Av Sonu Dayak (!)

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında babacakka tarafından paylaşıldı.

1. babacakka

babacakka Murat Turan

Favori Kamış:
    OLTA,ZIPKIN
    En İyi Avı:
    YAYIN 12 kg,LEVREK (DENİZ)2-3 kg
    Hadi gaza iyice geldim.Size bir av sonucu yasadıklarımı ve Allah uzun ömür versin babamın bana verdiği bir dersi anlatmak istiyorum.Belki sirkülere uymayan arkadaşlar bir sonuç çıkarırlar bu anımı okuduktan sonra.Biz avcıları dışardan katil,öldürmekten zevk alan insanlar diye tanırlar.Ama insani özelliklerimiz bence diğer insanlardan daha fazla..vurulması yasak olan bir balıkla karşılaştığınızda o balığı vurmadan gidişini izlemek ya da sirkülere uymayan balığı geriye bırakmak ancak bizim yapabileceğimiz birşey.Şimdi gelelim benim olaya; Çocukken annemin çok dayağını yedim ama babam genelde bir laf söylerdi keşke derdim o lafı yiyeceğime beni eşşek sudan gelinceye kadar dövse..Babamdan yediğim tokatların sayısı 3 bilemedin 5 defadır.Bakın birkeresinde babamdan niye tokat yedim..Bana bu işi daha 3-4 yaşındayken İzmit'te tren garının arkasında yada sandalda öğreten (o zamanlar izmit körfezinin balığı bol ve yeniyordu) babamdır.Adamcağız benim karışan misinalarımı açmaktan kendi balık tutamazdı..Ortaokul öğrencisiyim ve Adana'dayız.Seyhan nehri şehrin içinden gecer..Ben boş vakitlerimde soluğu orda alır ya balık tutar yada balık tutanları seyrederdim.Barajdan dökülen yere gittim..Bir baktım kalabalık bir grup taşlık bir alana toplanmış ellerini suya daldırıp daldırıp balık çıkartıyorlar.Bir gittim o da ne.su bir yerde göl yapmış içi yayın (o bölgede 8 bıyık derler) dolu..Ama hepside ufak.Hemen çorabımı çıkartıp elime geçirdim ve başladım ben de balık yakalamaya.Yayınların en büyüğü yarım kiloyu geçmez,geçmiş gün tam hatırlamıyorum 8-10 tane yakalayıp sevinçle eve koştum.Babam lojmanın bahçesinde arkadaşlarıyla oturup tavla oynuyordu.yanına gidip balıkları sevinerek ve birazda gururlanarak gösterdim.Hiç tepki vermedi eve git geliyorum dedi.Ben de babamın tepkisizliğine şaşırarak eve yollandım.Lavoboya balıkları döküp temizlemeye başladım.Babamın tepkisizliğini herhalde tavlada yeniliyordur diye yorumlayıp keyifle balıkları temizliyordum.Babam daha gecen haftasonu tuzla gölüne gidip 2 gün yatıya kalmasına rağmen bu balıklardan 1 tane yakalamıştı.Aradaki tek fark onunku en az 10 kg falandı.Neyse uzatmayayım.babam eve gelip nerde bizim arslan balıkçı diye anneme sorup mutfağa yanıma geldi.Ben yüzümde gülümseme babama bakıyordum babam da bir bana bir balıklara bakıyordu..Ben babamdan aferin beklerken adam bana bir tokat patlattı ben yerde yıldızları saymaya başladım.Tabi ben şok.Beni odama yolladı ve git bu tokadı niye yedin düşün diye söylene söylene balkona çıktı.Tabi ben salya sümük ağlıyorum ama niye tokadı yedim hala farkında değilim.Tabi babam sonra açıkladı .Benim eve getirdiğim balıklar onun tabiriyle daha bebekti.5 yaşındaki çocuğu savaşa yollamak ne kadar büyük bir suçsa benim ki de o kadar büyük suçtu...Neyse,inşallah bu anımdan kurallara uymayanlar bir ders cıkarır. iyi ki bu forum var,iyiki sizler varsınız ve ben benim gibi düşünen büyüğünü küçüğünü bilen,aradaki sevgi ve saygıyı kaybetmeyen insanlarla beraberim..Rastgele...

