Atrık balık tutmak için izin (lisans) alacağız

Konu, 'Tebliğler' kısmında Dogukandogukan tarafından paylaşıldı.

1. Dogukandogukan

Dogukandogukan Doğukan

2. cakall

cakall Burhan Sait

devletimize ek gelir kaynağı lazım. birkaç seneye kadar tutulan her balığada para isterler...

3. cakbas

cakbas çağdaş

En İyi Avı:
    50 cm Turna
    anladığım kadarıyla amatör balıkçı belgesini daha aktif olarak gündeme getirecekler.

her balığa çıkarken izin alınması gibi bir durum söz konusu olmayacağına göre...

abb alınırken üzerine ruhsat numarası ekleniyor. yani siz kayıtlara amatör balıkçı belgesi sahibi olarak geçiyorsunuz.

bence gerekli olan bir düzenleme.
    bilgili bilgisiz, tebliği bir kere okumadan balık tutmaya çalışanların önünü kesmek için ideal düzenleme.

tabi sıkı bir takip de gerekli.

4. wolk23

wolk23 Volkan GÖKHAN

Favori Kamış:
    MAVER ELİTE TİTANİUM 430
    Favori Makine:
    DAİWA SALTIGA SURF 5500 - SHIMANO ULTEGRA 10000 XSB
    En İyi Avı:
    EN BÜYÜĞÜNÜ HENÜZ YAKALAMADIM. ŞİMDİLİK LÜFERLER, PALAMUTLAR
    Ver parasını al şeklinde olursa anlamsız olur bence. Fakat doğru bir plan. Av yapma belgeye bağlıyken, neden balık avı belgeye tabi olmasın ?

Kısacası, şayet doğru planlanır ve takip edilirse yerinde bir düzenleme olacağı görüşündeyim.

5. harakiri

harakiri şevki

Favori Kamış:
    Cormoran Blackbull 2.40 m 5-25 gr atar
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 2500 FD
    En İyi Avı:
    7 kg Gökkuşağı Alabalığı 82 cm
    Önce göllere, nehirlere binlerce metre ağ serip balığın kökünü kazıyan ağcılara dur deyip, gerekli düzenlemeleri ve ağır cezaları onlara uygulasınlar. Ondan sonrada sportif oltacılıkla uğraşsınlar. Ülkemizde malesef herşey tersten işliyor. Bir dilim baklava çalan senelerce hapis yatıp, banka hortumlayanlar serbest kalıyor misalı olmuş bu iş...

6. zeytinn25

zeytinn25 murat

En İyi Avı:
    3.5 kğ 62cm alabalık
    Çok yerinde bir uygulama inşaalah kısı zamanda uygulamaya geçer.
    Önüne gelen bilinçsiz bir şeklide avlanıyor.

7. Esox

Esox Sedat Demir

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter 180 5-25 gr **Caperlan Illicium 10-30gr 240
    Favori Makine:
    Daiwa Regal 3000 5İA
    Denetimi yapılırsa güzel bir uygulama yok denetimi yapılmazsa sadece amaç yasal soygun olur...

Keşke sadece işin ucunda para olan hükümler değilde, gerçekten doğayı ve hayvanları korumak için gerekli hükümlerde de değişiklikler yapılsa...

8. dodo

dodo doğan

Favori Kamış:
    Shimano, vengeance sea bass 2.40, 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 FB
    En İyi Avı:
    Kofana 2 kg
    Geçen yıl tekneyle balık tutarken öğrendim bu belgenin olması gerektiğini. Bir sorun çıkmasın diye sonradan Tarım İl md.ne gittim belgeyi almak için. Adamlar
    belgeyi vermemek için baya direndiler. Çünkü onlara göre gereksiz, mecburi olmayan kıytırık bir uygulama idi. Hatta "parana yazık kardeşim" diyorlardı. Ben de
    "uzatma kardeşim al parayı ver belgemi " diye ısrar edince kös kös verdiler.

