Ay Takvimi

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında hakibis tarafından paylaşıldı.

 1. hakibis

  hakibis

  Mesajlar:
  60
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
 2. sinansarma

  sinansarma

  Mesajlar:
  147
  Şehir:
  mersin
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  7 kg Halili+2850 gr kofana
  takvime bakmadan balığa çıkmayın

  hakan kardeş sağolasın Ne zamandır aklımdaydı bu takvim.Bende ufak bir değişiklik yaptım.kırmızı çarpı işareti olan günlerde balığa gitmeyi biraz erteleyelim.tabi kısmet işi.Ancak Balıkçı bilir ki ay olduğu zaman balık yapmaz.takvim ağustos ayı içindir.
  [​IMG]
   
 3. hakibis

  hakibis

  Mesajlar:
  60
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  Eyvallah kardeş,

  de ben mi yanlış biliyorum :confused: benim bildiğimde tam tersi dolunay zamanı iyi balık yapar diye ama tabi ben dün 1 bugün 2 balıkçıyım :rolleyes: daha açığa çıkmadım. Ustalarımız bu konuda beni aydınlatırlarsa sevinirim.

  saygılarımla
   
 4. sinansarma

  sinansarma

  Mesajlar:
  147
  Şehir:
  mersin
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  7 kg Halili+2850 gr kofana
  valla ben ay olduğu zaman yapmıyor biliyorum.Ve ay olduğu zaman balık yapmamıştı.
  evet ya bilen ustalar varsa tam emin olalım.Doğrusu nedir Arkadaşlar?
   
 5. hakibis

  hakibis

  Mesajlar:
  60
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  walla hocam ben dün 1 bugün 2 balıkçısıyım. katedeceğim daha çok yol var ama ustalarımızdan aldığımız bilgiler şu şekildedir;

  http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=1249&highlight=dolunay

  ayrıca ustam ISKATARYA ile dolunayın son 2 günü olan haftasonunda açılma planları yapıyorum. o da dolunay zamanı özellikle mırmır,karagöz,sargos gibi balıkların iyi avlandığı konusunda beni bilgilendirdi.

  tabi her yiğidin kendine has bi yoğurt yiyişi var tabi :cool:

  saygılarımla
   
 6. ist balıkcısı

  ist balıkcısı

  Yaş:
  49
  Mesajlar:
  653
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  şeyan olta -surf kamış
  En İyi Avı:
  daha öğrenecek çok şey var
  vaybe bende yarın akşam balığa gidik sabahlayayım diyordum . usta abilerimiz yorum yapın mutlaka sabaha kadar aylak aylak oturmayalım ya
   
 7. atesh

  atesh

  Mesajlar:
  91
  Şehir:
  İstanbul / Küçükçekmece
  Favori Kamış:
  Olta bazen zıpkın
  En İyi Avı:
  ?
  usta sayılmam ama...

  dolunayın balık avlamak için uygun olmadığı söylenir. zannederim misinanın yakamoz yapıp görünmesine bağlıyorlar... ama 10 sene kadar önce dolunay zamanı eşkinayı iskorpiti kırdığımızı bilirim. zaten balık bolluğunda şartlar çok önemli olmuyor boş iğneye bile balık atlar.
  Bence hava şöyle böyle diye balığa gitmemek olmaz ( kıyıdan ). Deniz havası bile almak 1 kilo balığa bedeldir..:)

  rast gelsin:)
   
 8. ist balıkcısı

  ist balıkcısı

  Yaş:
  49
  Mesajlar:
  653
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  şeyan olta -surf kamış
  En İyi Avı:
  daha öğrenecek çok şey var
  ne demek ateş abi usta değilim bizleren bilgili ve tecrübeli olduğunuz kesin. ama dediklerinize katılmamak imkansız en azından hava alır o sakinliği yaşarız ayrıca birde tecrübe ederiz bakalım dolun ayda balık çıkıyormu çıkmıyormu değilmi ama
   
