av hikayeleri-yayın 2

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında teomanturker tarafından paylaşıldı.

1. teomanturker

teomanturker

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    yayın
    balıkcılığımın ilk yılları,aynı iş yerindeki,bir balıkcıyla iyi bir dostluk kurdum.bir haf
    ta sonu beraber balığa gitmeye karar verdik..eskiden bu günki gibi,yol ve ulaşım
    imkanları,elverişli değildi.belediye otobüsünün gittiği en son noktaya gider,ond
    an sonra,artan mesafeyi,uzak ve yakın olma durumuna göre..yayan veya oto
    stopla kalan mesafeyi tamamlardık.yayın için,mümkün mertebe,ayak altı olmay
    an,ıssız bölgeleri seçeriz.yayın ayak seslerinizi hissede bilir,ışıktan etkilenir,bun
    un için,yayın avında,su kenarında gayet sessiz olmaya çalışır,hatta sıgaramızı
    arkamızı suya döner öyle yakar ve sıgaramızı avucumuzun içinde saklı tutarak
    içeriz.fenerimizin ışığınıda,kesinlikle suya tutmayız.otobüsün gittiği son noktada
    inerek..iki arkadaş az ilrdeki boru atlatmadan ırmağın karşı gecesine geçip,su
    yun geliş yönüne dğru 2km.yürüdük.kampımızı,bir kavak fidanlığı içine kurup,
    malzemelerimizi çadırın içinde emniyete aldıktan sonra,olta ve yemleri alıp,kam
    pımızın üst tarafına,suyun geliş yönüne dğru 1,5 km.ip döşedik.en son ipimizi
    bağladığımızda,güneşte batmak üzereydi.dönüşü iplerden açık bir şekilde yapıp
    odun topluyarak kamp yerimize döndük,yemeğimizi yiyip,çayımızıda içtiktenson
    ra,busefer suyun akış yönüne giderek,el ipi attık.bir sonuç alamadık,gece yarısı
    olmak üzere iken,kampa geri dönüp,sadece yemleri alarak,döşediğimiz oltaları
    kontrole çıktık.takılan ipleri kurtarıp yemleri tazeledik.en son ipe geldiğimizde
    henüz bir şey yoktu.yine açıktan gelerek yattık.gün ağarırken kalkıp,kahvaltımız
    ıda yaptıktan sonra,malzemelerimizi toplayıp hazırladık.döşediğimiz oltaları kont
    rol ederek en uca gidip,dönüşte oltaları toplayıp,malzemeleride alarak ilk otobü
    se yetişeceğiz.ipler hala boştu,sadece orta kesimde,bir çağlak altındaki dönen
    bir suyun içine attığımız olta gerilmişti,ipi çektiğimizde,suyun içinden bir dala
    takılı vaziyette çıktı,iğnede yem kalmamıştı.oltayı daldan kurtarıp,tekrar yemle
    yip suya aynı pozisyonda geri attık.en son ipe geldiğimizde,yine bir şey yoktu
    bir sıgara molası verdikten sonra,ipleri topluyarak geri dönüşe başladık.yine o
    takılan oltamızın yanına geldiğimizde,ipin yine gerilmiş olduğunu gördük.ben kas
    nağı bağladığım yerden söküp,ipi elime aldım ve çekmeye başladım,ip yıne o da
    la takılı vaziyetteydi,o anda hafif bir darbe oldu,oltada balık vardı,ipi daldan kur
    tardıktan sonra çekmeye başladığımda su karışmaya başladı evet balık epeyce
    büyüktü,hemen arkadaşı uyardım,ben balığı kenara çekecektim,arkadaşmda ba
    lığı dışarı alacaktı,balığı ikikere geri salıp küstürdükten sonra kenara getirdim ve balığın başı kenara dayanınca arkadaşımda,balığın solungacına elini sokarak dışa
    rı çıkardı ve arka tarafda ağaçların arasındaki çayırlığa doğru balığı götürürken
    bende ipi sararak peşlerinden gitmeye başladım,o sırada çayırlıkta bir şamata koptu,çayırlığa geldiğimde..1,80 lik arkadaşım bir yerde,18 kg.lık yayın bir yerde
    yattığını gördüm,evet,yayın bir kuyruk darbesiyle arkadaşım tuş etmiş,arkadaş
    ım bir yerde,arkadaşımın gözlükleri bir yerde,18 kg. lık yayınbir yerde kıvranıyor
    lardı.ben 1,60 lık boyumla balığıtaşıyamadım,arkadaşım taşımak zorunda kaldı,bu
    arada diğer ipleride topluyarak..hazır olan malzemeleride alarak,ilk otobüse yeti
    şip şehre geri döndük.işte bu 18 kg.lık yayın balığı,25 senedir hala beraber balı
    ğa giden bu iki arkadaşın tuttukları ilk büyük yayn balığı idi.DAİMA BİR ŞANS
    DAHA VARDIR-BALIKCILIKTA KURULAN DOSTLUKLAR DAİMA KALICI OLMUŞTUR
    Yayın-3 te buluşmak üzere ras gele.TOM AMCA

2. alpinist

alpinist

selam teoman abi amasyadansınız galiba sizde ırmak avcısısınız sanırım yeşilırmak bende çannkırıdan kızılırmak sizinle tanışmak isterim

3. teomanturker

teomanturker

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    yayın
    akar su balıkçiliği

sevgili dostum-alpinist.evet ben Amasyalı olup..25 seneden beri akar su balıkçıl
    ığı yapmaktayım..yazın kızılılırmakta yayın ve sazan,kışında kelkit ve yine kızılır
    makta sis balığı avına çıkmaktayım.artık yeşil ırmak,şeker fabrikalarının atıklarınd
    an dolayı eski özelliğini kaybettiğinden diş sularda ,uzun mesafeler giderek avla
    na biliyoruz.12 seneden beri yeşilırmağa olta atmıyorum.barajlardan dolayı su
    seviyeside diz boyunu geçmediği için,balıkta eskisi gibi yuvalanamıyor.anılarım
    da anlatığım balıklar,eski yeşilırmak balıklarıdır.ben olta balıkçısı olup,dip oltası,
    gamaz.boş ip,ikili çaparili dip oltası ve 10 seneden beride makinalı kamış kullanm
    aktayım.eniyi avım 18 kg.lık yayın,4 kg.lık sis balığı,5 kg.lık aynalı sazan,10 kg.
    lık ırmak sazanıdır.belli bir gurubum olup devamlı onlarla balığa çıkarız.5 kişilik
    gurubumdan hastalık ve emeklilikten dolayı 3 kiş kaldık.ben 57 yaşında olup ha
    la çalışmaktayım. ras gele dileklerimle TOM AMCA