Sonuçları tartışılır ama, bu işe yetkili insanların daha ciddiyetli çalışması için
    hayırlı olmuş.

9. tncr

tncr tuncer

bu amatör balıkçı belgesi nereden alınıyor acaba? hangi evraklar lazım başvuruken

10. Candy_Man

Candy_Man Necip TEPE

Çok güzel uygulama.Herşeye karşı çıkıldığı gibi bunada karşı çıkanlar olacaktır. Ama bu eğer sahillerde uygulaması iyi yapılırsa mükemmel uygulama. Gece varsın gelmesinler. Ama gündüz ufacık kracalari kovaya indirenlerde önemli düzeyde azalma olacaktır.

11. Dogukandogukan

Dogukandogukan Doğukan

uygulamanın fayda sağlaması için sıkı denetim gerekir... daha düne kadar ehliyeti bile ver parayı al şeklinde alıyorduk.... daha yeni direksiyon sınavlarını zorlaştırdılar... bunda da aynı olursa devlete para kazandırmaktan başka bir anlamı kalmaz....denetim manzaralarını da şimdiden tahmin edebiliyorum... lisansı olmaya adam bir sürü ağlar üç kuruşluk zevkimiz var ona da mı engel olacaksınız vs diye

12. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    güzel bir uygulama bence o kadar para verip sarı kagıt ve amatör balıkçı belgesi çıkarttım bu zamana kadar sanırım 2. yenilememi de yaptıgım halde bir gün çıkıp ta birisi senin belgen varmı ki avlanıyorsun diye sormadı sırf bu yüzden sagımız solumuz torbacılarla doldu bu uygulama ile en azından elit bir topluluk oluşturacagımızı düşünüyorum minnacık kıraçalara kıyan vs küçücük balıkları tutan limit üstü avlayanlarında bu belgeden mahrum bırakmak gibi bir maddesi de olursa tadından yenmez

ha bir de şu var biz o kadar kurallara uyup kıyıdan üç beş balık tutalım bide üstüne para verelim denizde koca koca trol atanlara izinsiz ag ile avlananlara kıyıdan 800 içinde avlananlara egerki bir yasak çıkmazsada çok kızarım boynu egri adamın burnunu düzeltmek kadar saçma bir uygulama olur ve kötü olur ;

BELGEYİ ALMAK İÇİN ;
    en yakınınızda bulunan su ürünleri kooperatifine gidip üye oluyorsunuz
    20-30 tl bişey
    sonra tarım ve köy işleri bakanlıgına baglı merkezlerin birine gidip amatör yada profesyonel ( sarı kagıt ) belgesini alabilirsiniz
    70-90 tl civarı
    yanınızda giderken
    1-2 adet resim ve nufus cüzdanı fotokopisinide götürürseniz iyi olur zira resimsiz olmuyor arkadaşlar

13. cakbas

cakbas çağdaş

En İyi Avı:
    50 cm Turna
    amatör balıkçı belgesi için su ürünleri kooperatifi üyeliği ve 70-90 tl para istenmiyor.

ilçe tarım müdürlüğüne gideceksiniz.

15 tl vererek bir fotoğraf ve kimlik fotokopisi götürerek abb alabilirsiniz.

14. KBenekliAla

KBenekliAla Oğuz Kaan

Devletin yine parası bitmiş.:) Tamam çok güzel çok, doğru bir uygulama, avrupanın ve dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde daha katı hatta ama geçen seferki gibi ilk 1 ay kontrol ederler ondan sonra kimsenin umrunda olmaz. Yasa çok uygulayan yok ne anladım ben bu işten. Jandarmayı, sahil güvenliği, polisi, tarım ilçe müdürlüklerini, ziraatı vs.. kaç kere aradım o ona yönlendiriyor diğeri ona, kaçak ağcılara, tırıvırıcılara, limit dışı yüzlerce bebe baığın katili bohçacılara ne bir gelen ne bir giden. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Onun için diyorum ya yine paraları bitmiş. :) Hatırlıyorum bir ara yine zorunluydu hatta babam almıştı daha ne bir kere istendiğine şahit olmuş değilim. Bende http://sozcu.com.tr/2013/gunun-icinden/olta-sallamak-artik-yasak-405067/ bu kaynaktan okudum.