 9. hakibis

  hakibis

  Mesajlar:
  60
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  yukarıda daha önce vermiş olduğum forumumuza ait linkte bu konuyla ilgili yapılan yorumların %99 u tatlısu balıkçılığıyla. ancak ben beklerdim ki "deniz ustaları"mızın bu konuya ait bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşalarını :(
  neyse balık işi sabır işi, bizde ustalarımızı sabırla bekliyeceğiz . . .

  saygılarımla
   
 10. [​IMG]

  YAKAMOZ, (Bioluminicence)

  Türkçe okunuşu Biyoluminesans.
  Genellikle yanlış bilinen "Yakamoz" ayışığının suya, denize vuran yansıması değildir. Yakamoz bir canlıdır, latince ismi Noctiluca Milliaris olan bu canlı, bir biçimde ateş böceğinin denizde yaşayan versiyonudur. Luminisens maddesini vücudunda barındıran bu canlıya dokunulduğunda bir ışık saçar. Bu canlı bir planktondur, yani milimetrik boyutlarda bir canlıdır. Bunlardan milyonlarcası bir araya geldiğinde geceleri bir kayık geçerken, veya bir balık sürüsü geçtiğinde bu canlılara çarparak ışık çıkartmalarına neden olurlar.

  O yüzden balıkçı sandallarında yüksek bir direk ve bu direğin ucunda oturulacak bir yer vardır. Gırgır motorlarının köprülerinin çok katlı ve en üst kattan bile kumanda edilebiliyor olmalarının bir sebebi de budur. Balıkçılardan biri buraya oturarak ay olmayan geceleri balıkların yakamoz yaparak geçtikleri yolları görüp dümenciyi oraya yönlendirirler veya doğrudan kendileri tekneye (gemiye) kumanda eder. O yüzden Lüfer avlarken Lüks ışığı kullanılır, ışık balık gelsin diye değil misinanın değdiği, yakamozların çıkardığı ışıktan Lüfer korkmasın diye Lüks ışığı ile yakamoz ışığını öldürmek için kullanılır.

  Kelimeleri harcarken yanlışlara düşmeyelim. Esasında Yakamoz (eğer göreniniz varsa bilir) olağan üstü bir şeydir, Yakamoz olduğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi olur. Ama bunun için ay ışığı olmaması gerekir. Ay ışığında (daha baskın olduğu için) göremezsiniz. O kadar muhteşemdir ki, o anda tüm romantizm biter sanki uzaylılar gelmiş gibi denize yönelirsiniz. Birde Yakamozlu ve Ay ışıksız gecelerde denize girince pırıl pırıl uzaylı gibi olursunuz. Özellikle gece dalışlarında (scuba) dalış sonrası su yüzeyine çıkınca yakamozlar binlerce yıldız halinde parmaklarınızın arasından büyüleyici biçimde geçerler.
  ======================================================================-

  şimdi arkadaşlar bu bilgiler doğrultusunda, gece ay yoksa denizde misinalarımıza ve tekne ipine çarpan bu küçük yaratıklar, bunların floresan gibi yanmasına sebep olup, balıkları ürkütmektedir. yukarıda da izah edildiği gibi, gece lüfer avında, özellikle dolunay çıkana ve yakamozların ışığını bastırana kadar lüks lambalar yakılır.

  demek ki, dolunay bize gerekli.....

  ha burada bir ikilem oluyor tabi. ağ bırakmak ve sarmak suretiyle balık avlayanlar için dolunaysız bir gece, oltayla ve misinayla avlanan bizim gibi amatörler için dolunaylı gece...
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 11 Ağustos 2006
 11. sinansarma

  sinansarma

  Mesajlar:
  147
  Şehir:
  mersin
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  7 kg Halili+2850 gr kofana
  değerli abicim Arif bu açıklaman için tesekkürler.Çok yararlı bir bilgi olmuş.Ancak olta avcılığı yaparken ay olmasın deniliyor.Ben hep böyle bildim.Tabi senin açıklaman bilimsel oldu ama yinede yıllanmış ustalar diyorki; ay olduğu zaman balık denizde ne varsa ne yok görüyor.Bundan dolayı yem sıkıntısı çekmiyor.ve bizim saldığımız yeme iştahla saldırmıyor veya vurmuyor.Senin açıklamanda tastikliyor.Ay çıktığında Yakamozları bastırıyor.Demekki yakamozlardan daha fazla aydınlık oluyor.Sen ne düşünürsün bilmem.Ama yinede doğrudur.olabilir.Ben birde tecrübelerini paylaşacak arkadaşları,abileri bekliyorum.
   
