av hikayeleri-yayın 4

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında teomanturker tarafından paylaşıldı.

1. teomanturker

teomanturker

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    yayın
    kış aylarının sonu,ilkbaharın ilk günleri,hava kapalı ve puslu.günün ilk saatlerinde
    AMASYA-REŞADİYE kelkit ırmağı hattında,benim siprinkle,sisbalığı avına çıktık.
    bu aylarda sisbalığı nazlı çekmesine rağmen,yine ekibimin her hafta balığa gitme
    alışkanlığından dolayı yollara düştük.yolda bölge bölge,kesif sis vardı.TAŞOVA
    düzlüğüne,bir rampadan inerken,aşağıda,önümüzde bir sis denizi olduğunu gördüm ve hemen farları yaktım.rampadan inip sis denizine daldığımızda..hayret
    hemde ne hayret!! çok enterasandırki..sis tabakası,araba yüksekliğinden 1,2 m.
    yukarıda asılı kalmış,yol
    l görüşümüz çok net bir vaziyette açıktı.balıkçılığımızda,ras
    ladığımız,enterasan bir hava olayı ile karşı karşıyaydık.4-5 km.bu vaziyette gittikten sonra sis olayı bitti.ERBADAN sonra,ırmakla karşılaştığımız ilk noktadan
    itibaren,olta ata,ata REŞADİYE avcı çeşmesine kadar geldik.vakitte,öğle olmak
    üzere olduğu için,burada yemek molası verdik.balık yoktu.tetbirli olduğumuz için
    tavukları hemen ızgaraya koyduk,bu arada bende,meşhur çoban salatamı hazır
    ladım.1 saatin içerisinde..ızgara tavuk.çoban salata ve rakıyla,yemek işini tam
    amlayıp,kara demlik çayımızıda içip,yine olta ataraktan geri dönüşe başladık.
    saat 16,00 sularında,olta atacağımız son nokta karanlık dereye geldiğimizde
    güneşte dağların tepesine düşmek üzere idi.arabayı park eder etmez,ekip arka
    daşlarım hemen dökülüp ortadan kayboldular.bende çantamı alıp arabayı güve
    ne aldıktan sonra,arazinin kenarına gelip,şöyle bir baktım.ırmak araziden 25-30m.aşağıdan akmakta olup,altı sazlık,üst tarafı,dikenli bük olan 50-60 m.lik kenar
    ı ağaçlıklı kısa bir mesafeidi ve ekip hemen yerleri kapmış,bana olta atacak yer
    kalmamıştı.zaman azdı 1 saat sonra hava kararacaktı.arkadaşların alt tarafı olta
    atmaya elverişli değildi,üst tarafa baktığımda,200 m.ilerde ,kenar daha sebest
    ve gözümün,kestirdiği noktayada bir ayak yolu iniyordu,belliki balıkcılar o tarafa
    doğru çalışmışlar.hemen seri i vaziyette yardan aşağı inip,tespit ettiğim su ken
    arına geldim.burda yatak geniş olup,olta atacağım noktada toprak suya doğru
    çıkıntı yaptığından,suyun akış yönünü,tam cephe olarak önüme alıyordum,hem
    en,dip oltalarımdan birine,sabahtan beri skladığım,3-5 llokmalardan en irisini iğn
    eye takıp,oltamı 50-60 m.suyun akış yönüne fırlatıp,oltayı sabitledim.oltayı attı
    ğım kesim sakın bir akıntı olup,ön kısmı çğlak,sürgün bir akıntıydı.ipin boşluğunu
    alıp,kasnağı yere bırakıp üstünede küçük bir taş koyduktan sonra,ikinci dip olta
    mı hamsiyle yemleyip atmak üzere idimki,yerdeki kasnak dönmeye başladı ve su
    ya doğru çekildiğini gördüm,hemen elimdeki hamsili kasnağı eyere bırakıp,suya dalmak üzere olan kasnağı kaptığım gibi ipi çemeye başladım,ipin bşluğu bittiğin
    de..hayret! ıp gelmiyordu,daha doğrusu,ipi çekemiyordum,sanki ineye bir kütük
    takılmış,akıntıyla ipi çekmek istiyor,fakat bir darbe yoktu.adranelim yükselmeye
    başladı,ipim ruslardan aldığım 60 lık bir ipti fakat iğnem 0,2 lıkti,iğneye güvene
    miyordum.tahminime göre 3-4 kg.lık bir sis balığıidi.ipi bıraksam,balık çağlağa
    girecek olup,ağırlık iki misli olacaktı,ipi çeksem balık yiğitti ve iğneyi açacaktı..
    tecrübelerime dayanarak..ipi sabit tutarak balığın tabana oturmasını sağladım
    balığın tabana oturdğunu hissettikten sonra,yavaş yavaş,aralıksız çekmeye başladım.bu arada düşünüyorum..!! sis balığı olsa kenardan ortaya doğru çapra
    z bir vaziyette yukarı seyir göstermsi lazımdı ve hareketli bir direnç belirtisi gös
    terirdi fakat gelen balık,ağır ve düz bir şekilde sakin sakin gelmekte idi,bende heyacan ve merakla,boşluk vermeden ipi çektim.balık tabandan tabandan geli
    yordu,iğne açılacak,balık kurtulacak diyede ,yüksek bir adrenalin içerisinde finali
    tamamladım.hayret bu mevsimde gelen tam 12 kg.lık bir yayındı!!! hemen solun
    gacına elimi sokup,balığı arka tarafdaki büklüğün içine attım.nefes nefese kalmı
    ştım.hemen iğneyi çıkarıp,balığı emniyete aldım ve bir sıgara yaktım,daha olta atmama gerek yoktu,voleyi vurmuş beklemediğim bir nasibi kapmıştım.sıgaram bitti,ama heyacanım daha yatışmamıştı,bir sıgara daha yaktım,olmadı bir sıgara
    daha derken,üst üste 5 adet maltepe,ancak andranelimi sakinleştirdi.oltalarımı
    topladım,arkadaşlara bir düdük çalıp,yukarı işareti verip,balığı sol tarafıma alıp
    yukarı,yola doğru tırmanışa başladım.arkadaşlar benden evvel arabanın yanına
    gelmış,havada kararmak üzere idi.arabanın yanına geldiğimde arkadaşlar daha
    işin farkında değillerdi..balığı önlerine yatırınca,hepsi:-usta bizde odun getiriyor
    sun zannattik,-yine yapacağını yaptın,-helal olsun sana,dediler.
    AMATÖR RUHLU BALIKCILIKTA SABIRLI DAVRANIŞ,DAİMA SON BİR ŞANS AVANT
    AJINI DOĞURUR. Oltalarınız balıksız kalnasın TOM AMCA

