade eder.


  Birisinin sazan avı üzerine deneyimi ve kendince bilimsel açıklaması karar sizin.

  Yukarıda ki alıntıda basınç nedir ve etkileri nediri biraz açıklamış. Benim kanımca basınç yukarda da bahsettiği gib direk suya ve dolayısıyla balığa yansıyor. Direk bir örnek olmasada nasıl ki insanlar yüksek yerlere çıktıkça basınç azalıyor ve nefes almakta zorlanıyorsak bu tür basınç değişiklikleride balıkları ve yemlenmelerini etkiliyor. Aşırı basınç düştüğünde balık rahat olacağı basınçseviyesi için biraz daha derini tercih ediyor içgüdüsel olarak diye düşünüyorum. Ani basınçdeğişikliklerinde balıkları etkilediği konusunda yazılar var. Yağmurlu havalar basıncı direkt olarak etkiliyor ve buda avı etkiliyor aldığımız balıklarda hep benzer durumları yaşadık.

  Bu konuda bilimsel araştırmalara ulaşanlar varsa paylaşırlarsa bizde bilimsel açıklamasınıda öğrenmiş oluruz işin.
   
 9. adminselo

  adminselo selçuk

  Yaş:
  38
  Mesajlar:
  1.487
  Şehir:
  Türkiye
  Favori Kamış:
  Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
  Favori Makine:
  Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
  En İyi Avı:
  4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
  Söylediklerinin çoğunda aynı fikirdeyiz Hüseyin yukarıda da belirttiğim gibi bunlar benim deneyimim ve görüşlerim. Diğer arkadaşlara yardımcı olması ümidiyle konuda paylaştım.
   
 10. western222

  western222 Süleyman

  Mesajlar:
  810
  Şehir:
  Mersin
  Favori Kamış:
  RON THOMSON TYRAN 2.70 cm
  Favori Makine:
  DAM QUICK EFFZETT 735 RD
  selçuk levrek avı ve solunar ile ilgili birçok araştırmada ben yapmıştım..ama basınç konusunu ilk defa senden duyuyorum ve önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.zira benimde aldığım en büyük levreklerde hava genelde yağmurlu rüzgarlı vs. idi.(muhtemelen basınçta yüksekti)...
  yukarıdaki alıntı bilgiler biraz bilimsel bilgi niteliğinde...balık üzerindeki etkileri üzerinde araştırmak lazım.ama basınçla ilgili olarak öğrencilerime çok basit olarak anlatmaya çalışıyorum ve basıncı "havadaki gazların cisimler üzerindeki ağırlığıdır " şeklinde anlatıyorum..ayrıca normal atmosfer basıncının (toriçelli tarafından buluna) 45 derece enlemlerinde deniz seviyesinde 1013mb olarak ölçüldüğünü ve belirlendiğini anlatıyorum.bunun yanısıra bu normal atmosfer basıncı 1033gr ağırlığa denk geliyor ve 1 santimetrekareye havanın yaklaşık 1000gr(1033gr)=1 kg olduğunu biliyoruz.bu da şu demek yetişkin bir insan vücuduna 14-15 ton basınç uygulanması demek..tabi bu uzar gider...insan kan basıncının bunu dengelediği vs vs..neyse sonuç olarak bukadar etmen birde suyun içinde fazlasıyla oluyorsa balıkta bundan etkilencektir doğal olarak..
   
 11. ckaratep

  ckaratep Caner

  Mesajlar:
  506
  Şehir:
  Enez-Keşan
  Favori Kamış:
  Remixon 240 Spin
  Favori Makine:
  Sweepfire E3000
  En İyi Avı:
  Spin öğreniyorum..!
  11/11/2012 pazar günü solunar takvimi 2 yıldız ve good veriyor. ay %8, bunun yanında aynı tarihte basınç 1011 - 1020 hpa civarında. yağış olasışığı % 2 ve hava ısısı 16/7 C civarı. rüzgar 2 ile 5 m/sn aralığında kuzeydoğudan esecek. hava genellikle açık ve parçalı bulutlu. muhtemelen saat 10:30 dan 16:00 ya kadar avlakta olacağım çünkü akşamı misafirim var. erken dönmeliyim. bütün bu araştırmalar eşliğinde sonuç ne olacak merak ediyorum ki bilinçsizce ve tecrübesizce gittiğim avlardan çok daha verimli olacağına inanıyorum. çünkü geçen pazar Kadir abinin hediyesi sahteleri ve diğer sahtelerimi gün yüzünde yüzdürerek hangisinin ne şekilde aksiyon aldığını çok net gördüm. bir sonuç alamazsam bile sahte yüzdürmüş olurum. av sonrasında mutlaka bilgilendirme konusu açacağım veya gidemezsem yine bilgi vereceğim.
  bu arada yukarıda yazdığım tüm bilgiler sizce uygunmu.
   
 12. adminselo

  adminselo selçuk

  Yaş:
  38
  Mesajlar:
  1.487
  Şehir:
  Türkiye
  Favori Kamış:
  Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
  Favori Makine:
  Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
  En İyi Avı:
  4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
  Solunar takvim bildiğim kadarıyla gün içinde av için en uygun saatleride bildiriyor. Yukarıda yazdıklarınız dışında avı etkileyecek bir çok etken var balık olmazsa bunu bu şartlara yormayın.