 12. hakibis

  hakibis

  Mesajlar:
  60
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  Arif kardeş, vermiş olduğun bilgi teknik olarak çok değerli :cool: Sinan kardeşimizin de dediği gibi Ustalarımızın da tecrübeleriyle sabitlersek konuyu daha da pekiştireceğiz.

  REİS başta olmak üzere tüm ustalarımızı bekliyoruz konumuza !!!

  saygılarımla
   
 13. smyrna

  smyrna Sevil Kurtoğlu

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  7.772
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  olacak inşallah
  Sevgili Hakan açmış olduğun konu hepimizi doğrudan ilgilendiren bir konu.Arif arkadaşımızın yapmış olduğu açıklama ile iyice pekişmiş .Sabitlenmesi konusunda hemfikirim .Teşekkür ederim :)
   
 14. Çok özür dilerim amaa....
  Ben bu görüşe pek anlam veremedim..
  Ay ışığında ben çok balık aldığımı hatırlarım.
  Ama bezen de alamadığımı.
  Bence biraz zıt bir konu
  Ya benim şansım vardı (veya nasibim) veya kullandığım takımdan kaynaklanan bir durum du.
   
 15. cini

  cini

  Mesajlar:
  5
  arkadaşlar aranızda yeniyimn ama balıkçılık konusunda ukalalık etmeden bilkgilerimi sizlerle paylaşıcam...

  bunlar denemelerle sabittir..

  ay ışığıula ilgili konuya gelince...artık yeter dedim ve mudanya taraflarında bir limandan tam 4 tane olta attım 2 şer metre aralıklarla..akşam saat 10 da başladım ve sabah 4 e kadar...ve bunu 3 gece üst üste denedim..yalnız attığım 3 oltayı ucuna zil takarak sabitledim ve bir oltayla da sürtme yaptım..son 3 gece de toplam 18 mırmır...ama daha can alıcı sonuç tam tepemde ampul gibi sarkan ay ışığında yaptım bunları ve 18 mırmırın 15 tanesi sürtme yaptığım oltaya geldi...sürtme derken mesela oltayı atıyorum ve yaklaşık 5 dk aralıklarla 40 cm 50 cm kadar çektiriyorum...sürtme yaptığım oltayı çekmek yaklaşık 20 dk falan sürüyo..

  tahmin ediyorum aldığım mırmırlar gece yaylıma çıktılar ve oldukça fazlaydı ama nerdeyse sadece sürtmeye gelmesi bana göre (ukalalık yapmıyorum:) )ay ışığında yemi görmesi açısından çok önemli..
   
 16. diamondsfocus

  diamondsfocus

  Mesajlar:
  65
  Şehir:
  Kütahya
  Favori Kamış:
  Sadece Olta Avcılığı
  En İyi Avı:
  Levrek 8,1 kg ; Lüfer 1,15 kg ; Akye 4,5 kg ; Orkinos 30 kg ; Fangri 2,45 kg ; Çipura 1,15 kg
  AV TAKVİMİ ( Hangi gün, hangi Saat Balık)

  Merhaba Arkadaşlar
  Sizlerle paylaşmak isteğim bir Bilimsel Program yardımıyla üretilmiş Av Takvimi var..
  Ben uzun yıllardır bu programı kullanıyorum ve pek yanıltmadı diyebilirim...
  Program hakkında çok fazla konuşmaya gerek yok sadece bilgileri alıp denersek verimliliğini tartışabiliriz.

