Atış yaparken misina kusuyor. Neden?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında snrk7 tarafından paylaşıldı.

 1. snrk7

  snrk7 Soner

  Yaş:
  31
  Mesajlar:
  1
  Herkese merhaba. Foruma yeni üye oldum. Bir konu hakkında çok muzdaripim. Yardımınıza ihtiyacım var. Eğer yanlış yere actiysam konuyu özür dilerim. 4.20 Cinnetic olta ve Cayman alu 7000 makinam var. Kıyıdan uzak atış yapmaya çalışıyorum. 0.13 ip misinaya 0.40 gibi şok yapıp atıyorum ama iki ip arası aşırı incelik farkı olduğu için atarken düğüm kısmının halkalara çarpması sonucu konik kafa makinamdan ip misina resmen kusuyor, karman çorman bir şekilde fırlıyor misina. Kusmanın bundan ötürü olduğunu tahmin ediyorum. 0.16 lik misinaya 0.25 şok yapsam bu sorun ortadan kalkar mı ve kopma sorunu yaşamam diye tahmin ediyorum. Doğru mudur? Her türlü tavsiyenizi bekliyorum. İp seçimi vs. Teşekkürler.
   
 2. night fisher

  night fisher fatih

  Yaş:
  56
  Mesajlar:
  2.125
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
  Favori Makine:
  çançinçon çinişi makineler
  En İyi Avı:
  kırlangıç 8.4 kg
  Çok oransız misinalar kullanıyorsun.Sörfte o kadar ince ip misine ,makine ve kamışa zarar verir,atışlarda da sıkıntı yaratır. 0.20 nin altına gerek yok,şok ta d 0.30 u geçme bence.
   
 3. DÜSSELDORFLU

  DÜSSELDORFLU Boran RESNE

  Yaş:
  75
  Mesajlar:
  231
  Şehir:
  Düsseldorf
  Bir baska acidan …
  .........


  HER SEYDEN ÖNCE,,,

  Ana beden misinasini yahut örgü ipini atilacak kursun agirligina göre belirlemek gerekir !
  Yani kursun agirligi 100 le carpilir kg.ma cevrilir ve bulunan agirliktaki cekere uygun malzeme secilir !


  Mesela 100 gr. Kursun kullaniyorsak, 100 x 100 = 10000 Gr. Yani minumum 10 kilo cekerli misina veya örgü düsünülür !

  Sonra makinenin böbini ÜZERINDEKI RAKAMLARA bakilir !

  Zira , hangi captaki misinadan kac metre sarilabilecegi orada yazar !

  Emin olunmayan duyumlardan yahut, sonradan maddî manevî problemler cikaracak kararlardan uzak durmak gerekir. Meselâ, ayni uzunlukta daha incesini sararsak, bobin agzina gelmeden ÖRGÜ yahut MIISINA biter ! Bittigi yerle bobin agzi arasinda bosluk (mesafe) olusur ! Bu bosluk, ilk atista halkalarin bobin kenarlarina ve daha sonra gececegi halkalara daha fazla sürtünerek bosalmasina neden olur ve netice mesafeyi etkiler ! Daha kalinini sararsak, bu sefer bobin kenarlarina cok yakin hatta tasacak sekiller olusur ! Eger sarma islemide biraz gevsek ise, o zamanda halkalarin birbirlerine KARISARAK cikisini durdurmak zorlasir !

  Cekeri yüksek, ince örgü ip kullanmak istiyorsak ,,,,,

  Önce onu makineye güzelce gerdirerek sarariz ! Kalan bosluk icin, ipin ucuna daha kalin veya ayni capta cekeri ana bedene uyan (DOLGU) baska bir misina baglayip taaaa bobin kenarina 2mm kalana kadar sarmaya devam edip keseriz ! Sonra makinenin 2ci bos bobini alir ve ekledigimiz 2ci iple baslamak suretiyle islemi tersine yapip, tüm sarimi 2ci bobine aktaririz ! Böylece ana beden ön (ÜST) tarafa gelmis ve bitis,, + - bobin kenarlarina yakin bir yerde kalmis olur ! Atislarda kus gözü / yuvasi yasanmaz !

  Surasi muhakkakki, 100 gr. Kursunu atmak icin 0,30 – 035 misina kullanmak yerine,

  Cekeri 15Kg , 250 – 300m 0,17 SPIDERWIRE DURA 4 GREEN yahut,
  Cekeri 14Kg, 250 – 300m 0,16 WFT ROUND DYNAMIX KG kullanabiliriz !


