Avlak Yolunda Suprize Bak

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında Huseyin Alp Arslan tarafından paylaşıldı.

1. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sabah gun isimadan yola ciktim. Istikamet Auckland'in bati kiyisinda, balikcilar arasinda cok meshur ve bir o kadar da tehlikeli Gannet Kayasinaydi.Yilin ancak 90 gununde balikcilik yapilabilecek sartlara sahip olan bu kayalik icin tahminlerim o gunun mukemmel olacagi dogrultusundaydi. Kiyidan iyi bir gunu yakaladiysaniz, bu kayaliklardan ne yakaliyacaginizi kimse kestiremez. Inanilmaz buyuklukteki mercanlar mi istersiniz, yoksa Yeni Zelanda ciplaklari mi(trevally), kahaiwai mi,kirlangiclar mi, peki ya sari kuyruklar?... Kopek baliklariyla gures tutmak, kulakli folyalarla ucurtma ucurtmak bile mumkun ?...Herseyin basi iyi bir gunu yakalamak. Hafta sonu olmayacak. Kalabalik. Hic cekilmez.Milli park burasi.Herkes gezmeye , balik tutmaya gelir hafta sonlari.Ruzgari yuzune almayacaksin.Canindan olursun. Gelgitin gelis suyunun ortalari, gunesin dogumuna denk gelecek, Tasman denizin de son uc gun firtina olmayacak. Mevsim uygun olacak. Evet butun bunlari yanyana getirip bir de kisisel dertlerinizi katarsaniz, o 90 gunden de haftalar silersiniz. Ama o gun hesaplar tamalanmis ve ongorum mukemmel gune yesil isigi yakmisdi.

Yildizlarin altina park ettim.Alacakaranlik acana kadar nevalemi yeyip, cayimi ictim. Sonra kamisimi kaptim, sirt cantami donandim.Firladim. Heycandan bacaklarim ceylan bacagi olmus, kayalar uzerinde sekiyor. Assagi yukari 200 m, okyanusa kafa tutarmiscasina bir burun gibi cikan bu kayalara erismek icin once yuksek bir tepeye tirmanmam , ardindan da burdan assagi inmem lazim. Bu sarp tepeye giden yol cok dik bir merdivenle orulmus. Kim takar... Ver elini adranalin... Ucuyorum.... Tam tepedeki duzluge varirdigimda her zaman biraz duraklarim.Hem bir nefes alir, hem de soyle bir etrafi keserim.Manzara nefistir. Dalgalari gozlemek, yukaridan bakarak geceden akintiyla yarilmis kanallari, oyuklari bulabilmek balikciligin bereketi icin onemlidir. Fakat kismette bugun baska bir goruntu var. Birden dikkatimi cekiyor.Sol tarafimda oylece duruyor. Anaaa! Bu ne?

[​IMG][/URL][/IMG]

Bir Yeni Zelanda Kurk Foku Kuzusu(New Zealand Fur Seal-Arctocephalus forsteri) cimenlerin uzerinde kocaman kocaman gozlerini acmis yatiyor. Korku bir anda beni sagima soluma baktirtiyor. Bu burdaysa anasi uzakta olamaz. Sabah sabah postakiyi, postaki fokuna kaptirmayalim.:eek:

Neyseki ana etrafta degil. Yalniz bu kuzucuk. Aklima sorular geliyor. Bu kadar yuksege kendi basina cikmis olamaz. O merdivenleri kayalardan tirmanamaz.
    Burda dogmus olmali.Fakat neden burasi? Dogum sancilarinin ansizin yakaladigi bir ana gozlerimin onune geliyor. Bu kayaliklarin asagi yukari bir kilometre aciginda kucuk bir ada var. Burda da bu foklarin kolonisi. Ana buyuk bir ihtimalle avlaniyordu.Gene buyuk bir ihtimalle buyuk bir tehlikeyi sezip dogumu adaya cikarak yapmaktan vazgecti. Kimbilir belkide bir buyuk beyaz veya katil balina surusu adaya cikis yolunda pusu atdi. O telasla bu kiyiyi bulup, yuksegin daha guvenli olacagini dusunup, belki 200 sarp merdiveni tirmanarak burada dogum yapmayi uygun gordu. Ahh ahh...Analar ne kahramandir.