  Aşağıda şimdilik sadece İstanbul, İzmir ve Ankara için Av Takvimini hazırladım.
  Başka İllerden de talep olursa onları da ekleyebilirim.
  Av Takvimi 06 Eylül - 06 Ekim 2006 Tarihleri arasında kullanılmak üzere çıkartılmıştır.
  Major Peak ve Minor Peak olarak ikişer Saat tanımlaması vardır...
  Bu Saatler o güne ait en verimli olacak 1 Saatlik bölümün tam ortasını göstermektedir... Yani bu saatlerin yarım Saat öncesi ve yarım saat sonrasını kapsayacak şekilde balık tutuyor olmalıyız...
  Örnek : Major Peak 1 : 12.30 ise..............Saat 12.00 ile 13.00 arası balık tutmalıyız. ( O günün en verimli zamanı ).

  Major ve Minor zamanları için de aynı şey geçerli... Ancak Major Peak lerin arkasında yıldız sayısının fazla olduğunu göreceksiniz... Bu da verimlilik yıldızıdır... Ne kadar çok yıldız o kadar iyi !!

  Av Takvimi 06 Eylül - 06 Ekim 2006

  İzmir 07 Eyl., 2006, Per.
  Gün Doğuşu: 05:36 Gün Batımı: 18:27
  Dolunay, Çok iyi Av günü
  Major Peak 1: ==:== ****
  Major Peak 2: 11:38 ****
  Minor Peak 1: 05:26 ***
  Minor Peak 2: 17:51 ***

  İzmir 08 Eyl., 2006, Cum.
  Gün Doğuşu: 05:37 Gün Batımı: 18:25
  Dolunay, Çok iyi Av günü
  Major Peak 1: 00:07 ****
  Major Peak 2: 12:32 ****
  Minor Peak 1: 06:19 ***
  Minor Peak 2: 18:44 ***

  İzmir 09 Eyl., 2006, Cmt.
  Gün Doğuşu: 05:38 Gün Batımı: 18:24
  Dolunay, Çok iyi Av günü
  Major Peak 1: 00:59 ****
  Major Peak 2: 13:24 ****
  Minor Peak 1: 07:12 ***
  Minor Peak 2: 19:37 ***

  İzmir 21 Eyl., 2006, Per.
  Gün Doğuşu: 05:50 Gün Batımı: 18:03
  Yeni Ay, Çok iyi Av günü
  Major Peak 1: 11:16 ****
  Major Peak 2: 23:41 ****
  Minor Peak 1: 17:28 ***
  Minor Peak 2: 05:03 ***

  İzmir 22 Eyl., 2006, Cum.
  Gün Doğuşu: 05:51 Gün Batımı: 18:01
  Yeni Ay, Çok iyi Av günü
  Major Peak 1: 11:54 ****
  Major Peak 2: ==:== ****
  Minor Peak 1: 18:07 ***
  Minor Peak 2: 05:42 ***

  İzmir 23 Eyl., 2006, Cmt.
  Gün Doğuşu: 05:52 Gün Batımı: 18:00
  Yeni Ay, Çok iyi Av günü
  Major Peak 1: 12:32 ****
  Major Peak 2: 00:07 ****
  Minor Peak 1: 18:45 ***
  Minor Peak 2: 06:20 ***

  İzmir 24 Eyl., 2006, Paz.
  Gün Doğuşu: 05:53 Gün Batımı: 17:58
  Yeni Ay, Çok iyi Av günü
  Major Peak 1: 13:12 ****
  Major Peak 2: 00:47 ****
  Minor Peak 1: 19:24 ***
  Minor Peak 2: 06:59 ***

  İzmir 06 Eki., 2006, Cum.
  Gün Doğuşu: 06:05 Gün Batımı: 17:38
  Dolunay, Çok iyi Av günü
  Major Peak 1: 23:34 ****
  Major Peak 2: 11:09 ****
  Minor Peak 1: 04:56 ***
  Minor Peak 2: 17:21 ***

  İzmir 14 Eyl., 2006, Per.
  Gün Doğuşu: 05:43 Gün Batımı: 18:15
  Yarım Ay kapanış, İyi Av günü
  Major Peak 1: 05:37 ***
  Major Peak 2: 18:02 ***
  Minor Peak 1: 11:49 **
  Minor Peak 2: ==:== **

