Aynalı Sazan 13 Kg.

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında OXYGENE tarafından paylaşıldı.

1. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın 33 Kg. Kızılırmak Sivas Gemerek
    Herkese Merhaba !

Ben sitede yeni sayılırım, size 1992 yılı yazında yaşadığım bir anımı anlatmak istiyorum. ben edirneliyim ve o dönemde edirneye romanyalı ve bulgar akını vardı arabalarının bagajlarında getirdikleri ufak tefek eşyaları satarlardı. işte ilk makaralı oltamı o zaman almıştım biriktirdiğim harçlıklarımla. oltanın kamışı 2,40 metre eksiz tek parça rus yapımı inanılmaz sağlam bişeydi. makarada tek bilyalı ağır devirli ama neredeyse bi mandayı çekecek güçte bi makinaydı. ama kamış ve makara nerdeyse 1 Kg geliyordu bide o zamanlar şimdiki parayla 1 ytl civarında aldığımız ipek çelik örgü misinaları hala unutamam.

Neyse geçelim av hikayemize ben dayımın oğlu gökhanla babalarımızdan zorla izin alıp köyümüzün göletine gittik. kendimize küçük bir sazlık bulduk. yemimiz taze süt mısır. şamandıralı oltayla sadece 30-40 cm derinlikle atıyoruz oltayı.
    gökhan oltasını açmaya çalışıyor ben ondan daha önce açtım oltamı bi mısır taktım attım oltayı başladım ona yardım etmeye. biz daha onun oltasını açamadan hop benim şamandıra gitti hemen asıldım ve ilk balığımızı zorda olsa aldım 2 Kg kadar bir pullu sazan. oltamı tekrar yemleyip attım aralıklarla gökhan ve ben 11 tane sazan yakaladık 2-3 Kg civarında. belki 50 tanede 15-16 cm sazan tuttuk ama onlar suya. akşam hava kararmaya başladığında gökhan oltasını toplamaya başladı. bende o bitmeyen son atışlarımı yapıyorum oltamı yemleyip attım ve beklemeye başladım bu arada gökhanda bütün malzemeyi toplamış hadi hadi diye söylenip duruyor. ben tamam deyip oltayı elime aldım tam oltayı topluycam anda şamandırayı 2-3 cm hareket ettirdim şamandıra gömüldü bende hemen tasmaladım. tasmaladım ama ne ileri ne geri kımıldıyamıyorum. makinada kalama falan ne gezer balık gelmiyo ben salmıyorum kımıldıyamıyoruz ikimizde. bu arada gökhanda olayı farketti ve bana yavaş yavaş geri doğru yürü dedi. makara kilitlenmiş zaten çeviremiyorum yavaş yavaş geri doğru yürümeye başladım. gökhanda kendi yapımımız olan kepçeyi alıp dize kadar suyun içine girip 1 metre kadar ilerledi. balık gökhana 2 metre kadar yaklaştı ama inanılmaz direniyor ve müthiş şekilde çırpınıp suyu birbirine katıyor. en sonunda gökhan biraz daha ileri giderek zorda olsa balığı kepçenin içine aldı ve ikimiz zorla balığı suyun dışına çıkardık.balığı bisikletimin arkasına bağlayıp köye gittik ve köy bakkalında tarttık. tam 13,2 Kg geldi. o zaman daha 15 yaşındaydım ve o balık bütün köyde beni reklam etmişti .köyde balık konusu geçtiğinde hala bahsedilir.

Rasgele !

Elinizden Oltanız, Evinizden Balığınız Eksik Olmasın !

2. Güzel bir anı olmuş,köyde balık konusunda baya fiyakalısınız anlaşılan :)

İnşallah daha büyüklerinide yakalarsın.

3. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    merak ettiğim bir şey var rekorunuzu köyde geçen oldumu o günden sonra :D güzel bir anı olmuş gerçektende eline sağlık okurken çok keyif aldım:)

4. OXYGENE

OXYGENE

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yayın 33 Kg. Kızılırmak Sivas Gemerek
    evet ne yazıkki geçildim hemde kız kardeşim tarafından benim attığım bir mısırlı dip oltasıyla (Çıkrık makaralı Cam elyaf kamış 140 Kg çeker) 19,4 Kg Pullu yakaladı

5. yalcinicli

yalcinicli

Oğuz pabucun dama atlımış kardeşim, sen konuşma artık.:p

6. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    güzel bi av olmuş zamanında tebrikler