ay ışığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında ozgun tarafından paylaşıldı.

1. ozgun

ozgun

Favori Kamış:
    olta takımları
    En İyi Avı:
    sazan 12 kg
    arkadaşlar yine sizlerin tecrübelerine ihtiacım var
    bunca yıldır göletlerde balığa gidiyorum.gittiğimiz zaman da geceliyoruz ne zaman gittiğimizde ay ışıgğı olsa o gün büyük ihtimalle balıksız veya tek tük balık alıyoruz.ay ışıgı olduğunda bildiğiniz değişik teknikler varmı
    varsa bilgilendirebilirmisiniz
    şimdiden teşekkürler.hepinize rastgele

2. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Ayışığında,özellikle dolunay zamanı balık tuttuğumu hatırlamam.

3. Muammer

Muammer Muammer

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın 17 kg
    Bence göl ve göletlerde dolunay olduğunda dahi,sazlıkların dipleri her zaman balık verir.denemende fayda var . Rastgele

4. ertugrul

ertugrul ertugrul

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1,5 kg sazan
    ay ısıgının yogun oldugu ve havanın serin geçtigi günlerde göletlerde, gölde
    büyük balık tutmak daha kolaylasır. ay ısıgından dolayı avcının işide kolaylasır.
    heleki sabahlıyorsanız mutlaka avlandıgınız bölgeyi yemlemenizde fayda var.

bol bereketli avlar dilerim

5. cengiz dagtekin

cengiz dagtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    eşkina 2,150kg
    göl ve göletlerdeki durumu bilmem ama dolunay olduğu zaman denizde güzel balık oluyor.ben özellikle bu zamanı beklerim.

6. ergungorgun

ergungorgun

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 8 kilo
    uğur abi merhaba, ay ışığı konusunda göl balıkcığında tam bir tespit yapamıyorum çünkü iki zamanda da güzel balık almıştım. ama akarsular dolunay zamanı balık vurmuyor...
    görüşmek üzere . rastgele...:)
    4 temmuz sabahı kısmet olursa kırşehir deyiz uğur abi.

7. orumar

orumar ömer yılmaz özcan

En İyi Avı:
    14 kğ sazan
    kardeşim bende ay ışıgı oldumu sevinirim çünki en çok balığı dolunayda yakalamışımdır amma ay olduğunda çok ama çok sessiz olmak lazım ve hele ateşi suya dogru yakmamak lazım valla tecrübemle sabit bu sazan huylu hayvan kafasını çıkarıp gözetlediğine şahit oldum ikizcede ( ank.) sessiz oldukça ışıksız gerçi her gece avda böyle olmak lazım ama dolunayda daha fazla dikkat lazım 2-3 metreden balıkaldım ben.

8. gezgin_18

gezgin_18

Favori Kamış:
    Makaralı olta Dip Küspe
    En İyi Avı:
    Çanılıdan 4.750gr sazan
    arkadaşlar ben herzaman ayın olduğu geceyi sevmişimdir çünkü herseferinde almışımdır balığı .
    buna cevap olur sanırım ankara eğmir gölünde çobanoğlu restuarnt var hava kararınca göl üzerine projöktör yanar ve o ışığa nezaman baksan mutlaka balık görmüşümdür çünkü ışığa toplanıyor hayvan

9. gezgin_18

gezgin_18

Favori Kamış:
    Makaralı olta Dip Küspe
    En İyi Avı:
    Çanılıdan 4.750gr sazan
    hatta bir kaç seferinde haymana dikilitaşda arabanın farlarını göle doğru yakmıştık arabayı çevirirkenden makaranın birini çiğnemiştik bizim kısanın yüzünden

10. kykh

kykh

s.a.

Gece avında dolun ay zamanı ii bir gece avı zamanıdır tabi olta ile kastım suda işik olduğundan avcı balıklar avlarını kovalamaya devam ederler ve arada sizde nasiplenirsiniz. Yani bence bu arkadaşımın tutamamasına bence kısmet dendir. Lakin ayın olduğu gecelerin sabahlarıda oltalara balık pek vurmaz olur geceden doyuyo tabi demi :)
    Gece kullanılan yemin rolü büyüktür proteini bol ve kokusu yogun yemler tercih edilmelidir !