  İzmir 15 Eyl., 2006, Cum.
  Gün Doğuşu: 05:44 Gün Batımı: 18:13
  Yarım Ay kapanış, İyi Av günü
  Major Peak 1: 06:35 ***
  Major Peak 2: 19:00 ***
  Minor Peak 1: 12:47 **
  Minor Peak 2: 00:22 **

  İzmir 30 Eyl., 2006, Cmt.
  Gün Doğuşu: 05:59 Gün Batımı: 17:48
  Yarım Ay başlangıç, İyi Av günü
  Major Peak 1: 18:07 ***
  Major Peak 2: 05:42 ***
  Minor Peak 1: ==:== **
  Minor Peak 2: 11:54 **

  İzmir 01 Eki., 2006, Paz.
  Gün Doğuşu: 06:00 Gün Batımı: 17:46
  Yarım Ay başlangıç, İyi Av günü
  Major Peak 1: 19:05 ***
  Major Peak 2: 06:40 ***
  Minor Peak 1: 00:27 **
  Minor Peak 2: 12:52 **

  Ankara 07 Eyl., 2006, Per.
  Gün Doğuşu: 05:21 Gün Batımı: 18:10
  Dolunay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 23:51 ****
  Major Peak 2: 11:26 ****
  Minor Peak 1: 05:13 ***
  Minor Peak 2: 17:38 ***

  Ankara 08 Eyl., 2006, Cum.
  Gün Doğuşu: 05:22 Gün Batımı: 18:09
  Dolunay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: ==:== ****
  Major Peak 2: 12:16 ****
  Minor Peak 1: 06:03 ***
  Minor Peak 2: 18:28 ***

  Ankara 09 Eyl., 2006, Cmt.
  Gün Doğuşu: 05:23 Gün Batımı: 18:07
  Dolunay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 00:43 ****
  Major Peak 2: 13:08 ****
  Minor Peak 1: 06:55 ***
  Minor Peak 2: 19:20 ***

  Ankara 21 Eyl., 2006, Per.
  Gün Doğuşu: 05:34 Gün Batımı: 17:47
  Yeni Ay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 11:00 ****
  Major Peak 2: 23:25 ****
  Minor Peak 1: 17:12 ***
  Minor Peak 2: 04:47 ***

  Ankara 22 Eyl., 2006, Cum.
  Gün Doğuşu: 05:35 Gün Batımı: 17:46
  Yeni Ay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 11:38 ****
  Major Peak 2: ==:== ****
  Minor Peak 1: 17:51 ***
  Minor Peak 2: 05:26 ***

  Ankara 23 Eyl., 2006, Cmt.
  Gün Doğuşu: 05:36 Gün Batımı: 17:44
  Yeni Ay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 12:17 ****
  Major Peak 2: ==:== ****
  Minor Peak 1: 18:29 ***
  Minor Peak 2: 06:04 ***

  Ankara 24 Eyl., 2006, Paz.
  Gün Doğuşu: 05:37 Gün Batımı: 17:42
  Yeni Ay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 12:56 ****
  Major Peak 2: 00:31 ****
  Minor Peak 1: 19:08 ***
  Minor Peak 2: 06:43 ***

  Ankara 06 Eki., 2006, Cum.
  Gün Doğuşu: 05:49 Gün Batımı: 17:23
  Dolunay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 23:17 ****
  Major Peak 2: 10:52 ****
  Minor Peak 1: 04:40 ***
  Minor Peak 2: 17:05 ***

  Ankara 14 Eyl., 2006, Per.
  Gün Doğuşu: 05:28 Gün Batımı: 17:59
  Yarım Ay kapanış, İyi bir Av günü
  Major Peak 1: 05:20 ***
  Major Peak 2: 17:45 ***
  Minor Peak 1: 11:33 **
  Minor Peak 2: 23:58 **

  Ankara 15 Eyl., 2006, Cum.
  Gün Doğuşu: 05:29 Gün Batımı: 17:57
  Yarım Ay kapanış, İyi bir Av günü
  Major Peak 1: 06:18 ***
  Major Peak 2: 18:43 ***
  Minor Peak 1: 12:31 **
  Minor Peak 2: 00:06 **