Son düzenleme: 13 Nisan 2006
  2. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    abi hikayen herzamanki gibi çok güzeldi ağzına ve eline sağlık.yayın-5 sabırsızlıkla bekliyoruz artık

3. balıkçı sedat

balıkçı sedat

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    5 kilo sazan
    süpersin tom amca merakla diğer av maceralarını bekliyoruz

4. balikci

balikci

teoman amca ellerin dert görmesin, böyle güzel hikayeleri bizimle paylaşıp sanki seninle beraber aynı balığı avlamış hissini yaşattığın için çok ama çok teşekkürler her yazında, hikayende aynı heyecanı yaşıyoruz amasyaya selamlar sevgiler.

5. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Tom amca, yine inanılmaz keyifli bir anlatım:) ellerine sağlık. senin av hikayelerini okumak benim için gazetede köşe yazısı okumak gibi oldu:) okumazsam aklıma takılıyor;)

6. anil20

anil20

Favori Kamış:
    gırgır dip takımı ve şamandıra
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 5 kg.
    tom amca tebrikler çok güzel anlatmışsın:)

7. ürgüpbalıkçısı

ürgüpbalıkçısı

Favori Kamış:
    her türlü olta takımı
    En İyi Avı:
    yayın:yaklaşık 5 kilo
    bu anıya konu olan avları yaşamak nasıl ki ustalık istiyorsa,o anıları aktarmak daha doğrusu okuyanlara yaşatmak da bir o kadar usta işi bence.emeğinize sağlık

8. omur78

omur78

Favori Kamış:
    KAMIŞ
    En İyi Avı:
    TURNA 3,80 Kg. 1997 Gölbaşı
    Tom amca maceraların ve hikayelerin içinde alınması gereken dersler çok güzel paylaşımlarının devamını bekler saygılar sunarım.