15. Mehmet G

Mehmet G Mehmet

bence yerinde uygulama tabi denetimler yapılırsa ... ayrıca denetimler için sadece üniformalı görevliler değil sivil gönüllü kişileri de bu konularla ilgili yetkilendirmedir. özellikle limit altı balık avı ve satışı konusunda da bunun gibi uygulamalar yapılırsa daha aktif kontrol sağlanabilir.

16. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    Haklısınız cümle düşüklüğü olmuş ancak ordada belirtigim gibi iki seçenek var sarı kagıt için yazmıştım

17. leventturksoy

leventturksoy levent

Favori Kamış:
    Daiwa Procaster 4.20 surf daiwa crosscast 2.74 spin
    Favori Makine:
    Daiwa Crosscast S 5000 Daiwa Procaster 2500 A spin
    bunu şu asamada gereksiz buluyorum tamamen maddi kazanc elde etmek once tekneler ve yasak oldugu halde balık satısı ve kanunsuz avlan teklener bitireceksin sonra amator balıkcılara gelecek sıra bu hukumet sadece insanların cebinden ne alırım tasasında amator balıkcılarının 100/80 maddi durumu iyi olmayan insanlar bos zamanlarını stres atarak geciren kisiler zengin gidiyor zaten teknesinden atıyor oltasını yapılan kanunlar ortakesim alt kesimin sırtına biniyor.

18. Şimal

Şimal İsa Sivri

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20
    Favori Makine:
    Daiwa Emcast Plus 5000
    En İyi Avı:
    Balık Avı Dostlarım...
    Çok güzel ve yerinde bir uygulama olur.Hatta limit ve balık avı ile ilgili bir sınavada tabii tutulması gerektiğini düşünüyorum.Yani "parayı veren düdüğü çalar" durumu olmaması lazım.

Ayrıca hemen trolcülerle, profesyonellerle uğraşsınlar şeklindeki yaklaşımlarada katılmıyorum.Elbette onlar daha sıkı kontrol edilmeli ama yanlış örnek emsal olmamalı.
    Kısacası eline ilk kez kamış alan sahillere, köprülere koşup ortalığı birbirine katmasın, bilinçli ve duyarlı bir avcı olsun...

19. celebili

celebili hakan aslan

Favori Kamış:
    4.5 metre dam kamış shimano makina
    En İyi Avı:
    düz sazan 5 kg
    bu işe kesinlikle bir denetim gelmeli idi. yoksa balık avcılığı adı altında tam bir katliam yaşanıyordu etrafta. nerede balık veren bir göl veya baraj. hurra herkes oraya. 20 olta atan mı ararsın, tırıvırı sallayan mı. 250 300 gramlık balıkları (sazan için söylüyorum) alan mı.

20. celebili

celebili hakan aslan

Favori Kamış:
    4.5 metre dam kamış shimano makina
    En İyi Avı:
    düz sazan 5 kg
    bu konuya kısa bir süre önce, SAZAN AVCILIĞINDA TERS GİDEN BİRŞEYLER VAR. SİZCE DE ÖYLE DEĞİL Mİ başlığı altında dikkat çekmiştim. bu konuya İngiltere den cevap yazan bir üstadımız vardı. vaktiniz olursa girin ve okuyun. adamlar sürdürülebilir balıkçılığı nasıl yapıyor da, o bizim imrenerek baktığımız 20-25 kiloluk balıkları yakalıyor, sonra da onu tekrar suya bırakıyor. mutlaka okumanızı tavsiye ederim. velhasılı çok yerinde bir tasarı. çevremizde balık kalmadı. sayayım mı enne, Dodurga, büyükorhan, dümenler, eşme, kuzfındık, yapraklı...........vs vs... yazık.