  Bu tercih, yerinde oldugu kadar bütcemizle ilgili bir konudur !

  Sonra chok leader secimini yapariz !

  Unutulmasinki,, bu secimide belirleyen ana beden misinasi degil , yine atilacak kursunun agirligidir ve secimde ,, Anglo – Saxon’larca belirlenmis hesap sekli / Formül kullanilir !


  Atilacak kursun agirliginin kac ONS olduguna bakilir . ( 1 Ounce = 28,35 gr.) ve cikan sonuctaki her 1 ONS icin 10 POUND‘luk bir agirlik uygulanir. ( 1 Pound = 16 Ounces = 453, 6 gr.)

  Yani bir diyer ifade ile,, atilacak kursunun her 28,35 graminin, 453,6 x 10 = 4536 Gr. = + - 4,5 Kg lik bir gücle itildigi kabul edilir.

  100 Gr. Lik kursun misalimize uyguladigimizdada,, 100 : 28,35 = 3,52 x 4,5Kg = + - 16 Kg cekerde Shock Leadere ihtiyac duyulur !

  Örnekleri cogaltirsak ,,,,,

  110g kursuna 17,5 Kg
  125g kursuna 20 Kg
  140g kursuna 22 Kg
  150g kursuna 24 Kg
  160g kursuna 25,5 Kg
  170g kursuna 27 Kg
  180g kursuna 28,8 Kg
  200g kursuna 32 Kg cekerli sok misina düsünülmesi gerekiyor diyebiliriz
  !

  ..........

  2 Ci önemli husus, hangi tip shock Leader sececegimiz konusudur !
  1 - Uc caplari farkli, fare kuyrugu gibi incelen Tapered schock leaders de denilen tiplerdenmi, yoksa
  2 - Devamli ayni cap kalinliginda olanlardanmi ?


  Misal 1 :
  Major Craft Dangan FC Shock Leader 30 m Fluorocarbon-Schnur
  https://www.nippon-tackle.com/Major-Craft-Dangan-FC-Shock-Leader-30-m

  Daiwa Tapered Shock Leader
  http://tackle4all.com/tapered-lines-c-280_806/daiwa-tapered-shock-leader-length-15mt-diameter023057mm-pack5pcs-p-14399.html

  Vercelli Tapered Shock Leader 15 m 10 Units
  https://www.waveinn.com/nautical-fishing/vercelli-tapered-shock-leader-15-m-10-units/137557958/p

  MAVER ZERO SHOCK LEADER
  https://shop.matchanglershop.de/Zubehoer/Schnur/Vorfachschnur/Maver-Zero-Shock-Leader-konische-Schlagschnur-von-0-20mm-bis-0-52mm-10x-15m::5994.html


  Misal 2 :
  Gamakatsu G-Line Shock Leader 50M 40Lbs 0.57Mm 6P

  https://www.angelplatz.de/gamakatsu-g-line-shock-leader-50m-40lbs-0-57mm-6p==sp0102

  Neticede,, Bastan sona capi ayni olarak kullanılan Tampon/ŞOK misina ,, cap kalınlıgıyla ilgili olarak atıslarda biraz daha gürültülü olsada,,, mesafeyi etkileyen bir husus olmadigi icin problem olarak görülmez VE misinanin baslangic ve bitis caplarının ayni olusuyla ayni fiziki kaliteleri muhafaza etmesi bir avantaj olarak görülüp, daha az riskli kabul edilir ve daha fazla tercih edilir !

  ..........

  Baglantilarda dikkat edilecek hususlar,,,


  1 - Baslangıc capı ile bitis caplarının cekerlerinin , kullanılacak kursun agırlıgına göre secilmesi VE BAGLANTIDA , CAPI kücük (ince olan) TARAFI ANA BEDENE , ve CAPI büyük KALIN OLAN TARAFIDA ÖN TAKIMA BAGLAYACAK SEKILDE KULLANMAK !!

  2 - ÖN TAKIM beden misinasının cekeriyle ,,, SOK LEADER misina cekerlerinin ayni olmasina dikkat etmek ! Zira atılacak agırlık bu beden üzerinde !

  Fakat , hangisini TERCIH EDERSEK EDELIM ,, ŞOK MISINA ne kadar KISA TUTULURSA okadar uzagı hedefleyen , ne kadar UZUN TUTULURSA o kadar uzagı kısaltan bir denklemle calısıyor !!!

  Bu nedenle,,, Fizigi , matematigi ve tehlikeyi yok sayan bir hesap sekline cevrilmesi sadece bizler icin degil, etraf icinde tehlike arz edebilir !