  Ankara 30 Eyl., 2006, Cmt.
  Gün Doğuşu: 05:43 Gün Batımı: 17:33
  Yarım Ay başlangıç, İyi bir Av günü
  Major Peak 1: 17:51 ***
  Major Peak 2: 05:26 ***
  Minor Peak 1: ==:== **
  Minor Peak 2: 11:38 **

  Ankara 01 Eki., 2006, Paz.
  Gün Doğuşu: 05:44 Gün Batımı: 17:31
  Yarım Ay başlangıç, İyi bir Av günü
  Major Peak 1: 18:49 ***
  Major Peak 2: 06:24 ***
  Minor Peak 1: 00:11 **
  Minor Peak 2: 12:36 **

  İstanbul 07 Eyl., 2006, Per.
  Gün Doğuşu: 05:36 Gün Batımı: 18:27
  Dolunay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: ==:== ****
  Major Peak 2: 11:38 ****
  Minor Peak 1: 05:26 ***
  Minor Peak 2: 17:51 ***

  İstanbul 08 Eyl., 2006, Cum.
  Gün Doğuşu: 05:37 Gün Batımı: 18:25
  Dolunay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 00:07 ****
  Major Peak 2: 12:32 ****
  Minor Peak 1: 06:19 ***
  Minor Peak 2: 18:44 ***

  İstanbul 09 Eyl., 2006, Cmt.
  Gün Doğuşu: 05:38 Gün Batımı: 18:24
  Dolunay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 00:59 ****
  Major Peak 2: 13:24 ****
  Minor Peak 1: 07:12 ***
  Minor Peak 2: 19:37 ***

  İstanbul 21 Eyl., 2006, Per.
  Gün Doğuşu: 05:50 Gün Batımı: 18:03
  Yeni Ay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 11:16 ****
  Major Peak 2: 23:41 ****
  Minor Peak 1: 17:28 ***
  Minor Peak 2: 05:03 ***

  İstanbul 22 Eyl., 2006, Cum.
  Gün Doğuşu: 05:51 Gün Batımı: 18:01
  Yeni Ay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 11:54 ****
  Major Peak 2: ==:== ****
  Minor Peak 1: 18:07 ***
  Minor Peak 2: 05:42 ***

  İstanbul 23 Eyl., 2006, Cmt.
  Gün Doğuşu: 05:52 Gün Batımı: 18:00
  Yeni Ay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 12:32 ****
  Major Peak 2: 00:07 ****
  Minor Peak 1: 18:45 ***
  Minor Peak 2: 06:20 ***

  İstanbul 24 Eyl., 2006, Paz.
  Gün Doğuşu: 05:53 Gün Batımı: 17:58
  Yeni Ay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 13:12 ****
  Major Peak 2: 00:47 ****
  Minor Peak 1: 19:24 ***
  Minor Peak 2: 06:59 ***

  İstanbul 06 Eki., 2006, Cum.
  Gün Doğuşu: 06:05 Gün Batımı: 17:38
  Dolunay, Çok iyi bir Av günü
  Major Peak 1: 23:34 ****
  Major Peak 2: 11:09 ****
  Minor Peak 1: 04:56 ***
  Minor Peak 2: 17:21 ***

  İstanbul 14 Eyl., 2006, Per.
  Gün Doğuşu: 05:43 Gün Batımı: 18:15
  Yarım Ay kapanış, İyi bir Av günü
  Major Peak 1: 05:37 ***
  Major Peak 2: 18:02 ***
  Minor Peak 1: 11:49 **
  Minor Peak 2: ==:== **

  İstanbul 15 Eyl., 2006, Cum.
  Gün Doğuşu: 05:44 Gün Batımı: 18:13
  Yarım Ay kapanış, İyi bir Av günü
  Major Peak 1: 06:35 ***
  Major Peak 2: 19:00 ***
  Minor Peak 1: 12:47 **
  Minor Peak 2: 00:22 **