  Dalga durumu,suyun bulanıklığı,merada yosun olup olmadığı,levreğin o bölgeye akın edip etmediği,mevsim zamanı,mera seçimi,sahte seçiminiz(renk,tür vb.) meranın dip yapısı,derinliği gibi bir çok etken avınıza etki edecektir inşallah başarılı bir av olur her açıdan.
   
 13. toruga

  toruga tolga

  Yaş:
  45
  Mesajlar:
  118
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  Safina X Spin 2.70m 10-35gr
  Favori Makine:
  Spro Hardliner
  En İyi Avı:
  aral 2.550gr
  Rapala rengi ,yer seçimi ,olta makina uyumluluğu derken meteorolojiden basınç takibide yapar olduk.
   
 14. gogo71

  gogo71 GÖKHAN

  Yaş:
  38
  Mesajlar:
  561
  Şehir:
  Tekirdağ
  En İyi Avı:
  5.7 kg levrek
  Balık avı özellikle de at-çek çok kompleks bir olaydır.
   
 15. akvaryumlove

  akvaryumlove murat

  Mesajlar:
  53
  Şehir:
  istanbul
  harika topic
   
 16. Vedat Abayoğlu

  Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  7.065
  Şehir:
  Canakkale
  Favori Kamış:
  Shimano Game ARC
  Favori Makine:
  Okuma V system
  En İyi Avı:
  Sarıkuyruk
  Sevgili Selçuk,hocam

  Benim evladımdan küçük olabilirsin,ama sen bir hocasın, sevgimin yanısıra elbette saygımında muhatabısın.

  Siz Tekirdağ çevresi avcılarını yakından takip ediyorum.

  Esasen iki sene evvelinde sizlerin meralarınızda ve elbette çok seneler öncesindede aynı meralarda av peşinde koşan birisi olarak(25 sene falan önceleri)aleyhte değişen şartlardanda pek etkilenmeyerek,dahası netice ve keyf alarak,modern ekipmanları genelde doğru seçerek yaptığınız avları,kendinizi iyi yetiştirerek açtığınız konularda vurguladığınız taktik ve takım bilgisini,helede şahsımdanda bahsederek paylaşmanız,takdir edilesi bir durumdur.

  Ancak şu noktayıda pas geçmemenizi tavsiye ediyorum.

  Elle,ayakla avlanıpta,balıkcılığı sadece teknede git,gel dolanıp saatlerce rapala dolaştırmaktan ibaret sananların size hiçbir faydası ve artısı olamaz.

  Hasbelkader inanıpta denemeye kalkmanız ise sadece balıkcılığınızı geriye götürür.

  Ben açık ve tok sözlü bir adamım,doğrucu Davut birisiyim.

  Sırf saygıda kusur etmemek adınada olsa, ismimin,diğer şahısla birlikte anılması,helede kimi zaman aynı sıfatlara layık görülmesi beni üzmektedir.

  Sizlere fayda olması adına gösterdiğim çabanında nezdinizde değerinin sandığım kadar olmadığı intibaınıda vermektedir.

  Lütfen beni daha iyi anla sevgili hocam.

  Sevgimle kal
   
 17. adminselo

  adminselo selçuk

  Yaş:
  38
  Mesajlar:
  1.487
  Şehir:
  Türkiye
  Favori Kamış:
  Lineaeffe s-flex 4206 4.20--SHIMANO YASEI SEA BASS 2,70 -MH- 10-50 GR, Shimano Scimitar 300 cm
  Favori Makine:
  Penn Affinity 8000, Ryobi NAXO 8000
  En İyi Avı:
  4 kg Levrek ---1.800 gr Kofana
  Yazınızı geçte olsa farkettim. Vedat abi sizler bizim için değerlisiniz bundan şüpheniz olmasın kafi.
   
 18. nester

  nester Ersin

  Mesajlar:
  178
  Şehir:
  Bursa
  Selçuk bey çok kıymetli bilgiler vermişsiniz .benimde bir kaç sorum olcak cevaplarınız gerçekten çok değerli.raporlarınızı sürekli takipte olan avlanmaktan çok zamanını gözlem yapmak bilgi toplamakla geçiren bir amatörüm.bizim avlandığımız yerlerde levrek tam bir masal kahramanıdır ,ama ben bunun doğru olmadığını düşünüyorum,daha doğrusu ısrarla levreğin bir yerlerde olduğuna inanmayı seçiyorum.sorun şu ki bizim avlaklarımızda ne bir habitat kaynağı deniz içinde büyük kayalar var ne de kıyı sularımız çok derin.elimizde sadece mendreklerimiz ve küçük derelerin denizlere döküldüğü ;taşınan alüvyonlarla sığlaşmış(1 metre anca derin),zemini eriştlik küçük kayalarla döşeli kısıtlı alanlar var.bu sığ sular sizce denenmeye değer mi.nasıl bir strateji izlemek gerekir.gece su üstü sahteler mi denenmeli yada yemli avına mı öncelik vermek lazım.suyun bulanık yüksek debili aktığı kış ve bahar ayları bir avantajmıdır .deneyimlerinize dayanarak sizin düşünceleriniz nelerdir.siz de böyle sığ sularda avladıysanız ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz?böyle meralarda öenerebilceğiniz sahte ve renkleri varmı?