Son düzenleme: 4 Temmuz 2006
  11. kendimi yazılanlara öyle bir kaptırmışımki :D hele ORUMARIN yazdığı bu yorumuyla sessizliğe büründüm, sanki balık kacacakmış gibi klavyeyede yavaş yavaş dokundum :D, çok güzel bir yazı dizisi olmuş ...çok bilğilendiriçi TEBRİKLER :)

12. ikus26

ikus26

Favori Kamış:
    makaralı dip.
    En İyi Avı:
    3 kg sazan
    ay ışığının çok fazla önemi yok sen dolunay olduğu zamanları balığa git çünkü dolunayda gel-git fazla olur balık fazla gezer ve ay yarımkende şansın var
    ama ay hilal ise olta bile atma şansın çok düşük olacaktır..

benim kullandığım bi saat var ay zamanını gösteriyor( CASIO FT-2000 FISH IN TIME)bulunduğunuz yerin enlem ve boylam ına göre çalışıyor

dolunayken gün içinde balık şansınız %50 ve ay resimde görünen konumlara geldiğinde şansınız dahada artıyor çünkü bu konumlarda gel-git daha fazla oluyor..

ay yarım iken

ay hilal iken

ben yaklaşık saati 5 yıldır kullanıyorum aynı gölde aynı sezon içinde farklı zamanlarda saatin gösterdiği bilgilerin doğruluğunu gördüm.
    özellikle denizde hilal olduğunda balık saat göstermediğinde hiç balık alamadığım zamanlar oldu

13. ozgun

ozgun

Favori Kamış:
    olta takımları
    En İyi Avı:
    sazan 12 kg
    slm

paylaşımın için çok teşekkür ederim
    aradığımı buldum saol

14. AKS

AKS

tatlı suda ay ışığı veya rüzgarın yönü gibi konular bence tamamen etkisiz eleman...ayın her halinde veya rüzgarın her konumunda balık tuttuğumuz veya eli boş döndüğümüz zamanlar olmuştur....sezonun acıldığı şu zamanlarda gidilen her barajın veya gölün sularının yüksek olduğunu görürüz işte en önemli etkenlerden biri suların yüksek olması ve oltayı istenilen noktaya düşürememiz... ikinci önemli noktada suyun sıcaklığı ve ancak verimli avlaklarda yüksek rakım nedeniyle sular tam anlamıyla ağustos ve eylülde ısınıyor ve bizlerde sezonun acıldığı şu sıralar hüsran yaşıyoruz...

Son düzenleme: 6 Temmuz 2006
  15. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    Meriç kardeş haklı bu konuda,turna,sudak(tatlısu levreği)gibi avcı balıklar,ay ışığının bol olduğu geceler avlanırlar,bu sebeple gündüz özellikle sabah erken av vermezler,fakat öğlen ve öğleden sonra avbaşlar.
    dolunaylı geceleri boşgeçirmeyin,fazla olmasada muhakkak turna veya sudak
    avlayabilirsiniz.fakat gece atışlarınızda kıyıdan,mümkün olduğunca sessiz ve aynı noktaya en az 10 kez atış yapın(gece balıkdaha uyuşuk olur)tabiki kıyıya paralel,
    FATİH-1971

16. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Pek katılmıyorum size..Ayışı ve Rüzgar en az suyun yüksekliği kadar etkili.Yayın avı için mesela ayışığının olmadığı geceler daha iyi olur diyorlar ama yukarıdaki söylenenlere göre biraz sanki ters gibi geldi bana. Gece ayışığında veya zifiri karanlık ortamda her sezon 4-5 defa av yapmama rağmen hiç istediğim balıkları yakalayamadım. Bazı işlerde nasip oluyor. İstediğimiz kadar ayışığı rüzgar vs. diyelim, olmadıktan sonra hiç olmuyor. Balık geldi mi de gece gündüz, gürültü sessizlik vs. farketmiyor.