  İstanbul 30 Eyl., 2006, Cmt.
  Gün Doğuşu: 05:59 Gün Batımı: 17:48
  Yarım Ay başlangıç, İyi bir Av günü
  Major Peak 1: 18:07 ***
  Major Peak 2: 05:42 ***
  Minor Peak 1: ==:== **
  Minor Peak 2: 11:54 **

  İstanbul 01 Eki., 2006, Paz.
  Gün Doğuşu: 06:00 Gün Batımı: 17:46
  Yarım Ay başlangıç, İyi bir Av günü
  Major Peak 1: 19:05 ***
  Major Peak 2: 06:40 ***
  Minor Peak 1: 00:27 **
  Minor Peak 2: 12:52 **

  Bu dönem için ayrıca söyleyebileceğim birşey daha var.. Programa göre 06 Eylül - 06 Ekim 2006 tarihleri arasında hiç kötü bir gün tanımlaması bulunmuyor.  Umarım faydalı olur........

  Saat Problemini çözdüm Arkadaşlar... Kusura bakmayın !!!
  Rasgele Arkadaşlar
   
  Son düzenleme: 6 Eylül 2006
 17. skoylu

  skoylu Serdar KÖYLÜ

  Mesajlar:
  7.941
  Şehir:
  GEBZE
  Favori Kamış:
  Olta, başkası olmaz..
  En İyi Avı:
  Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
  Yalnız bir başka sorun görünüyor. Şöyleki, bu saatler 3 saat geri. Cumartesi günü, güneş 19:24'te batacak, burada 16:24 diyor. Bu durumda, İstanbulda peak vakitleri:
  Major Peak 1 : 23:51 **** -> Gece saat iki, pazara tekabül ediyor.
  Major Peak 2 : 11:26 **** -> 14:26, öğleden sonra..
  Minor Peak 1 : 05:14 *** -> 08:14, sabah erken.
  Minor Peak 2 : 17:39 *** -> 20:39, Akşam dokuza doğru..

  Bu durumda, öğlen 3'e doğru tavan yapması lazım. Bekle ve gör politikası uygulayalım derim. Ben Galata köprüsüne dikilir, saate bakarım netekim..
   
 18. diamondsfocus

  diamondsfocus

  Mesajlar:
  65
  Şehir:
  Kütahya
  Favori Kamış:
  Sadece Olta Avcılığı
  En İyi Avı:
  Levrek 8,1 kg ; Lüfer 1,15 kg ; Akye 4,5 kg ; Orkinos 30 kg ; Fangri 2,45 kg ; Çipura 1,15 kg
  Serdar bey uyarınız için teşekkür ederim

  Rasgele Arkadaşlar
   
 19. ikus26

  ikus26

  Mesajlar:
  87
  Şehir:
  eskişehir
  Favori Kamış:
  makaralı dip.
  En İyi Avı:
  3 kg sazan
  slm
  bu av takvimini neye göre hazırladınız:confused: :confused:

  benim bu zamanları gösteren saatim var. Casıo ft2000
  sizin vermiş olduğnuuz değerlerle yakşaık 2 saat fark var..
  neden kaynaklanıyorki şimdi merakımı cezbettide..
   
 20. diamondsfocus

  diamondsfocus

  Mesajlar:
  65
  Şehir:
  Kütahya
  Favori Kamış:
  Sadece Olta Avcılığı
  En İyi Avı:
  Levrek 8,1 kg ; Lüfer 1,15 kg ; Akye 4,5 kg ; Orkinos 30 kg ; Fangri 2,45 kg ; Çipura 1,15 kg

  Araştırmacı bir firmanın ürettiği bir yazılım bu bilgileri otomatik olarak belirliyor.
  Şehrin dünya haritası üzerindeki enlem ve boylamların girilmesi gerekiyor buna göre zaman ve saati hesaplıyor.

  Sizin Saatinizde bu bilgilerin nasıl değerlendirildiği konusunda bir bilgim yok ancak verilen saatlerin Türkiye için doğru olduğunu söyleyebilirim..

  Rasgele Arkadaşlar