[​IMG][/URL][/IMG]

Kamerama davraniyorum. Aceleyle bir iki poz cekip kosturuyorum gerisin geriye. Milli parkin bekcisini bulup, durumdan haberdar etmeliyim. Bu bolgeyi bu kuzucugun guvenligi icin insan trafigine kapatsinlar. Yoksa anne insanlari gorerek yavruyu emzirmekten urkebilir veya tam tersi strese girip bir insanin basina bela olabilir. Arabama varip , atliyorum. Az sonra bekcinin evinin kapisini caliyorum. Gencten nazik ifadeli bir insan aciyor kapiyi.Kisaca durumu acikliyorum. Tesekkur ediyor. Telefonuna davraniyor. Sonra aleti edavati toplayip kamyonetine atliyor.Ben arabamla onde ona yol gosteriyorum. Sonra park edip, malzemeyi yuklenip gidiyoruz kuzunun yanina.Patikayi sari seritler cekip kapatiyoruz. Kuzunun bulundugu alani genisce ayni seritlerle ceviriyoruz. Durumu ifade eden tabalalar dikiyoruz. Kamarayi bekciye vererek bu guzellikle bir fotografimi cekmesini istiyorum. Allahim bu ne guzel , ne kocaman, ne kadar teslim olmus, oylesi masum gozler... Pozumu veriyorum. Keyifle, nezaketle cekiyor resmimi bekci. Sonra el sikisiyoruz. Bu bugunku balikciliginda sonu.Kayaya giden yol kapandi.Can sag olsun. Neye niyet neye kismet. Hep boyle degil mi?

[​IMG][/URL][/IMG]

Assagi inerken gozum denizde, icimden bir ses ananin cok uzakta olmadigini soyluyor. Bu cefakar kahramani tanimak o kadar istiyorum ki. Yer gok duvami kabul ediyor. Yarin kenarina diz cokerek kayalari tariyorum.Bir plastik heykel gibi... Dalgalarin arasindan yekpare kayanin yuzune cikiyor. Muhtesem bir yaratik. Caktirmadan bir iki pozunu cekiyorum. Gene caktirmadan terkediyorum mintikayi. 18 ve 19 yuzyilda kurku icin acimasiz yontemlerle avlanarak neredeyse yok edilmenin esigine gelmis bu guzelligin, her seye ragmen yepyeni bir gelecege , daha sansli bir nesil yetistirebilmek icin verdigi cabaya saygi duyuyorum.

Herseye ragmen yep yeni bir gelecege , daha sansli bir nesil yetistirmek...
    Bu Yeni Zelanda kurk fokunun oldugu kadar bizim de cabamiz degil mi?

[​IMG][/URL][/IMG]

Son düzenleme: 1 Temmuz 2007
  2. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Hüseyin abi ne kadar şanslısınız ki yaşadığınız yerler bu tür anılara sahip olmanıza imkan veriyor.
    Ve yaşadığınız yerler ne kadar şanslı ki, doğanın dengesini bozmamak için sizin gibi bu derece bilinçli bir bireye sahip....

3. izzetbey

izzetbey

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    3,5kg Mığrı -700gr Somon-145gr Barbun-380gr Kötek-400gr Çupra
    Sevgili Hüseyin Bey size yakışan ve sizden beklenecek hareketi yine yapmışsınız,sizin gibi duyarlı,bilinçli ve nazik insanların varlığını görünce,tanıyınca inanın insanın içi hoş oluyor.Yine bize size Teşekkür etmek kalıyor ve iyiki varsınız diyorum....Saygılar

4. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    tebrikler alp abi super bir sabah gecirmissin...baliktan vazgecip o yavruyla ilgilenmen co guzel bir cok insan umarsamayip gider belik tutmaya calisirdi..sizi bu insaniyetli ve guzel davranisinizdan dolayi tekrar tebrik ediyorum....
    saygilarimla....

