Bafra Balik Gölleri Ve Barajlari

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında mder55 tarafından paylaşıldı.

1. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.

2. yetkin

yetkin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lüfer-800gr

3. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    merhaba

Bafra derbent baraj gölünde avcılıgında sazan yakalamak için gölün neresini tavsiye ederseniz özellikle buyuk sazanlar için yani ben köyün ordaki köprüden tutuyorumda fakkat baska bi avlaK Bi yer arıyorum tarif ederseniz sevinirim

4. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Benim tavsiyem; Bafra Kolay Lisesi'nin bahçesi. Baraja sıfırdır. Ben de orada öğretmenim zaten. Gerçi ben şimdiye dek sazana çalışmadım, daha çok levreğe olta atıyorum. Ama okulun bahçesinden ve civardaki sağlı sollu muhtelif kayalıklardan özellikle bu aralar çok sazan çıkarıyorlar.

Yeri gelmişken, buralar hakkında biraz bilgi ve gözlem aktarayım:

Oldukça fazla miktarda kaya balığı var. Her türlü oltaya geliyorlar. Boş kancaya bile geliyorlar. Levreğe olta attığımda, açıklarda bile bunlar denk geliyor. Bu kaya balıklarının da bolluğunu, pek yenebilir olmamalarına bağlıyorum. Gerçi bunları avlayıp yiyenler de var. Ben de bir denedim, mezgit gibiler.

Bazı avcılar, bu kaya balıklarını levrek avlamak için kullanıyorlar.

Kaya balıkları, alabalık yumurtalarıyla besleniyor. Dolayısıyla kaya balıklarının çok olması, alabalıkların az olmasına neden oluyor diyebilirim.

Levrek isteyen olursa, kıyıdaki herhangi bir kayalık bölgeden veya Kolay'ın ortasından geçerek baraja dökülen dereden kolayca kaya balığı yakalayabilir ve bu kaya balıklarını levrek avlamak için kullanabilir. Hatta korktuklarında karaya bile atlayan kaya balıklarını elle bile yakalayabilirsiniz. Bunlar bazen karaya çıkıp taşların altlarına saklanıyorlar.

Yukarıda bahsettiğim şekilde kendilerini karaya atan kaya balıklarının akvaryumumdaki resimleri:

Saygılarımla...

Son düzenleme: 24 Nisan 2006
  5. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    cevap

6. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:

7. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Bildiğim kadarıyla sazan 31 hazirana kadar avcılığı yasak,jandarma birşey demiyormu?

8. ERAY ABİ; bu muhteşem resimleri bizlerle paylaştığın için çok teşekkürler , BAŞKANIMIZADA HOŞ GELDİN DEMEK İSTERİM :)

9. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    hımm

10. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Ben sazana çıkmıyorum. Ağ sermek yasak. Aslında olta da yasak olması lazım ama oltaya jandarma birşey demiyor. Hatta jandarma da olta sallıyor.

Saygılarımla...

11. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    cidden mi?

Merhaba arkadasım bu söyledigin gertcekten dogrumu inan 2 aydır sazan avı için planlar kuruyorum fakat yasak oldugundan oplta balıkcılıgı yapmaktan cekiniyordum derbent baraj gölünde bafrada yani simdi sence oltalarımızı alıp gidelimi balıga jandarma tölerans ediyoomu?

Bi de derbent veya altınkaya baraj göllerinden sizce hangisinde sazana gitmeliyim buyuk sazan yakalamak için bana yardımcı olurmusun
    Bide favori veya verimi yuksek mefkiler varmı bildiginiz cadırı oraya kuralım...yardım ederseniz sevinirm saygılarımla

Son düzenleme: 25 Nisan 2006
  12. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Sayın ronder altınkaya barajına sakın gitme hiç tavsiye etmem,çünkü su ürünleri kayık ile kontrol ediyo ayrıca oranın balıkçılarıda sizi görmesin hemen telefon ediyorlar jandarmaya benimde içim gidiyo ama cez<aları cok ağır.Derbent barajı için herhangi bir bilgim yok.Sevgiler.
    Not:Vermiş olduğum bilgiler doğrudur.

13. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Valla arkadaşım, benim bildiğim kadarıyla şu anda sazan yasak. Ama buralarda tolerans gösteriyorlar. O da olta kullanana... Ağ yine yasak zaten. Ben sazan avlamıyorum ama avlayanlar var. Altınkaya'ya bir defa gittim, o da gezmek için. Altınkaya'da da iri sazanlar (ve hatta yayınlar) olduğunu duydum. Derbent'te de sazan çıkıyor. Geçen biri gözümün önünde 3-4 kg.luk sazanlar yakaladı. Ben genelde lise çevresindeki kayalıklarda takılıyorum. Hafta içi gelirseniz, Kolay Lisesi'ndeyim. Burada öğretmenim, beklerim. Hafta sonu gelirseniz, elinde süzgeçle su böcekleri yakalamaya çalışan uzun boylu birini görürseniz muhtemelen benimdir. (Su böceklerini, akvaryumumdaki balıklarım için yakalıyorum)

Saygılarımla...

14. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Merhaba bilgilendirdiginiz için teskkürler..sizinle tanısmak isterim biz genelde hafta sonu gidiyorus cuma aksamı dan pazara kadar..o zaman bafraya gelmemize bi engel yok biz amatör balıkcıyız acaba simdi randımanlı sazan avı baslamısmıdır merak ettim dogrusu!Bu kolay lisesi nerde bilmiyorum neyse akvaryum balıkcılıgı ben de yapardım bi biyolog arkadasım var balıklara özel yemler yetistiriyoo isterseniz bu konuda bilgilerimizi paylasabiliriz..saygılarımla

Son düzenleme: 26 Nisan 2006
  15. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Teskkürler bilgileriniz için sanırım derbente gitmeyiz sagolun

16. ovd

ovd

Favori Kamış:
    olta,el
    En İyi Avı:
    yayin,9 kilo
    bende amasyali yim lakin almnyada yasiyorum ama izine gelince mutlaka resimdeki o güzel yerleri görmek,balik avlamak isterim,paylasim icin cok saol,

17. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Her zaman beklerim, ben de sizlerle tanışmak isterim.

Sazan milletine pek güven olmuyor. Geçenlerde bir arkadaş 24 küsür saat beklemesine rağmen alamadı. Ama aynı yerde bir başkası 10-15 dk. ikinde 2'şer kiloluk sazan aldı. Değişiyor sanırım.

Kolay Beldesi'ne gelirseniz, lisenin yerini kimse sorsanız gösterir. Zaten bir tane lise var. Hemen göl kıyısında. Kolay'a da Asarkale'deki kaya mezarlıklarına giden yoldan ulaşılıyor.

Saygılarımla...

18. mder55

mder55 Eray

Favori Kamış:
    olta
    Derbent ve Altınkaya baraj gölleri ile ilgilenen arkadaşlar bilindiği gibi 1 nisan 30 haziran arası sazan avı yasak ??? şu an azda olsa sazan balığı olta ile tutulmakta havaların soğuk gitmesinden dolayı su hala soğuk buda havyar dökecek sazanların kıya pek yanaşmadıkları gözlenmiştir.Birazdaha sabretmek gerekiyor.Balıklara 3 ay üremeleri için zaman vermemiz gerektiğini düşünüyorum..(.DERBENT barajında hala kaldırılmayan ağ'ların ve kayıkların olduğu söylenmektedir)ilgililere...

19. simendifer

simendifer Sennur

fotğrafların devamı

Mder55 arkadaşımızın gönderdiği fotoğrafların devamıdır arkadaşlar kendisine teşekkür ederiz...

20. balikci

balikci

mder55, eray abi tebrik ederim bunlar gökkuşağı mı yoksa doğal alabalıkmı? :) davet için ayrıca teşekkürler, 7. ayda fırsat bulabilirsem mutlaka gelmeye çalışacağım, alabalığın avınıda, hikayesinide sizden öğreniriz ;) saygılar, sevgiler.