2. OTTOMAN

OTTOMAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kilo aynalı sazan :(
    Benim eve getirdiğim balıklar onun tabiriyle daha bebekti.5 yaşındaki çocuğu savaşa yollamak ne kadar büyük bir suçsa benim ki de o kadar büyük suçtu...

işte bunu anlasak tuttuğumuz bebek balığı bırakmak bize nekadar zevk verir kimbilir

3. kemalyaman34

kemalyaman34 Kemal

Favori Kamış:
    Muhtelif çap ve markalarda makina ve kamış
    En İyi Avı:
    Turna : 72 cm.
    aaahhh aaahhh. adamın biri geçenlerde sazlıbosnada 20 cm lik yayını atmış kovaya. neymiş efendim akvaryuma atacakmış. yazık... bu zihniyet ne zaman bitecek.

4. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    babayın eline sağlık,ayrıca ellerinden öperim:D şaka bir tarafa ki sizin gibi bir arslanı kazndırmış;) paylaşımınız için teşekkürler.ayrıca kucağınızdaki meleğin diğer yanağına benden de bir öpücük.maşallah:p

5. mustafadinç

mustafadinç

Favori Kamış:
    Fiber olta
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg
    keşke vurmasaymış

Şimdi biraz aykırı olacak ama küçücük balığı yakalamak ne kadar yanlışsa küçücük çocuğa tokat atmakta en az onun kadar yanlış ben şahsen babasından çok dayak yemiş biri olarak çocukların dayakla doğruyu bulacağına inanmıyorum keşke size bunu sözlü olarak anlatsaymış ayrıntıya girip bunu bir kez daha yapmamanız gerektiğini söyleseydi her şeyin başı eğitim ve bu aileden başlar ama hadi sen bir daha tutmadın ya oradaki diğer insanlar çuvalla götürmeye devam etti cezasını kim çekti hepimiz sonuçta devletin insanları eğitmesi gerekir (rastgele)

6. macir_ertan

macir_ertan Ertan Çetin

Favori Kamış:
    Trabucco
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem-Z
    En İyi Avı:
    Yayın,Sazan,Turna
    Olan olmuş birkere.o yıllarda sirküler belkide olmadığı için veya vardı ise belli bir kurallara oturtulamadığı için baba kendi içgüdüsel sirkülerini konuşturmuş.herkesin sosyoekonomik,kültür ve görüşleri aynı olmayabilir.zamanla her şey değişiyor eskiden dayak biraz fazlaca olabilirdi,hastanelerde sigara bile içilebiliyordu,yaz kış isteyen istediği balığı belkide daha rahat bir şekilde tutabiliyordu,,,en azından evimizdeki çeşmelerimizden su içebiliyorduk.ama şimdi herşey aynı mı ya...? bizim Türk toplumumuzda bir gerçek de var ki ana ve baba herzaman haklıdır.ve o yüzdendir ki Allahımıza binlerce şükür batı toplumlarına nazaran ulus olarak daha güçlü bir aile ve merhamet duygularına sahibiz.ha birde devlet daha ne yapsın sevgili kardeşim bak bu işin kurallarını gösteren son yıllarda ciddi ciddi ve vatandaşın da sağduyusu ve bilinçle uygulamaya geçtiği kanun yazıları var.en güzel yol vatandaş vatandaşı bilgilendirecek.daha sonra da efendiler bir zahmet eline alıp kutsal kitabı açıp okuyacak bakalım ne denmek isteniyormuş...yok öyle köydeki vatandaşın bu bilgilerden haberi yokmuş da şuymuş buymuş,kardeşim almanya,fransa veya nebileyim avrupada yaşayan kağıt peçeteyle taaretlenen bir köylünün bunlardan yıllardır haberi varsa,benim köylerimdeki dayılarımın kardeş ve yeğenlerimin de elbirliği ile birbirimiz sayesinde haberleri olacak,haberdar olamamışsalar da bu güne kadar:bundan sonra olur...

7. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    Bende çok dayak yiyenlerdenim ama düşünüyorumda o dayaklar olmasa ben adam olmazdım:DŞaka bi yana gerçekten balık avlarken limitlerin altına inilmese çok güzel olacak.Bu foruma gelmeden önce sirkülerden haberim yoktu ama yinide 12 13 cm altındaki kefalleri alamazdım yazık diye:D;)

8. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish

Ertan Abim guzel anlatmis.Gelinde batida sevgiyle atilmis bir tokattan yoksunlarin nehale geldigini gorun. Elbette cocuk dovmek iyi bir sey degil.
    Ancak hikayeye konu olan baba gercekten siradanligi asmis bir insan.
    Evladina hayati boyunca 5 defa el kaldirmamis bir babanin bunun birini daha sirkuler bilinci ortada yokken, cocuguna dogaya saygi ve disiplinli yaklasmayi ogutlemek icin kullanmasi bence muthis. Bu yuzden hikaye ve paylasimda
    muthis. Boyle baba , boyle evladin harci olur ki eser ortada. Aslinda insanin
    kendini ifadesinde bazen ne gariptir ki siddet bile icinde buyuk bir sevgi barindirabilir. Insan "evladim bu sen degilsin, kendine gel" diye son care siginilmis bir tokatin ardinki sevgiyle, iki yuzlu kalp oksayan ama yalan kokan bir ovguyu secebilecek kalbe sahiptir.
    Garip ama gercek...

9. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish

Balik ve hayat arasinda mekik dokuyan, kisa ama derinlik dolu essiz paylasimlar.
    Ellerine saglik dostum.

10. babacakka

babacakka Murat Turan

Favori Kamış:
    OLTA,ZIPKIN
    En İyi Avı:
    Öncelikle bu başlıktaki yorumlarınızdan ötürü çok teşekkür ederim.Tabiki dayak atmak tasvip edilecek bir durum değil.Yazımda dikkat ederseniz eli öpülesi annemden cok dayak yediğimi belirtmiştim.Ama şimdi sorsanız niye yedin diye vallahi çoğunu hatırlamam bile; Ama babam farklıydı, zaten ondan cok az dayak yediğim icin niye dayak yediğimi hatırlarım. İnanın onlarda bana hep ders olmuştur.Çok olmuştur, yaptığım bir hatadan ötürü eğer annem akşam eve baban gelsin sölicem dedimmi anneme yalvarırdım söyleme diye anne ne olur cezamı sen ver ama babama söyleme diye.Niye ? çünkü babam dayak atmaz ama iki cümle ederdi. Sonrada ben kendi kendime kızardım.Eğer babam cok dayak atan birisi olsaydı inanın söylediği bir kulağımdan girer,diğerinden cıkardı.o yüzden iyi ki babam bana o tokadı atmış.Eğitimde önemli olan yaptırımın etki derecesidir.İsteyen dayak atar,isteyen laf söyler,isteyen başka bir şekilde cezalandırır, ama tabiki bence de doğru olan dayak atmamaktır.

Rastgele...

11. babacakka

babacakka Murat Turan

Favori Kamış:
    OLTA,ZIPKIN
    En İyi Avı:
    Hüseyin abi, güzel yorumundan dolayı sana ayrıca teşekkür etmek istedim. Yazının altına imzamı atarım. Var ol..

Rastgele..

12. natrix2

natrix2

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kefal 2,3 kg, 72 adet zargana
    Babanıza hürmetler.

Murat kardeşim, değerli bir babanıza hürmetlerimi iletirim. Böyle babalar bu toplumda çok olsaydı, kesinlikle sadece av alanında değil, her alanda daha kaliteli bir gençliğimiz olurdu.
    Burada zevk için, kendi egosunu tatmin için çocuk döven bir baba değil; bilinçli, ailesine, topluma, çevreye duyarlı bir baba var. Bu nedenle onun vurduğu yerden gül bitmiş. Saygılar.

13. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    keşke bu arabanın sahibinin babasıda dövseymiş hiç olmassa pazar günü 4 tane el kadar yayını öldürmeden geri bırakırdı boşuna dememişler dayak cennetten çıkmadır diye kimi insanlar başka türlü yola gelmiyor adam olamıyor

14. simendifer

simendifer Sennur

95 Model Fiat, Bakırköy tescilli. Hasan Can adına kayıtlı bir araç... Kim ki bu Hasan Can, tanıdığınız biri mi ? Adresini de bulabilirim. İsterseniz evlerine bir sirküler gönderip açıklama bile yapabiliriz. ;)

15. ozan

ozan Ozan

ya ne iş yapıyon sen şennur kardeşim :confused: 07 ATV 11 bu kimin ne iş yapar bu adam. adresini bulsan evine bi çıkrık makina yollasan olmazmı:)

16. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    Sennur bacı sirküleri biz toplanıp odun eşliğinde götürsek daha iyi olur diye düşünüyorum çünki bu adamlar ancak ondan anlar 10 cm sazanı 15 cm yayını kovasına atan adam ne anlar sirkülerden