5. deePblue

deePblue na

ne denebilirki..tek kelimeyle harika..anlatımı okuyunca zaten kendimi rüyada gibi hissettim.sonrasında resimler..
    ufaklık adına size bir kez daha teşekkürler hüseyin abi.
    aman bizleri bu manzaralardan mahrum etmeyin..
    rastgele

6. Sevgili Hüseyin ;
    Duyarlı davranışın için çok çok teşekkürler.
    Aramızda milyonlarca kilometre uzaklık olsa dahi bizlere bu paylaşımı sunman ve yine bizlere uzaklardan insanlık daha ölmedi biz duyarlı balıkçıyız dediğin için çok ama çok teşekkürler.

7. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Tesekkur ederim Serdarim... Soyledigin her sey icin. Elimden geldigince buralari sizlere getirmeye calisacagim. Ama inan bana ulkemizin buralardan hic assagi kalmayacak guzellikleri ve dogal yasami vardir. Bu kadar dikkatsizlige ramen halen ayaktadirlar. Ornek veririm sayfalar yetmez. Sizlerin fotograflarinda oylesine guzellikler cikiyor ki bazen. Diyecegim birlikte olursak, bu ilhami
    Turkun ister memlekette , isterse ayagini bastigi her yerde islemeye ve bu sayfalara getirmeye calisirsak ulkemize cok buyuk bir faydayi yaratabilecegimize inaniyorum.Kendine iyi bak dostum. Kal saglicakla.

Cok Sagol Izzetcigim. Ayni sekilde benden sana... Birlikteligimizin bir birimiz icin yarattigi gucu tarif edemem. Karadenizimize iyi bak.

Dulger Baligiyla ilgili hazirladigim paylasimda yazdiklarina bir cevap yazdim. Sanirim gozunden kacti. Senin yardimini istedigim konular vardi. Bir goz atarsan sevinirim guzel dostum.Kendine iyi bak dostum.Kal saglicakla..

Guzel sozlerin icin cok tesekkur ederim Mustafa. Bu bir ani, uzerinden iki-uc sene gecti.O zamanlar ne boyle bir siteden ne de sizlerden haberim vardi. Iyi ki bu fotolari cekmisim. Bininci mesajim guzel bir paylasim olsun istedim.Bunu cikardim. Buyuzden begenmeniz beni cok mutlu ediyor.32 sene balikla denizle bunlarla orulu. Naklen yada anilardan daha cok konu cikar sizin gibi guzel dostlarla paylasacak. Kendine iyi bak dostum.Kal saglicakla.

8. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    hüseyin abi yine çok güzel bir paylaşım teşekkürler

9. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Tebrikler, Hüseyin Alp abi...

Tam sizden beklenen bir hareket doğrusu. Varsın olsun balık olmasın be defa....
    Yakalayacağınız en iyi balıktan dahi daha çok haz vermiştir bu size.

Dilerim umtlarınız gerçek olur ve yepyeni bir geleceğe, daha şanslı bir nesil yetişir. Buna şu günlerde çok ihtiyacımız var doğrusu, hele de var olanları birer birer tükettiğimiz şu günlerde, yeni neslin şansa çok ihtiyacı var...

10. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Bu tur paylasımlar okuyanların kendi iclerindeki doga sevgisini kesfetmelerine sebep oluyor.Paylasımı okuyanlardan bir tanesini bile bu tur duygularla donatırsak buyuk kardayız demektir.Bu yuzden bu tur paylasımların artması ÇEVRE icin cok onemlidir.
    Yasadıgınız bu ozel anları bizlere aktardıgınız icin size cok tesekur ediyorum.
    Eşsiz davranısınız için sizi tebrik ediyorum..

11. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Tebrikler hüseyin abi, Belki bir sonraki balığa gidişinde bu yavru sana balık yakalayıp getirir :)

12. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Bizler neden ısrarla ''Amatör'' kelimesini vurguluyoruz,işte bu yüzden...Bizler sadece balığı değil doğadaki tüm canlıları seviyoruz,bizler yanlızca bugünkü yakalayacağımız balığı değil,çocuklarımızın da yakalayacakları balıkları düşünüyoruz ve en önemlisi bizler balığıyla,insanıyla,binbir türlü canlısıyla bizlere kocaman bir pakette aramağan gibi sunulan doğayı seviyoruz.

Hüseyin Alp Abimi bize bu duyguların hepsini bir solukta tattırdığı için tebrik ediyorum...

13. poseidon911

poseidon911 Umit

Favori Kamış:
    Daiwa r'nessa RN 802 MHFSAF --- Shimano AX27MH --- Shimano beastmaster AX240MH
    Favori Makine:
    Abu Garcia Cardinal
    En İyi Avı:
    levrek 7.00gr
    Dedigin gibi Huseyin abi o av mevsiminden dogru hesaplar yaparak haftalar cikartmak zorunda kaliyoruz.Buradada ayni sorun var.O bakimdan baligi bos verip yavru ile ilgilenmen cok buyuk,takdir edilecek bir davranis.Insallah gelecek avin bol olur.

14. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Degerli yorumlarin icin ben tesekkur ederim Ahmet. Sadece manzaralar mi?
    Daha bir birimizle paylasacak cok seyimiz olacak insaallah.Sen hic merak etme.
    Kendine iyi bak dostum.Kal saglicakla...

Meslekdasim ben tesekkur ederim sizlerin gunlere, saatlere sigmiyan ozverinizle
    hepimize yarattiginiz bu platform icin. Sayenizde hepimiz bir tada kosabiliyoruz,
    bir birimize uzanabiliyoruz. Sahsima ifade ettiginiz, bu sitedeki butun kalplerin turkusu...Dahasi da insaallah aramiza katilacak. Kal saglicakla adamim. Kendine iyi bak.

Koral, ilgi gosterdigin , zamanini verip okuyup, yorum yaptigin icin ben tesekkur ederim. Daha iyisini bir birimize sunacagiz. Cunku biz ve duslerimiz buna deger. Kalsaglicakla dostum. Gorusmek dilegiyle.

Tesekkurler, guzel dileklerin ve destegin icin Gokhan. Insanlar sanslarini kendileri yaratir.El ele verirse amaclarini sans olmaktan da cikarir. Ruyalari gercek olur, onlerine serilir. Sadece benim degil bu sitede ki butun dostlarin kalbi ve umudu boyle. Paylasimlarinda ki askta, birbirimize davranislarimizdaki
    incelikte... Daha yuksegi arayan tutumlara verilen destekte... Bu muhabbete
    sabirla katacagimiz her dostun boylesi bir nesli yaratacak tohum degil, tohumlar sacan agac olacagini ben gorecegimize eminim. Kendine iyi bak.
    Mukemmel paylasimlarinda tekrardan gorusmek dilegiyle.

Hakan Bey, hepimizin kalbi ve amaci ancak bu kadar oz ve guzel ifade edilebilirdi. Desteginiz ve yuksek yorumlariniz icin cok tesekkur ederim.
    Bu site bu prensiplerle her gun sevgiyle , her uyesinin ozverisiyle bu kari yaratiyor. Bizler burda oldugumuz surece de yaratmaya devam edecek.
    Aramizda oldugunuz ve boylesi bir kalbi bu kadar guzel ifade edebildiginiz icin
    size tesekkur ederim. Kendinize iyi bakin. Saglicakla kalin.