  Zira ,, güclü bir 0,30a veya 0,35e baglı 100 gramlik bir kursunun, 4M lik bir surf kamısı ucundan saatte 200 km ye varan bir hızla fırladıgını her zaman hatırlamak ,,, Lüzumsuz yere kısaltmalar ve uzatmalarla velhasıl , zanneden , tahminî ve ustavari tercihlerle , HEM KENDIMIZE HEMDE ETRAFIMIZA TAMIRI ZOR HATTA IMKÂNSIZ ZARARLAR VEREBILECEGINI UNUTMAMAK GEREKIR !

  3 - Yaptıgımız calısmaların en zayıf yerleri , süphesizki dügüm yerleridir !
  Önemli dügümlerimizinde takim üzerindeki yerleri bellidir !

  Bunlarda,,
  1- Sok dügüm yani ana bedenin sok misinaya baglantı dügümü (
  * Video)
  2- Sok misinayı , ön takım firdöndüsüne baglayan dügüm (Tercihen palomar)
  3- Ön takımı yine ayni firdöndüye baglayan dügüm (Tercihen Palomar)
  4- Yem takılan kol (larin) ön takım bedenine baglantı dügümleri
  5- Kursun baglantısındaki tercihler olarak karsımıza cikarlar.

  Yalnız,, her dügüm yerinin misinanın gercek ceker gücünü ne sekilde zayıflattıgı herkezce malumdur. Bu nedenle tercihte,, bir üst sınıf cekerde,, kalitede , tecrübeyle sabit denenmis malzemelere yönelmek,, ISLATMA ve SIKMA OPERASYONLARINDA gereken dikkati vermek ,, hem takım hemde zaman kaybını önlemek acısından önemlidir !


  ..........

  (*) Ana bedenin SOK MISINAYA BAGLANTISI konusunda,, asagida GAYET ACIK BIR SEKILDE anlatilan görselin yardimci olacagini düsünüyorum !

  Önemli noktalarin izahatini yaptim. Ama,, daha farkli bilgiye(lere) ihtiyac duyuluyorsa,, sorulacak sorulari elimden geldigince cevaplamaya calisirim.

  ..........  - Filmde beyaz olarak kullanilan , makineye sarili (ANA BEDEN) örgü ipi temsil ediyor !

  - Siyah olansa, fluorocarbon misinayi !

  - Dikkat edilirse, siyah yani fluorocarbonu temsil eden ip ÜZERINE atilan ve IYICE SIKILAN tek dügümden sonra, sadece ana beden örgü ipiyle calisiyor !

  - ANA BEDENLE , FLUOROCARBON ÜZERINE ATILAN DÜGÜMÜN ince uzun capta olan tarafi ,, SOL tarafta yani fluorocarbon tarfinda kaliyor ! ,

  - GENELDE,,, Örgü – fluoro ile yapilan dügümlerde ana beden örgü ipi fluoro etrafinda 10 tur attirilarak yapiliyor.. Zira 10 tur attirarak yapilan bir dügümde, cikis istikametine göre olusan konik sarim miktarinin uzunlugu artiyor ve FLUOROCARBON üzerindeki dügümden önceki bu uzunluk gecisi dahada kolaylastiriyor !

  - Buradaki izahatta , ipler kullanildigi icin , 5 ci TURDAN SONRA devam etmiyor !

  - Siyah ipi tutan ve halka yapan sag el isaret parmagina dikkat !!!


  Not : BASLANILAN HER DÜGÜMÜ TAMAMEN SIKMADAN ÖNCE ,,,,, ISLATMAYI ve SIKMA ISLEMINI TAMAMLADIKTAN SONRA,, her 2 malzemenin UCLARINI CAPAK BIRAKMAYACAK SEKILDE KESMEYI UNUTMAYALIM !!!!


  Yukardaki link acilimina bagli olarak,,,

  Asagidaki linkler gibi bir cok dügüm cesidinin yapilis görsellerine ulasabilmekte mümkün !   
  budun 34 bunu beğendi.
 4. night fisher

  night fisher fatih

  Yaş:
  56
  Mesajlar:
  2.125
  Şehir:
  bursa
  Favori Kamış:
  kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
  Favori Makine:
  çançinçon çinişi makineler
  En İyi Avı:
  kırlangıç 8.4 kg
  Abi eline sağlık,çok güzel bilgiler vermişsin.Yalnız burada kaybolup gitmesin diye bir konu halinde açsan çok daha izlenebilir ve faydalı olur diye düşünüyorum,saygılar rastgelsin...