Sag ol Emre, insaallah hepimize getirir. Baliklarini , paylasimlarini ozledim.
    Ben sirayi savdim , sira simdi sende. Rastgelsin, gorusmek dilegiyle dostum.

Ufuk desturumuz budur ve bundan guzel ifade edilemez. Cok tesekkur ederim.
    Boylesi yuksek bir yorumla geledigin icin ben seni tebrik ederim. Gorusmek dilegiyle, kal saglicakla...

Insaallah Umit, insallah hepimizin gelecek avlari ve kismeti bol olur. Hepimizin samimi katkilarla , birbirimize katdigi bu dilektir. Cok oznel calismalarla olusturdugun paylasimlarini cok ozledim. Kir artik su seytanin bacagini.
    Gorusmek dilegiyle , kendine iyi bak dostum.

15. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Namik Ustadim cok sag ol. Keske bende sendeki hiciv, sendeki
    gulumseyen zeka olsa. Sen bunu bir de yakindan gorseydin, icinin yagi erir, sahile cadir kurar, butun becerikliliginle site ailesini foka yardim fonundan haraca kesip, yavrunun degil bir iki haftasini, bir omrunu kurtarirdin.:D

16. Yüreği sevgiyle dolu bir arkadaşımızsın,senin gibi harika bir insanla dost oldugumuz için kendimizle gurur duyuyoruz.Yaptıgın duyarlılık için Allah senden razı olsun güzel insan:)

17. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Can'im cancagizim... Ben ancak sizin guzelliginize ayna olabilirim. Bana boylesi bir isigi yansittigin icin sana cok tesekkur eder, o gururun sahsima ait oldugunu ifade etmek isterim. Saglicakla kal guzel kardesim, kendine iyi bak.

18. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    sevgili hüseyin çok zor bulunabilen bir avgününü ve çeşit çeşit balıkları kaçırmışsın ama insanlık uğruna önemli bir kazanç elde etmişsin orada yaşayan insanların yapılarını düşüncelerini bilemiyorum ama bildiğim bir şey varki belki sen o gün balığa gitmeseydin kim bilir o yavrucağın başına neler gelirdi keşke herkes senin kadar fedakar olabilse bir çok insan tanıyorum umursamazdı bile bakar geçerdi seni canı gönülden tebrik ediyorum saygılarımla

19. Gercekbalikcilar

Gercekbalikcilar Eyup Ünal

Favori Makine:
    daiwa/schimano
    En İyi Avı:
    40/ 180
    Hüseyin abi sen süpersin ve cok duyarli bir insansin.

Avlandigin yerlerin mansarasida cok güzel.

Tbr.

20. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Aytekin'cigim , nazik ovgulerin bana buyuk destek oluyor. Senin de butun gucunle insanlarla olabildigince nezaketle nasil ilgilendigini , yardimci oldugunu, super balikciliginla hem siteye degerli calismalar katip, hem de cevreye saygi bilincini ne kadar yurekten isledigini goruyor ve cok tebrik ediyorum. Sizin gibi degerli dostlarla olmak buyuk mutluluk veriyor bana. Gorusmek dilegiyle kal saglicakla dostum.

Eyup ve Taner dostlarim. Cok tesekkur ederim. Inanin sizlerde cok degerli paylasimlar cikararak siteye cok ozel bir guc ve tat veriyorsunuz. Sizlerle
    gorusmeyi ve daha iyisini cikara bilme yolunda fikir alis-verisinde bulunabilmeyi
    cok isterim. Dostlugunuz goz kamastirici. Ve inanin bana duyarlilik konusunda
    paylasimlariniz daki titizlik sizlerinde ne kadar yuksek kalpli oldugunuzu o kadar guzel gosteriyor ki. Kendinize iyi bakin. Paylasacak daha cok guzelliklerimiz olacak...